Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

czwartek, 30 listopada 2017

Subiektywny ranking kamer samochodowych (jesień 2017)

Jakiś czas temu na łamach niniejszego bloga opublikowałem poradnik “Jaki rejestrator jazdy kupić? Na co zwracać uwagę?”, w którym omówiłem rozmaite aspekty związane z wyborem porządnego rejestratora jazdy do auta. Otrzymuję od Was liczne sygnały świadczące o tym, że artykuł jest bardzo przydatny w zrozumieniu teoretycznych technikaliów związanych z funkcjonowaniem kamer samochodowych, ale wciąż nie odpowiada na pytanie: którą konkretnie kamerę kupić? Niniejszym artykułem chciałbym odpowiedzieć na to właśnie pytanie.

Na początek czuję się zobowiązany odnotować pewien dość istotny kontekst. Niniejszy poradnik stanowi mój subiektywny ranking kamer samochodowych, które znam, które testowałem, których używałem osobiście, i które są dostępne w momencie publikacji artykułu w sklepie internetowym WIDEOREJESTRATORY24.PL. Żaden z moich dostawców nie zapłacił za to, żeby kamera X czy Y znalazła się w tym artykule. Z drugiej strony umieszczenie konkretnych modeli kamer w rankingu nie oznacza, że te, o których nie wspomniałem nadają się do niczego.

Dla ułatwienia wyboru poradnik podzieliłem na segmenty cenowe, o które najczęściej pytacie w rozmowach i mailach, które od Was otrzymuję, a w każdym segmencie wybrałem po 3-4 wiodące rejestratory, które uważam za godne uwagi w danej kategorii. Podane ceny są aktualne na dzień publikacji artykułu (listopad 2017).

Segment “budżetowy” - kamery samochodowe do 300 zł

W tym segmencie znajdziecie rejestratory budżetowe, które zwykle oferują niezłą jakość nagrywanego obrazu, ale i niezbyt porywające funkcjonalności dodatkowe. Przy okazji dodam, że minimalny budżet jaki powinno się przyjąć przed zakupem sensownej kamery do auta to nie mniej niż 150-200 zł. Na tańsze marketowe “okazje” nie zwracajmy nawet uwagi.

Viofo G1WS

Rejestrator jazdy wywodzący się z kultowej serii G1WH/G1WC, ale wzbogacony o lepszy przetwornik obrazu marki Sony IMX323 oraz możliwość podłączenia zewnętrznego modułu GPS. Kamera jest także wyposażona w kondensator (podobnie jak G1WC), co powinno zapewnić jej dłuższą trwałość niż jej odpowiedniki wyposażone w akumulator.

Karta produktowa i aktualna cena:
Kamera samochodowa Viofo G1WS - 299 zł (369 zł w zestawie z GPS)


Zobacz także:

Viofo G1WH / G1WC

G1WH i G1WC to absolutne klasyki w dziedzinie rejestratorów jazdy. Tanie, proste i przy tym dość skuteczne. Ich głównym zadaniem jest nagrywanie filmów z jazdy w całkiem sensownej jakości Full HD, ale nie wymagałbym od nich wiele więcej. Różnica pomiędzy G1WH a G1WC sprowadza się do rodzaju zasilania - “H” posiada akumulator, “C” kondensator. Pod każdym innym względem są identyczne. W wersji markowanej przez Viofo są wyposażone w nieco ulepszone względem wersji “no-name” oprogramowanie, umożliwiające m.in. współpracę z kartami pamięci większymi niż 32GB oraz nagrywanie z wyższym bitrate (ok. 18 Mbps), co przekłada się na lepszą jakość obrazu.

Karty produktowe i aktualne ceny:
Cena obydwu modeli 239 zł

Przykładowe filmy i porównania:

Zobacz także:

G50

Od technicznej strony kamera G50 jest klonem wspomnianego powyżej G1WH, posiada identyczny procesor oraz sensor optyczny, ale jest od niego znacznie mniejsza, bardziej dyskretna w montażu, a dodatkowo posiada aktywny uchwyt zasilający, umożliwiający błyskawiczny demontaż kamery. Jeśli poszukujesz prostej, taniej i jednocześnie małej kamerki do auta, G50 będzie dobrym wyborem. Na rynku występuje też w wersji G55, która posiada diody podczerwieni (IR) dookoła obiektywu, jednakże ich skuteczność w praktyce jest mizerna.

Karta produktowa i aktualna cena:

Przykładowe filmy:

Segment “rozsądny” - kamery samochodowe do 500 zł

Z mojego doświadczenia wynika, że kamery “do pięciu stów” są najchętniej poszukiwane przez potencjalnych nabywców. Tutaj znajdziemy urządzenia o szerszej funkcjonalności niż te z segmentu budżetowego.

Viofo A119/A119S

Bez dwóch zdań najbardziej popularne kamery samochodowe w ofercie sklepu WR24.PL na rok 2017. Seria A119/A119S to rejestratory oferujące bardzo dobre parametry oraz wysoką jakość przy zachowaniu rozsądnej ceny. Ważnym atutem jest stałe wsparcie producenta i regularne aktualizacje firmware. Przykładowo, niedawno opublikowana aktualizacja wprowadziła funkcjonalność automatycznego trybu parkingowego, co w tej klasie cenowej jest rzadkością. Inne zalety to m.in. zasilanie kondensatorem, dyskretny kształt czy możliwość zastosowania filtra polaryzacyjnego (dostępny do nabycia osobno).

A119 względem A119S różnią się przede wszystkim zastosowaniem różnych przetworników optycznych. Model z przyrostkiem “S” jest wyposażony w sensor Sony Starvis zapewniający lepszą jakość obrazu w warunkach nocnych. Materiał szczegółowo omawiający różnice pomiędzy wariantami tego modelu znajdziecie w Strefie Wsparcia WR24 (link poniżej). Dodatkowo, każda z kamer jest także dostępna w wariancie z modułem GPS, który pełni także rolę aktywnego uchwytu montażowego.

Karty produktowe i aktualne ceny:
Viofo A119 - 419 zł
Viofo A119 GPS - 479 zł
Viofo A119S - 499 zł
Viofo A119S GPS - 569 zł

Przykładowe filmy i porównania:

Zobacz także:

Viofo WR1

Kolejna propozycja od Viofo - producenta, który zdominował segment cenowy poniżej 500 zł. Model WR1 to bardzo ciekawa kamera, która wyróżnia się miniaturowymi gabarytami. Nie posiada wyświetlacza LCD, co rekompensuje wbudowanym modułem WiFi, dzięki któremu możemy kamerę kontrolować bezprzewodowo za pośrednictwem dedykowanej aplikacji na smartfony. Aplikacja działa całkiem nieźle i pozwala m.in. na przeglądanie zapisanych na karcie pamięci filmów bez potrzeby ich pobierania do pamięci telefonu. Sensor optyczny Sony IMX323 zapewnia z kolei bardzo dobrą jakość obrazu Full HD w dzień i w nocy. WR1 polecam szczególnie osobom ceniącym sobie miniaturowe i przez to bardzo dyskretne rejestratory jazdy.

Karta produktowa i aktualna cena:

Przykładowe filmy:

Yi Dash Camera

Pierwsza kamera samochodowa od Yi Technology, która miała swoją premierę ponad półtora roku temu, jednakże wciąż stanowi atrakcyjną ofertę w segmencie poniżej 500 zł. Wysoka jakość obrazu oraz wbudowane WiFi ze świetnie dopracowaną aplikacją na smartfony to główne atuty tego modelu, a choroby wieku dziecięcego (np. problemy z ostrością w wyższych temperaturach) rejestrator ten już powinien mieć dawno za sobą, a przynajmniej w wersji v1.2 (lub wyższej), która jest od dłuższego czasu dostępna na rynku.

Karta produktowa i aktualna cena:

Przykładowe filmy i porównania:

Zobacz także:

SJCAM SJDASH

Pierwszy rejestrator jazdy marki SJCAM, kojarzonej dotychczas z popularnymi kamerami sportowymi. Moim zdaniem to całkiem udany debiut, choć nie mogę oprzeć się wrażeniu, że SJCAM od pewnego czasu stawia sobie za wzór produkty marki Yi, a SJDASH jest tego przykładem, bowiem w gruncie rzeczy jest to bardzo podobna konstrukcja do wspomnianego powyżej Yi Dash Camera. Produkt SJCAM posiada sensor optyczny Sony, wbudowane WiFi z bezpłatną aplikacją, oferuje bardzo dobrą jakość obrazu, a na uwagę zasługuje mocowanie z przyssawką i charakterystyczną ramką montażową umożliwiającą wyjęcie kamery bez demontowania uchwytu. Ponadto, znając dotychczasowe produkty marki SJCAM, można liczyć na bieżące wsparcie przez producenta i sukcesywny rozwój produktu poprzez aktualizacje firmware.

Karta produktowa i aktualna cena:

Przykładowe filmy:

Segment “wyższy” - kamery samochodowe do 1000 zł

Wchodzimy na wyższy poziom wtajemniczenia. W tym segmencie dominują markowe produkty producentów, którzy w branży “siedzą” już jakiś czas i cieszą się dobrą renomą.

Mio MiVue 78x / 792 Pro

Mio w swoich flagowych produktach z siódmej już serii rejestratorów jazdy MiVue stawia na bardzo wysoką jakość wykonania, wyśrubowane parametry oraz szeroki wachlarz funkcjonalny. Innowacyjnym rozwiązaniem w modelach 78x/792 jest opcja dołączenia dodatkowej kamery tylnej, w którą możemy doposażyć rejestrator w późniejszym czasie - świetne rozwiązanie, z którym nie spotkałem się w kamerach konkurencji. W modelach 786/788 ciekawe, acz nieco osobliwe novum stanowi funkcja transmisji obrazu z kamery na żywo do Facebooka, a w 788 dodatkowo opcja komunikacji ze smartfonem poprzez Bluetooth, co pozwala wyświetlać bieżące powiadomienia z telefonu na ekranie kamery. Warto także zaznaczyć, że wszystkie kamery Mio posiadają aktywny tryb parkingowy z buforowaniem detekcji ruchu.

Modele Mio MiVue 78x (785, 786, 788) oraz 792 Pro stawiam na równi, bowiem wszystkie posiadają zbliżony zakres funkcjonalny, a różnice są relatywnie niewielkie. W kontekście parametrów optycznych wyróżnia się model 792 Pro wyposażony w sensor Sony Starvis z nagrywaniem 1080p 60fps, podczas gdy modele 78x nagrywają filmy w trybie 1080p 30fps.


Karty produktowe:

Przykładowe filmy i porównania:

Zobacz także:

DDPai M4+ PRO

Kamery samochodowe marki DDPai to nowość na polskim rynku wnosząca lekki powiew świeżości, bowiem urządzenia tej marki wyróżniają się paroma nietuzinkowymi rozwiązaniami. Model M4+ PRO ujął mnie bardzo charakterystycznym kształtem “latającego spodka” oraz wygodnym uchwytem magnetycznym z doprowadzonym zasilaniem. Ciekawostką jest także niepozorny bezprzewodowy przycisk w zestawie, pełniący rolę klawisza “EVENT” - jego naciśnięcie zabezpieczy 30-sekundowy fragment filmu na karcie pamięci przed skasowaniem w kolejnej pętli oraz dodatkowo wykona zdjęcie. Przycisk ten możemy umieścić wygodnie w dowolnym miejscu w kabinie pojazdu - proste, a jakże praktyczne rozwiązanie. Miło zaskoczyła mnie także bardzo rozbudowana i funkcjonalna aplikacja DDPai na smartfony, która pozwala m.in. tworzyć automatyczne kopie zapasowe plików typu EVENT w pamięci telefonu. Kiedy dołożymy do tego nagrywanie naprawdę fajnej jakości obrazu w trybie 2.5K (1440p 25fps) czy aktywny tryb parkingowy - to w mojej opinii DDPai M4+ PRO ma sporą szansę nieźle namieszać na rynku.

Karta produktowa i aktualna cena:


PS. Drugim wartym odnotowania modelem DDPai w segmencie do 1000 zł jest DDPai Mini2+ o dyskretnym cylindrycznym kształcie i miniaturowych gabarytach, posiadająca niemal wszystkie cechy modelu M4+ PRO za wyjątkiem zintegrowanego odbiornika GPS.

Vico-Opia 1

Najnowszy model tajwańskiej firmy Vicovation, w którym postawiono na sensor optyczny Sony Starvis o wysokiej wydajności w nocy oraz wbudowany odbiornik WiFi. Dużym atutem jest także dobrej klasy obiektyw o jasności aż F/1.4, co stanowi na dzień dzisiejszy najbardziej jasny obiektyw w znanych mi rejestratorach jazdy. W efekcie Vico-Opia 1 to dobrze dopracowany sprzętowo rejestrator jazdy, gwarantujący nagrywanie świetnej jakości obrazu Full HD 60fps w dzień i w nocy. Szkoda jednak, że odbiornik GPS nie jest zintegrowany, choć można go dokupić i podłączyć w charakterze dodatkowego modułu.

Karta produktowa i aktualna cena:


DOD LS470W(+)

Firma DOD-Tech jest jedną z najbardziej uznanych w światowej branży kamer samochodowych, choć w świadomości polskiego konsumenta nie jest aż tak rozpowszechniona jak na przykład Mio. Urządzenia tego producenta od zawsze charakteryzowały się wyśrubowanymi parametrami optycznymi i świetną jakością obrazu. Nie inaczej jest w modelach LS470W/LS470W+, które są obecne na rynku od dłuższego czasu i choć w międzyczasie pojawiły się nowsze (i droższe) modele LS475W(+), tak wciąż stanowią atrakcyjną propozycję w segmencie do 1000 zł. Jasny obiektyw F/1.6, matryca Sony o czułości maksymalnej ISO 12800, zintegrowany i bardzo wydajny GPS 10 Hz oraz filtr polaryzacyjny w zestawie (dla wariantu LS470W+) to główne atuty tych modeli.

Karty produktowe i aktualne ceny:


Segment “Premium” - kamery samochodowe powyżej 1000 zł

W kategorii cenowej powyżej 1000 zł znajdują się rejestratory dla najbardziej wymagających klientów. Są to przeważnie modele dwukanałowe (na przód i tył jednocześnie), oferujące wszechstronną funkcjonalność, wysoką jakość, solidność i niezawodność.

BlackVue DR750S

Aktualny flagowy model koreańskiej firmy PITTASOFT, właściciela marki BlackVue. DR750S występuje w wariancie jedno- lub dwukanałowym (-1CH / -2CH). W momencie redagowania niniejszego artykułu, DR750S jest najbardziej zaawansowanym funkcjonalnie rejestratorem jazdy w ofercie WR24.PL. W wersji DUAL mamy do czynienia z podwójnym sensorem Sony Starvis (z przodu oraz z tyłu) oraz jednoczesnym nagrywaniem dwóch strumieni Full HD 60+30fps, do tego świetnie funkcjonujący tryb parkingowy z buforowaniem detekcji ruchu, WiFi, GPS, zasilanie kondensatorem oraz flagowa funkcja BlackVue over the Cloud, która stanowi najmocniejszy element tej kamery. Usługa “chmury” w dużym uproszczeniu umożliwia zdalną kontrolę kamery poprzez internet oraz m.in. otrzymywanie powiadomień z kamery do aplikacji w smartfonie. Może to brzmieć jako zbędny bajer, jednak w praktyce funkcjonalność ta sprawdza się bardzo dobrze. Warto zwrócić uwagę również na nieco nietypowy, ale umożliwiający dyskretny montaż kształt rejestratora DR750S. 

Karty produktowe i aktualne ceny:

Przykładowe filmy i porównania:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLWb1jIrvNpnaGF0TYRC0jmqdO1gN6Bcq3

Zobacz także:
BlackVue Cloud czyli kamera samochodowa przez internet
Porównanie jakości obrazu kamer DUAL z sensorem StarVis

DOD LS500W / RC500S DUAL

Pierwsze podejście firmy DOD-Tech do tematu rejestratorów dwukanałowych to modele LS500W oraz RC500S. Jak wspomniałem powyżej przy okazji LS470W, rejestratory marki DOD cechuje przede wszystkim świetna jakość nagrywanego obrazu - nie inaczej jest w przypadku “duali” tego producenta. W kwestii parametrów stricte optycznych modele LS500W i RC500S są identyczne, bowiem obydwa posiadają sensor Sony Starvis (aczkolwiek tylko w przedniej kamerze), natomiast RC500S został pozbawiony wyświetlacza LCD, ale wzbogacony o odbiornik WiFi do bezprzewodowej komunikacji ze smartfonem i aplikacją. Choć model RC500S wygląda niemalże jak klon omówionego powyżej BlackVue DR750S-2CH, tak nie dorównuje mu w pełni pod względem funkcjonalnym, np. tryb parkingowy nie ma buforowania detekcji ruchu, a WiFi działa tylko lokalnie (tzn. bez funkcji “chmury”).

Karty produktowe i aktualne ceny:
Kamera samochodowa DOD LS500W - 1489 zł
Kamera samochodowa DOD RC500S - 1549 zł

Przykładowe filmy i porównania:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLWb1jIrvNpnaAN7p6_hGHXPDc2ytniSl1

Zobacz także:
Porównanie jakości obrazu kamer DUAL z sensorem StarVis

DDPai X2 PRO+

Kolejny rejestrator marki DDPai w zestawieniu, tym razem w wersji dwukanałowej. Model X2 PRO+ dziedziczy właściwie wszystkie cechy polecanego powyżej modelu M4+ PRO, dodatkowo jednak wyposażony jest w moduł kamery tylnej. Jakość obrazu z kamery przedniej w rozdzielczości 1440p 25fps stoi na bardzo dobrym poziomie. Kamera tylna nagrywa “tylko” w 720p 30fps, a więc zauważalnie odstaje od dzisiejszych standardów. Polecam jednak kamerę DDPai X2 PRO z uwagi na wspomnianą już bogatą funkcjonalność i kilka zaskakujących, ale praktycznych rozwiązań zastosowanych przez producenta. 

Karta produktowa i aktualna cena:


Subiektywne podsumowanie

Podsumujmy krótko przedstawiony powyżej ranking:
 • Segment do 300 zł:
  Viofo G1WS, Viofo G1WH / G1WC, G50
 • Segment do 500 zł:
  Viofo A119(S), Viofo WR1, Yi Dash Camera, SJCAM SJDASH
 • Segment do 1000 zł:
  Mio MiVue 78x / 792 Pro, DDPai M4+ PRO, Vico-Opia 1, DOD LS470W(+)
 • Segment powyżej 1000 zł:
  BlackVue DR750S, DOD LS500W / RC500S, DDPai X2 PRO+

Które z kamer ja sam wybrałbym do swojego auta, gdybym miał ograniczony w określonych segmentach budżet? Osobiście bardzo cenię sobie dyskrecję montażu kamery w samochodzie, dlatego zdecydowałbym się na najmniejsze urządzenia z każdej z kategorii, a więc: G50, Viofo A119 (ew. WR1, bo jest miniaturowa i ma WiFi), DDPai M4+ PRO oraz BlackVue DR750S. Jednak raz jeszcze podkreślam, że jest to mój subiektywny wybór i rzecz jasna każdy ma prawo wybrać inaczej. Liczę jednak, że tych z Was, którzy nie są jeszcze do końca zdecydowani, niniejszym poradnikiem uda mi się naprowadzić na konkretną opcję.

Komentarze? Pytania? Wątpliwości? Zapraszam do skorzystania z możliwości komentowania artykułu poniżej. A tych już zdecydowanych na zakup - do sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL. ;)


PS. W prywatnym samochodzie na stałe mam zamontowaną dwukanałową kamerę BlackVue DR750S-2CH, a jako “backup” dodatkowo także korzystam z Viofo A119S.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz