Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

poniedziałek, 13 listopada 2017

Porównanie jakości obrazu kamer DUAL z sensorem StarVis

Sensor optyczny Sony IMX291 StarVis jest coraz chętniej stosowany w rejestratorach jazdy, zwłaszcza w tych z nieco wyższej półki cenowej ze względu na spore możliwości tego sensora, szczególnie w warunkach nocnych. Postanowiłem zatem porównać jakość obrazu rejestrowanego właśnie za pośrednictwem tego sensora w trzech różnych dwukanałowych kamerach samochodowych segmentu Premium: BlackVue DR750S-2CH, DOD RC500S oraz Mio MiVue 792 Pro z modułem tylnym Mio A20.

Porównanie parametrów

Na wstępie sprawdźmy podstawowe parametry porównywanych rejestratorów.


Porównanie jakości obrazu

Film przedstawiający bezpośrednie porównanie jakości obrazu obejrzeć można na kanale WIDEOREJESTRATORY24.PL na YouTube:


Surowy plik video

Jak wiadomo YouTube dość istotnie obniża jakość filmów w nim publikowanych, dlatego udostępniam do pobrania także zmontowane porównanie w surowej postaci:

Istotne adnotacje

W odniesieniu do porównania jakości obrazu należy wziąć pod uwagę kilka czynników:
  • Dla wyrównania szans, wszystkie kamery pracowały w trybie 1080p30, choć DR750S oferuje także 1080p60 z przedniej kamery w trybie dwukanałowym.
  • W rejestratorze DOD RC500S w trakcie testu założony był filtr polaryzacyjny CPL, który jest dołączony w zestawie z kamerą. Obecność filtra na obiektywie ma wpływ na jakość obrazu (filtr zabiera nieco światła, czyli pogarsza warunki naświetlenia matrycy), jednakże wyszedłem z założenia, że skoro filtr jest w zestawie, to w domyśle po to, aby był założony (czytaj także: Do czego służy filtr polaryzacyjny w kamerach samochodowych?).
  • Rejestrator BlackVue DR750S jako jedyny w zestawieniu posiada sensor Sony StarVis zamontowany także w tylnej kamerze.
  • Na dzień publikacji tego porównania BlackVue DR750S jest stosunkowo nowym modelem na rynku. Można zatem założyć, że jakość obrazu tego modelu będzie przez producenta optymalizowana w przyszłości poprzez aktualizację oprogramowania.
    Aktualizacja - luty 2018: udostępniony na początku roku 2018 firmware v1.003 do modelu DR750S zauważalnie optymalizuje jakość obrazu rejestrowanego przez tę kamerę. Dodano tryb nagrywania "Extreme" z bitrate wynoszącym aż 25 Mbps w trybie 60fps, a także opcję aktywacji trybu Night Vision tylko podczas postoju, tzn. w trybie parkingowym, co pozwala zredukować szumy matrycy podczas jazdy w warunkach wieczornych. Moim zdaniem, po aktualizacji v1.003, rejestrator BlackVue DR750S-2CH stanowi jedną z najlepszych kamer typu DUAL dostępnych aktualnie na rynku.
W odniesieniu do ostatniego punktu na marginesie dodam, że DOD RC500S krótko po premierze rynkowej borykał się z jakością obrazu w warunkach nocnych, co jednak zostało poprawnie zoptymalizowane przez producenta w nowszej wersji firmware. Problem obrazuje ten krótki film: https://www.youtube.com/watch?v=5QkkhO1h5YM

Ponad test porównawczy, który przygotowałem powyżej, gorąco polecam również zobaczyć fantastycznie przygotowane porównanie jakości obrazu na kanale TVPizdys. W porównaniu uczestniczą także kamery z sensorem Sony Starvis: BlackVue DR750S-2CH, DOD RC500S, Thinkware F800 Pro (niedostępny oficjalnie na polskim rynku), a dodatkowo także jednokanałowy Viofo A119S (także z sensorem Starvis). Zapraszam gorąco, bo test jest świetnie przygotowany:
https://www.youtube.com/watch?v=AuZT3AxGqGI

Dodam jeszcze, że autor powyższego porównania udziela się dość aktywnie na internetowym forum AutoWrzuta.pl pod pseudonimem pizdys.

Kilka słów o budowie i montażu

Choć nie jest to recenzja sensu stricte, chciałbym zwrócić uwagę na pewną pozornie nieistotną rzecz, mianowicie budowę poszczególnych modeli oraz sposób ich montażu, co szczególnie ważne jest w przypadku kamer typu DUAL.

BlackVue z powodzeniem stosuje charakterystyczny dla swoich produktów podłużny, walcowaty kształt, a sama kamera jest pozbawiona wyświetlacza (kontrola ustawień kamery odbywa się bezprzewodowo lub za pośrednictwem aplikacji BlackVue Viewer na komputer PC/Mac). Osobiście preferuję ten kształt bo pozwala on na bardzo dyskretne i nie rzucające się w oczy zamocowanie kamery pod szybą, a jednocześnie rejestrator praktycznie nie zasłania widoku kierowcy bądź pasażera. Podobny styl zastosował DOD w modelu RC500S i to się chwali. W przypadku kamery Mio mamy do czynienia z bardziej tradycyjnym rozwiązaniem w postaci przyssawki montażowej i samej kamery z wyświetlaczem LCD. Ten sposób montażu jest zdecydowanie mniej dyskretny, ale z pewnością bardziej zadowoli tych użytkowników, którzy cenią bezpośrednią obsługę ustawień urządzenia oraz przegląd zgromadzonych filmów za pomocą przycisków i wyświetlacza zamiast aplikacji bezprzewodowej.

Od lewej: BlackVue DR750S - DOD RC500S
Kwestia kabli montażowych jest szczególnie istotna w przypadku systemów dwukanałowych, bowiem właśnie kabel łączy kamerę tylną z modułem kamery przedniej, zatem należy go jakoś zagospodarować wewnątrz pojazdu. Wyróżnienie w tym kontekście należy się dla BlackVue, który konsekwentnie w swych produktach stosuje stosunkowo cienki i elastyczny (choć też nieco delikatny) kabel koncentryczny oraz zasilający z wtyczkami kątowymi, co w zasadzie nie sprawia żadnych kłopotów montażowych i pozwala dyskretnie ukryć kabel wewnątrz pojazdu. DOD z kolei niestety nie zastosował wtyczek kątowych, przez co kable dość dziwacznie odstają z boku kamery, a przewód sygnałowy jest nieco grubszy i mniej elastyczny niż u konkurenta. Aktualizacja - luty 2018: w bieżących dostawach dwukanałowych kamer DOD, kable zasilający oraz sygnałowy posiadają wtyczki kątowe, które znakomicie usprawniają montaż.

Mio MiVue 792 Pro - grubaśny kabel do połączenia kamery tylnej i zasilania
Natomiast okablowanie Mio MiVue jest okrutnie grube i mało elastyczne, a to szczególnie dotyczy przejściówki rozdzielającej sygnał zasilający i video do tylnego kanału. Zwracam uwagę na ten aspekt, bo jest to coś, czego nie da się wychwycić w suchej tabelce z danymi technicznymi, a jednak w trakcie montażu może sprawić pewien kłopot.

Z lewej: Mio; z prawej od góry: DOD, BlackVue

Podsumowanie

Jak nietrudno zauważyć, każdy z porównywanych rejestratorów pomimo zastosowania tego samego elementu optycznego StarVis w przedniej kamerze, oferuje zauważalnie różne rezultaty. Wpływ na to ma wiele czynników, jednym z ważniejszych jest fakt, że każdy model bazuje na innym procesorze, który odpowiedzialny jest za przetwarzanie sygnału z matrycy na postać cyfrową. Niebagatelne znaczenie ma także oprogramowanie i w tym kontekście każdy z producentów ma relatywnie szerokie pole do popisu i możliwości optymalizacji.

Liczę jednak, że zaprezentowane porównanie (a także test TVPizdys) pozwoli Wam subiektywnie ocenić jakość obrazu oferowaną przez testowane kamery, a co za tym idzie - wybrać właściwy dla siebie model. Warto też wziąć pod uwagę całokształt porównywanych rejestratorów oraz ich funkcjonalności. Szczególnie interesująco przedstawia się usługa połączenia kamery z "chmurą" oferowana przez BlackVue (więcej na ten temat tutaj: BlackVue Cloud czyli kamera samochodowa przez internet).

Więcej materiałów video z porównywanych kamer znajdziecie na YouTube, a surowe klipy dostępne są do pobrania na poszczególnych stronach produktowych w sklepie WR24.PL. Serdecznie zapraszam również do aktywnego korzystania z sekcji komentarzy pod niniejszym artykułem lub pod filmami na YouTube.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz