Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 20 października 2014

Formatowanie kart microSDXC 64GB do FAT32

Karty pamięci typu microSD o pojemności 64GB i większej są fabrycznie sformatowane w systemie plików exFAT. Jest to system plików zalecany przez SD Association - organizację, która definiuje oficjalny standard dla kart typu SD - dla kart pamięci o pojemności większej niż 32GB. Okazuje się jednak, że nie wszystkie wideorejestratory radzą sobie z exFAT, a koronnym przykładem są kamery marki DOD. Ich producent zalecił by karty pamięci 64GB sformatować do systemu plików FAT32 przed ich włożeniem do rejestratora. W tym poście także prezentuję jak tego dokonać zgodnie z wytycznymi DOD.


Przy okazji zaznaczyć należy, że problem nie dotyczy tylko i wyłącznie kamer marki DOD. Można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że jeżeli jakikolwiek rejestrator "nie czyta" karty 64GB, to prawdopodobnie należy ją sformatować do FAT32. A jeżeli także ta czynność nie rozwiąże problemu, to zapewne do czynienia mamy z kamerą, która nie wspiera kart pamięci o dużej pojemności. Z drugiej strony warto zaznaczyć, że na rynku znajduje się coraz więcej wideorejestratorów, które wspierają system plików exFAT i nie wymagają jakiegokolwiek przeformatowania karty przed użyciem.

Formatowanie kart microSDXC 64GB do FAT32 za pomocą aplikacji FAT32-Formatter dla Windows - instrukcje krok-po-kroku

 • Pobierz program FAT32-Formatter
 • Odłącz wszelkie zewnętrzne urządzenia USB (pendrive, karty pamięci, dysk)
 • Podłącz kartę pamięci do komputera poprzez czytnik USB lub adapter SD
 • Powinno pojawić się okno, które należy zamknąć klikając X w prawym górnym rogu
 • Uruchom pobrany program FAT32-Formatter
 • Wybierz odpowiednią literę dysku odpowiadającą karcie pamięci microSDXC 64GB (w moim przypadku karta 64GB znajdowała się pod literą H, a jej rozmiar to 62GB), a następnie kliknij przycisk "Start"
 • Poczekaj aż program zakończy pracę wyświetlając odpowiedni komunikat
 • Po zakończeniu pracy możesz zamknąć program klikając przycisk "Close" oraz odłączyć kartę microSD od komputera

Po zakończeniu operacji, karta jest gotowa do pracy z wideorejestratorem marki DOD.


Żródło: http://dod-tech.ca/support/articles/formatting-a-64gb-microsdxc-card-for-dod-tech-cameras/

27 komentarzy:

 1. Dokładnie tak jak w artykule. Pomogło. Dziękuje

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam,v czkarta sd może mieć wpływ na uruchomienie wideo rejestratora jazdy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jest to możliwe. Więcej na temat kart pamięci do rejestratorów jazdy patrz tutaj: https://www.wideorejestratory24.info/2018/08/poradnik-jakie-karty-pamieci-do-kamer.html

   Usuń
 3. Artykuł pomocny. Jedna tylko uwaga wzięta z rzeczywistego przykładu (kamera sportowa Xblitz Move 4K z kartą 128GB):
  samo sformatowanie karty na FAT32 z domyślną wartością "Allocation unit size = 32768" nie pomagało (karta była dalej 'niewidoczna' dla kamery). Dopiero sformatowanie z wartością "Allocation unit size" = 65536 pomogło i kamera 'zobaczyła' kartę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie, u mnie ten manewr pomógł! dzięki!

   Usuń
 4. Pomogło, wielkie dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pomogło! A już myślałem że będę oddawać

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam serdecznie. W moim wideorejestratoże pojawia się dość często komunikat, uszkodzony plik. Czy ktoś wie co można z tym zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 7. U mnie mam kartę 32 giga w wideorejestratorze i przy nagrywaniu w pętli jak się zapełni to muszę zrobić format może mam coś źle ustawione mam włączony gisensor i parking. Proszę o podpowiedź co zrobić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę sprawdzić czy w ustawieniach kamery jest wyłączona funkcja nagrywania w pętli. Należy ją włączyć podając interwał czasowy co ile minut ma być na karcie pamięci tworzony nowy plik video. Poza tym warto sprawdzić czy jest aktywna funkcja detekcji/wykrywania ruchu - należy ją wyłączyć.

   Usuń
 8. Super, wszystko śmiga jak trzeba.
  Szacuneczek.

  OdpowiedzUsuń
 9. Co trzeba zrobić jak nie ma sie windowsa tylko macbooka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwszy z brzegu rezultat z Google:
   https://www.admfactory.com/how-to-format-usb-flash-drive-to-fat32-in-mac-os/

   Usuń
  2. To jest oczywiste i tak robię ale może co lepszego, pewniejszego

   Usuń
 10. musze sie wpisac, bo uratowales mi kamerke ;) juz myslalem ze cos nie tak

  OdpowiedzUsuń
 11. 256GB nie działa dalej nie widzi karty pamięci

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jaka dokładnie kamera? Być może po prostu nie obsługuje tak dużych kart?

   Usuń
 12. Kupiłem kartę Samsung 64 EVO plus do kamery Xblitz X5 format był konieczny ponieważ kamera nie widziała karty program FAT 32 wyrzucał błąd że karta jest teraz używana przez inny program i nie można sformatować nie drążyłem tematu format zrobiłem w programie Acronis Disk Director bez problemu udało się sformatować teraz kamera widzi karte

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam kamerke domową do tej pory działała bez problemu nagrywala wszystko aż sie zapełniła więc zrobilam formatowanie karty.
  Teraz nagrywa wybiórczo np wczoraj tylko od 22:00 a usatwiony jest pełen zakres .pliki z wcześniejszych dni same sie kasuja.czy uszkodziłam karte poprzez formatowanie ?jak usuwac pliki jak karta jest pełna
  Prosze o pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli jest taka możliwość, sformatuj kartę pamięci bezpośrednio w urządzeniu. Ewentualnie sprawdź z inną kartą pamięci. Przyczyn może być kilka, np. uszkodzona karta pamięci, niepoprawne ustawienia kamery, wada samej kamery itp.

   Usuń
 14. Mam wideorejestrator Xblitz PRISM. Pierwsza karta 16Gb była zbyt mała ponieważ mieściło się na niej tylko 20 minut nagrań. Zakupiłem zatem microsdxc 64Gb i sformatowałem programem zaproponowanym w tym blogu do Fat32. Karta śmiga. ... ale to początek pracy na niej więc zobaczymy co będzie działo się dalej. Nie wiem też czy niemożność formatowania jej w rejestratorze będzie jedynym minusem całej operacji. Pojawia się komunikat o błędzie SCB. Nie wiem co to znaczy. Jeśli tylko to ...to niech sobie będzie. Sformatuję w PC jeśli będzie potrzeba. Byle nie pojawiły się inne problemy.

  OdpowiedzUsuń
 15. Navitel R600 formatowanie 128GB pomogło, wcześniej nie widział karty SDXC. Dzięki !!!

  OdpowiedzUsuń
 16. Navitel R 600 pomogło .Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 17. Kamerka teraz dziala. Dziekuje

  OdpowiedzUsuń
 18. hmmmm tylko jak podłączyć do komputera stacjonernego karte microSD ?

  OdpowiedzUsuń
 19. lamax x10.1 " sformatowanie karty na FAT32 z domyślną wartością "Allocation unit size = 32768" nie pomagało (karta była dalej 'niewidoczna' dla kamery). Dopiero sformatowanie z wartością "Allocation unit size" = 65536 pomogło i kamera 'zobaczyła' kartę :)" dziękuje

  OdpowiedzUsuń
 20. Od pół roku mam kamerkę Xblitz go se i problemy z kartami 32 i 64 Gb - w krótkim czasie od rozpoczęcia użytkowania nie można było odtworzyć wszystkich plików z karty - pojawiał się komunikat o błędzie. Kamerka była oddana do serwisu, gdzie zaktualizowano program, ale niestety nie rozwiązało to problemu z odtwarzaniem plików. Formatowanie kart za pomocą zalecanego powyżej programu nie pomogło, zastanawiam się, czy może karty są uszkodzone, ale wszelkie sprawdzanie kart nie wskazuje na to. Bezbłędnie działa tylko karta 16 GB (tylko to trochę za mało....). Proszę o pomoc - czy ktoś już miał problemy z odtwarzaniem kart powyżej 32 Gb w tym modelu kamerki i jak je ew. rozwiązał?

  OdpowiedzUsuń