Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

środa, 20 lutego 2019

BlackVue Ultra Battery B-124 - samochodowy powerbank do zasilania wideorejestratorów

Zasilanie rejestratorów jazdy - szczególnie podczas postoju - to temat-rzeka, który poruszałem w tym blogu parę razy, choćby w moim poprzednim artykule, w którym zaprezentowałem sprytny adapter zasilania BlackVue Power Magic EZ, wykorzystujący złącze diagnostyczne OBD2 w charakterze źródła zasilania. Tym razem przedstawiam Wam jeszcze inne rozwiązanie, a konkretnie dedykowany powerbank samochodowy BlackVue Ultra Battery B-124.

Dlaczego powerbank samochodowy, a nie zwykły adapter zasilania?

Typowy patent na stałe zasilanie kamery samochodowej podczas postoju, to podłączenie jej bezpośrednio do instalacji elektrycznej samochodu, co efektywnie pobiera zasilanie z akumulatora samochodowego. Adaptery zasilania umożliwiające takie podłączenie kamery można nabyć już za kilkadziesiąt złotych i przy odrobinie wprawy dokonać samodzielnej instalacji w swoim samochodzie.

Ten sposób ma jednak istotną wadę - wideorejestrator samochodowy pobiera zasilanie bezpośrednio z akumulatora pojazdu, powodując efektywnie jego stopniowe rozładowywanie i degradację sprawności. Adaptery zasilania posiadają zabezpieczenia odcinające dopływ energii do kamery w przypadku nadmiernego rozładowania akumulatora roboczego, jednak w dłuższej perspektywie osiągnięcie granicznego poziomu napięcia, a więc odcięcie zasilania kamery będzie następowało znacznie szybciej (szczególnie w warunkach jesienno-zimowych). W efekcie czas monitorowania otoczenia samochodu przez wideorejestrator podczas postoju będzie znacząco ograniczony.


Powerbank samochodowy, jakim jest BlackVue B-124 to urządzenie, które wychodzi naprzeciw temu problemowi. Zasada działania jest następująca - podczas jazdy ładuj powerbank, aby podczas postoju oddawać energię do kamery bez udziału akumulatora pojazdu. Dzięki zastosowaniu ogniw LiFePo4 (litowo-żelazowo-fosforanowych), ładowanie do pełna zabiera kilkukrotnie mniej czasu niż w przypadku klasycznych powerbanków opartych o ogniwa Li-Ion (litowo-jonowe), a jednocześnie ogniwa LiFePo4 charakteryzują się znacznie wyższą trwałością.

Ładowanie i rozładowywanie

Powerbank B-124 umożliwia podłączenie zasilania do zwykłego gniazda zapalniczki 12V w samochodzie, dzięki czemu instalacja jest absolutnie trywialna. W takim przypadku jednak czas ładowania do pełna wynosi ok. 80 minut (niecałe 1.5h), a więc wciąż dość sporo jeśli pokonujemy przeważnie krótkie dystanse w warunkach miejskich.

Dopiero podłączenie baterii bezpośrednio do instalacji elektrycznej w samochodzie daje znaczącego “kopa” i wówczas łączny czas ładowania skraca się o połowę, czyli do zaledwie 40 minut, co daje realną szansę na pełne naładowanie w codziennej jeździe miejskiej (szczególnie w korkach ;).

OK, a co z oddawaniem energii z powerbanku B-124 do kamery samochodowej? Wiele zależy od tego, co do niego jest podłączone. Moje empiryczne testy wykazały, że podłączenie do powerbanku dwukanałowego wideorejestratora BlackVue DR900S-2CH jednocześnie z routerem LTE pod usługę Over The Cloud rozładuje go do zera w ciągu ok. 12-13 godzin.

Rezygnacja z "chmury" i podłączenie tylko dwukanałowej kamery DR900S-2CH z wyłączonym WiFi pozwala na jej ciągłą pracę podczas postoju przez ok. 18 godzin.

Z drugiej jednak strony, podłączenie pojedynczej kamery VIOFO A129 GPS, z wyłączonym odbiornikiem WiFi pozwala na stałe jej zasilanie z powerbanku przez ok. 37 godzin (ponad 1.5 doby)! To dowodzi, że B-124 jest całkowicie uniwersalny, a przy tym dość wyraźnie wykazuje różnice w poborze prądu przez różne modele wideorejestratorów.

W przypadku zasilania kamery bezpośrednio z instalacji elektrycznej pojazdu za pomocą klasycznego adaptera zasilania (choćby wspomnianego wyżej Power Magic EZ), efektywny czas pracy kamery samochodowej podczas postoju jest… właściwie niemożliwy do określenia i zależy w głównej mierze od stopnia sprawności akumulatora w samochodzie, a także poziomu odcięcia w adapterze, tolerancji odczytu napięcia itp itd. W efekcie ta sama kamera podłączona do akumulatora bezpośrednio może w samochodzie A pracować kilkanaście godzin, a w samochodzie B nie więcej niż kilkadziesiąt minut.Istotną zaletą baterii BlackVue B-124 jest możliwość rozszerzenia jej pojemności poprzez szeregowe podpięcie modułu rozszerzającego (Expansion Battery), co pozwoli na kilkukrotne zwiększenie pojemności całego zestawu - szczególnie, że można podłączyć szeregowo więcej niż jeden moduł rozszerzający. Dzięki temu efektywny czas pracy kamery na postoju zwiększy się wielokrotnie, ale też wydłuży się czas ładowania.

Czy są jakieś wady?

Dedykowany powerbank samochodowy to rozwiązanie w zasadzie idealne oraz - co ważniejsze - przewidywalne w eksploatacji. Wiemy jak szybko się ładuje, wiemy jak długo zasila kamery samochodowe, a w razie czego można dodatkowo rozszerzyć pojemność roboczą o dodatkowe moduły. Jedynym problemem jest… cena. Niestety ogniwa typu LiFePo4 są wciąż rzadko spotykane, a przy tym obarczone restrykcjami importowymi, a w efekcie relatywnie drogie.

Prezentowany przeze mnie poniżej powerbank B-124 w dniu publikacji tego artykułu kosztuje ok. 1200 zł w autoryzowanej polskiej dystrybucji, a więc znacznie przewyższa wartość przeciętnej kamery samochodowej, nie wspominając wartości typowego adaptera zasilania instalowanego bezpośrednio do instalacji elektrycznej samochodu.

Z drugiej jednak strony, jeśli zależy Tobie na monitorowaniu pojazdu podczas postoju oraz szukasz rozwiązania pewnego i przewidywalnego w tym zakresie, być może wydatek tego rzędu okaże się relatywnie niewielki względem ewentualnych szkód na pojeździe spowodowanych w trakcie postoju. Także warto rozważyć i taką ewentualność...

Wideo-prezentacja BlackVue Ultra Battery B-124

Zapraszam serdecznie do obejrzenia prezentacji produktowej powerbanku B-124. W filmie poniżej prezentuję zawartość zestawu, funkcjonalność baterii w połączeniu z aplikacją na smartfony, a także sposób podłączenia B-124 w moim samochodzie, wraz z garścią wrażeń po kilku tygodniach użytkowania zestawu. Pod koniec nagrania zobaczycie empiryczne testy żywotności baterii w rzeczywistych warunkach (zaznaczam, że materiał przygotowywałem w chłodnej porze roku).

https://www.youtube.com/watch?v=cA4M4mGUWa0Proces montażu i instalacji BlackVue B-124 do instalacji elektrycznej samochodu

W odrębnym materiale filmowym zarejestrowałem proces montażu baterii B-124 oraz jej podłączania na stałe do instalacji elektrycznej samochodu, dzięki czemu zyskałem szybkie ładowanie ogniwa.

Materiał ten został zrealizowany w kooperacji z serwisem samochodowym Zając Autocentrum w Zielonej Górze. Jak zobaczycie w filmie, z instalacją baterii B-124 dali dobrze radę, więc z pierwszej ręki polecam ich usługi (zresztą kilku klientów WR24.PL z powodzeniem skorzystało z ich usług).

https://www.youtube.com/watch?v=4dLRMlESWhIPodsumowanie

Liczę, że tym artykułem oraz materiałami filmowymi przybliżyłem Wam ideę stosowania powerbanków samochodowych do zasilania rejestratorów jazdy, na przykładzie BlackVue Ultra Battery B-124. Rozwiązanie jest świetne lecz niestety wciąż dość drogie. Pozostaje jednak mieć nadzieję, że z czasem tego typu rozwiązania będą zyskiwać coraz większą popularność, a co za tym idzie - ceny będą także systematycznie spadać.Na koniec jak zawsze zapraszam Was do sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziecie opisywane tutaj produkty:5 komentarzy:

 1. Gratuluję filmiku. W końcu jakieś konkretne rozwiązania dotyczące podłączenia stałego zasilania. Szkoda tylko, że brak takiego poradnika do podłączenia adaptera stałego zasilania Viofo Hardwire Kit ACC (HK3)i informacji skąd wyprowadzić kabelek czerwony, żółty i czarny - przydał by się nawet taki krótki 2 minutowy pokaz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=JxB4axx4mR8

   Usuń
 2. Prezentujący powerbank pomylił łączenie baterii równoległe z szeregowym. Powinno być równoległe połączenie kolejnych baterii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystko ładnie, ale przedstawiający popełnia błąd mówiąc, że kolejne zestawy baterii podłączamy szeregowo. Powinno być równolegle, bo przy takim podłączeniu zwiększamy pojemność zestawu, a napięcie pozostaje niezmienne 12 V. Szeregowe podłączenie powoduje zwiększenie napięcia przy niezmienionej pojemności.

  OdpowiedzUsuń