Szukaj na tym blogu

piątek, 15 listopada 2019

Jaki rejestrator jazdy kupić? Na co zwracać uwagę?

O tym, że warto mieć wideorejestrator w swoim samochodzie chyba mało kogo trzeba przekonywać. Kamery samochodowe z roku na rok zyskują coraz większą popularność, ale one same - w sensie technologicznym - z roku na rok także się zmieniają i zyskują coraz lepsze parametry oraz funkcjonalności. Jaki rejestrator wybrać? Na co zwracać uwagę? Niniejszy artykuł stanowi zbiór doświadczeń zebranych przez ponad 5 lat działalności w branży wideorejestratorów samochodowych. Liczę na to, że rozwieję w nim szereg wątpliwości i pomogę wybrać najbardziej odpowiedni rejestrator jazdy do Twojego pojazdu. Zapraszam!

Uwaga od autora: niniejszy artykuł został pierwotnie opublikowany 30 listopada 2015 roku. 
Bieżąca wersja została uaktualniona oraz uzupełniona o nowe informacje 15 listopada 2019 roku.

Tytułem wstępu...

Niniejszy artykuł stanowi obszerne wprowadzenie teoretyczne do kwestii wyboru najlepszej kamery samochodowej. Jeśli nie masz czasu na teorię i szukasz konkretów, sprawdź subiektywne rankingi kamer samochodowych opublikowane dotychczas na blogu:
Ponadto polecam też:


Najważniejszy aspekt wszystkich rejestratorów jazdy

Planując zakup rejestratora jazdy do auta, absolutnie najważniejszym czynnikiem, który należy przed zakupem zweryfikować jest jakość rejestrowanego obrazu.

Zasadniczą przesłanką montażu kamery w samochodzie jest gromadzenie materiału dowodowego na wypadek wystąpienia spornej sytuacji na drodze. Idąc tym tropem, istotne jest aby kamera zarejestrowała możliwie najwięcej szczegółów, które nie pozostawią wątpliwości w ewentualnym rozstrzygnięciu sporu.

Choć nie ma jeszcze kamer samochodowych, które zagwarantują stuprocentowo zapis każdego, najdrobniejszego nawet detalu na nagraniach (w osobnym artykule przeczytasz z czego to wynika), przy wyborze kamery do pojazdu na pewno powinno się kierować możliwie najlepszą jakością rejestrowanego przez nią obrazu.

Jakość video - najważniejsze parametry

Po czym poznać, że kamerka rejestruje dobry obraz video? Najprościej poprzez obejrzenie przykładowych filmów nagranych danym modelem rejestratora. Ocena jakości obrazu jest wysoce subiektywna, dlatego metoda poznawcza własnym zmysłem wzroku jest zdecydowanie najbardziej wskazana.

W serwisie YouTube można znaleźć mnóstwo testowych nagrań z rozmaitych kamer samochodowych, które pozwolą wstępnie ocenić możliwości konkretnego modelu rejestratora. Na kanale Wideorejestratory24 na YouTube zgromadziliśmy już dość pokaźną kolekcję testowych filmów z kamer samochodowych.

Przeglądając materiały na YouTube należy jednak wziąć poprawkę na to, że serwis YouTube stosuje dodatkową kompresję przesłanych materiałów video. To niestety negatywnie wpływa na ich jakość, która jest zauważalnie pogorszona względem surowych plików video zapisanych przez kamerę.

Wpływ rekompresji YouTube na nagrania video.
Jednakże przeglądanie testowych filmów na YouTube zwykle jest konsekwencją wstępnego wyselekcjonowania kilku modeli kamer, co rodzi naturalne pytanie: jakimi parametrami sugerować się w poszukiwaniach dobrej kamery samochodowej?

Rozdzielczość oraz prędkość klatkowa
Absolutne minimum i de facto standard to rozdzielczość Full HD, czyli 1920x1080 pikseli przy 30 klatkach na sekundę. Na kamery rejestrujące obraz w rozdzielczości HD 1280x720 pikseli w zasadzie nie powinno się nawet spoglądać. Zdarzają również wynalazki, które interpolują rozdzielczość z 720p na 1080p, czyli programowo skalują rozdzielczość co wiąże się z dalszą utratą jakości obrazu - naturalnie takie modele też możemy spokojnie odpuścić.

"Okazyjna" kamerka z marketu: kiepska matryca, rozdzielczość 720p. Na uwagę zasługuje natomiast punkt "Kamera wideo" w specyfikacji - prawdopodobnie aby nikt nie miał wątpliwości co jest w środku ;)

Coraz częściej jednak można spotkać rejestratory oferujące większą od standardowego Full HD rozdzielczość zapisu, np. 2304x1296 (tzw. Super Full HD) czy ostatnio także 2560x1440 (tzw. 2.5K). To dobry znak, bowiem wyższa rozdzielczość z reguły oznacza wyższą szczegółowość obrazu, aczkolwiek poza rozdzielczością wpływ na jakość mają inne istotne czynniki, o których piszę poniżej.

Stopniowo na rynek zaczynają wkraczać wideorejestratory z zapisem video w rozdzielczości 4K Ultra HD, tj. 3840x2160 pikseli. Pierwszym tego typu rejestratorem był BlackVue DR900S, który wszedł do obrotu w roku 2018, natomiast w roku 2019 swoją premierę miała kamera VIOFO A129 PRO.

Rozdzielczość 4K wznosi kwestię szczegółowości obrazu na zupełnie nowy nieosiągalny dla innych kamer poziom, szczególnie podczas nagrywania video za dnia. Z drugiej strony kamery 4K zwykle nieco gorzej radzą sobie z nagrywaniem materiału w nocy, a także są podatne na problem związany z nadmiernym nagrzewaniem się w upalne dni. Mimo wszystko polecam obejrzeć przykładowe filmy z kamer 4K (DR900S, A129 PRO), aby wyrobić własną opinię na temat oferowanej przez nich jakości obrazu.

Przetwornik obrazu
Cyfrowy przetwornik obrazu (zwany także matrycą lub sensorem) to bez wątpienia jeden z najważniejszych podzespołów w każdym rejestratorze jazdy. Jest to element, który przetwarza naturalny obraz rzeczywisty na postać cyfrową. Od jego jakości i parametrów w dużej mierze zależy jak widziany w efekcie obraz będzie wyglądał. Ważnymi parametrami sensorów są m.in. natywna rozdzielczość w megapikselach, czułość czy fizyczna wielkość przetwornika wyrażana w ułamkach cali - zasadniczo im większe matryce tym lepiej. Minimalna rozsądna rozdzielczość matrycy to 2 Mpix, bowiem odpowiada to z grubsza rozdzielczości Full HD (1920 * 1080 pikseli = 2073600 pikseli ~= 2 Mpix).

Niekiedy na opakowaniach czy w instrukcjach kamer producent deklaruje konkretny model / typ przetwornika. Dominującym producentem wysokiej jakości przetworników optycznych na świecie jest Sony i komponenty tej marki w wideorejestratorze przeważnie zwiastują dobrą jakość video. Z innych spotykanych w rejestratorach jazdy producentów sensorów wymienić można m.in. OmniVision czy Aptina.


Od roku 2017 sporą furorę w rejestratorach jazdy robią sensory Sony typu "StarVis" (ang. Starlight Visibility - widoczność w świetle gwiazd), charakteryzujące się bardzo wysoką czułością na światło, co przekłada się na jeszcze wyższą szczegółowość i jakość obrazu w warunkach nocnych. Warto więc zwrócić uwagę na obecność sensora tego typu w poszukiwanej kamerze.

Obiektyw i wartość przysłony
Zanim światło dotrze do matrycy i zostanie przetworzone na postać cyfrową, musi przejść przez obiektyw, który odgrywa bardzo ważną rolę w efektywnej jakości obrazu. Niestety producenci rzadko kiedy chwalą się szczegółowymi parametrami obiektywów - chyba, że mają czym się chwalić.

W tym zakresie należy szukać informacji z czego obiektyw jest wykonany (szkło/plastik), ile ma warstw oraz jaką posiada przysłonę oznaczaną parametrem f/x.x - w tym przypadku im niższa wartość tym lepiej. Niezłe kamery mają przysłony o wartości f/1.8, lepsze f/1.6, a najlepsze aktualnie dostępne na rynku modele mają jasność nawet f/1.4. W dużym uproszczeniu: im niższa wartość przysłony, tym więcej światła pada na matrycę co ma fundamentalne znaczenie - zwłaszcza w nagraniach nocnych, bowiem w efekcie obraz jest po prostu jaśniejszy i bardziej szczegółowy.

Kąt widzenia obiektywu
Im większy kąt widzenia obiektywu, tym szerszy zakres przestrzeni przed pojazdem kamera obejmie swoim "okiem". Wbrew pozorom, nie jest to kluczowy parametr rejestratorów jazdy z punktu widzenia jakości nagrywanego materiału. Szczególnie, że często deklaracje producenta w zakresie kąta widzenia obiektywu należy czasem brać z lekkim przymrużeniem oka.

Producenci w specyfikacjach podają np. kąt widzenia mierzony po przekątnej, a rzeczywisty kąt mierzony poziomo jest znacznie mniejszy. Rozsądne minimum, którego należy szukać w danych technicznych kamerek to ok. 120-140 stopni, natomiast najlepiej rzeczywisty obszar widzenia ocenić oglądając przykładowe filmy z danej kamery.Procesor (chipset) 
Procesor sterujący jest sercem każdej kamerki i choć pozornie nie ma bezpośredniego związku z optyką, odpowiada m.in. za przetworzenie sygnału z sensora optycznego na postać cyfrową, która ostatecznie jest zapisywana w postaci pliku na karcie pamięci. Ma więc pośredni wpływ na jakość obrazu zapisanego do pliku na karcie pamięci.

W rejestratorach jazdy przeważnie stosuje się procesory firm takich jak Novatek, HiSilicon czy AIT (te ostatnie szczególnie upodobało sobie Mio). Kiedyś popularne były także chipsety marki Ambarella, jednak od jakiegoś czasu są one wypierane z rynku - głównie przez Novateka - i aktualnie rzadko spotykane.

Kodek video oraz bitrate
Last but not least, czyli jakim kodekiem jest kompresowany materiał video zanim trafi na kartę pamięci. Zasadniczo bierzemy pod uwagę tylko modele, które wykorzystują co najmniej kodek H.264, natomiast odpuszczamy MJPEG (Motion-JPEG). H.264 jest bardziej efektywny i zapewnia lepszą jakość obrazu niż mało wydajny MJPEG.

Coraz częściej można także spotkać wideorejestratory wykorzystujące nowszej generacji kodek H.265 (HEVC). Istotą tego kodeka jest bardziej wydajna kompresja obrazu. To oznacza, że przy zachowaniu porównywalnej jakości obrazu, wynikowy plik video ma nieco mniejszą objętość niż analogiczny plik skompresowany za pomocą kodeka H.264.

W kwestii kodeków i kompresji obrazu należy zwrócić także uwagę na bitrate video. W skrócie, im niższy bitrate, tym mocniejsza kompresja obrazu, a co za tym idzie - jego jakość. Rozsądnym minimum jest bitrate na poziomie ok. 15 Mbps, aczkolwiek wraz z rozwojem technicznym kamer samochodowych i ich podzespołów powoli standardem staje się poziom 20-25 Mbps lub wyższy, co gwarantuje jeszcze lepszą jakość obrazu video.

Jakość obrazu a odczytywanie tablic rejestracyjnych 

W ramach zamknięcia wątku jakości video muszę poruszyć bardzo istotną kwestię. Często bowiem otrzymuję prośbę o poradę, która sprowadza się do krótkiego dialogu:
- Dzień dobry, szukam dobrej kamery, która odczyta wszystkie tablice rejestracyjne. 
- Dzień dobry. Nie ma takiej kamery.  
[szok!]


Powtarzając pełnym zdaniem: nie ma i prawdopodobnie długo nie będzie kamery samochodowej, która gwarantuje możliwość odczytania tablic rejestracyjnych zawsze i w każdych warunkach. Nie ma tutaj też znaczenia czy kamera kosztuje 200 zł czy 2000 zł, czy posiada największą możliwą rozdzielczość, najlepszy przetwornik obrazu czy bardzo jasny obiektyw. Zdolność wychwycenia przez kamerę - ba, nawet przez ludzkie oko! - rozmaitych detali z otoczenia jest uzależniona od bardzo wielu czynników, przede wszystkim warunków oświetlenia i jakości optyki, ale także m.in. warunków pogodowych (słonecznie/pochmurno/deszczowo itp.), okoliczności nagrywania materiału (np. pod słońce), prędkości wymijających się pojazdów itp itd.

Rzecz jasna, im lepsze parametry optyczne danej kamery, tym większe szanse na to, że problem ten będzie mniej znaczący, jednakże wypada także wygodnie usiąść i przyzwyczaić się do tego, że całkowicie tego problemu wyeliminować się po prostu nie da.

Kwestię tę opisałem nieco szerzej w odrębnym artykule, do lektury którego zainteresowanych serdecznie zachęcam:
Odczytywanie tablic rejestracyjnych przez kamery samochodowe

Funkcjonalność czyli "bajery" dodatkowe

Niemal wszystkie kamery samochodowe charakteryzują się zestawem pewnych zasadniczych cech i funkcji, bez których jej wykorzystanie w pojeździe nie miałoby sensu. Mam tu na myśli np. funkcję autostartu (włączanie i automatyczne rozpoczynanie nagrywania w momencie podłączenia zasilania) czy nagrywania w pętli (dzięki czemu nie musimy martwić się o opróżnianie karty pamięci po jej wypełnieniu, a najstarsze pliki na karcie pamięci są nadpisywane najnowszymi).

To są absolutne podstawy, nad którymi nie ma sensu się rozwodzić, a pozostałe funkcje spotykane w kamerach należy rozważać jako swego rodzaju bajery, które mogą być przydatne, ale bez nich kamera też będzie spełniała swoją podstawową funkcję.

Tryb detekcji ruchu / tryby parkingowe
Kwestia monitoringu parkingowego przez kamery samochodowe jest nieco złożona i ogólnie można wyróżnić trzy zasadnicze tryby pracy pomocne w nagrywaniu zdarzeń podczas postoju:

 1. Tryb detekcji ruchu
  Kamera ręcznie przełączona w ten tryb obserwuje wydarzenia w polu jej widzenia, ale na karcie pamięci zapisuje pliki z nagraniami tylko wtedy, kiedy wykryje jakiś ruch - czyli zmianę w obrazie (np. przechodzącego przechodnia czy przejeżdżające w pobliżu inne auta). Problem polega na tym, że tryb detekcji ruchu nie powinien być używany podczas jazdy, więc powinno się ręcznie w ustawieniach kamery włączać tryb detekcji ruchu podczas postoju, a następnie przed wznowieniem jazdy wyłączać detekcję ruchu na rzecz nagrywania ciągłego / cyklicznego.
 2. Tryb parkingowy "pasywny" z detekcją wstrząsów
  W tym trybie kamera po wyłączeniu przechodzi w stan "uśpienia", pozostając jednak wciąż aktywna na odczyty z G-Sensora, czyli czujnika wstrząsów. Wówczas w razie wykrycia kolizji kamera samoczynnie włącza się i rozpoczyna nagrywanie materiału filmowego. Tryb ten jest przydatny zatem tylko w sytuacjach gdy już dojdzie do kolizji z naszym pojazdem, natomiast kamera pozostaje "ślepa" na pozostałe wydarzenia w swoim polu widzenia.
 3. Tryb parkingowy "aktywny" z automatyczną detekcją postoju
  Zdecydowanie najbardziej polecany tryb parkingowy, bowiem zasada jego działania polega na tym, że kamera wykrywa kiedy zaparkujemy pojazd i wówczas samoczynnie aktywuje tryb detekcji ruchu (niektóre modele kamer w miejsce detekcji ruchu oferują np. tryb nagrywania poklatkowego lub nagrywanie ciągłe, ale w obniżonej rozdzielczości, tzw. low-bitrate). Analogicznie po ruszeniu z postoju kamera znów automatycznie wznawia nagrywanie ciągłe w pętli. Innymi słowy nie ma potrzeby ręcznego przełączania trybów pracy kamery na czas postoju, a kamera czuwa nad tym samodzielnie w trybie 24/7. Ważny jest jednak wówczas warunek podłączenia kamery do źródła zasilania niezależnego od pracy silnika pojazdu.


Zainteresowanych poszerzeniem wiedzy związanej z monitorowaniem parkingowym w rejestratorach jazdy zapraszam do osobnych artykułów, które opublikowałem w blogu oraz w Strefie Wsparcia WR24.PL:

G-Sensor (czujnik wstrząsów / przeciążeń)
Zintegrowany w kamerze G-Sensor służy do wykrywania gwałtownych przeciążeń będących wynikiem np. kolizji, uderzenia, wjechania w dużą dziurę na jezdni czy gwałtownego manewru lub hamowania. Po wykryciu takiego przeciążenia bieżące nagranie zostaje zabezpieczone przed nadpisaniem przy kolejnym cyklu nagrywania w pętli, co pozwoli je bezpiecznie skopiować np. do komputera już po fakcie. Większość kamer dostępnych na rynku posiada G-Sensor, a niektóre z nich pozwalają także na ustawienie czułości sensora.

Przycisk "EVENT"
Podczas gdy G-Sensor czuwa nad automatycznym zabezpieczaniem nagrań video w razie kolizji, dedykowany przycisk "EVENT" pozwala na zabezpieczenie bieżącego nagrania na karcie pamięci na żądanie użytkownika.

Dedykowany przycisk EVENT na środku oznaczony trójkątem ostrzegawczym

Niektóre wideorejestratory mają dedykowany tej funkcji przycisk (przeważnie wyróżniony kolorem pomarańczowym i/lub oznaczony piktogramem trójkąta ostrzegawczego), inne zaś wykorzystują inny fizyczny klawisz do zrealizowania tej samej funkcji, nawet jeśli nie jest on specjalnie oznaczony.

Odbiornik GPS
Rola odbiornika GPS w kamerce ogranicza się głównie do śledzenia lokalizacji geograficznej oraz bieżącej prędkości pojazdu. Zwłaszcza ten drugi aspekt budzi wiele emocji i stanowi miecz obosieczny, bo z jednej strony zapis prędkości na nagraniu z kamery może przekształcić poszkodowanego w kolizji drogowej w jej sprawcę, z drugiej zaś może stanowić pomocną broń na wypadek gdyby - hipotetycznie - policyjny radar typu Iskra-1 podczas kontroli prędkości wykazał odrobinę zbyt dużą prędkość naszego pojazdu w stosunku do rzeczywistej.

Dedykowana aplikacja PC Viewer do przeglądania nagrań z kamery samochodowej
(tutaj na przykładzie Alpine / Thinkware)

W większości kamer z GPS'em wyświetlanie bieżącej prędkości na nagraniu video można wyłączyć. Dodatkowymi atutami odbiornika GPS jest także możliwość automatycznej synchronizacji zegara oraz wyświetlenia przebiegu trasy na mapie za pomocą dedykowanego oprogramowania do odtwarzania nagrań z kamer samochodowych.

W kontekście prawnych aspektów wykorzystania nagrań z rejestratorów jazdy, także w odniesieniu do odczytów z GPS, polecam odrębny artykuł na ten temat:
Prawne aspekty wykorzystania nagrań z rejestratorów jazdy

Bateria czy kondensator?
Często spotykam się z pytaniem "a jak długo w tej kamerce trzyma bateria?". Odpowiedź zawsze jest taka sama, czyli kilka-, a w najlepszych przypadkach kilkanaście minut i jest to zupełnie normalne. W skrócie: baterie w rejestratorach jazdy mają niewielką pojemność i "trzymają" krótko, bo ich zadaniem jest głównie chwilowe podtrzymanie napięcia po odcięciu zasilania zewnętrznego, a do tego nie potrzeba dużej pojemności akumulatora.

Lepszą alternatywą dla wbudowanej baterii jest zasilanie kondensatorem, dlatego warto rozejrzeć się za takim rozwiązaniem. Najważniejszą przewagą kondensatora względem klasycznego ogniwa Li-Ion jest znacznie wyższa trwałość i odporność na trudne warunki atmosferyczne takie jak mróz czy upały. Wada? W zasadzie tylko jedna - brak możliwości uruchomienia kamery z kondensatorami bez zasilania zewnętrznego. Zakładając jednak, że kamera i tak musi być podłączona do zasilania zewnętrznego aby poprawnie pracować, ma to raczej znikome znaczenie.

Zainteresowanych rozszerzeniem wiedzy w tej kwestii odsyłam do osobnych artykułów na ten temat:

WiFi
Ciekawy bajer dla fanów wszelkiego rodzaju bezprzewodowości, ale w gruncie rzeczy jest to bardzo wygodna funkcja. Kamerka wyposażona w odbiornik WiFi umożliwia połączenie ze smartfonem i/lub tabletem za pomocą dedykowanej, przeważnie bezpłatnej aplikacji. Za pośrednictwem takiej aplikacji możliwy jest m.in. podgląd obrazu z kamery na żywo, przegląd zapisanych na karcie pamięci nagrań z możliwością ich pobrania do telefonu bezprzewodowo czy też zmianę ustawień kamery. Dzięki temu konieczność wykorzystania komputera do przeglądania filmów zapisanych przez rejestrator jest praktycznie wyeliminowana i możemy to zrobić bezprzewodowo nie ruszając się (ani kamery) z samochodu.

Interesującym rozszerzeniem kwestii bezprzewodowości w kamerkach samochodowych jest rozwiązanie "BlackVue over the Cloud" w wideorejestratorach marki BlackVue. Funkcja ta umożliwia zdalny dostęp do rejestratora przez internet z poziomu aplikacji w smartfonie lub na komputerze. Rozwiązanie to opisuję szczegółowo w innym artykule na blogu - zainteresowanych zapraszam serdecznie:
BlackVue Cloud czyli kamera samochodowa przez internet

Cechy fizyczne i mocowania

Niewątpliwie istotnymi czynnikami przy wyborze są także atrybuty fizyczne rejestratorów jazdy. Ważne są gabaryty i możliwość dyskretnego montażu, bowiem duża kamera będzie bardziej rzucała się w oczy z zewnątrz i zajmowała większą przestrzeń na szybie auta, potencjalnie wpływając na widoczność otoczenia przez kierowcę, czy też przyciągając wzrok amatorów cudzej własności.

Gdy planujemy wykorzystanie kamery np. w ciężarówce czy autobusie, warto natomiast zwrócić uwagę czy dołączony do zestawu uchwyt pozwala na prawidłowy montaż kamery pod kątem niemal prostym. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste, więc należy to zweryfikować przed zakupem.

Kamera samochodowa z klasycznym uchwytem przyssawkowym

Zdecydowana większość kamer na rynku jest mocowana do szyby w pojeździe za pomocą klasycznej przyssawki z elastycznego tworzywa. Rozwiązanie bardzo proste i praktyczne w montażu, a szczególnie demontażu, ale może sprawiać pewien kłopot w mroźne lub upalne dni ze względu na możliwość odkształcenia się materiału, którego wykonana jest przyssawka.

Dużo pewniejsze są mocowania przyklejane do szyby za pośrednictwem taśmy samoprzylepnej. Gwarantują one pewność i stabilność montażu, co ma spore znaczenie podczas jazdy na nierównościach. Problematyczny, ale nie niemożliwy jest demontaż takiego mocowania z szyby, ale to w zasadzie jedyny mankament tego typu mocowania.

Wśród rodzajów mocowań kamer można spotkać także tzw. aktywne uchwyty montażowe. Tego typu mocowania posiadają gniazdo, do którego podłączany jest kabel zasilający kamerę. Jest to zdecydowanie najbardziej praktyczny i wygodny sposób mocowania kamer do szyby samochodu, bowiem umożliwia błyskawiczne usunięcie urządzenia z uchwytu bez potrzeby odpinania okablowania czy zdejmowania samego uchwytu.

Kamera z aktywnym mocowaniem przyklejanym do szyby
Kabel zasilający jest podłączony do uchwytu, na którym spoczywa kamera

Czynnik ceny - czy najważniejszy?

Wybór określonego rejestratora jazdy do samochodu w dużej mierze zależy od kwoty jaką na ten cel chcemy przeznaczyć. Rozrzut cenowy tych urządzeń jest bardzo szeroki i trudno jednoznacznie wskazać ile kosztuje dobra kamerka do auta.

Jednego jestem natomiast pewien, omijać szerokim łukiem należy marketowe "okazje", w ramach których można nabyć kamerki do auta już nawet za kilkadziesiąt złotych. Zaufajcie mi i nie idźcie tą drogą. W mojej ocenie rozsądna dolna granica cenowa poniżej której nie ma co szukać rejestratorów jazdy to ok. 150-200 zł. Sensowne i nadające się do czegokolwiek kamery z reguły dostępne są w cenach od ok. 200-300 zł wzwyż, a modele z wyższej półki o dobrej optyce i bogatej funkcjonalności to już wydatek rzędu 400-500 zł lub więcej. Za markowe rejestratory najlepszej jakości od wiodących w tej dziedzinie producentów możemy zapłacić kwotę czterocyfrową.

Kamera samochodowa za 69.99 zł - nie, nie i jeszcze raz nie!

No to teraz konkretnie, co wybrać?

Czujni (i cierpliwi) czytelnicy zauważyli zapewne, że w niniejszym artykule nie wskazałem które konkretnie modele rejestratorów najlepiej kupić. To jak najbardziej celowy zabieg, bowiem po pierwsze rynek rejestratorów jazdy zmienia się dość dynamicznie i ewentualny ranking najlepszych kamerek do auta może szybko się zdezaktualizować; a po drugie nie jest tajemnicą, że blog ten jest odnogą sklepu internetowego WIDEOREJESTRATORY24.PL. Dlatego też nie chciałem aby ten artykuł został odebrany jak zwykła reklama sklepu. Liczę jednak, że artykuł będzie pomocny w wyborze odpowiedniej kamery - niezależnie od źródła, w którym planujecie ją nabyć.

Natomiast do odwiedzenia sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL tak czy owak zachęcam, ponieważ w ramach jego działalności kładę wyjątkowy nacisk na to, aby wszystkie rejestratory jazdy przed wprowadzeniem do oferty przetestować i upewnić się, aby spełniały przede wszystkim kryteria wysokiej jakości nagrywanego obrazu video, zgodnie z wytycznymi przedstawionymi powyżej.

Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu o wybór będzie łatwiej, a w razie dalszych wątpliwości bądź pytań zapraszam do kontaktu lub korzystania z sekcji komentarzy pod artykułem.


PS. Jakiej kamery samochodowej sam używam w swoim samochodzie? Przekonacie się o tym tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=WtOW1fjv3q4

Zobacz także:
Pierwsze kroki z wideorejestratorem samochodowym. Materiał dedykowany dla tych, którzy szukają porady już PO zakupie wideorejestratora. :)

95 komentarzy:

 1. a widzieliście ten Xblitz P500? nie dosc, że ma spoko parametry, dobrze nagrywa, jest łatwy w montażu to jeszcze ten jonizator. Sprytne urządzenie

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam😊 Przeczytałam artykuł i hmmm dla mnie jako kobiety to czarna magia 😂 Poszukuje kamerki od 200 do 350 zl. Ktoś coś? Konkretne modele poproszę jeśli można.🙏🙏🙏🙏

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może 70mai? Zobacz: https://www.wideorejestratory24.info/2019/02/70mai-co-to-jest-i-z-czym-to-sie-je.html

   Usuń
 3. pomocny materiał,popieram

  OdpowiedzUsuń
 4. W tym przedziale cenowym brałbym kamerkę camroad 6.2 z overmax https://ov.overmax.eu/produkt/camroad-6-2/. Jakość obrazu b.dobra, duzy wyświetlacz, czy np taka funkcja jak ostrzegacz o kolizji.

  OdpowiedzUsuń
 5. wideorejstratory przydatna sprawa ja sam korzystam w prywatnym samochpodzie w słuzbówce do tego mam jeszcze lokalizator gps, uważam że jest to niezbędne narzędzie , Transmobil mi dostarcza cały system, generalnie to połączenie jest moim zdaniem idealn

  OdpowiedzUsuń
 6. Szukam kamerki prostej i małej z funkcją WiFi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. https://www.wideorejestratory24.pl/kamera-samochodowa-viofo-wr1-wifi

   Usuń
 7. Też uważam że to przydatna rzecz w samochodzie. Też sobie kupiłam taki model Xblitz P500 i bardzo zadowolona jestem. A jakościowo super bo nie dość że sama kamerka wykonana z dobrych materiałów to naprawdę jakość nagrywania mega dobra

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja długo zatanawiałam się nad doborem najlepszej opcji dla firmy, a ponieważ kompletnie się na rejestratorach nie znam, zdałam się na speców z Transmobil i obecnie jestem zachwycona tym jak cały system działa.

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam, szukam czegoś co można podłączyć do radia z androidem (RCA) i bez ekranu? Znajdę coś takiego?

  OdpowiedzUsuń
 10. Zobacz sobie na NAVITEL R1050 - ciekawy wygląd, który zdecydowanie wyróżnia się spośród innych rejestratorów. Fajnie się sprawdza również dlatego, że podpowiada o tym, gdzie będzie radar, dostępny jest również prędkościomierz. Nagrania na dobrym  poziomie

  OdpowiedzUsuń
 11. ok po przeczytaniu Waszego poradnika oczekuję podpowiedzi ile trzeba zainwestować kasy aby rejestrator miał parametry Full HD/sensor SONY/Przysłona 1,6 kąt 160,procesor NTK,kodekH264,tryb parkingowy aktywny z automatyczną detekcją ruchu 24/7 z sensorem G zasilanie kondensatorem z WiFi z aktywnym uchwytem.Pisząc to mam nadzieję,że zaproponujecie coś dobrego w rozsądnej cenie z Waszego sklepu.Pozdrawiam i czekam na propozycję, którą zamienię w zakup.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie te kryteria (może poza kątem widzenia, ale to akurat parametr o mniejszym znaczeniu) spełnia np. Viofo A129, ew. nowy Mikavi PQ4 (pomijając aktywny uchwyt). Obydwie te kamery występują w wersjach jedno- i dwukanałowych. Zapraszam:
   https://www.wideorejestratory24.pl/kamera-samochodowa-viofo-a129-gps
   https://www.wideorejestratory24.pl/kamera-samochodowa-viofo-a129-gps-dual
   https://www.wideorejestratory24.pl/kamera-samochodowa-mikavi-pq4
   https://www.wideorejestratory24.pl/kamera-samochodowa-mikavi-pq4-dual

   Usuń
 12. A ja mam pytanie dotyczące rozdzielczości Jeden z producentów napisał rozdzielczość właściwości matrycy Rozdzielczość video 1440 x 1080 kosztuje nie mało bo ok 700 zł ale nie potrafię zlokalizować parametrów które jasno mówiły ile pikseli itp Trochę dziwny ma opis A chodzi o kamerę Rollei CarDVR 310 (40132) Może ktoś cos doradzi tak naprawdę co ma czy warto w to inwestować

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1440x1080p niestety "pachnie" jakimś słabym sensorem z interpolowaną do 1080p rozdzielczością, a w efekcie mierną jakością obrazu. W cenie do 700 zł można kupić znacznie lepsze kamery z natywną rozdzielczością 2.5K (2560x1440p), gwarantującą bardzo wysoką jakość obrazu. Sprawdź np. Mikavi PQ4 czy Viofo A119 V3 - obydwie były opisywane na tym blogu niedawno.

   Usuń
  2. Dziękuję za potwierdzenie moich obaw sprawdzę te propozycję Jeszcze rozpatruję nieco tańszą a lepszą od tej wcześniejszej CAR CAMCORDER Ambarella G90C - FULLHD Za dużo jest tego

   Usuń
  3. G90C to bardzo stary model. Kiedyś w WR24.PL był w ofercie, ale został wycofany, bo w swojej klasie cenowej już miał dużo silniejszą konkurencję...

   Usuń
  4. Być może Nie jestem "specjalistą w dziedzinie " choć są jeszcze dostępne zastanawiam się również nad tym bo obiecałem znajomemu coś w miarę przyzwoitego ogarnąć a tu niema ciśnienia na nowości byle by było z GPS i dość czytelny obraz w nocy .

   Usuń
 13. Dzień dobry chciałabym kupić rejestrator dla męża na święta. Tylko totalnie tego nie ogarniam. Proszę podać rodzaje które wg państwa się nadają. Cena do 500

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym zakresie cenowym aktualnie najlepszą moim zdaniem kamerą jest Viofo A119 V3:
   https://www.wideorejestratory24.pl/kamera-samochodowa-viofo-a119-v3

   Usuń
 14. Dzień dobry
  chciałabym kupić wideorejestrator w ramach prezentu dla męża. Chciałabym, aby kupiony produkt, był prosty w montażu i ekonomiczny w zużyciu energii, aby miał zarówno tryb nagrywania w czasie jady jak i parkingowy. Naczytała sę już sporo na ten temat, a im więcej czytam tym jestem głupsza :) Wstępnie waham się między modelem Voifo A129 Dual i BlackVue DR750S-2Ch. Rozstrzał cenowy jest spory więc nie wiem która będzie faktycznie lepsza. Mąż nie jest elektrykiem i podłączenie sprzętów nie stanowi jego mocnej strony, a ponadto zależy mu na trybie ochrony parkingowej - a tu z kolei naczytałam się jak zużywa się akumulator jeżeli nie ma żadnego powerbanka czy innej "magicznej" baterii. Jak dokonać wyboru, na co jeszcze zwrócić uwagę, jak określić dodatkowe koszty - tych baterii, jak bardzo zużywa się akumulator jeżeli nie kupimy dodatków (bo sama kamera od BlackVue to 1800 zł a powerbank 1300 - koszt robi się naprawdę zacny) Bardzo proszę o pomoc w wyborze lepszego modelu biorąc pod uwagę oczekiwania i ograniczenia kupującego :)
  Pozdrawiam serdecznie
  Kamila

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zacznę od końca. Trudno jednoznacznie określić wpływ kamery pracującej w trybie parkingowym i podłączonej do instalacji elektrycznej na zużycie akumulatora samochodu. Natomiast na pewno to zużycie będzie z czasem postępować, co w efekcie będzie oznaczało, że czas pracy kamery po wyłączeniu zapłonu będzie coraz krótszy. Dlatego też opcja z dedykowanym powerbankiem jest najlepsza, choć na pewno znacznie droższa.

   W kwestii montażu i instalacji, sugerowałbym skorzystanie z usług specjalistów w tym zakresie. W WR24 mamy usługę montażu, realizowaną przez naszego partnera na terenie Zielonej Góry. Jednakże z montażem i podłączeniem kamery samochodowej i/lub powerbanka w samochodzie powinien poradzić sobie dowolny bardziej rozgarnięty serwis samochodowy, ewentualnie Autoryzowana Stacja Obsługi danej marki samochodu.

   I wreszcie która kamera lepsza - DR750S czy A129? Jedna i druga ma swoje zalety i wady. BlackVue DR750S wyróżnia się m.in. bardzo dobrze działającym trybem Night Vision (szczególnie w kontekście parkowania w nocy) oraz funkcję BlackVue Cloud. Z drugiej strony VIOFO ma bardzo korzystny stosunek jakości do ceny i też mógłbyś polecić tę kamerę.

   Reasumując, jeśli budżet nie stanowi istotnego ograniczenia, mimo wszystko polecałbym komplet BlackVue. Z drugiej strony można skompletować zestaw składający się z VIOFO A129 DUAL i nieco tańszego powerbanka Cellink NEO6 (choć tańszy, to funkcjonalnie niemalże identyczny do analogicznego powerbanka od BlackVue), do tego karta pamięci, adapter zasilania i całość powinna zamknąć się w granicach 2000 zł.

   W razie dalszych pytań, zapraszam do kontaktu przez www.wr24.pl :)

   Usuń
  2. Pięknie dziękuję za wyczerpującą i szybką odpowiedź 😊 Chyba jednak budżet przekracza mozliwosc zakupu BlackVue z powerbankiem więc pewnie skupię się na Viovo. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc. Pozdrawiam Kamila

   Usuń
  3. Mam pytanie odnośnie Viofo A119 V3 - jak trudny jest demontaż rejestratora z szyby? Często zmieniam auta, którym jeżdżę (służbowe + prywatne) i chciałbym mieć możliwość szybkiego i bezproblemowego przełożenia wideorejestratora z jednego auta do drugiego. A jeżeli jest to problematyczne - to jaki sprzęt w cenie do 600zł polecacie?

   Usuń
  4. @Jank, ze zdjęciem kamery z uchwytu nie ma żadnego problemu. Gorzej zdjąć uchwyt z szyby, który jest przyklejany dość mocną taśmą dwustronną. Rozwiązania są dwa: 1) dokupić drugi taki uchwyt, przymocować go w drugim samochodzie i przekładać samą kamerkę (ewentualnie dokupić też okablowanie zasilające); 2) kupić przyssawkę i przekładać kamerę między autami razem z przyssawką. Aczkolwiek zdecydowanie bardziej polecam wariant 1) bowiem przyssawka nie daje tak pewnego i stabilnego mocowania jak przyssawka.

   Ogólnie do 600 zł zdecydowanie polecam VIOFO A119 V3 właśnie.

   Usuń
 15. Dzień dobry,
  Jestem laikiem. Chciałabym kupić wideorejestrator, spełniający jak najlepiej warunki wymienione przez Pana jako zasadnicze (Full HD lub super Full HD, rozdzielczość, obiektyw, przysłona, kąt widzenia, procesor, kodek video). Z wymienionych przez Pana "bajerów" zależy mi na: funkcji autostartu, nagrywaniu w pętli, przycisku EWENT, kondensatorze, aktywnym uchwycie montażu i być może WiFi. Nie jest mi potrzebny GPS, tryb parkingowy. Będę bardzo wdzięczna za podpowiedź. Pozdrawiam. Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z opisu wymagań najlepiej pasuje kamera VIOFO A129:
   https://www.wideorejestratory24.pl/kamera-samochodowa-viofo-a129
   Posiada m.in. kondensator, aktywnych uchwyt i WiFi. Ponadto można do niej dokupić i podłączyć kamerę tylną, ew. od razu zainwestować w wersję DUAL:
   https://www.wideorejestratory24.pl/kamera-samochodowa-viofo-a129-dual

   Usuń
 16. zapomniałam jeszcze zapytać na ile wskazana jest dodatkowo tylny wideorejestrator i czy są takie zestawy które spełniają określone poprzednio warunki dla kamery przedniej i zawierają dodatkowo tylną?
  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za odpowiedź, ale prawdopodobnie jeszcze będę prosiła o pomoc bo rozważam modyfikację preferencji (apetyt rośnie). Na razie mam pytanie o tryb parkingowy i stałe zasilanie. Czy podczas stania samochodu w garażu jest możliwość odłączenia zasilania? Chodzi mi o oszczędność akumulatora (mam hybrydę). Krystyna

   Usuń
  2. Jeśli pytasz w kontekście polecanej wcześniej kamery Viofo A129, to w tym przypadku jej wyłączenie jest równoznaczne z odłączeniem zasilania (kabla zasilającego) lub wyjęciu kamery z uchwytu, jeśli kabel zasilający jest podłączony do uchwytu. Niemniej generalnie tak, jak najbardziej podczas postoju w garażu można odłączyć kamerę i nie zużywać dodatkowo akumulatora.

   Usuń
  3. Myślę o tej polecanej, ale oglądałam rożne Pana filmy (łącznie z prezentacją tych w Pańskim samochodzie) i mam wielki mętlik w głowie. Już mniej klarowne są wcześniejsze moje wymagania. Nie mam pieniędzy na "mercedesa", ale chciałabym optymalny dobry zestaw przód i tył. Które zasilanie należałoby wtedy dodać (ile kasy?) i ile mniej więcej kosztuje podłączenie takiego urządzenia?

   Usuń
  4. znowu o czymś zapomniałam. Czy jeżeli jest zamontowany zasilacz to ma znaczenie czy jest kondensator czy wtedy to jest obojętne? Krystyna

   Usuń
  5. Kondensator warto mieć tak czy owak. Natomiast optymalny gotowy zestaw DUAL do montażu, spełniający wcześniej zadane kryteria, to moim zdaniem VIOFO A129 w tym zestawie:
   https://www.wideorejestratory24.pl/zestaw-viofo-a129-gps-dual-ultra-set
   W komplecie jest w zasadzie wszystko co niezbędne i pozostaje tylko instalować.

   Usługa montażu kamer samochodowych też jest w ofercie WR24.PL:
   https://www.wideorejestratory24.pl/montaz-rejestratora-jazdy
   (aczkolwiek dedykowana raczej dla osób z Zielonej Góry/okolic lub gotowych do parugodzinnej wizyty w pięknej Zielonej Górze :)

   Usuń
  6. a gdybym kupiła do tego zestawu powerbank (czy jest to wskazane?)to jak się ma jego ładowanie podczas jazdy - do ładowania akumulatora do jazdy na elektrycznym (hybryda)?

   Usuń
  7. Moim zdaniem nie ma to znaczenia.

   Usuń
  8. Przepraszam, ale już chyba ostatnie pytanie. Czy jeżeli zestaw będzie podłączony poprzez adapter do bezpiecznika zbędne już jest połączenie przez zapalniczkę?

   Usuń
  9. Tak, zasilanie albo z bezpieczników, albo z zapalniczki.

   Usuń
  10. Nie ma problemu. Mam nadzieję, że pomogłem. :)

   Usuń
  11. Obiecywałam, że dam już Panu spokój, ale niestety. Już chciałam zamówić proponowany zestaw gdy zrodziły się kolejne wątpliwości. Nie dotyczą one tych kamer , ale ogólnie. Chodzi mi o umieszczenie kamer wideorejestratora. Wydaje mi się, że powinny one być umieszczone na szybach centralnie i w miarę jak najwyżej. Tymczasem w moim samochodzie szyba zarówno przednia jak i tylna w górze są zabudowane (jakieś fabryczne urządzenia, z tyłu światła itp). W tylnej szybie jest to mniejszy problem, bo jest pasek mało wchodzący w głąb szyby. Prawdziwy problem dla mnie stanowi szyba przednia. Za lusterkiem jest duży panel, schodzący w dół i zasłaniający część szyby. Po prawej stronie jest kamera samochodowa. Kamera wideorejestratora musiałaby być znacznie odsunięta od środka, lub znacznie niżej. Mam obawy czy pierwszy sposób nie spowoduje filmowania obrazu jakby w bok (na filmie widziałam możliwość ustawienia obiektywu góra-dół, a nie prawa-lewa),a drugi ograniczy widoczność i będzie na już dużej pochyłości szyby. Nie umiem sobie z tym poradzić i boję się, że kupię i nie będę mogła zamontować. Krystyna

   Usuń
  12. To, że samochód ma dość zabudowaną przednią szybę nie oznacza, że kamery nie da się zamontować w ogóle. Być może faktycznie kamera będzie "patrzyła" nieco bardziej w prawo czy w lewo, no ale niestety czasem tak bywa. Generalnie w kontekście przygotowania kamery do zamontowania w samochodzie polecam niedawno opublikowany poradnik: https://www.wideorejestratory24.info/2019/10/poradnik-pierwsze-kroki-z-wideorejestratorem.html

   W tym poradniku (w formie wideo) pokazuję na własnym przykładzie mojego samochodu, w którym też mam zabudowany panel pod szybą, gdzie i jak optymalnie umieścić kamerę.

   Usuń
  13. jeszcze raz bardzo dziękuję za cierpliwość.

   Usuń
  14. Ja niestety jeszcze tu jestem. Polecany film obejrzałam - myślę że jeszcze mi się przyda, ale przeczytałam też opinie, że każde przesunięcie w bok kamery powoduje pochylenie i zniekształcenie obrazu. Narzekają bardzo również na przesył danych przez wi-fi. Oczywiście nie mam pojęcia czy jest to prawda.
   Mam natomiast jeszcze pytanie czy zestaw polecany tzn. viofo-a129-gps-dual-ultra-set czy Viofo A129 PRO 4K DUAL GPS? Co zyskuję, a co tracę w drugim przypadku? Co w tym drugim przypadku musiałabym jeszcze dokupić - aby mieć takie możliwości jak w pierwszym przypadku- i w jakiej kwocie bym się zamknęłą? Myślę, że w obu wariantach chciałabym jeszcze Przycisk Bluetooth. Raz jeszcze pozdrawiam. Krystyna

   Usuń
  15. Z tym "pochyleniem i zniekształceniem" to moim zdaniem trochę przesada. Proszę zobaczyć przykładowe porównanie:
   https://www.youtube.com/watch?v=F75vpcLucFY&list=PLWb1jIrvNpnZXy5W9ZByWjwQ1oajAzhc8&index=10 --> obydwie kamery w tym porównaniu były zamontowane po prawej stronie szyby przedniej, obok tego zabudowanego panelu nad lusterkiem wstecznym. Czy obraz wygląda na zniekształcony..?
   Przesył danych przez WiFi - tutaj nie ma cudów, bowiem transfer relatywnie dużych plików video z karty pamięci bezprzewodowe niestety trochę trwa, a prędkość tego transferu nie jest zawrotna. Proponuję ustawić w kamerze nagrywanie plików 1-minutowych, dzięki czemu pliki będą mniejsze i przez to będą krócej się pobierały przez WiFi.
   Ostatnia kwestia to A129 vs A129 PRO 4K. Nieprzypadkowo podlinkowałem powyżej film z bezpośrednim porównaniem tych kamer, bowiem de facto jedyna różnica pomiędzy nimi sprowadza się do rozdzielczości nagrywania z kamery przedniej. W A129 jest to Full HD 1080p, natomiast w A129 PRO jest 4K Ultra HD 2160p. Pod praktycznie każdym innym względem modele te są identyczne. Dlatego moim zdaniem warto obejrzeć w/w porównanie i subiektywnie ocenić która jest lepsza.

   Usuń
 17. Ja jestem ciekawa jakości rejestratorów GoGen takich jak https://elektroguru.com/kategoria/wideorejestratory.Ktoś coś?

  OdpowiedzUsuń
 18. Dziękuje za pomoc. W grę wchodzi więc jedynie opcja z przyssawką - zbyt często zmieniam samochody robocze i przyklejanie w którymkolwiek uchwytu za pomocą taśmy odpada. Na stronie w akcesoriach nie widzę uchwytu z przyssawką. Gdzie mogę taki dokupić aby pasował do wideorejestratora?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. https://www.wideorejestratory24.pl/pl/p/Uchwyt-przyssawka-do-Viofo-A119x/752

   Usuń
 19. Dziękuje bardzo. Rozumiem, że bez problemu z ustawię pod dobrym kątem wideorejestrator używając przyssawki zamiast uchwytu montażowego na taśmy? (Mowa tylko o samochodach osobowych)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze podrąże temat do 600zł jeśli można:
   Patrząc na to Pana nagranie wydaje się, że C570 daje lepszy obraz niż A129:
   https://www.youtube.com/watch?v=P-_6d0zSxZo
   A A129 jest rozumiem lepsze niż A119?

   Usuń
  2. Kwestia postrzeganej jakości obrazu jest rzecz jasna subiektywna. :) A129 vs A119 - pytanie czy porównujemy z A119 czy A119 V3? Jeśli z A119 V3, to tutaj sprawa nie jest jednoznaczna, bo A119 V3 ma jeszcze nowszej generacji sensor Sony i wyższą rozdzielczość nagrywania, z drugiej strony A129 ma WiFi czy BT.

   Usuń
 20. Dzień dobry chciałabym kupić rejestrator kamerka przód i tył dla męża na święta. Tylko totalnie tego nie ogarniam. Proszę podać rodzaje które wg państwa się nadają kwota do 500 zł ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zerknij do aktualnego rankingu, jest tam parę ciekawych propozycji:
   https://www.wideorejestratory24.info/2019/11/ranking-kamer-samochodowych-2019.html

   A w ofercie świątecznej WR24.PL polecam zestawy prezentowe do 500 zł:
   https://www.wideorejestratory24.pl/kamery-samochodowe-zestawy/1/default/1/priceto/500

   Osobiście w tym budżecie uważam VIOFO A119 V3 za najlepszy wybór. :)

   Usuń
  2. Dziękuje serdecznie za szybko i odpowiedz :)

   Usuń
  3. Zestaw Viofo A119 V3 Mini Set czy ten wybór będzie oki bo nie bardzo się orientuje czym się różni Viofo A119 od tego Viofo A119 V3

   Usuń
  4. A119 V3 jest najnowszą i najlepszą wersją A119, więc będzie bardzo ok. :-)

   Usuń
 21. Witam. Chciałabym kupić rejestrator dla chłopak ale zupełnie się na tym nie znam.. Proszę o jakieś propozycje w nie za dużej ceni a dobre.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę o zdefiniowanie pojęcia "nie za duża cena". :)

   Usuń
 22. Szukam przyzwoitego rejestratora tak do 200 zł. Może kogoś cos polecić?

  OdpowiedzUsuń
 23. Witam, potrzebuje dla męża na urodziny wideorejestratora przód i tył z funkcją tryb parkingiwy aktywny. Kwota 500-700 zł. Pytanie czy potrzebny mi do tego power bank?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powerbank może być, albo adapter zasilania. Jak ma być dual z trybem parking aktywnym, to polecam Mikavi PQ4 DUAL lub VIOFO A129 DUAL polecam najbardziej. Niestety wyjdzie ponad 700 zł, ale nic tańszego nie ma aktualnie - chyba, że kamera pojedyncza (tylko front), to wtedy można się zmieścić ok. 700 zł, a mąż ewentualnie dokupi sobie później samą kamerę tylną :) (PQ4 i A129 mają możliwość dokupienia i podłączenia kamery tylnej jako opcji)

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź 😀. Jeśli chodzi o rozdzielczość to chyba lepszym wyborem będzie PQ4?

   Usuń
  3. Nie ma to większego znaczenia, bowiem w trybie DUAL kamera PQ4 pracuje w rozdzielczości 1080p+1080p. Wyższa rozdzielczość 1440p jest dostępna tylko w trybie single (bez kamery tylnej).

   Usuń
  4. Dziękuję. Decyduję sie na Mikavi pq4 dual. Mam nadzieję, że mąż będzie zadowolony😀

   Usuń
 24. Przymierzam sie do zakupu kamerki MEDIA-TECH U-DRIVE TOP MT 4062. Czy to dobra kamera w tej cenie? Chciałbym kupić za 150-200zł. Może jednak w tym przedziale cenowym jest coś lepszego?

  OdpowiedzUsuń
 25. Siema�� a moje pytanie brzmi co proponujecie i co jest wytrzymałe jeżeli chodzi o wstrząsy. Chodzi mi o to że mam w aucie zamontowany dosyć mocny subwoofer i często lubię słuchać dość mocno i na grubym Basię muzy ostatnio kupiłem kamerę która po miesiącu zaczęła się psuć. zaczęło się od tego że zaczął dygotać ekran przed drugim miesiącem użytkowania tej kamery po prostu ekran wysiadł kamera przestała działać. Może ktoś z was coś zaproponuje może ktoś miał już taki problem?

  OdpowiedzUsuń
 26. Potwierdzam, że taki wideorejestrator 360 stopni to jest super rozwiązanie. Sam się do czegoś takiego mój kolega to ma jest mega zadowolony tutaj masz trochę więcej informacji o takich urządzeniach https://hadron.pl/wideorejestrator-360-stopni/

  OdpowiedzUsuń
 27. Witam
  planuję zakup u Państwa gotowego zestawu: Zestaw Viofo A119 V3 GPS Ultra Set i mam pytanie, jak wpiąć zasilanie pod bezpieczniki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. lub Ten zestaw Mikavi PQ4

   Usuń
  2. Proponuję skorzystać z dedykowanych przejściówek do gniazda bezpieczników.
   https://www.wideorejestratory24.pl/pl/p/Zestaw-przejsciowek-do-skrzynki-bezpiecznikow-4-szt./1014

   Usuń
  3. Wiem, tam w zestawach można wybrać odowiednie pod auto.
   A który wg Pana jest leszy zestaw, czodzi tylko o kamerę na przód.
   PQ4 ma wszyto w sobie a V3 GPS osobno

   Usuń
  4. Bardzo podobne kamery. Mniejsza i bardziej dyskretna jest Viofo. Z tego względu osobiście bym ją wybrał, choć pod względem jakości i szczegółowości obrazu minimalnie lepiej moim zdaniem wypada PQ4.

   Usuń
 28. Tak właśnie czytałem na Państwa na Stronie z opisami kamer.
  Muszę sie dzisiaj zdecydować póki jest rabat na nie.
  Dziękuję za odpowiedź
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 29. Witam waham sie miedzy kamera A129PRO DUAL a MIKAVI PQ4 DUAL. Zalezy mi na aktywnym nagrywaniu parkingowym, dobrej jakosci w nocy gdyz auto jest zaparkowane na ulicy. Dodatkowo w kraju w ktorym mieszkam czesto pada deszcz takze jest to czynnik ktory bedzie mial duzy wplyw na jakosc nagran. Prosze o porade ktory zestaw najlepiej wybrac? Czy kazdy zestaw jest wyposzony do podlaczenia do bezpiecznikow?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PQ4 i A129 to bardzo podobne, konkurencyjne względem siebie kamery. Którą wybrać? Dla siebie wybrałbym A129, bo jest mniejsza i bardziej dyskretna. PQ4 natomiast w zestawie podstawowym posiada adapter zasilania do podłączenia kamery do instalacji elektrycznej. Więcej o każdej z kamer w osobnych artykułach:
   https://www.wideorejestratory24.info/2018/08/prezentacja-rejestratora-viofo-a129.html
   https://www.wideorejestratory24.info/2019/09/wideorejestrator-mikavi-pq4-recenzja.html

   Usuń
 30. Czy mieśli styczność z rejestratorem "Lamax T6"? nie ma za dużo o nim w internecie a interesuje mnie on.

  OdpowiedzUsuń
 31. czy są kamery z funkcją aktywnego nagrywania parkingowego do których zbędny jest adapter zasilania?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie ma takiego, a przynajmniej z takowym się jeszcze nie spotkałem.

   Usuń
  2. Dziękuję za wyjaśnienie.Pozdrawiam Bolo.

   Usuń
 32. Witam zastanawiam się nad 70mai D02, D04 i D07. Która byłaby najlepsza jeśli chodzi o jakość nagrań. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie miałem okazji testować modeli D04 lub D07 (z tego co się dowiedziałem D07 ma zastąpić D04), więc trudno mi się odnieść do tego pytania.

   Usuń
  2. DO2 i 04 na papierze są podobne. Ten sam chipset i przetwornik obrazu (Sony imx335). 04 ma mniejszą rozdzielczość, bo 2560x1600. 07 ma chipset HISILICON,przetwornik Gc2053 i rozdzielczość 1920x1080. 04 i 07 mają możliwość podłączenia tylnej kamery bez ingerencji w elektronikę lub modernizacji deski, czy panelu (nie mam możliwości podłączenia ekranu, np. wmontowanego w konsolę środkową), a jest to przydatna funkcja, chociażby podczas parkowania.

   Usuń
 33. Witam ,chce zakupic kamerke samochodową na przód. Ma być Full HD , ładnie nagrywać w nocy i moze miec opcje parking. Coś ciekawego znajdę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawdź VIOFO A119 V3: https://www.wideorejestratory24.info/2019/07/recenzja-viofo-a119-v3.html

   Usuń
 34. Witam, ktora kamerke byscie polecili z ponizszych
  TRUECAM M5 WiFi
  MIO Mivue 618
  GARMIN Dash Cam 45
  MIO MiVue C570
  GARETT Road 3 GPS
  XBLITZ Park View Ultra ??
  Mam do wyboru z ubezpieczenia kamerke za 399 z mediaexpert, moge ewentualnie dolozyc do 450 zl
  Wczesniej mialem mycam hd pro, ktora niestety po 2 latach padla

  OdpowiedzUsuń
 35. a gdyby zestawic mio c570 z mikavi pq3 ?? co bys polecil ?

  OdpowiedzUsuń
 36. bardzo mi ten artykuł pomógł w podjęciu decyzji, po porównaniu wszystkich parametrów, ostatecznie zostal wybrany mikavi pq4 dual, z wyboru jestem zadowolona, dobrze nagrywa czy dzień czy noc, mogę go spokojnie zostawić na nagrywanie w nocy na trybie parkingowym, ma zabezpieczenia przed rozładowaniem aku

  OdpowiedzUsuń
 37. Witam, potrzebuje pomocy, chciałbym kupić kamerę lusterkową,
  Na waszej stronie znalazłem Kamera lusterkowa SIV M13 DUAL za 300 złotych, czy jest faktycznie wart swojej ceny ? szukam do 400 złotych
  Bardzo prosiłbym o pomoc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli budżet 400 zł jest sztywny, to M13 będzie ok, ale zdecydowanie polecam dołożyć do nowszego i znacznie lepszego modelu HS900 PRO. Więcej szczegółów tutaj: https://www.wideorejestratory24.info/2020/07/recenzja-wideorejestratora-hs900-z-kamera-cofania.html

   Usuń
 38. Spodobał się nam bardzo truelife H7, ale nigdy nie mieliśmy rejestratora bez ekranu. Czy faktycznie taka kamera dobrze działa przez telefon? Jakość filmów wygląda bardzo dobrze dużo lepiej niż nasz stary już model a7s

  OdpowiedzUsuń