Szukaj na tym blogu

wtorek, 26 lutego 2019

70mai - co to jest i z czym to się je?

Zacznijmy od początku - 70mai to producent kamer samochodowych (i nie tylko) pochodzący z Chin - w branży elektroniki samochodowej to raczej nic nowego. Obecnie na rynku możemy spotkać dwa modele wyprodukowane przez chińską firmę - są to modele 70mai Dash oraz 70mai PRO Dash - i właśnie tymi modelami zajmę się w tym tekście.

AKTUALIZACJA - LUTY 2020
Zobacz najnowszą recenzję porównawczą najnowszych modeli kamer samochodowych 70mai:
Recenzja kamery samochodowych 70mai 1S, MINI, LITE, PRO

Należy wspomnieć, że kamery te nie są rewolucyjnymi produktami na rynku wideorejestratorów, nie oferują żadnych szokujących nowości, które sprawiłyby, że maniakom nowinek technologicznych zrobiłoby się gorąco - mogę za to z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że w swojej klasie cenowej to jedne z najlepszych rejestratorów jazdy jakie obecnie możemy znaleźć w sprzedaży. Pokusiłbym się o stwierdzenie, że w moim osobistym rankingu kamer o najwyższym stosunku jakości do ceny są bardzo blisko, jeśli nie równo z kamerami marki Viofo.

W poniższym tekście znajdziecie wiele informacji na temat obydwóch kamer, jednak moim zamierzeniem nie było wypisanie suchych faktów - starałem się opisać realne odczucia z użytkowania tych kamer na co dzień i właśnie tym z Wami się dzielę. Poniżej tabelka z podsumowaniem najbardziej podstawowych właściwości - po szczegółowe informacje zapraszam do naszych kart produktowych.


Zobacz karty produktowe: 70mai Dash Camera / 70mai PRO Dash Camera

70mai Dash Camera


Spośród dwóch kamer jest to kamera tańsza, a co za tym idzie jej wyposażenie i specyfikacja odbiega od tego, co oferuje jej droższy brat, którego póki co zostawimy w spokoju. Co dobrego znajdziemy w środku 70mai Dash Camera? Po pierwsze - bardzo popularny przetwornik obrazu Sony IMX323, który stosowany jest w wielu popularnych modelach, choćby takich jak Viofo G1WS, Viofo WR1, Mio MiVue J60 czy Mio MiVue 785 - w tym miejscu należy wspomnieć, że wspomniane kamery Mio potrafią być dwa, a nawet trzy razy droższe niż model od 70mai - oczywiście na cenę wpływa wiele innych rzeczy niż sam przetwornik, jednak daje to do myślenia w kontekście jakości obrazu, jaki możemy uzyskać z tej kamery. Nagrania w rozdzielczości FullHD, a także kąt widzenia na poziomie 130 stopni to już standard we wszelkiego rodzaju kamerach samochodowych (w tym zdaniu pomijamy “kamery” z marketów), dlatego nie ma potrzeby, aby rozwodzić się nad tym dłużej, niż jest to konieczne. 

Obraz na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się z tłumu konkurentów w swojej klasie cenowej, ale jest zupełnie poprawny i wystarczający do podstawowej rejestracji jazdy.

Wielkim plusem tej kamery jest jej budowa - ma ona kształt walca, na pierwszy rzut oka jest bardzo podobna wyglądem do kamer marki BlackVue uważanych przez wielu za najbardziej dyskretne na rynku - dla klientów pragnących znaleźć mało widoczny sprzęt jest to na pewno wielki atut - dla mnie zresztą też, bo podczas przeprowadzania testów schowałem kamerę bez żadnego problemu za lusterko i jako użytkownik zupełnie o niej zapomniałem - a tak w mojej opinii powinno być. 

Kolejną zaletą, nieco wiążącą się z budową kamery jest wbudowany moduł WiFi. Z racji kształtu kamera nie posiada wbudowanego wyświetlacza, więc w celu zmiany ustawień lub podglądu nagrań jesteśmy “zmuszeni” do użycia smartfona i aplikacji dostarczonej przez producenta (o aplikacji w osobnym punkcie przeczytacie zaraz). Jedynym dużym minusem jaki potrafię znaleźć w budowie tej kamery jest jej uchwyt - zastosowana szybkozłączka, trochę inspirowana tymi od kamer sportowych jest szalenie niewygodna w użytkowaniu - trudno bowiem przy samej szybie “kręcić śrubką” w celu odkręcenia kamery od szyby, tutaj widzę zdecydowaną przewagę konkurentów z tej półki cenowej. Mały minusik stawiam również ze względu na zastosowanie baterii (240 mAh), a nie kondensatora, jednak nie można mieć wszystkiego.

Biorąc pod uwagę cenę kamery (259 zł - cena w naszym sklepie w dniu publikacji artykułu), a także główne zalety tej kamery (solidny przetwornik Sony IMX323, dyskretna budowa, moduł WiFi) jest to jedna z dwóch kamer, którą będę polecał klientom poszukującym rejestratora samochodowego w cenie do ok. 300 złotych - jej bezpośrednim rywalem jest kamera Viofo G1WS, która do tej pory “kosiła” konkurencję w tej kategorii cenowej. Bezpośrednie porównanie tych dwóch kamer znajdziecie poniżej.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=rA4qR6obqCIJak możemy zauważyć, obraz ani specjalnie nie przewyższa, ani nie odstaje od Viofo G1WS. W mojej opinii w dzień radzi sobie lepiej kamera od Viofo, a w niekorzystnych warunkach oświetleniowych (zmrok/noc) model 70mai Dash Cam - jednak dużo też zależy od preferencji i poczucia estetyki, ponieważ w podanych w filmie przykładach tablice rejestracyjne mogą zostać odczytane z podobną skutecznością z obydwóch kamer.

Jeśli chcecie zobaczyć więcej filmów z tej kamery - zapraszam na nasz kanał YouTube. Tutaj link do playlisty z filmami z kamery 70mai Dash Camera.

70mai PRO Dash Camera


Bardziej “wypasiony” spośród dwóch produktów 70mai to jego wersja PRO, która pod względem specyfikacji jest imponująca. Nowoczesny chipset HiSilicon H3556 oraz bardzo zaawansowany przetwornik obrazu Sony IMX335 (matryca oferuje ok. 2 razy większą czułość niż w przypadku OV4689, który użyty jest w bezpośrednim konkurencie Viofo A119!) - to musi robić wrażenie w przypadku kamery, która kosztuje niecałe 400 zł. Należy nadmienić, że kamera została "wypuszczona" na rynek stosunkowo niedawno, więc można się spodziewać, że jej oprogramowanie będzie jeszcze poprawiane lub “dopieszczane” - ewentualne nowe wersje firmware mogą spowodować zarówno dodanie nowych trybów pracy jak i poprawienie jakości obrazu.

Obraz z kamery 70mai PRO Dash Camera w porównaniu z obrazem z kamery Viofo A119 wydaje się być zdecydowanie jaśniejszym i bardziej przejrzystym.

To nie koniec atrakcji oferowanych przez kamerę 70mai PRO Dash Camera - pamiętacie kodowanie H.265 zastosowane choćby w modelu BlackVue DR900S (czyli najbardziej zaawansowanej technologicznie kamerze na rynku dostępnej w dniu pisania tego tekstu)? Tu też jest obecne! Dzięki temu nagrywane pliki zajmują dużo mniej miejsca na karcie pamięci bez utraty jakości obrazu - ode mnie za zastosowanie tej technologii wielki plus dla 70mai. 

Kamera zbudowana jest zgoła odmiennie niż jej “słabszy” brat - pierwszą widoczną różnicą jest zastosowanie wyświetlacza o wielkości 2 cali oraz zupełnie inny kształt, w mojej opinii nieco mniej dyskretny, aczkolwiek nie mogę powiedzieć, by kamera rzucała się przesadnie w oczy. Dołożenie ekranu nie spowodowało rezygnacji z wbudowanego modułu WiFi - możemy wybrać wygodniejszą dla nas metodę wprowadzania zmian w ustawieniach czy też podglądu plików - albo skorzystamy z wyświetlacza i fizycznych przycisków na kamerze, albo z aplikacji. 

Uchwyt zastosowany w tym modelu jest o niebo lepszy niż w modelu bez dopisku “PRO” - kamerę bezproblemowo wsuwamy w przyklejony do szyby uchwyt - cała operacja zajmuje sekundę i nie wymaga praktycznie żadnej siły. Warto w tym miejscu wspomnieć, że planowane jest wprowadzenie na rynek wersji z modułem GPS w uchwycie (tak jak w kamerach Viofo A119x/A129) - w takim wypadku, oprócz samej wygody na plus możemy dodać również funkcjonalność.

Po stronie minusów możemy postawić zaimplementowanie jedynie pasywnego trybu parkingowego (tutaj przeczytasz o rodzajach trybów parkingowych w wideorejestratorach) oraz zastosowanie baterii, choć trzeba przyznać, że pojemność 500 mAh jest… znośna, ale nadal to jedynie kilka minut pracy kamery bez zewnętrznego zasilania. 

Jeśli mowa o trybie parkingowym, to musimy powrócić do plusów - kamera po następnym włączeniu (podpięciu do zasilania) informuje użytkownika komunikatem dźwiękowym (w j. angielskim) oraz tekstowym (również w j. angielskim) o tym, czy wystąpiło jakieś nagranie podczas nieobecności kierowcy. Podczas testów rozwiązanie to było dla mnie wielkim udogodnieniem - nie musiałem każdorazowo sprawdzać czy cokolwiek niepokojącego działo się podczas mojej absencji, kamera mówiła mi o tym sama. 

Ciekawostką jest również umożliwienie sterowania kamery głosem, jednak działa ona jedynie przy wykorzystaniu języka angielskiego - za pomocą komunikatów głosowych można zrobić zdjęcie, rozpocząć nagrywanie wideo oraz zdecydować, czy kamera ma przestać nagrywać dźwięk) - osobiście oprócz sprawdzenia działania tej opcji, ani razu nie skorzystałem z tego trybu “na poważnie” i traktuję go jedynie jako ciekawostkę. 

Kamera 70mai PRO Dash Camera kosztuje 399 zł i jej naturalnym konkurentem z racji pobytu na jednej półce cenowej wydaje się być Viofo A119 (którego chipset porównałem wyżej). Od wielu miesięcy, a być może nawet lat jestem zakochany w modelu A119 - z łezką w oku muszę stwierdzić, że prawdopodobnie zmieniłem obiekt swojej miłości - 70mai PRO dostępny w tej cenie jest dla mnie IDEALNY. W mojej prywatnej opinii, obraz jest zdecydowanie lepszy niż w modelu A119, a wbudowany moduł WiFi jest powiewem nowoczesności. Poniżej znajdziecie porównanie obydwóch kamer:

Link: https://www.youtube.com/watch?v=cIaEyQsnxmY


Podsumowując - jestem zachwycony kamerą 70mai PRO do tego stopnia, że prawdopodobnie nie zwrócę swojego egzemplarza do magazynu i będę ryzykował utratę pracy i problemy z prawem - miłość jest ślepa ;-).

Jeśli chcecie zobaczyć więcej filmów z tej kamery - zapraszam na nasz kanał YouTube. Tutaj link do playlisty z filmami z kamery 70mai PRO Dash Camera.

Aplikacja


Krótko mówiąc - jest ŚWIETNA. Przede wszystkim szybka, intuicyjna, nie rozłącza się (a to nie zawsze jest standard w testowanych przeze mnie kamerach), oraz, co dla mnie bardzo istotne, nie posiada zbędnych opcji. Nie jestem fanem aplikacji rozbudowanych do tego stopnia, że zaczynam zapominać w którym miejscu znaleźć interesującą mnie opcję. Aplikacja 70mai na wyciągnięcie kciuka oferuje zmianę wszystkich najpotrzebniejszych ustawień oraz podgląd nagrań, a przy tym jest niezwykle prosta w obsłudze. Słowa nie opiszą do końca tego jak bardzo podpasowała mi aplikacja od 70mai, liczby jednak tak - 9/10 - jedyny minus to brak języka polskiego, co oferują choćby rywale z Viofo czy BlackVue.

Jakie opcje znajdziemy w 70mai App? To zależy. Jedna aplikacja obsługuje obie kamery, więc zawartość menu jest zależna od kamery, z którą się połączymy. Poniżej tabela z wyszczególnionymi opcjami dostępnymi w aplikacji dla danej kamery (w kolejności występującej w aplikacji):


Podsumowanie


Wydaje się, że jesteśmy świadkami narodzin pierwszego poważnego rywala Viofo w segmencie budżetowych rejestratorów - do tej pory żaden producent nie był w stanie sprostać wyśrubowanemu stosunkowi jakości do ceny, w czym specjalizuje się firma Viofo - teraz się to zmieniło. Oba modele są naprawdę świetnymi wyborami w (wymyślonych przez nas) kategoriach kamer do 300 zł i do 500 zł - osobiście z czystym sumieniem będę polecał ten sprzęt każdemu klientowi - jest on wart każdej złotówki, którą na niego przeznaczymy. Przy oglądaniu elektroniki macie pewnie czasem uczucie, że sprzęt który trzymacie jest dobrze wykonany, spójny i wart swojej ceny - jeśli zdecydujecie się na sprzęt od 70mai uczucie to będzie towarzyszyć Wam codziennie. 

W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości dotyczących kamer 70mai serdecznie zapraszam do kontaktu z naszą firmą - postaramy się odpowiedzieć na każde zagadnienie najlepiej jak potrafimy. W razie braku jakichkolwiek pytań - pozostaje mi Was zaprosić do zakupów w naszym sklepie - poniżej odnośniki do opisywanych kamer. Dzięki za spędzenie kilku/kilkunastu minut z kamerami 70mai i moim tekstem!

45 komentarzy:

 1. Czy kamera wlacza sie automatycznie pod wlaczeniu zaplonu, czy trzeba uzyc przycisku on/off?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każda kamera samochodowa włącza się i rozpoczyna nagrywanie automatycznie w momencie podłączenia zasilania. Ponieważ przeważnie kamery są zasilane z gniazda zapalniczki, a to gniazdo jest aktywne po włączeniu zapłonu, zwykle rozpoczęcie pracy wideorejestratora jest kojarzone właśnie z uruchomieniem silnika.

   Usuń
  2. Są gniazda dające napięcie cały czas, nie tylko po uruchomieniu stacyjki.

   Wtedy pozostaje fizyczne on/oft czy kamera rozpoznaje przerwania funkcji X?

   Usuń
  3. W przypadku takich gniazd dających napięcie cały czas oraz kamer 70mai, przydatna bedzie funkcja "Auto Power Off", którą można ustawić np. na 20 minut. Wówczas po 20 minutach rejestrator się wyłączy i przejdzie w tryb czuwania parkingowego.

   Usuń
  4. Tylko uzupełniająco. Korzystam z sugestii auto power-off 20 minut.
   Po uruchomieniu stacyjki kamerę ładnie wzbudza. :)

   Usuń
 2. Może głupie pytanie ale czy kamere można podłączyć pod zapłon czy musi isc przez gniazdo zapalniczki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można, ale trzeba pamiętać, że kamera jest zasilana prądem o napięciu 5V, a w instalacji jest 12-24V.

   Usuń
 3. jaki zasilacz zastosować do trybu parkingowego?

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam jak wypada kamera 70mai pro w porównaniu do odnowionej viofo A119 V3??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobre pytanie, na ten moment nie mamy bezpośredniego porównania, ale spróbujemy to niebawem nadrobić. :)

   Usuń
  2. Tak z doświadczenia która byś mógł polecić z tych dwóch ?

   Usuń
  3. Osobiście bardziej polecam Viofo. Bardziej rozbudowana funkcjonalnie (m.in. aktywny tryb parking), świetna optyka i kondensator zamiast akumulatora.

   Usuń
 5. Witam czy posiada Pan informacje czy kamerka działa równie dobrze przy systemie IOS na telefonie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osobiście z iOS nie testowałem, ale nie otrzymywałem też sygnałów, żeby coś było nie tak. Zakładam więc, że działa OK. :)

   Usuń


 6. Witam kupiłem 70mai PRO Dash Camera sprawuje się w dzień świetnie w nocy obraz trochę gorszy oczekuję na menu w j polskim jestem zadowolony z zakupu. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam. Jestem posiadaczem kamerki 70mai pro. Kamerka działa ok, ale mam problem z aplikacją tzn. z połączeniem wi-fi telefon znajduje połączenie a następnie wyskakuje informacja połączono brak internetu?" Sprawdzałem na dwóch telefonach z androidem z takim samym efektem. Proszę o porady.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przed połączeniem się z kamerą sugeruję wyłączyć w telefonie funkcję transmisji danych 3G/LTE. Powinno pomóc.

   Usuń
  2. Temat z dostępem internetu rozwiązany. W aplikacji przy wyborze urządzenia trzeba wybrać 70mai pro lite. I po problemie. Jakość nagrań kamerki bardzo zadowalająca z naciskiem Bardzo!. Dziękuję za poradę transmisja danych może być 4G.

   Usuń
  3. Miałem podobny problem trzeba tym się nie przejmować ze problem z internetem tylko dać jeszcze raz manually configuration i next next po wybraniu wifi 70mai... dać wstecz i załaduje kamerke

   Usuń
 8. Witam mam problem z kalibracją modułu GPS?!

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam. Mam 70mai Pro i w trybie parkingowym kamera zaczyna nagrywać po zamknięciu drzwi. Trzeba zamykać na prawdę delikatnie żeby nie wystartowała. Ustawienie czułości trybu parkingowego na niższy poziom. Coś z nią nie tak, czy też tak macie?

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam
  Dokupilem moduł GPS do mojej kamery 70mai Pro, ponieważ irytował mnie niedokładny zegar kamery (spieszy 2,5 minuty/m-c)
  Nawet bez kalibracji (nie włączona funkcja ADAS) GPS działa bo na nagraniach pojawiają się współrzędne i prędkość, ale moduł GPS nie synchronizuje mi daty i czasu.
  Czy rzeczywiście moduł GPS synchronizuje czas, a jeśli tak to kiedy?
  mieczyslawmalik@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Czy przy stałym zasilaniu w zapalniczce kamera będzie nagrywać ciągle? W którym momencie przełączy się w tryb parkingowy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, będzie nagrywać ciągle, ale jest opcja "Auto power OFF", którą można ustawić np. na 20 minut. Wówczas po 20 minutach kamera się wyłączy.

   Usuń
  2. Rozumiem, że opcję "Auto power OFF" można wyłączyć i wówczas nagrywanie będzie odbywać się stale aż do wyłączenia kamery przyciskiem lub odłączenia od zasilania?

   Usuń
  3. W konfiguracji trybu parkingowego jest opcja "Turn off Cam Time" można ją ustawić w przedziale od 20-50 minut. Po tym czasie podczas postoju auta, kamera przechodzi w tryb czuwania (tryb parkingowy)?
   Jeżeli tak, w jaki sposób kamera przechodzi w tryb normalnego nagrywania?
   Podczas wejścia do auta i trzaśnięcia drzwiami podejrzewam,że włączy się tryb parkingowy,bo kamera wykryje wstrząs.Pytanie czy przejdzie automatycznie w tryb normalnego nagrywania podczas ruszenia autem z miejsca czy będzie się cały czas aktywował tryb parkingowy,aż do momentu ręcznego włączenia kamery?
   Chodzi mi oczywiście o scenariusz w którym kamera ma stałe zasilanie z zapalniczki(również na wyłączonej stacyjce).

   Usuń
  4. To jest bardzo dobre pytanie. Sprawdzę to! :)

   Usuń
  5. Po podłączeniu do stałego zasilania kamera wyłączy się po XX minutach (min. 20 lub więcej - można to zmienić w ustawieniach), przejdzie do trybu czuwania na wstrząsy, a po ponownym ruszeniu z postoju wznowi pracę w trybie nagrywania normalnego.

   Usuń
 12. Czym różni się wejście na zapalniczce? Jedno jest bodajże niebieskie, a drugie czarne? ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Czy jeżeli samochód będzie stał na parkingu przez przypuśćmy 5 dni to kamerka może przestać działać w trybie parkingowym po kilku dniach ze względu na wyładowanie się baterii, zakładając, że jest podłączona do zapalniczki. Czy nie lepiej w takim układzie podłączyć pod stałe zasilanie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, kamera może przestać działać (tzn. nie uaktywnić się po wykryciu wstrząsu) na skutek rozładowanej wewnętrznej baterii. Podłączenie do stałego zasilania jest pewną alternatywą, bowiem dzięki funkcji "auto off" kamera samoczynnie wyłączy się po określonym czasie (np. 20 minut), przejdzie w tryb czuwania parkingowego, a następnie wznowi normalne nagrywanie po ruszeniu z postoju.

   Usuń
 14. Mam pytanie odnośnie trybu parkingowego, czy muszę go wyłączać w trakcie normalnej jazdy? Po ustawieniu 20 minut bezczynności kamera się wyłącza. Dodam, że zasilam ja bez przerwy. Z racji tego, że jest w niej tryb parkingowy pasywny kamera sama nie będzie wiedziała kiedy auto jest na parkingu, a kiedy w trakcie jazdy. Czy ktoś ma podobne spostrzeżenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja ustawisz opcję "Auto power off" na 20 minut przy stałym zasilaniu, to kamera po prostu się wyłączy po 20 minutach od zatrzymania samochodu. Przechodzi wówczas w tryb parkingowy / czuwania na wstrząsy. Gdy ruszysz samochodem z miejsca ponownie, to kamera wykryje to i wznowi nagrywanie ciągłe w pętli.

   Usuń
  2. Przecież tryb parkingowy jest trybem pasywnym. Nie mając modułu GPS skąd będzie "wiedzieć", że ruszyłem?
   Sprawdzę jutro czy nie jest tak, że po ustawieniu automatycznego wyłączenia po 20 minutach kamera po prostu się przypadkiem nie wyłączy w trakcie jazdy.

   Usuń
  3. Poznaje zapewne po odczytach z G-Sensora i/lub analizy obrazu.

   Usuń
 15. Witam pytanie odnośnie 70mai PRO Dash Camera / 70mai Dash Camera rozumiem że podczas każdego uruchomiania pojazdu jest automatycznie nagrywany plik i tu moje pytanie czy jest nadpisywany już istniejący czy tworzony nowy? Dodatkowo czy jest możliwość zapętlenia by nie zawracać sobie głowy pozostałą ilością dostępnej pamięci? Dzięki za info. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kamera rozpoczyna automatycznie pracę i nagrywanie po podaniu zasilania (przeważnie kojarzone jest to z uruchomieniem silnika). I tak, kamera posiada funkcję nagrywania w pętli, nie trzeba zawracać sobie głowy pamięcią. :)

   Usuń
  2. Super. Dziękuje za informacje. Wszystkiego dobrego.

   Usuń
 16. Witam,
  Dokupiłem moduł GPS, nie wyświetla się prędkość oraz współrzędne.
  Jakieś pomysły??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W modelu 70mai PRO prędkość i współrzędne wyświetlają się tylko przy odtwarzaniu filmów w aplikacji. Więcej tutaj: https://www.wideorejestratory24.info/2020/02/recenzja-kamer-samochodowych-70mai-1s-mini-lite-pro.html

   Usuń
  2. to wiem, ale mi nigdzie się nie wyświetla, a ADAS działa

   Usuń
  3. Wyświetla współrzędne i prędkość od wersji firmware 1.0.5. Sprawdź jaką masz wersję firmware kamerki.

   Usuń
  4. Wyświetla na podglądzie w aoce, na kamerce niebwyswietls.

   Usuń
 17. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń