Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 20 sierpnia 2018

Poradnik: jakie karty pamięci do kamer samochodowych i sportowych?

Karta pamięci to najbardziej krytyczny element wewnątrz każdej kamery samochodowej czy sportowej. Na nic nikomu świetna jakość obrazu, podzespoły czy dodatkowe funkcje, jeśli karta pamięci zawiedzie w najbardziej istotnym momencie, nie pozwalając odzyskać danych mających ogromną wartość - tak pieniężną, jak i sentymentalną. Dlatego też nie warto oszczędzać na kartach pamięci. Sprawdź na co zwrócić uwagę oraz jakie konkretnie karty pamięci wybrać, aby zapewnić bezproblemowe funkcjonowanie kamery.

Ważny fakt: karty pamięci są zawodne

Na początku trzeba wyjaśnić ważną rzecz. Mianowicie wszystkie bez wyjątku karty pamięci z natury są zawodne, a ich żywotność jest ograniczona. Karty pamięci mają z góry określoną liczbę cyklu zapisu, a po przekroczeniu tej liczby karta zwykle ulega zablokowaniu, w efekcie czego staje się bezużyteczna. Trudno jednoznacznie określić ile cykli zapisu to jest “dużo”, bo to zależy do tego jak pamięci będą eksploatowane. 

Z kartami pamięci jest trochę jak z oponami samochodowymi. Opony w trakcie eksploatacji też podlegają naturalnie zużyciu, ale trudno określić jak szybko zużyje się opona X w porównaniu do opony Y. Poza procesem produkcji i jakością opony jako-takiej, wpływ na to ma wiele niezależnych czynników w toku codziennej eksploatacji. Analogicznie z kartami pamięci - dwie identyczne karty pamięci mogą zupełnie inaczej zachowywać się w smartfonie jako dodatkowy nośnik pamięci, a inaczej w kamerze samochodowej, która “katuje” kartę pamięci w sposób niemalże nieprzerwany. 

Kluczowe parametry kart pamięci

Najważniejszym parametrem, który sugeruje jak trwała i w efekcie niezawodna będzie karta pamięci jest zastosowana technologia zapisu. Nie wnikając w techniczne niuanse, w skrócie chodzi o trzy główne technologie zapisu danych:
 • TLC (Triple Level Cell) - najpopularniejsza, ale zarazem najmniej trwała technologia zapisu, o najniższej liczbie maksymalnych cykli zapisu danych.
 • MLC (Multi Level Cell) - znacznie trwalsza względem TLC technologia, preferowana do zaawansowanych zastosowań, gdzie spodziewa się dużej ilości cykli zapisu.
 • SLC (Single Level Cell) - zdecydowanie najtrwalsza i najdroższa technologia, dedykowana głównie do zastosowań profesjonalnych. Pamięci masowych SLC raczej nie kupisz w zwykłych sklepach.
Problem w tym, że specyfikacje producentów rzadko kiedy wprost określają jaka technologia została wykorzystana w danej karcie pamięci. Można jednak z grubsza założyć, że zdecydowana większość kart pamięci dostępnych na rynku to karty TLC, natomiast technologię MLC przeważnie wykorzystuje się do produkcji droższych wersji pamięci dedykowanych do określonych zastosowań - własnie na przykład do kamer samochodowych, systemów nadzoru wizyjnego CCTV itp itd. 

Kolejnym istotnym czynnikiem jest klasa karty pamięci, a więc wyznacznik “szybkości” odczytu i zapisu danych. Można długo teoretyzować o tym jakie dokładnie klasy wyróżniamy, ale są od tego znacznie lepsze źródła. Generalnie rzecz ujmując, do kamer samochodowych powinno się wybierać karty pamięci co najmniej klasy 10 / U1, a szczególnie takie, które są w stanie zapewnić przepływność zapisu danych na poziomie co najmniej 5-10 MB/s, co wynika z tego, że bitrate w kamerach samochodowych zwykle nie przekracza ok. 20-25 Mbps.

Do kamer sportowych - tu sporo zależy od możliwości kamery. W większości przypadków wystarczy także co najmniej klasa 10 / U1, ale w przypadku modeli kamer z wyższej półki, np. zapisujących natywnie obraz video w rozdzielczości 4K z bitrate rzędu 50-100 Mbps, warto zainwestować w solidne karty pamięci wyróżniające się znacznikiem klasy U3 lub V30

W skrócie: bitrate oznacza przepływność danych, tzn. ilość danych jaką urządzenie zapisuje do pamięci w jednostce czasu, czyli np. 25 Mbps (megabitów na sek.) odpowiada 3.125 MB/s (megabajtów na sek.).

Jaką pojemność karty pamięci wybrać?

Często spotykam się z pytaniem jaką pojemność karty dobrać do rejestratora jazdy bądź kamery sportowej. Moim zdaniem absolutnym minimum jest 32GB. Ta pojemność pozwala zwykle zapisać ok. 3-4 godzin zapisu wideo Full HD w pełnej pętli w przeciętnym rejestratorze jazdy. Przy czym warto wiedzieć, że to nie rozdzielczość czy klatkaż nagrywanego filmu determinuje objętość pliku, ale wspomniany już bitrate. Dla przykładu załóżmy, że kamera X materiał w rozdzielczości 1080p 30fps zapisuje z bitrate 12 Mbps (1.5 MB/s), a kamera Y obraz w tej samej rozdzielczości zapisuje z bitrate 25 Mbps (3.12 MB/s). Naturalnie zatem kamera Y będzie bardziej “pamięciożerna” i na karcie pamięci 32GB zmieści się niecałe 3 godziny materiału w pełnej pętli, choć teoretycznie obydwie kamery nagrywają obraz w tej samej rozdzielczości Full HD przy 30 klatkach na sekundę.

Rozsądnie jest więc wybrać wyższe pojemności kart pamięci do samochodowych rejestratorów jazdy, a więc 64GB lub 128GB. Coraz więcej rejestratorów oferuje także wsparcie dla kart 256GB. Duże pojemności szczególnie polecam wtedy, gdy chcemy także wykorzystywać kamerę samochodową podczas postoju, aby zapewnić możliwie najszerszy zakres historii zapisu zdarzeń na parkingu. Podobne założenie należy przyjąć w przypadku rejestratorów dwukanałowych (na przód i tył), które zapisują jednocześnie dwa strumienie video, np. 12+12 Mpbs = łączny bitrate zapisu wyniesie 24 Mbps.

Analogiczna zasada obowiązuje naturalnie dla kamer sportowych, choć tutaj pojemność karty pamięci w dużej mierze zależy od celu zastosowania oraz możliwości samej kamery. Co innego zabierać kamerę na wakacje, żeby od czasu do czasu nagrać ładne krajobrazy czy kąpiele w morzu, a co innego nagrywać długie fragmenty video w jakości 4K 60fps. Ogólnie warto mieć na uwadze docelowy bitrate zapisu, aby przygotować kartę o pojemności dostosowanej do aktualnych potrzeb.

W tabelce poniżej orientacyjna rozpiska ile mniej więcej materiału zmieści się na karcie pamięci o określonej pojemności. 


W obliczeniach założyłem, że rzeczywista i dostępna dla użytkownika pojemność karty pamięci jest przeciętnie ok. 2% niższa od nominalnej.

W kontekście pojemności dodam, że niektóre kamery mogą mieć problem ze współpracą z kartami pamięci o pojemności 64GB lub większej. To wynika z faktu, że karty te są fabrycznie sformatowane do systemu plików exFAT, który nie jest obsługiwany przez niektóre kamery. W takim wypadku warto spróbować sformatować kartę pamięci do systemu FAT32, a istnieje spora szansa, że kamera poprawnie rozpozna kartę i podejmie współpracę.

Kompatybilność pamięci z kamerami

Powoli kończymy część teoretyczną, ale zanim przejdę do konkretów jeszcze jedna ważna rzecz do wyjaśnienia: różne kamery różnie współpracują z różnymi kartami pamięci i przeważnie źle dobrana karta pamięci jest głównym źródłem problemów z kamerą samochodową czy sportową. Ponadto specyfika funkcjonowania rejestratorów jazdy jest wyjątkowo wymagająca dla nośnika danych. Zapis danych do komórek karty pamięci jest praktycznie nieprzerwany, stąd warto dość starannie pochylić się nad kwestią wyboru właściwej karty pamięci.

Teoretycznie zdecydowana większość kamer obsługuje karty pamięci w ogólnym standardzie MicroSD / Transflash. W uproszczeniu można więc przyjąć, że dowolna karta w tym standardzie będzie pracować z naszą kamerą. Niestety tak różowo nie jest. Przykładowo, karta pamięci X będzie bezproblemowo współpracowała z kamerą Y, ale z kamerą Z będzie fiskować, zawieszać ją i generalnie sprawiać więcej kłopotów niż pożytku. Wynika to z różnych czynników - kamery mają różne kontrolery pamięci masowej, różne procesory, same karty pamięci też się różnią, choć pozornie wyglądają tak samo. Niektóre kamery “łykają” praktycznie każdą kartę, inne są wyjątkowo wybredne i współpracują tylko z wybranymi, i tak dalej… (dobrym przykładem w tym kontekście są kamery BlackVue)

Jak więc ustrzec się problemów i wybrać najlepszą kartę pamięci? W WR24 na bazie kilkuletnich doświadczeń wypracowaliśmy już pewien zbiór kart pamięci oraz ich producentów, które sprawiają najmniej problemów - ale o tym poniżej. Niemniej ogólna zasada jest taka, żeby w żadnym wypadku nie oszczędzać na kartach pamięci oraz inwestować w oryginalne karty uznanych producentów, aniżeli czyhać na okazje marki “NoName”. Ja rozumiem, że kuszące są okazje typu “karta microsd 64GB za 50 zł” na Allegro czy innym Aliexpressie, ale uwierzcie mi - należy je omijać szerokim łukiem. Zaoszczędzicie teraz, ale może się okazać, że ta pozorna oszczędność kosztowała 100% podwyżki składki ubezpieczeniowej samochodu, bo kluczowy moment kolizji nie został zapisany poprawnie na tej “okazyjnej” karcie pamięci. Należy także mieć na uwadze, że zdarzają się przypadki podrobionych pamięci, które pozornie wyglądają identycznie jak oryginał, jednak w istocie są bezużytecznymi fałszywkami.

Polecane karty pamięci do rejestratorów jazdy

Ostatnia aktualizacja: październik 2019
Z naszych kilkuletnich doświadczeń w ramach działalności sklepu WR24.PL mogę śmiało polecić następujące karty:

Samsung - seria EVO / EVO Plus

Karty Samsunga z serii EVO / EVO Plus to jedne z najbardziej niezawodnych kart pamięci do zastosowania w wideorejestratorach. Do niedawna najbardziej polecane były karty z serii EVO (w charakterystycznym, pomarańczowym kolorze), jednakże te zostały przez Samsunga wycofane z oficjalnej dystrybucji w drugiej połowie 2019 roku. Siłą rzeczy pozostały zatem w zasadzie tylko karty z serii "EVO Plus" (kolor czerwony).

W tym miejscu należy oddać ważną kwestię. Mianowicie faktem jest, że kiedyś karty pamięci "EVO+" - choć o parametrach lepszych niż "EVO" - sprawiały problemy w kamerach samochodowych. Jednakże w międzyczasie Samsung zmienił nieco specyfikację tej serii kart i po przeprowadzeniu kilku długodystansowych testów z różnymi kamerami samochodowymi mogę osobiście polecić "EVO Plusy" jako godnego następcę "EVO".

Należy zwrócić przy tym uwagę na jeden ważny szczegół. Otóż karty pamięci z ulepszonej serii noszą nazwę dosłownie "EVO Plus", podczas gdy karty ze starszej serii były oznaczone symbolem plusika, tj. "EVO+". Aktualnie w oficjalnej dystrybucji powinny być już wyłącznie nowe serie kart, jednak warto uważać na ten aspekt.Kod producenta: MB-MCxxxGA
("xxx" to oznaczenie pojemności, np. "128" dla wersji 128GB)
Link: Karty pamięci Samsung EVO Plus

Samsung PRO Endurance

Karta pamięci microSDXC Samsung PRO Endurance 64GB
Seria kart pamięci dedykowana do urządzeń ciągłego zapisu, a więc do rejestratorów jazdy. Oferuje zwiększoną trwałość i niezawodność, występuje w trzech nominałach (32, 64, 128 GB), a deklarowana przez producenta prędkość zapisu wynosi 30 MB/s. 

Kod producenta: MB-MJxxxGA

Toshiba seria M203

Te karty pamięci bardzo miło mnie zaskoczyły. Niedrogie, a zarazem całkiem dobrze radzące sobie w rejestratorach jazdy różnych producentów - m.in. w uchodzących za wybredne co do kart pamięci kamerach marki BlackVue. Karty z tej serii sprzedajemy w WR24.PL z dużym powodzeniem od kilkunastu miesięcy i bliska zeru skala zwrotu świadczy o ich niezawodności.

W ramach ciekawostki dodam, że do mojego prywatnego rejestratora jazdy BlackVue DR900S włożyłem testowo kartę Toshiba M203 256GB i... zupełnie o niej zapomniałem na kilka miesięcy, a w tym czasie kamera pracowała bez najmniejszego zarzutu.

Kod producenta: THN-M203KxxxxEA
Link: Karty pamięci Toshiba Exceria M203

Sandisk High Endurance


Seria kart Sandiska dedykowana do kamer samochodowych oraz monitoringu video. Karta ta nie jest specjalnie szybka (20 MB/s) i występuje tylko w dwóch pojemnościach (32GB i 64GB), ale producent gwarantuje poprawną współpracę z rejestratorami jazdy.

Kod producenta: SDSDQQ-xxxG
Link: Karty pamięci Sandisk High Endurance


Oczywiście powyższe karty nie są jedynymi, które będą współpracować z kamerami samochodowymi. W ofercie sklepu WR24.PL utworzona została dedykowana kategoria kart pamięci polecanych do rejestratorów jazdy, zawierająca te modele kart, które poprawnie współpracują ze zdecydowaną większością kamer samochodowych.

Polecane karty pamięci do kamer sportowych

Kamery sportowe są odrobinę mniej wymagające w porównaniu do samochodowych w kontekście ciągłości zapisu, rzadko kiedy bowiem nagrywany kamerą akcji materiał non-stop w pętli, jak ma to miejsce w rejestratorach jazdy. Jednak jak wspomniałem dużo zależy od możliwości kamery. Dla większości budżetowych i niezbyt wymagających pod kątem rozdzielczości i jakości zapisu (bitrate) kamer świetnie sprawdzą się polecane powyżej karty Samsung EVO czy Toshiba Exceria. Dla najbardziej wymagających modeli z zapisem 4K i bitrate przekraczającym 100 Mbps należy zainwestować w znacznie wydajniejsze karty pamięci, które zagwarantują prędkość zapisu na poziomie 80-90 MB/s. Przykłady:

Sandisk ExtremeJedne z najpopularniejszych kart pamięci, często wykorzystywane w kamerach sportowych. Notabene Sandiski Extreme są zalecane do kamer GoPro.

Kod producenta: SDSQXAF-xxxG

GOODRAM M3AA


Karty pamięci dedykowane do zastosowania w rejestratorach jazdy, systemach dozoru wizyjnego itp. Cechują się bardzo wysoką wydajnością, osobiście z powodzeniem używam ich w kamerach sportowych do nagrywania materiału w jakości 4K.

Kod producenta: M3AA-0xx0R11

NIE polecane karty pamięci

Podparty doświadczeniem w ramach WR24 na “czarnej liście” kart pamięci mamy kilka pozycji:
 • GOODRAM M1AA (czerwone opakowanie) - te karty przez długi czas oferowaliśmy jako bardzo niezawodne, a przy tym bardzo tanie. Niestety w międzyczasie producent prawdopodobnie zmienił “coś” w specyfikacji tych kart, bo w krótkim czasie zaczęło spływać sporo sygnałów o problemach powodowanych przez te karty.
 • Sandisk Ultra - bardzo popularna i tania karta, ale lepiej sprawdzi się jako dodatkowy nośnik do telefonu - w kamerach samochodowych karty te dość szybko “umierają” co potwierdziliśmy w wielu przypadkach.
  UPDATE (październik 2019): Nowe serie kart pamięci Sandisk Ultra z dodatkowym nadrukiem "A1" na karcie pamięci rzekomo działają już całkiem nieźle w kamerach samochodowych. Przeprowadzony krótki test z tą kartą wydaje się potwierdzać tę tezę, więc możliwe, że nie jest to już tak jednoznacznie odrzucany model karty pamięci.
 • ADATA Premier - sytuacja trochę podobna jak z kartami GOODRAM, przez jakiś czas działały świetnie, ale dość szybko zaczęły się “sypać” w bardzo wielu modelach kamera, więc także dość szybko zostały wycofane przez nas z obrotu.

Zobacz także artykuł w Strefie Wsparcia WR24.PL na temat kompatybilności kart pamięci z kamerami. Tam będą dodatkowo uzupełniane informacje na temat (nie)kompatybilności określonych kamer z kartami pamięci.

Jak sprawdzić czy karta pamięci jest uszkodzona?

Najbardziej oczywistym symptomem nieodwracalnego uszkodzenia karty jest brak możliwości skasowania plików oraz sformatowania karty. Pamięć wykazująca takie objawy jest w trybie read-only i nie ma możliwości by to zmienić. Słowem - nadaje się do wyrzucenia. 

Można też sprawdzić czy karta nie ulega degradacji poprzez częściowe zablokowanie jej komórek pamięci. Test wykazujący taki problem można wykonać programem H2testw. Procedura testu karty pod kątem uszkodzeń została opisana w Strefie Wsparcia WR24.PL

Niemniej trzeba pamiętać, że nawet teoretycznie sprawna karta pamięci może okazać się niekompatybilna z daną kamerą i powodować niepoprawną jej pracę, dlatego z reguły podejrzenia co do wadliwego funkcjonowania rejestratora warto rozpocząć od wyjęcia lub wymiany karty pamięci na inny model.

Podsumowanie

Na koniec powtórzę raz jeszcze - karta pamięci jest absolutnie kluczowa i nie warto na niej oszczędzać. De facto można pokusić się o stwierdzenie, że dobór odpowiedniej karty pamięci jest ważniejszy niż wybór samej kamery, bo właśnie karta pamięci będzie przechowywała najcenniejsze dane.

Oczywiście zachęcam Was do odwiedzenia sklepu WR24.PL, gdzie polecamy i oferujemy sprawdzone karty pamięci, jednakże niezależnie od tego gdzie ostatecznie zostawicie swoje pieniądze - weźcie pod uwagę powyższe wskazówki, aby uniknąć potencjalnych problemów w funkcjonowaniu rejestratora jazdy.

PS. Serdecznie dziękuję społeczności forum Autowrzuta za inspirację oraz praktyczne informacje dotyczące kart pamięci. Więcej informacji na temat kart pamięci wraz ze szczegółową tabelą kompatybilności kart z różnymi kamerami znajdziecie na forum, zapraszam:

6 komentarzy:

 1. Co do ADATA to racja, dwa razy już mi nową dawali, 3 partia czy już 4 - rachubę zgubiłem - leci już ponad rok i się okaże...

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za pomoc i wsparcie techniczne.Pozdrawiam tych co nad tym pracują i się znają

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam posiadam kartę Sandisk Ultra A1 i ostatnio jest problem taki że co jakiś czas kamera ma problem i się zawiesza jak zresetuje kamerę działa normalnie

  OdpowiedzUsuń
 4. witam!
  Autor zdaje się nie dostrzegać znaczenia ustawionego interwału czasowego pętli nagrania. Jeśli bowiem interesujące zdarzenie nastąpi przy końcu pętli,użytkownik przypuszczalnie zabezpieczy odpowiednim przyciskiem nie tą, lecz następną pętlę przed nadpisaniem. Po pewnym czasie nagrywania kamery interesujące nagranie jako niezabezpieczone zostanie nadpisane.

  OdpowiedzUsuń