Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

środa, 21 kwietnia 2021

Porównanie 3-kanałowych tytanów - VIOFO A139 vs VANTRUE N4

Wideorejestratory 3-kanałowe, czyli nagrywające trasę jednocześnie z przodu, z tyłu oraz we wnętrzu pojazdu, to urządzenia, które relatywnie niedawno wdarły się do oferty kamer samochodowych w WR24.PL. Pierwszym modelem tego typu był VANTRUE N4 3CH, a na początku roku 2021 dołączył model VIOFO A139 3CH. Obydwa cechują się zaawansowanymi parametrami i bez wątpienia należą do segmentu "Premium". Czy je łączy, a co dzieli? Zapraszam do lektury.

Kamery samochodowe 3-kanałowe – a po co to komu?

Zanim przejdę do bezpośredniego porównania bohaterów tego artykułu, warto zadać pytanie do czego i dla kogo przeznaczone są wideorejestratory 3-kanałowe? Czy dodatkowa kamera rejestrującą zdarzenia wewnątrz pojazdu ma sens?

Moim zdaniem tak. I nie chodzi tylko o nagrywanie postawy kierowcy czy pasażerów – tym kontekstem szczególnie zainteresowani będą głównie odbiorcy biznesowi czy instytucjonalni (taksówkarze, firmy przewozowe, kurierskie, zakłady komunikacji zbiorowej, firmy transportowe itp.) – ale także o rejestrację zdarzeń po bokach pojazdu. Dodatkowe, trzecie „oko” kamery obejmuje wnętrze oraz obszar na zewnątrz pojazdu, widziany przez jego szyby drzwiowe. Przyda się to podczas jazdy, ale także podczas postoju, bowiem tryb monitorowania parkingowego rejestruje obraz z trzech kamer jednocześnie. Istnieje więc bardzo duże prawdopodobieństwo nagrania i namierzenia np. sprawcy kolizji w bok samochodu, czego może nie uchwycić ani kamera przednia ani tylna.

Biorąc taki przykład pod uwagę, uważam, że kamery 3-kanałowe jak najbardziej mają sens i uważam, że w najbliższej przyszłości tego typu rejestratory jazdy będą coraz popularniejszym wyborem wśród odbiorców.

Recenzja porównawcza VIOFO A139 vs VANTRUE N4 na YouTube

Dla tych, którzy preferują oglądanie aniżeli czytanie, odsyłam z tego miejsca na kanał YT WIDEOREJESTRATORY24.PL, na którym została opublikowana recenzja porównawcza wideorejestratorów VIOFO A139 oraz VANTRUE N4:
https://www.youtube.com/watch?v=HN0lUBJJTT8


Jakość obrazu

Obydwa wideorejestratory dysponują wysokiej klasy układami optycznymi, opartymi o sensory marki Sony oraz jasnymi obiektywami o szerokim kącie widzenia. Porównanie podstawowych parametrów video w tabeli:

(kliknij obrazek aby powiększyć)

Różnice parametrów są nieznaczne. Zwracam uwagę, że kąty widzenia podane w tabeli są wartościami deklarowanymi przez producentów. Rzeczywisty kąt widzenia zwykle jest mniejszy.

A jak te parametry przekładają się na nagrywanie w praktyce? Na kanale YT opublikowanych jest szereg road testów, a także bezpośrednie porównanie jakości obrazu z obydwu kamer. Zapraszam:

https://www.youtube.com/watch?v=J-LJdmmEdao

Więcej materiałów video oraz surowych klipów video do pobrania:

VIOFO A139 3CH

VANTRUE N4 3CH

W mojej ocenie kamery idą „łeb w łeb” w kwestii jakości obrazu, aczkolwiek w VIOFO występuje efekt prześwietlenia ekspozycji, co w pewnych przypadkach przekłada się na problemy z odczytem istotnych detali. 

Wartość ekspozycji można skorygować i warto eksperymentować z tym parametrem (wszelkie road testy publikowane na kabale WR24 nagrywane były z domyślną ekspozycją Ev=0), aby uzyskać optymalny efekt.

Z drugiej strony obraz rejestrowany przez VANTRUE jest nieco ciemniejszy, co w efekcie także może prowadzić do problemów z odczytem szczegółów w kiepskich warunkach oświetleniowych.


Budowa i sposób mocowania

Na pierwszy rzut oka, kamery VIOFO i VANTRUE różni przede wszystkim budowa oraz sposób mocowania. VANTRUE N4 to raczej klasyczna forma rejestratora mocowana do szyby za pomocą uchwytu przyssawkowego (opcjonalnie dostępny także uchwyt przyklejany) ze zintegrowanymi w jednej obudowie obiektywami kamery przedniej i wewnętrznej. VANTRUE posiada także wyświetlacz LCD, umożliwiający konfigurację kamery czy przegląd zgromadzonych na karcie pamięci nagrań.

VANTRUE N4

Kamera samochodowa VIOFO A139 jest zbudowana zupełnie inaczej. Mocowanie za pomocą niewielkiego, przyklejanego do szyby modułu GPS, na który dopiero zakładana jest jednostka główna wideorejestratora. W odróżnieniu od swojego konkurenta, VIOFO nie posiada wyświetlacza LCD (sterowanie odbywa się za pomocą aplikacji na smartfonie – o tym za chwilę), a kamera wewnętrzna stanowi odrębny moduł podłączany do jednostki centralnej za pomocą przewodu sygnałowego o długości ok. 1 metra (opcjonalnie dostępne także przewody o długości 6, 10 i 15 metrów).

VIOFO A139

Kamery tylne, a w przypadku VIOFO także kamerę wewnętrzną stanowią niewielkie moduły z regulacją pionową obiektywu, przyklejane za pomocą samoprzylepnej taśmy dwustronnej. Kamery wewnętrzne dodatkowo wyposażone są w diody podczerwieni (IR), doświetlające wnętrze w pogorszonych warunkach oświetleniowych. VANTRUE posiada 4 diody IR, podczas gdy VIOFO 6 diód IR. 

Z lewej: kamera tylna VANTRUE; z prawej: kamera wewnętrzna VIOFO

Każde z rozwiązań w zakresie budowy i montażu ma swoje zalety i wady. VANTRUE z uchwytem przyssawkowym daje większą elastyczność montażu jednostki głównej oraz regulacji mocowania. Uchwyt z głowicą kulową pozwoli w prosty i szybki sposób obrócić wideorejestrator w bok, np. podczas interwencji policyjnej. VIOFO natomiast dzięki mocowaniu bezpośrednio przy szybie jest bardziej dyskretne i zdecydowanie mniej rzuca się w oczy. Ponadto, poprzez odseparowanie kamery wewnętrznej od jednostki centralnej zyskujemy większą elastyczność w kwestii punktu mocowania tego modułu we wnętrzu pojazdu.

Warto także parę słów poświęcić kwestii okablowania. Obydwa wideorejestratory korzystają z zasilaczy do gniazda zapalniczki z przewodem zasilającym zakończonym wtyczką typu USB-C. Istotna różnica jednak tkwi w przewodach sygnałowych łączących jednostkę główną z kamerami dodatkowymi. W przypadku VANTRUE jest to także okablowanie w standardzie USB-C, podczas gdy VIOFO zdecydowało się na zastosowanie bardzo cienkich przewodów koncentrycznych, których grubość nie przekracza 3mm. Przewód o takiej grubości znacznie łatwiej ukryć i poprowadzić w dyskretny sposób we wnętrzu samochodu.

Funkcje GPS, WiFi / aplikacja, Bluetooth

Istotne różnice pomiędzy tymi kamerami tkwią także w ich funkcjonalności. Mam tu na myśli w szczególności funkcjonalności „bezprzewodowe”.

Zarówno VANTRUE jak i VIOFO odbierają sygnał GPS z satelit. W założeniu GPS w kamerach samochodowych umożliwia zapis bieżącej lokalizacji (współrzędnych geograficznych), prędkości pojazdu, a także synchronizację zegara w urządzeniu. Jednakże VIOFO moduł GPS posiada w zestawie fabrycznym, podczas gdy do VANTRUE taki moduł należy dokupić osobno (cena ok. 100 zł).

Ponadto, VIOFO A139 posiada wbudowany moduł WiFi, umożliwiający bezprzewodowe zarządzanie kamerą poprzez apkę na smartfony, dostępną w Google Play oraz App Store. Jest to zarazem podstawowy sposób obsługi urządzenia, z racji wspomnianego wyżej braku wyświetlacza LCD.

Bezpłatna aplikacja VIOFO w języku polskim zapewnia dostęp do zgromadzonych na karcie pamięci nagrań video, podgląd obrazu na żywo z trzech kamer jednocześnie, a także zmianę wszystkich ustawień wideorejestratora. Co ważne, moduł WiFi pracuje także w zakresie 5 GHz, co przekłada się na wyjątkowo wydajny transfer plików video pobieranych  z kamery do pamięci smartfona.

Aplikacja VIOFO App

Jak kwestia modułu WiFi i aplikacji wygląda w konkurencyjnym urządzeniu? No cóż... nie wygląda w ogóle, bowiem kamera VANTRUE N4 nie oferuje funkcjonalności WiFi. Uważam, że w rejestratorze jazdy tej klasy, w segmencie cenowym powyżej 1000 zł takie funkcje jak GPS i WiFi z aplikacją powinny być w standardzie. Niestety, w tym przypadku tak nie jest i jedyną opcją na obejrzenie nagrań z kamery jest korzystanie z niezbyt wygodnego w tym kontekście wyświetlacza LCD lub wyjęcie karty pamięci i odczytanie jej np. w komputerze – który nie zawsze jednak jest pod ręką.

Ostatnia z kwestii „bezprzewodowych” to funkcja Bluetooth w kamerze VIOFO. Opcjonalnie można dokupić niewielki przycisk pracujący w oparciu o BT, który spełnia funkcję przycisku „EVENT” zabezpieczającego plik video przed skasowaniem w pętli. Przycisk taki można umieścić w dogodnym miejscu wewnątrz pojazdu i w razie awaryjnej sytuacji nacisnąć go, zamiast szukać ręką przycisku „EVENT” bezpośrednio na obudowie wideorejestratora.

Obiektywnie rzecz biorąc, VANTRUE w dziedzinie funkcji bezprzewodowych niestety nie popisało się i uważam, że w tym segmencie cenowym jest to sytuacja co najmniej kontrowersyjna. Z drugiej strony funkcje GPS czy WiFi nie są oczekiwane oraz wykorzystywane przez wszystkich odbiorców, a przycisk Bluetooth można uznać za zbędny "bajer". Ostatecznie wybór rozbija się o subiektywne preferencje.

Funkcje parkingowe

Obydwa omawiane w tym artykule wideorejestratory wyposażone są w funkcje aktywnego trybu parkingowego. To znaczy, że po podłączeniu stałego zasilania (np. z instalacji elektrycznej samochodu), kamery samoczynnie przełączą się w tryb nagrywania parkingowego.

Funkcjonowanie trybu parkingowego w kamerze VIOFO A139 wymaga podłączenia stałego zasilania poprzez dedykowany adapter zasilania VIOFO Hardwire Kit HK3-C z regulowanym bezpiecznikiem napięciowym w zakresie 11.8-12.4V (spadek napięcia w instalacji poniżej ustalonego poziomu spowoduje odcięcie zasilania kamery, zabezpieczając przed dalszym rozładowywaniem akumulatora). Aktywacja nagrywania parkingowego następuje automatycznie wraz z wyłączeniem zapłonu w pojeździe, a wznowienie normalnego nagrywania – po ponownym uruchomieniu zapłonu.

Regulacja bezpiecznika napięciowego VIOFO Hardwire Kit

Tryb parkingowy w kamerze VANTRUE N4 nie wymaga specjalnego adaptera – tryb parkingowy załączy się samoczynnie po ok. 5 minutach od zatrzymania pojazdu (pod warunkiem, że kamera jest wciąż zasilana). Źródłem stałego zasilania może być nawet standardowy zasilacz zapalniczkowy, aczkolwiek zdecydowanie zalecam skorzystanie z dedykowanego adaptera do instalacji elektrycznej lub adaptera podłączanego do gniazda diagnostycznego OBD2. Ten ostatni adapter jest rozwiązaniem najprostszym w montażu, niemniej warto mieć na uwadze, że niektóre samochody – szczególnie te nowoczesne i naszpikowane elektroniką – mogą „alergicznie” reagować na jakiekolwiek urządzenie obce podłączone do gniazda diagnostycznego.

Adaptery zasilania VANTRUE

Adaptery zasilania VANTRUE niestety nie mają regulacji bezpiecznika napięciowego i poziom odcięcia jest ustawiony "na sztywno" na dość niskim poziomie 11.6V.

Atutem VANTRUE w kontekście monitorowania parkingowego jest poziom zużycia energii podczas pracy. Według przeprowadzonych w WR24 podczas testów pomiarów, VANTRUE N4 w trakcie nagrywania z trzech kanałów jednocześnie pobiera prąd o natężeniu 0.8A przy 5V, podczas gdy VIOFO A139 w tych samych warunkach aż 1.2A przy 5V (bez włączonego modułu WiFi).

Funkcje dodatkowe

Zarówno VANTRUE N4 jak i VIOFO A139 deklaruje wsparcie dla kart pamięci o maksymalnej pojemności 256GB. Zakładając najwyższą możliwą jakość nagrań ze wszystkich trzech kamer jednocześnie, VANTRUE N4 na karcie pamięci o takiej pojemności zmieści ok. 15 godzin materiału video w jednej pętli. Z kolei VIOFO A139 ok. 10 godzin. 

Różnica wynika z zastosowanej kompresji oraz bitrate (w uproszczeniu - jakości obrazu) nagrywanego materiału video. VANTRUE wykorzystuje bardziej wydajną kompresję kodekiem typu H.265. Z kolei VIOFO korzysta z mniej wydajnego kodeka H.264, ale umożliwia zmianę poziomu bitrate – przykładowo, po obniżeniu bitrate z poziomu „max” do „normal”, efektywnie czas nagrania na karcie 256GB w jednej pętli wyniesie ok. 16 godzin.

Co ważne, obydwa wideorejestratory korzystają z kondensatorów w charakterze ogniw podtrzymujących napięcie po odłączeniu zasilania głównego. Kondensatory stosowane w miejsce klasycznych akumulatorów litowo-jonowych mają szereg zalet, a przede wszystkim cechują się wyższą trwałością.

Funkcją dodatkową, która wyróżnia VIOFO A139 są komunikaty głosowe. Kamera informuje użytkownika głosowo – po aktualizacji firmware v1.1 także w języku polskim! – o aktualnym statusie urządzenia. Np. o rozpoczęciu nagrywania, o połączeniu WiFi, o przełączeniu w tryb parkingowy itp. Mała rzecz, a cieszy.

Zawartość zestawu i akcesoria dodatkowe

W zestawie podstawowym obydwu wideorejestratorów znajdziemy typowe elementy, takie jak: zasilacz do gniazda zapalniczki z kablem USB-C, uchwyt do mocowania czy okablowanie do podłączenia kamery tylnej (i wewnętrznej, w przypadku VIOFO).

Jednak w zestawie z VIOFO A139 znajduje się miły dodatek w postaci filtra polaryzacyjnego CPL, który nakładany jest na obiektyw kamery przedniej. Filtr CPL redukuje efekt odbicia deski rozdzielczej od szyby samochodu, przez co nagrania są bardziej klarowne. Pamiętać jednak należy o tym, że filtr CPL redukuje ilość światła wpadającego do obiektywu, przez co nagrania z założonym filtrem będą nieco ciemniejsze.

W przypadku VANTRUE N4 nie ma filtra CPL w zestawie, co więcej – nie ma opcji, aby go dokupić.

Do VIOFO A139 natomiast dokupić możemy dość nietuzinkowe akcesoria dodatkowe:

 • mikrofon zewnętrzny – jeśli komuś zależy na poprawie jakości nagrywanego dźwięku bądź zbieraniu go z wnętrza kabiny (potencjalnie przydatne w większych busach);
 • blokada karty pamięci i zasilania – przykręcana nakładka na gniazdo karty pamięci oraz zasilania, która fizycznie zabezpiecza dostęp do tych elementów.

Choć te akcesoria należy traktować raczej jako ciekawostkę, wyraźnie widać zamysł trafiania w oczekiwania potencjalnych klientów biznesowych, poszukujących tego typu rozwiązań do pojazdów flotowych.

Podsumowanie

Podsumowanie najważniejszych parametrów i danych technicznych obydwu kamer w tabeli.

Ostatecznie zadać należy Bardzo Ważne Pytanie – co lepsze? To zależy czego oczekujemy.

Pod względem funkcjonalności czy dostępności akcesoriów – zdecydowanie lepszym wyborem będzie VIOFO A139. Podkreślałem to wiele razy i powtórzę raz jeszcze – w segmencie budżetowym >1000 zł funkcje takie jak GPS czy WiFi powinny być absolutnym standardem, którego niestety VANTRUE nie spełnia.

Pod względem jakości obrazu – cóż, to kwestia w dużej mierze subiektywna i na pewno warto zapoznać się z testowymi nagraniami i porównaniami, aby wyrobić swoje zdanie. Moim zdaniem jest tu remis, choć z lekkim "wskazaniem" na VANTRUE, niemniej w tym aspekcie sporo może zmienić się w przyszłości poprzez aktualizację oprogramowania do VIOFO.

Pod względem budowy i sposobu montażu – to także kwestia subiektywna. Osobiście jestem zwolennikiem dyskretnych konstrukcji i zdecydowanie bardziej odpowiada mi rozwiązanie zaproponowane przez VIOFO. Zdaję sobie sprawę, że sporo osób ceni sobie prostotę montażu i regulacji kamery za pomocą klasycznego uchwytu przyssawkowego.

Na koniec pozostaje kwestia ceny. W chwili publikacji tego artykułu VANTRUE N4 kosztuje 1159 zł, podczas gdy na VIOFO A139 należy wydać 1399 zł. Warto zatem we własnym zakresie rozważyć wszystkie ZA i PRZECIW, aby dokonać ostatecznego wyboru.


Obydwa rejestratory jazdy będące bohaterami tego artykułu znajdziecie w sklepie WIDEOREJESTRATORY24.PL.

PS. Cierpliwi czytelnicy zostają wynagrodzeni specjalnym kuponem rabatowym A139VSN4BLOG, uprawniającym do odebrania ekstra rabatu na każdy z w/w wideorejestratorów przy zakupie w sklepie WR24.PL. :) Kupon nie obejmuje produktów z kategorii "Gotowe zestawy". Skorzystaj z kuponu w koszyku, przed złożeniem zamówienia w sklepie. Kupon ważny jest do odwołania. Zapraszam.

2 komentarze:

 1. PROSZĘ O WYJAŚNIENIE PONIŻSZEGO OPISU, CZY VANTRUE N4 W KOŃCU POTRZEBUJE, CZY NIE POTRZEBUJE ADAPTERA ZASILANIA?

  "Tryb parkingowy w kamerze VANTRUE N4 nie wymaga specjalnego adaptera – tryb parkingowy załączy się samoczynnie po ok. 5 minutach od zatrzymania pojazdu (pod warunkiem, że kamera jest wciąż zasilana). Źródłem stałego zasilania może być nawet standardowy zasilacz zapalniczkowy, aczkolwiek zdecydowanie zalecam skorzystanie z dedykowanego adaptera do instalacji elektrycznej lub adaptera podłączanego do gniazda diagnostycznego OBD2."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W skrócie: kamera nie wymaga adaptera zasilania (jeśli gniazdo zapalniczki jest zasilane także po wyłączeniu zapłonu)|, ale zastosowanie adaptera jest zalecane.

   Dlaczego?

   Jeśli kamera jest podłączona zwykłym zasilaczem USB do gniazda zapalniczki, które jest zasilane także po wyłączeniu silnika, to kamera będzie pracować nadal, a po 5 minutach się przełączy w tryb parkingowy. Ale wtedy narażamy się na rozładowanie akumulatora samochodowego, bo zasilacz USB nie posiada zabezpieczenia napięciowego i kamera będzie pracować tak długo, aż rozładuje akumulator w samochodzie.

   Podłączając kamerę bezpośrednio do instalacji elektrycznej przez adapter zasilania efekt "parkingowy" jest ten sam, tzn. po 5 minutach od zatrzymania kamera przełączy się w tryb parkingowy. Jednakże adapter jednocześnie monitoruje napięcie akumulatora i odcina zasilanie wideorejestratora jeśli to napięcie spadnie do granicznego poziomu. Przez to zabezpiecza akumulator przed dalszym rozładowywaniem.

   Usuń