Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

czwartek, 15 marca 2018

Nowe tryby parkingowe w kamerach DOD LS475W / LS500W / RC500S

W lutym 2018 roku producent rejestratorów marki DOD opublikował nowe wersje oprogramowania do modeli kamer LS475W(+), LS500W oraz RC500S. Poza ogólnymi usprawnieniami, aktualizacje te znacząco rozszerzają funkcjonalność trybu parkingowego, a w istocie wprowadzają dwa dodatkowe “podtryby” parkingowe do wykorzystania przez użytkowników tych kamer. W tym artykule przedstawię zasadę ich działania oraz objaśnię jak samodzielnie dokonać aktualizacji firmware.

Rejestratory DOD LS475W / LS500W / RC500S od początku oferowały funkcję automatycznego trybu parkingowego z detekcją ruchu. W dużym skrócie - rejestrator samoczynnie wykrywa kiedy pojazd jest zaparkowany i automatycznie przełącza się do trybu nagrywania z detekcją ruchu, tj. zapisuje na karcie pamięci tylko wtedy, gdy wykryje w swoim polu widzenia jakiś ruch, zmianę. Niestety w przypadku kamer DOD detekcja ruchu jest obarczona pewnym mankamentem, bowiem rozpoczęcie nagrywania następuje z minimalnym opóźnieniem (ok. 1-2 sekundy), co niekiedy uniemożliwia zapis najbardziej kluczowego momentu zdarzenia. Konkurencyjne rozwiązania (np. w kamerach BlackVue czy Mio) umożliwiają zapis buforowany, co oznacza, że zapis materiału video na karcie pamięci następuje już kilka sekund przed faktycznym zdarzeniem. Brak tej możliwości w kamerach DOD wynika z ograniczeń technicznych zastosowanego chipsetu.


Producent jednak wyszedł naprzeciw oczekiwaniom klientów i wspomnianą wyżej aktualizacją firmware wzbogacił funkcjonalność swoich modeli o dwa nowe tryby parkingowe umożliwiające zapis ciągły, co de facto eliminuje niedoskonałości funkcji wykrywania ruchu.

Tryb Low-Bitrate

W trybie tym kamera nagrywa materiał video w nieco obniżonej jakości, co jednak pozwala znacząco oszczędzić miejsce na karcie pamięci. W trybie tym plik o długości 10 minut ma objętość ok. 270 MB (27 MB na minutę), podczas gdy w standardowym trybie zapisu podczas jazdy, 1 minuta filmu zajmuje ok. 110 MB. Tryb ten jest zdecydowanie najlepszy z punktu widzenia rejestrowania absolutnie wszystkich zdarzeń w obrębie widzenia kamery, bowiem gwarantuje zapis ciągły, niezależny od wystąpienia (lub nie) ruchu.


Tryb Time-Lapse

Jest to tryb nagrywania poklatkowego, w efekcie powstaje obraz “w przyspieszonym tempie”. Choć jest to tryb zapisu ciągłego, z uwagi na swój charakter może nie uchwycić wszystkich zdarzeń w polu widzenia kamery, bowiem 2-minutowy plik video stanowi ok. 12 minut rzeczywistego czasu i poprzez “kompresję” czasu pewne szczegóły mogą być pominęte. Tryb ten jednak pozwala na jeszcze większą oszczędność miejsca na karcie pamięci niż wspomniany wyżej tryb Low-Bitrate i znakomicie sprawdzi się podczas długotrwałego postoju pojazdu, trwającego kilka- czy nawet kilkanaście dni.

Krótka demonstracja nowych trybów parkingowych na filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=PJ7-VhRQTSwPoza dwoma nowymi trybami, oczywiście nadal dostępny jest “standardowy” tryb parkingowy z detekcją ruchu, jednakże z uwagi na gwarancję ciągłości zapisu, moim zdaniem najlepszym jest tryb Low-Bitrate i uważam, że tą konkretnie funkcją DOD zyskuje przewagę nad konkurencję.

Tryby parkingowe standardowo załączają się po 10 minutach od zatrzymania pojazdu (warunkiem jest podłączenie stałego zasilania do kamery), jednakże w modelach LS475W(+) oraz LS500W można uaktywnić tryb parkingowy ręcznie poprzez naciśnięcie przycisku MENU w trakcie nagrywania.

Gdzie pobrać firmware?

Aktualizacje firmware dostępne są na stronie producenta pod adresem: http://www.dod-tec.com/index.php/download/

Konkretne wersje firmware do pobrania:
  • Modele LS475W(+) / LS500W: wersja 20180126X lub nowsza
  • Model RC500S: wersja 20180131X lub nowsza

Jak dokonać aktualizacji?

Aktualizacji można dokonać samodzielnie w warunkach domowych, w kilku prostych krokach:
  1. Pobierz właściwy plik z aktualizacją ze strony producenta (patrz wyżej).
  2. Wyjmij kartę pamięci z kamery, skopiuj na nią plik z rozszerzeniem .BIN, który znajdziesz po rozpakowaniu archiwum z aktualizacją.
  3. Włóż kartę z wgranym plikiem .BIN z powrotem do kamery.
  4. Podłącz kamerę do zasilania (nie uruchamiaj kamery bez zasilania z kabla USB!). Po uruchomieniu przez ok. 1-2 minuty kamera będzie aktualizować firmware i pozornie będzie wyglądało, że kamera się zawiesiła, ale nie należy odłączać zasilania ani próbować jej wyłączać i włączać. Po prostu zostaw kamerę pod zasilaniem przez ok. dwie minuty.
  5. Po zakończeniu aktualizacji kamera samoczynnie się uruchomi.
  6. Sformatuj kartę pamięci bezpośrednio w kamerze.
Gotowe! Od tego momentu w menu z ustawieniami kamery powinny znaleźć się opcje pozwalające aktywować nowe funkcje parkingowe. Dla modelu RC500S warto uaktualnić aplikację DOD App (do pobrania z Google Play lub App Store), w której pojawi się obsługa nowych trybów parkingowych.

Gdzie kupić?

Jak zwykle w sklepie WIDEOREJESTRATORY24.PL. :) Wszystkie wspomniane w tym artykule kamery są tam dostępne i serdecznie zapraszam:


Czytaj także

Czytelnikom chcącym dokształcić się w zakresie funkcjonowania różnych trybów parkingowych w rejestratorach jazdy polecam lekturę artykułów:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz