Szukaj na tym blogu

wtorek, 13 listopada 2018

Jaki rejestrator jazdy kupić? Na co zwracać uwagę?

Niemal każdego dnia spotykam się z prośbą o poradę w wyborze rejestratora jazdy do samochodu i większość rozmów czy korespondencji na ten temat ma bardzo podobny przebieg. Niniejszy artykuł jest próbą przelania na papier doświadczenia zdobytego przy codziennej pracy w dziedzinie kamer samochodowych i tym samym wszystkich zainteresowanych zakupem kamerki do auta, ale nie wiedzących od czego zacząć zapraszam do lektury. Mam nadzieję, że ten artykuł rozwieje kilka istotnych wątpliwości i pomoże wybrać najbardziej odpowiedni rejestrator jazdy do Twojego pojazdu.

Uwaga od autora: niniejszy artykuł został pierwotnie opublikowany 30 listopada 2015 roku. 
Bieżąca wersja została uaktualniona oraz uzupełniona o nowe informacje 13 listopada 2018 roku.

Tytułem wstępu...

Niniejszy artykuł stanowi wprowadzenie teoretyczne do kwestii wyboru najlepszej kamery samochodowej. Jeśli nie masz czasu na teorię i szukasz konkretów, sprawdź subiektywne rankingi kamer samochodowych opublikowane dotychczas na blogu:

Fundamentalny aspekt absolutnie wszystkich rejestratorów jazdy

Planując zakup rejestratora jazdy do auta, absolutnie najważniejszym, wręcz fundamentalnym czynnikiem, który należy przed zakupem zweryfikować jest jakość rejestrowanego obrazu. Zasadniczą przesłanką montażu kamery w samochodzie jest gromadzenie materiału dowodowego na wypadek wystąpienia spornej sytuacji na drodze. Idąc tym tropem, istotne jest aby kamera zarejestrowała możliwie najwięcej szczegółów, które nie pozostawią wątpliwości w ewentualnym rozstrzygnięciu sporu. Choć nie ma (jeszcze?) kamer samochodowych, które zagwarantują stuprocentowo zapis każdego, najdrobniejszego nawet detalu na nagraniach, przy wyborze kamery do pojazdu na pewno powinno się kierować możliwie najlepszą jakością rejestrowanego przez nią obrazu.

Jakość obrazu video - najważniejsze parametry

Po czym poznać, że kamerka rejestruje dobry obraz video? Najprościej poprzez obejrzenie przykładowych filmów nagranych danym modelem rejestratora. Ocena jakości obrazu jest wysoce subiektywna, dlatego metoda poznawcza własnym zmysłem wzroku jest zdecydowanie najbardziej wskazana.

W serwisie YouTube można znaleźć mnóstwo testowych nagrań z rozmaitych kamer samochodowych, które pozwolą wstępnie ocenić możliwości konkretnego modelu. Sam zresztą regularnie umieszczam przykładowe nagrania na kanale YouTube i nieskromnie przyznam, że udało się zgromadzić już całkiem pokaźną kolekcję. Warto jednak zaznaczyć, że YouTube stosuje dodatkową kompresję przesłanych materiałów video. To niestety negatywnie wpływa na ich jakość, która jest zauważalnie pogorszona względem surowych plików video zapisanych przez kamerę - warto więc brać na to poprawkę oceniając filmy oglądane w YouTube.

Wpływ rekompresji YouTube na nagrania video.
Jednakże przeglądanie testowych nagrań na YouTube zwykle jest konsekwencją wstępnego wyselekcjonowania kilku modeli kamer, co rodzi naturalne pytanie: jakimi parametrami sugerować się w poszukiwaniach dobrej kamery samochodowej?

Rozdzielczość oraz prędkość klatkowa
Absolutne minimum i de facto standard w dzisiejszych czasach to Full HD, czyli 1920x1080 pikseli przy 30 klatkach na sekundę. Na kamery rejestrujące obraz w rozdzielczości HD 1280x720 pikseli w zasadzie nie powinno się nawet spoglądać. Zdarzają również wynalazki, które interpolują rozdzielczość z 720p na 1080p, czyli programowo skalują rozdzielczość co wiąże się z utratą jakości obrazu - oczywiście takie modele też zdecydowanie lepiej odpuścić.

"Okazyjna" kamerka z marketu: kiepska matryca, rozdzielczość 720p. Na uwagę zasługuje natomiast punkt "Kamera wideo" w specyfikacji - prawdopodobnie aby nikt nie miał wątpliwości co jest w środku ;)

Coraz częściej jednak można spotkać rejestratory oferujące większą od standardowego Full HD rozdzielczość zapisu, np. 2304x1296 (tzw. Super Full HD) czy ostatnio także 2560x1440 (tzw. 2K / 2.5K), a prawdziwym hitem w roku 2018 była premiera modelu BlackVue DR900S, czyli pierwszego rejestratora jazdy nagrywającego obraz w natywnej rozdzielczości 4K UHD (czyli 3840x2160), dzięki której możliwości odczytywania szczegółów w rejestrowanym obrazie wskoczyły na zupełnie nowy poziom.

Przetwornik obrazu
A skoro o przetwornikach optycznych (zwanych także matrycą lub sensorem) wspomniałem - to bez wątpienia jeden z najważniejszych podzespołów w każdym rejestratorze jazdy, bowiem jest to element, który przetwarza obraz rzeczywisty na postać cyfrową. Od jego jakości i parametrów w dużej mierze zależy jak widziany w efekcie obraz będzie wyglądał. Ważnymi parametrami sensorów są m.in. natywna rozdzielczość w megapikselach, czułość ISO czy fizyczna wielkość przetwornika wyrażana w ułamkach cali - zasadniczo im większe matryce tym lepiej. Minimalna rozsądna rozdzielczość matrycy to 2 Mpix, bowiem odpowiada to z grubsza rozdzielczości Full HD (1920 * 1080 pikseli = 2073600 pikseli ~= 2 Mpix).

Niekiedy na opakowaniach czy w instrukcjach kamer producent deklaruje konkretny model/typ przetwornika, a ze znanych mi przetworników dobrej klasy stosowanych w rejestratorach jazdy wymienię np. Aptina AR0330/AR0230, Omnivision OV4689 czy wszelkie matryce firmy Sony, która jest jednym z wiodących producentów matryc na świecie (ciekawostka: większość wiodących producentów smartfonów wykorzystuje matryce od Sony w aparatach fotograficznych).


Od roku 2017 sporą furorę w rejestratorach jazdy robią sensory Sony "StarVis" (ang. Starlight Visibility - widoczność w świetle gwiazd), charakteryzujące się bardzo wysoką czułością na światło, co przekłada się na wysoką jakość obrazu w warunkach nocnych. Warto więc zwrócić uwagę na obecność sensora tego typu w poszukiwanej kamerze.

Obiektyw i wartość przysłony
Zanim światło dotrze do matrycy i zostanie przetworzone na postać cyfrową, musi przejść przez obiektyw, który odgrywa bardzo ważną rolę w efektywnej jakości obrazu. Niestety producenci rzadko kiedy chwalą się szczegółowymi parametrami obiektywów - chyba, że mają czym się chwalić. W tym zakresie należy szukać informacji z czego obiektyw jest wykonany (szkło/plastik), ile ma warstw oraz jaką posiada przysłonę oznaczaną parametrem f/x.x - w tym przypadku im niższa wartość tym lepiej. Niezłe kamery mają przysłony o wartości f/1.8, lepsze f/1.6, a najlepsze aktualnie dostępne na rynku modele mają jasność nawet f/1.4. Z dużym uproszczeniu: im niższa wartość przysłony, tym więcej światła pada na matrycę co ma fundamentalne znaczenie - zwłaszcza w nagraniach nocnych, bowiem w efekcie obraz jest po prostu jaśniejszy i bardziej szczegółowy.

Kąt widzenia obiektywu
Im większy kąt widzenia obiektywu, tym szerszy zakres przestrzeni przed pojazdem kamera obejmie swoim "okiem". Wbrew pozorom, nie jest to kluczowy parametr rejestratorów jazdy z punktu widzenia jakości nagrywanego materiału. Szczególnie, że często deklaracje producenta w zakresie kąta widzenia obiektywu należy czasem brać z lekkim przymrużeniem oka. Producenci w specyfikacjach podają np. kąt widzenia mierzony po przekątnej, a rzeczywisty kąt mierzony poziomo jest znacznie mniejszy. Rozsądne minimum, którego należy szukać w danych technicznych kamerek to ok. 120-140 stopni, natomiast najlepiej rzeczywisty obszar widzenia ocenić oglądając przykładowe filmy z danej kamery.

Procesor (chipset)
Procesor sterujący jest sercem każdej kamerki i odpowiada m.in. za przetworzenie sygnału cyfrowego z matrycy czy zapis nagrania w postaci pliku na karcie pamięci, a więc ma wpływ na jakość nagrań. W rejestratorach jazdy przeważnie spotyka się procesory marki Novatek, Ambarella, HiSilicon, AIT czy Zoran, przy czym najczęściej spotykanym producentem jest Novatek (NTK) - można powiedzieć, że to odpowiednik Intela w dziedzinie rejestratorów jazdy. Warto zwrócić uwagę także na kamery wyposażone w chipsety HiSilicon lub AIT, ponieważ chipsety te przeważnie charakteryzują się wysoką wydajnością i przekładają się na bogatą funkcjonalność drzemiącą w kamerze.

Producent deklaruje rozdzielczość Full HD 1920x1080p, choć po szybkim guglaniu wychodzi na jaw iż matryca OV9712 obsługuje maksymalnie 1280x720p. Cud nad Wisłą! Kamera za "jedyne" 199 zł w popularnym elektromarkecie.

Kodek video
Last but not least, czyli jakim kodekiem jest kompresowany materiał video zanim trafi na kartę pamięci. Zasadniczo bierzemy pod uwagę tylko modele, które wykorzystują co najmniej kodek H.264, natomiast odpuszczamy MJPEG (Motion-JPEG). H.264 jest bardziej efektywny i zapewnia lepszą jakość obrazu niż mało wydajny MJPEG. W roku 2018 na rynku coraz częściej zaczęły się pojawiać modele kamer wykorzystujące nowszej generacji kodek H.265 (HEVC). Istotą tego kodeka jest bardziej wydajna kompresja obrazu - czyli przy zachowaniu porównywalnej jakości obrazu, wynikowy plik video zajmie znacznie mniej przestrzeni na karcie pamięci niż analogiczny plik skompresowany za pomocą kodeka H.264.

Przy okazji zwracam uwagę, że kodek to nie to samo co format pliku (np. MOV, MP4, AVI) podawany często w specyfikacjach technicznych, więc radziłbym nie sugerować się formatem pliku jako czynnikiem decydującym o wyborze danego modelu kamery, a zdecydowanie zwrócić uwagę na kodek.

Tabela specyfikacji sensownej kamery samochodowej uznanego producenta

Jakość obrazu a odczytywanie tablic rejestracyjnych 

W ramach zamknięcia wątku jakości video muszę poruszyć bardzo istotną kwestię. Często bowiem otrzymuję prośbę o poradę, która sprowadza się do krótkiego dialogu:
- Dzień dobry, szukam dobrej kamery, która odczyta wszystkie tablice rejestracyjne. 
- Dzień dobry. Nie ma takiej kamery.  
[szok!]

Powtarzając pełnym zdaniem: nie ma i prawdopodobnie długo nie będzie kamery samochodowej, która gwarantuje możliwość odczytania tablic rejestracyjnych zawsze i w każdych warunkach - niezależnie od tego czy kamera kosztuje 200 zł czy 2000 zł, czy posiada największą możliwą rozdzielczość, najlepszy przetwornik obrazu czy bardzo jasny obiektyw. Zdolność wychwycenia przez kamerę - ba, nawet przez ludzkie oko! - rozmaitych detali z otoczenia jest uzależniona od bardzo wielu czynników, przede wszystkim warunków oświetlenia i jakości optyki, ale także m.in. warunków pogodowych (słonecznie/pochmurno/deszczowo itp.), okoliczności nagrywania materiału (np. pod słońce), prędkości wymijających się pojazdów itp itd.

Rzecz jasna, im lepsze parametry optyczne danej kamery, tym większe szanse na to, że problem ten będzie mniej znaczący, jednakże wypada także wygodnie usiąść i przyzwyczaić się do tego, że całkowicie tego problemu wyeliminować się po prostu nie da.

Niedawno opisałem tę kwestię nieco szerzej w odrębnym artykule, do lektury którego zainteresowanych serdecznie zachęcam:
Odczytywanie tablic rejestracyjnych przez kamery samochodowe

Funkcjonalność czyli "bajery" dodatkowe

Niemal wszystkie kamery samochodowe charakteryzują się zestawem pewnych zasadniczych cech i funkcji, bez których jej wykorzystanie w pojeździe nie miałoby sensu. Mam tu na myśli np. funkcję autostartu (włączanie i automatyczne rozpoczynanie nagrywania w momencie podłączenia zasilania) czy tryb nagrywania w pętli (dzięki czemu nie musimy martwić się o opróżnianie karty pamięci po jej wypełnieniu, a najstarsze pliki są nadpisywane najnowszymi). To są absolutne podstawy, nad którymi nie ma sensu się rozwodzić, a pozostałe funkcje spotykane w kamerach należy rozważać jako dodatkowe bajery, które mogą być przydatne, ale bez nich kamera też będzie spełniała swoją podstawową funkcję.

Tryb detekcji ruchu / tryby parkingowe
Kwestia monitoringu parkingowego przez kamery samochodowe jest nieco złożona i ogólnie można wyróżnić trzy zasadnicze tryby pracy pomocne w nagrywaniu zdarzeń podczas postoju:

 1. Tryb detekcji ruchu
  Kamera ręcznie przełączona w ten tryb obserwuje wydarzenia w polu jej widzenia, ale na karcie pamięci zapisuje pliki z nagraniami tylko wtedy, kiedy wykryje jakiś ruch - czyli zmianę w obrazie (np. przechodzącego przechodnia czy przejeżdżające w pobliżu inne auta). Problem polega na tym, że tryb detekcji ruchu nie powinien być używany podczas jazdy, więc powinno się ręcznie w ustawieniach kamery włączać tryb detekcji ruchu podczas postoju, a następnie przed wznowieniem jazdy wyłączać detekcję ruchu na rzecz nagrywania ciągłego / cyklicznego.
 2. Tryb parkingowy "pasywny" z detekcją wstrząsów
  W tym trybie kamera po wyłączeniu przechodzi w stan "uśpienia", pozostając jednak wciąż aktywna na odczyty z G-Sensora, czyli czujnika wstrząsów. Wówczas w razie wykrycia kolizji kamera samoczynnie włącza się i rozpoczyna nagrywanie materiału filmowego. Tryb ten jest przydatny zatem tylko w sytuacjach gdy już dojdzie do kolizji z naszym pojazdem, natomiast kamera pozostaje "ślepa" na pozostałe wydarzenia w swoim polu widzenia.
 3. Tryb parkingowy "aktywny" z automatyczną detekcją postoju
  Zdecydowanie najbardziej polecany tryb parkingowy, bowiem zasada jego działania polega na tym, że kamera wykrywa kiedy zaparkujemy pojazd i wówczas samoczynnie aktywuje tryb detekcji ruchu (niektóre modele kamer w miejsce detekcji ruchu oferują np. tryb nagrywania poklatkowego lub nagrywanie ciągłe, ale w obniżonej rozdzielczości, tzw. low-bitrate). Analogicznie po ruszeniu z postoju kamera znów automatycznie wznawia nagrywanie ciągłe w pętli. Innymi słowy nie ma potrzeby ręcznego przełączania trybów pracy kamery na czas postoju, a kamera czuwa nad tym samodzielnie w trybie 24/7. Ważny jest jednak wówczas warunek podłączenia kamery do źródła zasilania niezależnego od pracy silnika pojazdu.

Zainteresowanych poszerzeniem wiedzy związanej z monitorowaniem parkingowym w rejestratorach jazdy zapraszam do osobnych artykułów, które opublikowałem w blogu oraz w Strefie Wsparcia WR24.PL:

G-Sensor (czujnik wstrząsów / przeciążeń)
Zintegrowany w kamerze G-Sensor służy do wykrywania gwałtownych przeciążeń będących wynikiem np. kolizji, uderzenia, wjechania w dużą dziurę na jezdni czy gwałtownego manewru lub hamowania. Po wykryciu takiego przeciążenia bieżące nagranie zostaje zabezpieczone przed nadpisaniem przy kolejnym cyklu nagrywania w pętli, co pozwoli je bezpiecznie skopiować np. do komputera już po fakcie. Większość kamer dostępnych na rynku posiada G-Sensor, a niektóre z nich pozwalają także na ustawienie czułości sensora.

Przycisk "SOS"
Podczas gdy G-Sensor czuwa nad automatycznym zabezpieczaniem nagrań video w razie kolizji, dedykowany przycisk "SOS" pozwala na samodzielne zabezpieczenie bieżącego nagrania na karcie pamięci w razie potrzeby. Niektóre kamery mają dedykowany tej funkcji przycisk (przeważnie wyróżniony kolorem pomarańczowym i oznaczony piktogramem trójkąta ostrzegawczego), inne zaś wykorzystują inny fizyczny klawisz do zrealizowania tej samej funkcji, nawet jeśli nie jest on specjalnie oznaczony.

Dedykowany klawisz SOS oznaczony kolorem pomarańczowym oraz ikonką trójkąta ostrzegawczego.

GPS
Rola odbiornika GPS w kamerce ogranicza się głównie do śledzenia lokalizacji geograficznej oraz bieżącej prędkości pojazdu. Zwłaszcza ten drugi aspekt budzi wiele emocji i stanowi miecz obosieczny, bo z jednej strony zapis prędkości na nagraniu z kamery może przekształcić poszkodowanego w kolizji drogowej w jej sprawcę, z drugiej zaś może stanowić pomocną broń na wypadek gdyby - hipotetycznie - policyjny radar typu Iskra-1 podczas kontroli prędkości wykazał odrobinę zbyt dużą prędkość naszego pojazdu w stosunku do rzeczywistej.

W większości kamer z GPS'em wyświetlanie bieżącej prędkości na nagraniu video można wyłączyć, ponadto niektóre modele dysponują całkiem pożyteczną funkcją prędkościomierza wyświetlanego w charakterze wygaszacza ekranu kamery. Dodatkowymi atutami odbiornika GPS jest także możliwość automatycznej synchronizacji zegara oraz wyświetlenia przebiegu trasy na mapie za pomocą dedykowanego oprogramowania do odtwarzania nagrań z kamer samochodowych (takie aplikacje są zwykle dostępne do pobrania lub niekiedy dołączane na płycie CD w zestawie z kamerą).

W kontekście prawnych aspektów wykorzystania nagrań z rejestratorów jazdy, także w odniesieniu do odczytów z GPS, polecam odrębny artykuł na ten temat:
Prawne aspekty wykorzystania nagrań z rejestratorów jazdy

Bateria czy kondensator?
Często spotykam się z pytaniem "a jak długo w tej kamerce trzyma bateria?". Odpowiedź zawsze jest taka sama, czyli kilka-, a w najlepszych przypadkach kilkanaście minut i jest to zupełnie normalne. W skrócie: baterie w rejestratorach jazdy mają niewielką pojemność i "trzymają" krótko, bo ich zadaniem jest głównie chwilowe podtrzymanie napięcia po odcięciu zasilania zewnętrznego, a do tego nie potrzeba dużej pojemności akumulatora.

Sensowną alternatywą jest zasilanie kamery samochodowej kondensatorem, dlatego warto rozejrzeć się za takim rozwiązaniem. Najważniejszą przewagą kondensatora względem klasycznego ogniwa Li-Ion jest znacznie wyższa trwałość i odporność na trudne warunki atmosferyczne takie jak mróz czy upały. Wada? Brak możliwości uruchomienia kamery z kondensatorami bez zasilania zewnętrznego, jednak zakładając, że kamera i tak musi być podłączona do zasilania zewnętrznego aby poprawnie pracować, ma to raczej znikome znaczenie.

Zainteresowanych rozszerzeniem wiedzy w tej kwestii odsyłam do osobnych artykułów na ten temat:

WiFi
Ciekawy bajer dla fanów wszelkiego rodzaju bezprzewodowości, ale w gruncie rzeczy jest to bardzo wygodna funkcja. Kamerka wyposażona w odbiornik WiFi umożliwia połączenie ze smartfonem i/lub tabletem za pomocą dedykowanej (przeważnie bezpłatnej) aplikacji i podgląd obrazu z kamery na żywo, przegląd zapisanych na karcie pamięci nagrań z możliwością ich pobrania do telefonu bezprzewodowo czy też zmianę ustawień kamery. Dzięki temu konieczność wykorzystania komputera do przeglądania filmów zapisanych przez rejestrator jest praktycznie wyeliminowana i możemy to zrobić bezprzewodowo nie ruszając się (ani kamery) z samochodu.

Interesującym rozszerzeniem kwestii bezprzewodowości w kamerkach samochodowych jest rozwiązanie "BlackVue over the Cloud", które umożliwia zdalny dostęp do rejestratora przez internet z poziomu aplikacji w smartfonie lub na komputerze. Rozwiązanie to jest omówione szczegółowo w odrębnym artykule w blogu - zapraszam serdecznie.

Jakość wykonania i cechy fizyczne

Niewątpliwie istotnymi czynnikami przy wyborze są także atrybuty fizyczne rejestratorów jazdy, jakość wykonania czy ich pochodzenie. Ważne są gabaryty i możliwość dyskretnego montażu, bowiem duża kamera będzie bardziej rzucała się w oczy z zewnątrz i zajmowała większą przestrzeń na szybie auta, potencjalnie wpływając na widoczność otoczenia przez kierowcę, czy też przyciągając wzrok amatorów cudzej własności.

Gdy planujemy wykorzystanie kamery np. w ciężarówce czy autobusie, warto natomiast zwrócić uwagę czy dołączony do zestawu uchwyt pozwala na montaż kamery pod kątem niemal prostym. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste, więc należy to zweryfikować przed zakupem.

Zdecydowana większość kamer na rynku jest mocowana do szyby w pojeździe za pomocą przyssawki, ewentualnie uchwytu przyklejanego do szyby za pomocą taśmy dwustronnej. Można spotkać także kamery z tzw. aktywnym uchwytem, czyli takim, do którego doprowadzone jest zasilanie zewnętrzne, a sama kamera jest przymocowana do uchwytu prostym w obsłudze zatrzaskiem. Ten rodzaj mocowania jest najwygodniejszy, bo umożliwia błyskawiczne usunięcie kamery z uchwytu bez potrzeby odpinania dodatkowych kabli czy zdejmowania samego uchwytu.

Aktywny uchwyt przekazujący zasilanie do kamery w zatrzasku mocującym
Wreszcie należy rozważyć czy "markowa" (czyt. droższa) kamera jest gwarancją lepszej jakości? Przeważnie tak, choć oczywiście zdarzają się wyjątki od tej reguły. Z racji tego, że zdecydowana większość kamer samochodowych dostępnych na rynku jest produkowana w dalekiej Azji - głównie w Chinach - przebierając w ofertach różnych sprzedawców można natknąć się na identyczne fizycznie kamery, ale pochodzące od różnych "producentów" i różniące się niekiedy dość znacząco ceną.

Marka NO-NAME vs Xblitz vs Lark - znajdź różnice.

Czynnik ceny - czy najważniejszy?

Wybór określonego rejestratora jazdy do samochodu w dużej mierze zależy od kwoty jaką na ten cel chcemy przeznaczyć. Rozrzut cenowy tych urządzeń jest bardzo szeroki i trudno jednoznacznie wskazać ile kosztuje dobra kamerka do auta. Jednego jestem natomiast pewien, omijać szerokim łukiem należy marketowe "okazje", w ramach których można nabyć kamerki do auta już nawet za kilkadziesiąt złotych. Zaufajcie mi i nie idźcie tą drogą. W mojej ocenie rozsądna granica cenowa poniżej której nie warto szukać rejestratorów jazdy do auta to ok. 150-200 zł. Sensowne i nadające się do czegokolwiek kamery z reguły dostępne są w cenach od ok. 200-300 zł wzwyż, a modele z wyższej półki o dobrej optyce i bogatej funkcjonalności to już wydatek rzędu 400-500 zł i więcej. Za markowe rejestratory najlepszej jakości od wiodących w tej dziedzinie producentów możemy zapłacić kilkaset lub nawet znacznie ponad 1000 zł.

Kamera samochodowa za 69.99 zł - nie, nie i jeszcze raz nie!

No to teraz konkretnie, co wybrać?

Czujni (i cierpliwi) czytelnicy zauważyli zapewne, że niniejszy artykuł nie zawierał lokowania produktu i nie wskazałem w nim które konkretnie modele rejestratorów najlepiej kupić. To jak najbardziej celowy zabieg, bowiem po pierwsze rynek rejestratorów jazdy zmienia się dość dynamicznie i ewentualny ranking najlepszych kamerek do auta może szybko się zdezaktualizować; a po drugie nie jest tajemnicą, że prowadzę także sklep internetowy WIDEOREJESTRATORY24.PL, więc nie chciałem aby artykuł został odebrany jako bezczelna reklama sklepu. Liczę, że artykuł będzie pomocny w wyborze odpowiedniej kamery, niezależnie od źródła, w którym planujecie ją nabyć.

Natomiast do odwiedzenia sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL tak czy owak zachęcam, ponieważ w sklepie dokładamy starań aby wszystkie rejestratory jazdy przed ewentualnym wprowadzeniem do oferty przetestować i upewnić się, aby spełniały przede wszystkim kryteria wysokiej jakości nagrywanego obrazu video, zgodnie z wytycznymi przedstawionymi powyżej.

Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu o wybór będzie łatwiej, a w razie dalszych wątpliwości bądź pytań zapraszam do kontaktu lub wpisywania komentarzy poniżej.

AKTUALIZACJA - listopad 2018
Sprawdź także subiektywny ranking kamer samochodowych (2018) wg załogi WR24.PL (2018). W nim konkretne modele rejestratorów w określonych segmentach cenowych, które osobiście uważam za godne uwagi.


PS. Na kanale YouTube znajdziecie testowe nagrania z wszystkich rejestratorów jazdy jakie były/są/będą w ofercie sklepu, zapraszam: https://www.youtube.com/user/wideorejestratory24

14 komentarzy:

 1. a widzieliście ten Xblitz P500? nie dosc, że ma spoko parametry, dobrze nagrywa, jest łatwy w montażu to jeszcze ten jonizator. Sprytne urządzenie

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam😊 Przeczytałam artykuł i hmmm dla mnie jako kobiety to czarna magia 😂 Poszukuje kamerki od 200 do 350 zl. Ktoś coś? Konkretne modele poproszę jeśli można.🙏🙏🙏🙏

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może 70mai? Zobacz: https://www.wideorejestratory24.info/2019/02/70mai-co-to-jest-i-z-czym-to-sie-je.html

   Usuń
 3. pomocny materiał,popieram

  OdpowiedzUsuń
 4. W tym przedziale cenowym brałbym kamerkę camroad 6.2 z overmax https://ov.overmax.eu/produkt/camroad-6-2/. Jakość obrazu b.dobra, duzy wyświetlacz, czy np taka funkcja jak ostrzegacz o kolizji.

  OdpowiedzUsuń
 5. wideorejstratory przydatna sprawa ja sam korzystam w prywatnym samochpodzie w słuzbówce do tego mam jeszcze lokalizator gps, uważam że jest to niezbędne narzędzie , Transmobil mi dostarcza cały system, generalnie to połączenie jest moim zdaniem idealn

  OdpowiedzUsuń
 6. Szukam kamerki prostej i małej z funkcją WiFi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. https://www.wideorejestratory24.pl/kamera-samochodowa-viofo-wr1-wifi

   Usuń
 7. Też uważam że to przydatna rzecz w samochodzie. Też sobie kupiłam taki model Xblitz P500 i bardzo zadowolona jestem. A jakościowo super bo nie dość że sama kamerka wykonana z dobrych materiałów to naprawdę jakość nagrywania mega dobra

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja długo zatanawiałam się nad doborem najlepszej opcji dla firmy, a ponieważ kompletnie się na rejestratorach nie znam, zdałam się na speców z Transmobil i obecnie jestem zachwycona tym jak cały system działa.

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam, szukam czegoś co można podłączyć do radia z androidem (RCA) i bez ekranu? Znajdę coś takiego?

  OdpowiedzUsuń
 10. Zobacz sobie na NAVITEL R1050 - ciekawy wygląd, który zdecydowanie wyróżnia się spośród innych rejestratorów. Fajnie się sprawdza również dlatego, że podpowiada o tym, gdzie będzie radar, dostępny jest również prędkościomierz. Nagrania na dobrym  poziomie

  OdpowiedzUsuń
 11. ok po przeczytaniu Waszego poradnika oczekuję podpowiedzi ile trzeba zainwestować kasy aby rejestrator miał parametry Full HD/sensor SONY/Przysłona 1,6 kąt 160,procesor NTK,kodekH264,tryb parkingowy aktywny z automatyczną detekcją ruchu 24/7 z sensorem G zasilanie kondensatorem z WiFi z aktywnym uchwytem.Pisząc to mam nadzieję,że zaproponujecie coś dobrego w rozsądnej cenie z Waszego sklepu.Pozdrawiam i czekam na propozycję, którą zamienię w zakup.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie te kryteria (może poza kątem widzenia, ale to akurat parametr o mniejszym znaczeniu) spełnia np. Viofo A129, ew. nowy Mikavi PQ4 (pomijając aktywny uchwyt). Obydwie te kamery występują w wersjach jedno- i dwukanałowych. Zapraszam:
   https://www.wideorejestratory24.pl/kamera-samochodowa-viofo-a129-gps
   https://www.wideorejestratory24.pl/kamera-samochodowa-viofo-a129-gps-dual
   https://www.wideorejestratory24.pl/kamera-samochodowa-mikavi-pq4
   https://www.wideorejestratory24.pl/kamera-samochodowa-mikavi-pq4-dual

   Usuń