Szukaj na blogu...

Ładowanie...

poniedziałek, 30 listopada 2015

Jaki rejestrator jazdy kupić? Na co zwracać uwagę?


Niemal każdego dnia odbieram telefon bądź odpisuję na mail z prośbą o poradę  w wyborze najbardziej odpowiedniego rejestratora jazdy do samochodu i praktycznie każda konwersacja na ten temat przebiega identycznie. Czas więc przelać na papier porady udzielane indywidualnie oraz ogólne doświadczenie zdobyte w dziedzinie kamer samochodowych. Niniejszym wszystkich zainteresowanych zakupem kamerki do auta, ale nie wiedzących od czego w ogóle zacząć zapraszam do lektury. Artykuł nie będzie krótki, ale mam nadzieję, że rozwieje kilka ważnych wątpliwości i pomoże wybrać najbardziej odpowiednią, najlepszą i ogólnie najbardziej "naj" kamerkę do Twojego pojazdu.


Fundamentalny aspekt absolutnie wszystkich rejestratorów jazdy

Planując zakup rejestratora jazdy do auta, absolutnie najważniejszym, wręcz fundamentalnym czynnikiem, który należy przed zakupem zweryfikować jest jakość rejestrowanego obrazu. Zasadniczą przesłanką montażu kamery w samochodzie jest chęć zabezpieczenia własnej racji w razie kolizji czy innej spornej sytuacji na drodze. Z nagraniem z własnej kamery chętnie popędzimy na policję bądź nawet do sądu aby udowodnić własną niewinność. Co jednak z tego jeśli jakość nagrania jest na tyle kiepska, że nie pozwoli odczytać kluczowych detali jak np. numer rejestracyjny pojazdu sprawcy? Oczywiście to nie znaczy, że lepszej klasy kamera zarejestruje wszystko i będziemy zawsze bezpieczni, niemniej decydując się na kiepski jakościowo sprzęt znacząco zwiększamy prawdopodobieństwo, że zarejestrowane nim nagrania będą de facto bezużyteczne. Reasumując, bardzo dobra jakość nagrań video to warunek absolutnie konieczny każdej kamery do auta.

Jakość obrazu video - najważniejsze parametry

Skoro ustaliliśmy, że jakość obrazu video jest absolutnie kluczowa w samochodowych rejestratorach jazdy, powstaje pytanie - po czym poznać, że kamerka rejestruje dobry obraz video? Na pewno jest kilka kluczowych parametrów, na które należy zwrócić uwagę, natomiast zdecydowanie najlepszym pomysłem jest przeszukanie zasobów YouTube i jemu pokrewnych serwisów pod kątem przykładowych nagrań z danego modelu kamery. Wrażenie jakości jest wysoce subiektywne, więc organoleptyczna metoda poznawcza jest zdecydowanie najbardziej wskazana.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że YouTube niestety stosuje dodatkową stratną kompresję przesyłanych materiałów video, a zatem jakość nagrań oglądanych w YouTube jest znacznie pogorszona względem surowych nagrań rejestrowanych przez samą kamerkę. Warto brać na to poprawkę oceniając poszczególne nagrania oglądane w YouTube.

Wpływ rekompresji YouTube na nagrania video.

Szczególnie polecam przyglądać się nagraniom w trudnych warunkach oświetleniowych, np. podczas jazdy po zmroku lub pod ostre słońce. W dziennej, słonecznej aurze bowiem zdecydowanie większość kamer radzi sobie całkiem dobrze i przeglądając wyłącznie takie przykładowe nagrania znacznie trudniej odsiać ziarno od plew.

Rozdzielczość oraz prędkość klatkowa
Absolutne minimum i de facto standard w dzisiejszych czasach to Full HD, czyli 1920x1080 pikseli przy 30 klatkach na sekundę. Na kamery rejestrujące maksymalnie w trybie HD 1280x720 pikseli proszę nawet nie spoglądać, naprawdę nie warto. Zdarzają również wynalazki, które interpolują rozdzielczość z 720p na 1080p - oczywiście takie modele też zdecydowanie lepiej odpuścić.

Warto natomiast zwrócić uwagę, że coraz więcej modeli legitymuje się większymi niż Full HD rozdzielczościami video, np. 2304x1296p (zwane różnie, np. Super Full HD, Super HD, Ultra HD) bądź 2560x1080p (tryb panoramiczny 21:9). Rejestratory charakteryzujące się wsparciem dla takich rozdzielczości z bardzo dużym prawdopodobieństwem będą oferowały co najmniej dobrej lub bardzo dobrej jakości nagrania video, bowiem obsługę takich trybów video wspierają zwykle dobrej klasy przetworniki optyczne.

Przetwornik obrazu
A skoro o przetwornikach optycznych (zwanych także matrycą lub sensorem) wspomniałem - to jeden z najważniejszych czynników w każdym rejestratorze jazdy, bowiem jest to element, który przetwarza obraz rzeczywisty na postać cyfrową. Od jego jakości i parametrów w dużej mierze zależy jak ten obraz w postaci cyfrowej będzie wyglądał. Ważnymi parametrami sensorów są m.in. rozdzielczość w megapikselach, czułość ISO czy fizyczna wielkość przetwornika wyrażana w ułamkach cali - zasadniczo im większe tym lepiej. Minimalna rozsądna rozdzielczość matrycy to 2 Mpix, bowiem odpowiada to z grubsza rozdzielczości Full HD (1920 * 1080 pikseli = 2073600 pikseli ~= 2 Mpix), niemniej na rynku znaleźć można modele z matrycami 4, 8, 12 czy też 16 Mpix.

Niekiedy na opakowaniach kamer producent deklaruje konkretny model/typ przetwornika, dlatego ze znanych mi przetworników dobrej klasy stosowanych w rejestratorach jazdy wymienię np. Aptina AR0330, Omnivision OV4689 czy większość matryc marki Sony z serii Exmor/IMX.

"Okazyjna" kamerka z marketu: kiepska matryca, rozdzielczość 720p. Na uwagę zasługuje natomiast punkt "Kamera wideo" w specyfikacji - żeby nikt nie miał wątpliwości co jest w środku! ;)

Obiektyw i wartość przysłony
Zanim światło dotrze do matrycy i zostanie przetworzone na postać cyfrową, musi przejść przez obiektyw, który także gra ważną rolę w efektywnej jakości obrazu generowanego przez kamerę. Jednakże producenci rzadko kiedy chwalą się szczegółowymi parametrami obiektywów - chyba, że mają czym się chwalić. W tym zakresie szukajcie informacji czy obiektyw jest szklany i wielowarstwowy oraz jaką posiada przysłonę oznaczaną parametrem f/x.x - w tym przypadku im niższa wartość tym lepiej. Niezłe kamery mają przysłony f/2.0, lepsze f/1.8, a najlepsze f/1.6. Z dużym uproszczeniu: im niższa wartość przysłony, tym więcej światła pada na matrycę co ma fundamentalne znaczenie zwłaszcza w nagraniach nocnych, bowiem w efekcie obraz jest po prostu jaśniejszy i bardziej szczegółowy.

Kąt widzenia obiektywu
Im większy kąt widzenia obiektywu, tym większy obszar kamera "obejmie" swoim okiem. Nie jest to aspekt kluczowy z punktu widzenia jakości nagrywanego materiału, niemniej zwracam uwagę, że deklaracje producenta w zakresie kąta widzenia obiektywu należy czasem brać z lekkim przymrużeniem oka. Producenci podają np. kąt widzenia mierzony po przekątnej, a rzeczywisty kąt mierzony poziomo jest znacznie mniejszy. Rozsądne minimum to ok. 120-140 stopni.

Chipset
Procesor sterujący jest sercem każdej kamerki, odpowiada m.in. za przetworzenie sygnału cyfrowego z matrycy i zapis nagrania w postaci pliku na karcie pamięci, a więc ma wpływ na jakość nagrań. W świecie komputerów utarło się, że procesory dostarczają głównie Intel i AMD, a większość komputerów na rynku korzysta z rozwiązań któregoś z tych producentów. Bardzo podobnie jest w świecie rejestratorów jazdy. Chipsety do kamer dostarczają firmy takie jak Novatek, Ambarella, Zoran, iCatch czy AIT, a poszczególne modele są swego rodzaju wariacjami sprzętowymi bazowanymi na danym chipsecie. Najpopularniejsze i stosowane przeważnie w kamerach dobrej klasy są chipsety Novatek NTK96650/NTK96655 oraz Ambarella z serii A7. Najnowszym i bardzo obiecującym chipsetem Ambarelli jest A12, aczkolwiek na jego popularność jeszcze należy poczekać (przynajmniej w chwili pisania tego artykułu).

Producent deklaruje rozdzielczość Full HD 1920x1080p, choć po szybkim guglaniu wychodzi na jaw iż matryca OV9712 obsługuje maksymalnie 1280x720p. Cud nad Wisłą! Kamera za "jedyne" 199 zł w popularnym elektromarkecie.

Kodek video
Last but not least, czyli jakim kodekiem jest kompresowany materiał video zanim trafi na kartę pamięci. Zasadniczo bierzemy pod uwagę tylko modele, które wykorzystują kodek H.264, natomiast odpuszczamy MJPEG (Motion-JPEG). H.264 jest bardziej efektywny i zapewnia lepszą jakość obrazu niż mało wydajny MJPEG. Przy okazji zwracam uwagę, że kodek to nie to samo co format plików (np. MOV, MP4, AVI) podawany często w specyfikacjach technicznych, więc radziłbym nie sugerować się formatem pliku jako czynnikiem decydującym o wyborze danego modelu kamery, a zdecydowanie zwrócić uwagę na kodek.

Tabela specyfikacji sensownej kamery samochodowej uznanego producenta

Funkcjonalność czyli "bajery" dodatkowe

Rejestracja dobrej jakości materiału video to podstawowa funkcja rejestratora jazdy, ale nie jedyna. Niemal wszystkie kamery samochodowe charakteryzują się zestawem pewnych zasadniczych cech i funkcji, bez których jej wykorzystanie w pojeździe nie miałoby praktycznie sensu. Mam tu na myśli np. funkcję autostartu (włączanie i automatyczne rozpoczynanie nagrywania w momencie podłączenia zasilania) czy tryb nagrywania w pętli (dzięki czemu nie musimy martwić się o opróżnianie karty pamięci po jej wypełnieniu). To są absolutne podstawy, nad którymi nie zamierzam się rozwodzić, a niemal wszystkie inne funkcje należy rozważać jako dodatki czy wręcz fajne bajery, których obecność potrafi być nie tylko przydatna, ale też miło połechtać gadżeciarską żyłkę w każdym z nas.

Tryb detekcji ruchu / tryb parkingowy
Wielu z Was pragnie zamontować kamerę w aucie nie po to, aby rejestrować jazdę, ale żeby rejestrować... postój. "Paaanie, lakier mi ciągle ktoś rysuje, kamerkę potrzebuję" - z tego rodzaju prośbami stykam się regularnie. Wbrew pozorom tryb detekcji ruchu i tryb parkingowy nie są tym samym. Tryb detekcji ruchu ma zdecydowana większość kamer obecnych na rynku. Tryb parkingowy nieliczne.

W dużym skrócie, kamera w trybie detekcji ruchu w sposób ciągły obserwuje wydarzenia w polu jej widzenia, ale na karcie pamięci zapisuje pliki z nagraniami tylko wtedy, kiedy wykryje jakiś ruch, czyli zmianę obrazu widzianego przez obiektyw (np. przechodzącego przechodnia czy przejeżdżające w pobliżu auta). Problem polega na tym, że tryb detekcji ruchu nie powinien być używany podczas jazdy, więc wypadałoby ręcznie w ustawieniach kamery włączać tryb nagrywania ciągłego / cyklicznego na czas jazdy i tryb detekcji ruchu podczas postoju. Upierdliwa sprawa.


Z drugiej strony, kamera wyposażona w tryb parkingowy z pomocą wbudowanego czujnika przeciążeń (inaczej mówiąc G-Sensora - o nim za chwilę) potrafi samodzielnie rozpoznać kiedy pojazd znajdzie się w stanie spoczynku i automatycznie przełączyć tryb nagrywania na detekcję ruchu, aby po ponownym ruszeniu z miejsca znów przełączyć się na nagrywanie ciągłe. Innymi słowy, kierowca jest zwolniony z jakichkolwiek czynności obsługowych, a kamera samodzielnie wybiera odpowiedni tryb pracy. Sprytnie.

W jednym i drugim przypadku zwracam uwagę, że detekcja ruchu opiera się na analizie obrazu widzianego przez kamerę, a więc jeśli parkujemy w ciemnej ulicy bez jakiegokolwiek oświetlenia, to zasadniczo kamera niczego nie wykryje (ciemność, widzę ciemność!).

O trybie parkingowym pisałem już na blogu w dwóch artykułach, natomiast na temat trybu detekcji ruchu rozpisałem się nieco na Strefie Wsparcia. Zainteresowanych zgłębieniem tematu serdecznie zapraszam.

G-Sensor (czujnik wstrząsów / przeciążeń)
Zintegrowany w kamerze G-Sensor służy do wykrywania gwałtownych przeciążeń będących wynikiem np. kolizji, uderzenia, wjechania w dużą dziurę na jezdni czy gwałtownego manewru lub hamowania. Po wykryciu takiego przeciążenia bieżące nagranie zostaje zabezpieczone na okoliczność nadpisania przy kolejnym cyklu nagrywania po wypełnieniu pojemności karty, dzięki czemu możemy je bezpiecznie skopiować np. do komputera już po fakcie. Zdecydowana większość kamer dostępnych na rynku posiada G-Sensor, a większość z nich pozwala także na ustawienie czułości sensora.

Przycisk "SOS"
Podczas gdy G-Sensor czuwa nad automatycznym zabezpieczaniem nagrań video w razie kolizji, dedykowany przycisk "SOS" pozwala na samodzielne zabezpieczenie bieżącego nagrania na karcie pamięci w razie potrzeby. Niektóre kamery mają dedykowany tej funkcji przycisk (przeważnie wyróżniony kolorem pomarańczowym i oznaczony piktogramem trójkąta ostrzegawczego), inne zaś wykorzystują inny fizyczny klawisz do zrealizowania tej samej funkcji, nawet jeśli nie jest on specjalnie oznaczony.

Dedykowany klawisz SOS.

GPS
Odbiornik GPS to miecz obosieczny. Z jednej strony przydaje się do rejestrowania bieżącej lokalizacji oraz prędkości, z drugiej jednak bieżąca prędkość widoczna na nagraniu może szybko przekształcić nas z ofiary w sprawcę. Warto zatem zwrócić uwagę czy dany model rejestratora umożliwia wyłączenie rejestrowania bieżącej prędkości bezpośrednio na nagraniu video. Ponadto niektóre rejestratory wyposażone w GPS dysponują także całkiem pożyteczną funkcją prędkościomierza wyświetlanego w charakterze wygaszacza ekranu kamery.

Ponadto kamery z GPS'em na pokładzie przeważnie w zestawie zawierają płytę z dedykowanym oprogramowaniem do instalacji w komputerze, pozwalającym na przeglądanie nagrań z kamery wraz z wizualizacją przebiegu trasy na mapie Google Maps.

Fotoradary
Coraz większą popularność zyskują rejestratory z GPS'em posiadające także funkcję ostrzegania przed fotoradarami. Od razu ważne wyjaśnienie: nie jest to funkcja detekcji fotoradarów, tzn. wykrywania fal generowanych przez fotoradar. Funkcja ta opiera się na statycznej bazie danych o lokalizacjach fotoradarów zachowanej w pamięci kamery, a taka baza danych musi być regularnie aktualizowana aby funkcjonalność miała sens. Przeważnie producenci kamer zapewniają odpowiednie aktualizacje bez dodatkowych opłat, niemniej rzadko kiedy zobowiązują się do określonej systematyczności tych aktualizacji, więc należy ten aspekt na pewno brać pod uwagę przed zakupem kamery wyposażonej w taką funkcję.

Bateria czy kondensator?
Często otrzymuję pytania "A jak długo w tej kamerce trzyma bateria?". Odpowiedź zawsze jest taka sama, czyli kilka-, a w najlepszych przypadkach kilkanaście minut. Napisałem także stosowny artykuł w Strefie Wsparcia wyjaśniający tę kwestię. W skrócie: baterie w rejestratorach jazdy mają niewielką pojemność, "trzymają" krótko i podlegają relatywnie szybkim zużyciu.

Sensowną alternatywą jest zasilanie kamery samochodowej kondensatorem, co jest wciąż rzadko spotykane, ale warto rozejrzeć się za takim rozwiązaniem. Najważniejszą przewagą kondensatora względem klasycznego ogniwa Li-Ion jest znacznie wyższa trwałość i odporność na trudne warunki atmosferyczne takie jak mróz czy upały. Wada - brak możliwości uruchomienia kamery z kondensatorami bez zasilania zewnętrznego, niemniej biorąc pod uwagę znikomy realny czas pracy kamer na "zwykłej" baterii, nie robi to raczej jakiejś dramatycznej różnicy.

O kondensatorach pisałem już także na łamach niniejszego bloga, zainteresowanych poszerzeniem perspektywy na ten temat odsyłam do stosownego artykułu na ten temat.

Maksymalna pojemność karty pamięci
Do ogólnego kosztu zakupu rejestratora jazdy zwykle należy doliczyć również kartę pamięci, bowiem rzadko który model ma kartę dołączoną w zestawie podstawowym, a rejestratora z wbudowaną pamięcią na nagrania jeszcze nie spotkałem. Istotna jest pojemność karty - logiczne, że im pojemność jest większa tym więcej nagrań na niej zmieścimy. Rozsądne minimum to 16GB - na takiej karcie przeważnie mieści się ok. 2 godzin materiału video w rozdzielczości Full HD (zakładając kodek H.264 i bitrate ok. 15 Mbps). Zdecydowana większość producentów kamer zaleca maksymalną pojemność kart 32GB (ok. 4h video Full HD), niektórzy natomiast w specyfikacji podają wsparcie dla kart o większej pojemności, np. 64GB (ok. 8h video Full HD), a to zwykle zwiastuje kamerę dobrej klasy.

Z uwagi na pracę kamer w trybie pętli ostatecznie pojemność karty nie ma dużego znaczenia, aczkolwiek warto brać pod uwagę ewentualność zabezpieczania nagrań przed nadpisaniem w pętli (czy to zabezpieczanych automatycznie przez G-Sensor, czy też ręcznie przez przycisk "SOS" jak wyjaśniłem wcześniej). Wybierając kartę o małej pojemności możemy ją dość szybko zapchać takimi właśnie zabezpieczonymi nagraniami, a wówczas zabraknie miejsca na rejestrację normalnego materiału video.

WiFi
Ciekawy bajer dla fanów wszelkiego rodzaju bezprzewodowości. Kamerka wyposażona w odbiornik WiFi umożliwia połączenie ze smartfonem i/lub tabletem za pomocą dedykowanej aplikacji i podgląd obrazu z kamery na żywo, przegląd zapisanych na karcie pamięci nagrań z możliwością ich pobrania do telefonu bezprzewodowo czy też zmianę ustawień kamery. Jest to na pewno ciekawe udogodnienie, aczkolwiek wciąż relatywnie niewiele rejestratorów jazdy do auta posiada wbudowany moduł WiFi.

Doświetlające diody IR/LED
Tutaj krótko i bez ogródek - wszelkiego rodzaju "nocne doświetlacze" w kamerach samochodowych można o kant d.. potłuc. Wyjątkiem potwierdzającym tę regułę jest jedna kamera, z którą miałem osobiście do czynienia, a mianowicie (uwaga, lokowanie produktu!) Xblitz Night posiadający zestaw ośmiu dość mocnych diód podczerwieni, które faktycznie robią różnicę w warunkach nocnych. We wszystkich innych kamerach, które miałem w rękach, diody IR lub LED - o ile w ogóle były - nie miały kompletnie żadnego sensu praktycznego. Zapomnieć.

Zestawy typu DUAL na przód i tył
Ostatnia rzecz, o której chciałem wspomnieć w kontekście funkcjonalności kamer - mianowicie czy warto kupować zestawy zawierające sprzężone kamery na przód i tył pojazdu jednocześnie? Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, to zależy od indywidualnych preferencji, ale jest jeden aspekt, który warto wziąć pod uwagę. Otóż zestawy typu DUAL zazwyczaj mają gorszą jakość nagrań video od kamer typowo pojedynczych (tzn. dedykowanych na przód auta), co wynika z faktu, że kamera musi przetworzyć dwa strumienie video jednocześnie, które przeważnie są kompresowane bardziej niż strumień pojedynczy, a co za tym idzie ma wyraźnie gorszą jakość.

Rozważając zakup kamery typu DUAL przede wszystkim sprawdźcie jakie rozdzielczości video są wspierane z każdej z kamer w zestawie, podczas gdy przednie zwykle mają 1080p, tylne np. tylko 720p i jakość obrazu znacznie gorszą. Najlepiej rozglądać się za kamerami oferującymi zapis 1080p+1080p, a przed zakupem zweryfikować jakość nagrań przeczesując YouTube i inne serwisy w poszukiwaniu przykładowych nagrań z danego zestawu DUAL.

Aha, sprawdźcie także długość kabla łączącego kamerę tylną z przednią, która zwykle gra rolę jednostki centralnej. W dużych samochodach typu SUV niekiedy te kable okazują się zbyt krótkie.

Jakość wykonania i cechy fizyczne

Niewątpliwie istotnymi czynnikami przy wyborze są także atrybuty fizyczne rejestratorów jazdy, jakość wykonania czy ich pochodzenie. Ważne są gabaryty i możliwość dyskretnego montażu, bowiem duża kamera będzie bardziej rzucała się w oczy z zewnątrz i zajmowała większą przestrzeń na szybie auta, potencjalnie wpływając na widoczność otoczenia przez kierowcę.

Gdy planujemy wykorzystanie kamery w ciężarówce czy autokarze, warto natomiast zwrócić uwagę czy dołączony do zestawu uchwyt pozwala na montaż kamery pod kątem niemal prostym. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste i na pewno warto ten czynnik zweryfikować przed zakupem.

Zdecydowana większość kamer na rynku jest mocowana do szyby w pojeździe za pomocą przyssawki, niekiedy zdarzają się także uchwyty przyklejane do szyby za pomocą taśmy dwustronnej. Warto więc zauważyć w jaki sposób kamera jest demontowana z uchwytu - czy wymaga zdejmowania całego uchwytu, czy też można relatywnie prosto i szybko wysunąć samą kamerę pozostawiając uchwyt w aucie? Można spotkać także kamery z tzw. aktywnym uchwytem, czyli takim, do którego doprowadzone jest zasilanie zewnętrzne, a sama kamera jest przymocowana do uchwytu prostym w obsłudze zatrzaskiem. Ten rodzaj mocowania jest najwygodniejszy, bo umożliwia błyskawiczne usunięcie kamery z uchwytu bez potrzeby odpinania dodatkowych kabli czy zdejmowania przyssawki.

Aktywny uchwyt przekazujący zasilanie do kamery w zatrzasku mocującym
Wreszcie należy rozważyć czy "markowa" (czyt. droższa) kamera jest gwarancją lepszej jakości? Niekoniecznie, choć oczywiście zdarzają się (nie)chlubne wyjątki. Z racji tego, że 99% kamer samochodowych dostępnych na rynku jest produkowana w dalekiej Azji - przede wszystkim w Chinach - przebierając w ofertach różnych sprzedawców można natknąć się na identyczne fizycznie kamery, ale pochodzące od różnych "producentów" i różniące się niekiedy dość znacząco ceną. Zwykle wersja "markowa" danego modelu kamery niesie za sobą dodatkowe wsparcie posprzedażowe, choć nie ma tu reguły, bo polscy dystrybutorzy "chińczyków" znanej i szanowanej marki NO-NAME także potrafią dobrze zadbać o swoich klientów.

Marka NO-NAME vs Xblitz vs Lark - znajdź różnice.
Odradzam natomiast korzystania z wyjątkowych hitów cenowych na azjatyckich portalach handlowych typu Aliexpress itp., bowiem w razie problemów z zamówieniem czy awarii sprzętu wyegzekwowanie czegokolwiek od sprzedawcy może być problematyczne, a także kosztowne.

Jak to bywa w innych branżach, dobra jakość produktu przeważnie wymaga zapłacenia wyższej ceny, nie inaczej jest w przypadku kamer do auta. Poszukując dobrego jakościowo sprzętu lepiej rozejrzeć się za marką producenta specjalizującego się w projektowaniu i produkcji rejestratorów jazdy, aniżeli firmą, która nadrukowuje logo na gotowy produkt, choć bywa i tak, że "gotowy produkt" okazuje się równie dobry lub lepszy od produktu renomowanej marki.

Czynnik ceny - czy najważniejszy?

Wybór określonego rejestratora jazdy do samochodu w dużej mierze zależy od kwoty jaką na ten cel chcemy przeznaczyć. Rozrzut cenowy tych urządzeń jest bardzo szeroki i trudno jednoznacznie wskazać ile kosztuje dobra kamerka do auta. Jednego jestem natomiast pewien, omijać szerokim łukiem należy marketowe "okazje", w ramach których można nabyć kamerki do auta już nawet za ok. 60-70 zł. Zaufajcie mi i nie idźcie tą drogą. W mojej ocenie rozsądna granica cenowa poniżej której nie warto szukać rejestratorów jazdy do auta to ok. 150-200 zł. Sensowne i nadające się do czegokolwiek kamery z reguły dostępne są w cenach od ok. 200-300 zł wzwyż, a modele z wyższej półki o dobrej optyce i bogatej funkcjonalności to już wydatek rzędu 400-500 zł i więcej. Za markowe rejestratory najlepszej jakości od wiodących w tej dziedzinie producentów możemy zapłacić nawet grubo ponad 700-1000 zł.

Kamera samochodowa za 69.99 zł - nie, nie i jeszcze raz nie!
Niemniej cena zakupu jest tylko czynnikiem posiłkowym, a czujność co do szczegółowych parametrów i możliwości danego modelu warto zachować zawsze. Zdarzają się bowiem kiepskie lub znacząco przewartościowane kamery także i za kilkaset złotych - w tym kontekście zwłaszcza uważać należy na zestawu typu DUAL lub kamery montowane na lusterku wstecznym, za sensowne modele tego typu trzeba zapłacić co najmniej 500-600 zł.

No to teraz konkretnie, co wybrać?

Czujni (i cierpliwi) czytelnicy zauważyli zapewne, że niniejszy artykuł nie licząc drobnego wyjątku nie zawierał lokowania produktu, a więc nie wskazałem w nim który konkretnie model kamery kupić. To jak najbardziej celowy zabieg, nie jest bowiem tajemnicą, że prowadzę także sklep internetowy WIDEOREJESTRATORY24.PL, a więc nie chciałbym aby artykuł został odebrany jako bezczelna reklama sklepu i wyłącznie modeli w nim oferowanych. Liczę, że artykuł będzie pomocny w wyborze odpowiedniej kamery, niezależnie od źródła, w którym planujecie ją nabyć.

Natomiast do odwiedzenia sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL tak czy owak zachęcam, ponieważ dokładam wszelkich starań aby wszystkie rejestratory jazdy jakie są w jego ofercie spełniały przede wszystkim kryteria wysokiej jakości nagrywanego obrazu video. To czynnik dla mnie absolutnie kluczowy, dlatego de facto mógłbym pod tym względem polecić praktycznie każdą kamerę ze swojej oferty - pozostaje kwestia funkcjonalności każdego z modeli oraz kwoty, jaką dysponujecie na zakup rejestratora.

Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu o wybór będzie łatwiej, a w razie dalszych wątpliwości bądź pytań zapraszam do kontaktu lub wpisywania komentarzy poniżej.


PS. Na kanale YouTube znajdziecie testowe nagrania z wszystkich rejestratorów jazdy jakie były/są/będą w ofercie sklepu, zapraszam: https://www.youtube.com/user/wideorejestratory24