Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

poniedziałek, 20 października 2014

Formatowanie kart microSDXC 64GB do FAT32

Karty pamięci typu microSD o pojemności 64GB i większej są fabrycznie sformatowane w systemie plików exFAT. Jest to system plików zalecany przez SD Association - organizację, która definiuje oficjalny standard dla kart typu SD - dla kart pamięci o pojemności większej niż 32GB. Okazuje się jednak, że nie wszystkie wideorejestratory radzą sobie z exFAT, a koronnym przykładem są kamery marki DOD. Ich producent zalecił by karty pamięci 64GB sformatować do systemu plików FAT32 przed ich włożeniem do rejestratora. W tym poście także prezentuję jak tego dokonać zgodnie z wytycznymi DOD.


Przy okazji zaznaczyć należy, że problem nie dotyczy tylko i wyłącznie kamer marki DOD. Można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że jeżeli jakakolwiek kamera samochodowa "nie czyta" karty 64GB, to prawdopodobnie należy ją sformatować do FAT32. A jeżeli także ta czynność nie rozwiąże problemu, to zapewne do czynienia mamy z kamerą, która nie wspiera kart pamięci o dużej pojemności. Z drugiej strony warto zaznaczyć, że na rynku znajduje się coraz więcej wideorejestratorów, które wspierają system plików exFAT i nie wymagają jakiegokolwiek przeformatowania karty przed użyciem.

Formatowanie kart microSDXC 64GB do FAT32 za pomocą aplikacji FAT32-Formatter dla Windows - instrukcje krok-po-kroku

 • Pobierz program FAT32-Formatter
 • Odłącz wszelkie zewnętrzne urządzenia USB (pendrive, karty pamięci, dysk)
 • Podłącz kartę pamięci do komputera poprzez czytnik USB lub adapter SD
 • Powinno pojawić się okno, które należy zamknąć klikając X w prawym górnym rogu
 • Uruchom pobrany program FAT32-Formatter
 • Wybierz odpowiednią literę dysku odpowiadającą karcie pamięci microSDXC 64GB (w moim przypadku karta 64GB znajdowała się pod literą H, a jej rozmiar to 62GB), a następnie kliknij przycisk "Start"
 • Poczekaj aż program zakończy pracę wyświetlając odpowiedni komunikat
 • Po zakończeniu pracy możesz zamknąć program klikając przycisk "Close" oraz odłączyć kartę microSD od komputera

Po zakończeniu operacji, karta jest gotowa do pracy z wideorejestratorem.

67 komentarzy:

 1. Dokładnie tak jak w artykule. Pomogło. Dziękuje

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam,v czkarta sd może mieć wpływ na uruchomienie wideo rejestratora jazdy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jest to możliwe. Więcej na temat kart pamięci do rejestratorów jazdy patrz tutaj: https://www.wideorejestratory24.info/2018/08/poradnik-jakie-karty-pamieci-do-kamer.html

   Usuń
 3. Artykuł pomocny. Jedna tylko uwaga wzięta z rzeczywistego przykładu (kamera sportowa Xblitz Move 4K z kartą 128GB):
  samo sformatowanie karty na FAT32 z domyślną wartością "Allocation unit size = 32768" nie pomagało (karta była dalej 'niewidoczna' dla kamery). Dopiero sformatowanie z wartością "Allocation unit size" = 65536 pomogło i kamera 'zobaczyła' kartę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie, u mnie ten manewr pomógł! dzięki!

   Usuń
 4. Pomogło, wielkie dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pomogło! A już myślałem że będę oddawać

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam serdecznie. W moim wideorejestratoże pojawia się dość często komunikat, uszkodzony plik. Czy ktoś wie co można z tym zrobić.

  OdpowiedzUsuń
 7. U mnie mam kartę 32 giga w wideorejestratorze i przy nagrywaniu w pętli jak się zapełni to muszę zrobić format może mam coś źle ustawione mam włączony gisensor i parking. Proszę o podpowiedź co zrobić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę sprawdzić czy w ustawieniach kamery jest wyłączona funkcja nagrywania w pętli. Należy ją włączyć podając interwał czasowy co ile minut ma być na karcie pamięci tworzony nowy plik video. Poza tym warto sprawdzić czy jest aktywna funkcja detekcji/wykrywania ruchu - należy ją wyłączyć.

   Usuń
 8. Super, wszystko śmiga jak trzeba.
  Szacuneczek.

  OdpowiedzUsuń
 9. Co trzeba zrobić jak nie ma sie windowsa tylko macbooka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwszy z brzegu rezultat z Google:
   https://www.admfactory.com/how-to-format-usb-flash-drive-to-fat32-in-mac-os/

   Usuń
  2. To jest oczywiste i tak robię ale może co lepszego, pewniejszego

   Usuń
 10. musze sie wpisac, bo uratowales mi kamerke ;) juz myslalem ze cos nie tak

  OdpowiedzUsuń
 11. 256GB nie działa dalej nie widzi karty pamięci

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jaka dokładnie kamera? Być może po prostu nie obsługuje tak dużych kart?

   Usuń
 12. Kupiłem kartę Samsung 64 EVO plus do kamery Xblitz X5 format był konieczny ponieważ kamera nie widziała karty program FAT 32 wyrzucał błąd że karta jest teraz używana przez inny program i nie można sformatować nie drążyłem tematu format zrobiłem w programie Acronis Disk Director bez problemu udało się sformatować teraz kamera widzi karte

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam kamerke domową do tej pory działała bez problemu nagrywala wszystko aż sie zapełniła więc zrobilam formatowanie karty.
  Teraz nagrywa wybiórczo np wczoraj tylko od 22:00 a usatwiony jest pełen zakres .pliki z wcześniejszych dni same sie kasuja.czy uszkodziłam karte poprzez formatowanie ?jak usuwac pliki jak karta jest pełna
  Prosze o pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli jest taka możliwość, sformatuj kartę pamięci bezpośrednio w urządzeniu. Ewentualnie sprawdź z inną kartą pamięci. Przyczyn może być kilka, np. uszkodzona karta pamięci, niepoprawne ustawienia kamery, wada samej kamery itp.

   Usuń
 14. Mam wideorejestrator Xblitz PRISM. Pierwsza karta 16Gb była zbyt mała ponieważ mieściło się na niej tylko 20 minut nagrań. Zakupiłem zatem microsdxc 64Gb i sformatowałem programem zaproponowanym w tym blogu do Fat32. Karta śmiga. ... ale to początek pracy na niej więc zobaczymy co będzie działo się dalej. Nie wiem też czy niemożność formatowania jej w rejestratorze będzie jedynym minusem całej operacji. Pojawia się komunikat o błędzie SCB. Nie wiem co to znaczy. Jeśli tylko to ...to niech sobie będzie. Sformatuję w PC jeśli będzie potrzeba. Byle nie pojawiły się inne problemy.

  OdpowiedzUsuń
 15. Navitel R600 formatowanie 128GB pomogło, wcześniej nie widział karty SDXC. Dzięki !!!

  OdpowiedzUsuń
 16. Navitel R 600 pomogło .Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 17. Kamerka teraz dziala. Dziekuje

  OdpowiedzUsuń
 18. hmmmm tylko jak podłączyć do komputera stacjonernego karte microSD ?

  OdpowiedzUsuń
 19. lamax x10.1 " sformatowanie karty na FAT32 z domyślną wartością "Allocation unit size = 32768" nie pomagało (karta była dalej 'niewidoczna' dla kamery). Dopiero sformatowanie z wartością "Allocation unit size" = 65536 pomogło i kamera 'zobaczyła' kartę :)" dziękuje

  OdpowiedzUsuń
 20. Od pół roku mam kamerkę Xblitz go se i problemy z kartami 32 i 64 Gb - w krótkim czasie od rozpoczęcia użytkowania nie można było odtworzyć wszystkich plików z karty - pojawiał się komunikat o błędzie. Kamerka była oddana do serwisu, gdzie zaktualizowano program, ale niestety nie rozwiązało to problemu z odtwarzaniem plików. Formatowanie kart za pomocą zalecanego powyżej programu nie pomogło, zastanawiam się, czy może karty są uszkodzone, ale wszelkie sprawdzanie kart nie wskazuje na to. Bezbłędnie działa tylko karta 16 GB (tylko to trochę za mało....). Proszę o pomoc - czy ktoś już miał problemy z odtwarzaniem kart powyżej 32 Gb w tym modelu kamerki i jak je ew. rozwiązał?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karta bubel ja wymienilem juz 3 i teraz po zastosowaniu instrukcji Dawida smiga jak nalezy !!!

   Usuń
 21. Czy sformatowaną kartę 64GB na fat 32 jak długie będzie nagranie,takie jak na karcie 32GB czy 64GB

  OdpowiedzUsuń
 22. Czy sformatowaną kartę 64GB na fat 32 jak długie będzie nagranie,takie jak na karcie 32GB czy 64GB

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie rozumiem pytania, ale zakładam że chodzi o pojemność karty - system plików nie zmienia pojemności karty, po sformatowaniu do FAT32 pojemność karty nadal będzie wynosiła 64GB.

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję.Kupię kartę 64GB i sprawdzę,jak nie będzie działać to będzie do telefonu Pozdrawiam

   Usuń
 23. Po sformatowaniu karty 64GB na fat 32 rejestrator nagrywa,ale mam pytanie-po podłączeniu kamerki do laptopa niemożliwe jest przeglądanie nagrania,bezpośrednio na kamerce też nie widać nagrania,ale po włożeniu karty do adapteru i włożeniu do laptopa bez problemu można odtwarzać nagranie.Moje pytanie,może mam coś nie tak ustawione w kamerce.Oryginalną kartę SD32 przeglądałem w kamerce i po kablu w laptopie POZDRAWIAM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wysłałem pytanie i do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi.Bardzo proszę o ustosunkowanie się do moich pytań POZDRAWIAM

   Usuń
  2. Trudno powiedzieć do może być tutaj problemem, szczególnie, że nie wiadomo co to za kamera. Jeśli są problemy z kartami 64GB, to być może ten konkretny model rejestratora nie jest z nimi kompatybilny - nawet po formacie FAT32.

   Usuń
 24. Witam, od grudnia używam kamerki VIOFO A119 V3. Od samego początku borykam się z problemem wstrzymywania nagrywania co jakiś czas. Używam karty PNY 128GB Elite-X dołączonej do zestawu. Kamera pracuje w trybie parkingowym podłączona do stałego źródła prądu w samochodzie. Podczas jazdy kamerka co kilka minut wydaje kilku sekundowy przerywany dźwięk, w tym czasie miga przycisk REC, po czym nagrywa dalej. Po kilku takich sesjach zaczyna "pikać" i nie nagrywa w ogóle. Formatowanie karty pomaga na kilka dni, lecz problem wraca podczas co 2-3 dni.

  Ktoś zna przyczynę i wie jak się z tym uporać? Nie mam juz pomysłów. Próbowałem formatowac kartę do FAT32 jednak wciąż widnieje w PC jako exFAT.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proponuję zacząć od sprawdzenia z inną kartą pamięci.

   Usuń
  2. Wymieniłem kartę pamięci na Samsung Evo Plus 128GB (polecana w jednym z art. na wr24.info) dwa dni było OK, dziś kamerka znów zaczęła sie "odzywać". Wyłączyłem GSensor, może to powoduje ze zaczyna "pikać". Jakieś inne pomysły?

   Pozdrawiam

   Usuń
  3. Pytanie w jakich sytuacjach zaczyna się to "pikanie" - jeśli g-sensor był ustawiony na wysoką czułość i kamera wykrywała wstrząsy (np. na skutek wjechania w dziurę czy gwałtownego hamowania), to objaw "pikania" z symbolem wykrzyknika na wyświetlaczu jest normalny.

   Usuń
  4. "Pikanie" kamery pojawia się w różnych momentach, jednak zawsze na gładkiej drodze bez większych wstrząsów. "Pikaniu towarzyszy migająca lampka "REC". Czasem jest to przerywany sygnał po 2 do nawet 5 sekund po czym przestaje i nagrywa dalej. Strasznie to irytujące podczas jazdy.

   Usuń
  5. Czy uporałeś się z problemem? ¨mnie kamera zachowuje się podobnie?

   Usuń
 25. Witam.Posiadam wideorejestrator Viofo A129 Plus Duo.Dokupiłem kartę Samsung Evo plus 256gb i nie mogę jej odpowiedno sformatować.Robiłem to za pomocą programu FAT32 Format i po włożeniu karty do kamerki jest napis:BŁąd karty-sformatuj.Jeżeli sformatuję ją w kamerce to działa może około 1 dnia,pliki się zapisują,aż nagle się zawiesza i nie ma żadnych plików.Po włożeniu do komputera pisze,że trzeba sformatować kartę i brak jakichkolwiek plików.Co może być "nie tak"?
  Pozdrawiam Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może po prostu wadliwa karta pamięci (egzemplarz)..?

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. Karta faktycznie okazała sie wadliwa.Zakupiłem nową i jest ok.

   Usuń
 26. Witam. Posiadam kamerkę xblizt go se, zakupiłem kartę do niej 64gb i zrobiłem format do fat32, działa poprawnie dwa dni później zaczęła się resetować na różnych sekundach nagrywania. Oddałem na gwarancję odesłali sprzęt i dalej nie pomogło. Zrobiłem jeszcze raz format do fat32 wszystko zgodnie z instrukcja i dalej się resetuje.. jakieś pomysły?

  OdpowiedzUsuń
 27. Dzień dobry :)
  Kupiłam dwie kamery Navitel R600 QHD i dwie karty samsung 256GB. Jedną kawrtę sformatowałam za pomocą programu z artykułu, nic to nie dało :( Przeczytałam w komentarzach, żeby zmienić na "Allocation unit size" = 65536, ale nadal kamera nie widzi karty :( W opisie kamery jest informacją, że czyta karty do 256GB. Nie otwierałam drugiej karty, żeby w razie czego móc ją oddać. Czy jest jeszcze coś co mogę zrobić czy lepiej zgłosić się z tym do producenta?

  OdpowiedzUsuń
 28. Pomoglo a juz z tych nerw mialem wyrzucic do smieci !!! non stop komenda sformatuj!do obrzydzenia !!! STOKROTNE DZIEKI !

  OdpowiedzUsuń
 29. Wszystko smiga ! dziekuje instruksja THE BEST 100% .

  OdpowiedzUsuń
 30. Mam kamerkę DOD LS470W. Po włączeniu kamerki z kartą 8 GB pokazuje się obraz na 3 sekundy i znika, kamerka pozostaje na czuwaniu (świeci się czerwona dioda). Po włożeniu karty 64 GB już sformatowanej do FAT 32 kamerka po włączeniu od razu jest w stanie czuwania, obraz w ogóle się nie pokazuje. Czy ma ktoś pomysł co z tym fantem zrobić?

  OdpowiedzUsuń
 31. Posiadam kamerkę Navitel R600 od jakiegoś czasu nagrywa mi sie film tylko 29 sek, lub 41 sek i zacina się wiec kilkanasie sekund nie nagrywa nie wiem co jest?? Ogólnie też chcialabym sformatowac karte ale tu link do pobrania nie działa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Objawy sugerują problem z kartą pamięci - być może formatowanie pomoże, ale raczej sugerowałbym zmianę karty na inną.
   Link poprawiony - dziękuję za wskazówkę.

   Usuń
 32. Blackvue DR750x 2ch Plus - karta BV z zestawu 32 działa, polecana na WR24 karta samsung 128 pro endurence - nie działa.
  Formatowanie robione na 64 i na 32. Nic nie pomaga. Ani kamera, ani blackvue sd card viever nie widza karty. Nastał smuteczek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuj sformatować tę kartę bezposrednio w programie BV Viewer na kompie (jest tam funkcja formatowania kart pamięci).

   Usuń
  2. Od tego zacząłem.
   Dziwne, bo mogę kartę sformatować, ale komunikat wyświetla się, że karta SD nie jest widoczna.

   Usuń
  3. Karta działa. Potrzebne było formatowanie w komputerze, włożenie karty do kamery w samochodzie i ponowne formatowanie w komputerze. Nie wiem, czy to zbieg zdarzeń czy taka prawidłowość, jednak co najważniejsze - karta działa i jest widoczna dla BV.

   Usuń
 33. U mnie FAT Formatter nie chciał sformatować karty informując, że nie ma do niej dostępu, ponieważ jest używana przez inny proces. Wyczytałam na innym forum żeby przed użyciem FAT Formattera sformatować kartę z poziomu Windowsa. Z exFat przeformatowałam z poziomu Windowsa na NFTS a później przez FAT Formatter na Fat32 - zadziałało. Kamerka widzi kartę :)))

  OdpowiedzUsuń
 34. U mnie Lamax x 9.1 pomogło, również dopiero po zmianie "Allocation unit size = 32768" na 65536. bardzo dziękuję również szanownemu Forum.

  OdpowiedzUsuń
 35. Kupiłam kamerkę Navitel R250 Dual mam tam kartę pamięci 32gb pisało w instrukcji że trzema sformatować kartę na ekranie też wyskakuje taki komunikat sformatowałam te kartę w kamerce i dalej wyskakuje mi ten komunikat sformatuj kartę co mam z tym zrobić

  OdpowiedzUsuń
 36. I też nie widzi mi tej karty

  OdpowiedzUsuń
 37. Wszystko git dziala, polecaaam

  OdpowiedzUsuń
 38. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 39. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 40. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 41. Wielkie dzięki ,po sformatowaniu karta SANDISK Ultra microSDXC 64GB działa w 70mai M300.

  OdpowiedzUsuń