Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

sobota, 29 lutego 2020

Recenzja kamer samochodowych 70mai - 1S, MINI, LITE i PRO

Dokładnie rok temu na tymże blogu opublikowany został artykuł pt. 70mai - co to jest i z czym to się je? Artykuł ten opisywał produkty raczkującej marki 70mai, oferującej wówczas tylko dwa modele kamer samochodowych. W ciągu 12 miesięcy ta wywodząca się z “ekosystemu Xiaomi” marka zyskała sporą popularność, a do oferty dołączyły nowe modele wideorejestratorów, które zaprezentuję w niniejszym artykule. Zapraszam do lektury.

TL;DR Nie chce Ci się czytać i wolisz wersję wideo tego artykułu? Zapraszam serdecznie na kanał YouTube Wideorejestratory24 - film trwa 22 minuty:
https://www.youtube.com/watch?v=1a-3RSilLoYCo nowego?

Z ubiegłorocznej oferty 70mai do dnia dzisiejszego, tj. lutego 2020 roku, przetrwał w zasadzie tylko model 70mai PRO Dash Camera (D02). Początkowy model 70mai Dash Camera (D01) został wycofany i zastąpiony modelem 70mai 1S (D06). 

Do portfolio marki 70mai dołączyły jeszcze trzy kolejne wideorejestratory o nazwach: 70mai Mini, 70mai Lite oraz 70mai Mirror. Ten ostatni model to produkt dość specyficzny, w postaci wideorejestratora zintegrowanego z lusterkiem wstecznym i planuję mu poświęcić osobny materiał w przyszłości.  Natomiast w tym artykule skupiam się na nowych modelach 70mai 1S, Mini, Lite, a także odniosę je do ubiegłorocznego modelu PRO. 

Zanim wejdę w szczegółowe dywagacje, wrzucam tabelkę porównującą kilka kluczowych parametrów, które będą stanowić punkt odniesienia do dalszych rozważań.


Kamery 70mai 1S, Mini, Lite, PRO - co je łączy?

Jakość wykonania

Wszystkie wideorejestratory marki 70mai na pierwszy rzut oka łączy coś, czego nie odczytacie z powyższej tabeli. A jest to jakość ich budowy i wykonania.

Nieprzypadkowo we wstępie napisałem, że marka 70mai wywodzi się z szeroko pojętego “ekosystemu Xiaomi”. Nazwa “70mai” zapewne przypadkowemu odbiorcy powie niewiele, natomiast nazwa “Xiaomi” jest zdecydowanie bardziej rozpoznawalna. A z czym kojarzone jest popularne siajomi? Zwykle z tym, że oferuje bardzo wysoką jakość w bardzo atrakcyjnej cenie.

Od lewej: 70mai 1S - MINI - LITE - PRO

Dokładnie taką samą taktykę prezentuje marka 70mai. Choć sam nie znalazłem (ale też niespecjalnie szukałem) bezpośredniego związku pomiędzy Xiaomi a 70mai, to konotacje z firmą-matką są ewidentne.

Wszystkie kamery samochodowe 70mai cechują się fantastyczną jakością wykonania, wziąwszy pod uwagę ich atrakcyjną cenę detaliczną. Powiem więcej, w mojej ocenie jakość wykonania tych urządzeń przewyższa jakość znacznie droższych kamer, z którymi miałem już styczność.

Aplikacja 70mai App

Każda z kamer 70mai posiada także wbudowany moduł WiFi oraz dedykowaną aplikację na smartfony, która jest jedną z najlepszych w swojej klasie. O aplikacji 70mai App w samych superlatywach pisał w ubiegłorocznym materiale na blogu Maciek, mi wypada tylko podtrzymać to zdanie.


Apka do komunikacji z kamerami jest dopracowana pod względem estetycznym i funkcjonalnym. Działa stabilnie i płynnie, w przeciwieństwie do niektórych apek-krzaków konkurencyjnych producentów. W szczególności mam tu na myśli tych “producentów”, którzy specjalizują się głównie w nadrukowywaniu własnego logo na gotowych, masowo produkowanych w ChRL urządzeniach.

Aplikacja umożliwia w zasadzie pełną kontrolę nad urządzeniem, zmianę ustawień, podgląd nagranych plików filmowych czy zdjęć oraz ich pobieranie do pamięci telefonu. Na uwagę zasługuje także osobna sekcja wsparcia użytkownika wewnątrz aplikacji, która jest de facto rozszerzoną instrukcją obsługi każdego z modeli.

 

Żeby jednak nie było tak słodko i kolorowo, to widzę też minusy

Po pierwsze, apka 70mai App nie ma wersji polskiej (jak i zresztą same kamery, ale o tym poniżej), co dla wielu osób może stanowić poważny problem. 

Po drugie, apka wymaga rejestracji konta na serwerze 70mai. Moim zdaniem to zbędny zabieg. Nie każdy chce podawać swoje dane do zakładania kolejnego konta w internecie. 

Po trzecie, modele kamer pozbawione wyświetlacza, a więc 70mai 1S i MINI wymagają aktywacji poprzez aplikację przed rozpoczęciem ich używania. Czyli pobranie apki, rejestracja konta, sparowanie apki z kamerą oraz konfiguracja jest w przypadku tych modeli de facto wymogiem, a nie czynnością opcjonalną.

Wychodząc naprzeciw tej kwestii, postanowiłem nagrać wideo-przewodnik o tym jak sparować kamerę 70mai Mini z aplikacją oraz jak przejść proces jej aktywacji. Proces ten dla modelu 1S wygląda bardzo podobnie. Zapraszam serdecznie:


Komunikacja głosowa

Wideorejestratory 70mai są także niezwykle wokalne podczas swojej pracy. Co mam na myśli? Chodzi o komunikaty głosowe, które każda z nich wydaje, informując swojego właściciela o istotnych zdarzeniach, które mają miejsce podczas ich codziennej pracy.

Przykładowo, kamera poinformuje nas o tym, że rozpoczyna (i kończy) rejestrowanie tzw. “emergency video”, czyli pliku rejestrującego nagłe zdarzenie wykryte przez G-Sensor. Da głosowo znać, że zakończyła nagrywanie. Nie omieszka też paszczowo poinformować swojego pana o tym, że włożona do niej karta pamięci ma jakiś problem i należy ją sformatować, bądź wymienić (to akurat bardzo istotna informacja). Itp itd.

Uważam tę funkcję za sporą zaletę, bowiem na swojej zawodowej ścieżce spotkałem wiele wideorejestratorów, które miały tendencję do “umierania w ciszy”. To znaczy, że np. przestawały nagrywać, bądź wyłączały się w trakcie jazdy z jakiegoś powodu, bez jakiejkolwiek informacji wizualno-dźwiękowej dla użytkownika.W przypadku kamer 70mai w zasadzie nie ma szans, żeby jakiekolwiek tego typu zdarzenie umknęło naszej uwadze, bowiem każdy z opisywanych modeli funkcję powiadomień głosowych posiada. Oczywiście w języku angielskim.

W kontekście komunikatów głosowych dorzucę jeszcze, że modele PRO oraz 1S posiadają funkcję kontrolowania pewnych funkcji głosowo. Czyli, poprzez wydanie poleceń głosowych (w języku angielskim, a jakże!), kamera jest w stanie wykonać kilka predefiniowanych czynności, np. zabezpieczyć materiał filmowy przed nadpisaniem. Funkcja ciekawa, ale bez świetnie wyciszonego wnętrza pojazdu oraz nienagannej angielskiej dykcji raczej nie macie szans na to, aby praktycznie skorzystać z tej funkcjonalności.

Akumulator

Niewątpliwie wbudowany w każdy z wideorejestratorów 70mai akumulator jest cechą, która je ze sobą łączy, jednakże wolałbym, ażeby zamiast akumulatora był to kondensator.

O zaletach stosowania kondensatorów zamiast akumulatora w wideorejestratorach pisałem już na tym blogu dość dawno (i to więcej niż raz) i to zdanie podtrzymuję. W praktyce istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, graniczące z pewnością, że bateria na skutek naturalnej degradacji oraz czynników zewnętrznych znacząco ograniczy swoje możliwości podtrzymywania zasilania kamery bez zasilania zewnętrznego. To z kolei może skutecznie przełożyć się na problemy w funkcjonowaniu np. trybu parkingowego, o którym napiszę poniżej.

Tryb parkingowy (Mini, Lite, PRO)

Ostatnią istotną funkcją łączącą niemal wszystkie kamery 70mai jest tryb parkingowy. Nie posiada jej jedynie model 70mai 1S. Natomiast 70mai Mini, Lite oraz PRO posiadają zaś funkcję trybu parkingowego, który działa w sposób pasywny

W skrócie, w trybie pasywnym kamera po wyłączeniu przechodzi w tryb wykrywania wstrząsów za pomocą wbudowanego G-Sensora (akcelerometru). Gdy taki wstrząs wykryje, wówczas korzystając z energii własnego akumulatora uruchamia się i rozpoczyna nagrywanie pojedynczego klipu video o długości ok. 1 minuty, po czym się wyłącza (chyba, że znów wykryje wstrząs - wówczas nagrywa nadal).

Kamera samochodowa 70mai PRO (D02)

Teoretycznie super, ale pasywny tryb parkingowy ma dwie zasadnicze wady
1) jeśli wbudowany akumulator jest rozładowany lub po prostu zużyty, kamera będę miała problemy ze skutecznym nagraniem filmu, czy nawet uruchomieniem się po detekcji wstrząsu; 
2) fakt, że kamera włącza się i rozpoczyna nagrywanie PO wykryciu wstrząsu oznacza, że samo zdarzenie wywołujące ten wstrząs de facto nie jest rejestrowane.

Jest jednak możliwe obejście tych niuansów. Można bowiem podłączyć kamerę do źródła stałego zasilania, a w ustawieniach kamery za pomocą opcji “Auto Power Off” określić czas do samoczynnego wyłączenia się po zakończeniu jazdy. 

W ten sposób po zaparkowaniu pojazdu oraz przy założeniu, że podłączone jest stałe zasilanie z kabla, kamera po 20 minutach automatycznie wyłączy się i przejdzie w stan czuwania na wstrząsy. Po wykryciu wstrząsu, z racji podłączenia stałego zasilania, kwestia wbudowanego w kamerze akumulatora i jego ew. (nie)sprawności jest w zasadzie nieistotna. Po wznowieniu jazdy kamera także za pomocą G-Sensora ten fakt wykryje i włączy się, wznawiając klasyczne nagrywanie w pętli.

Summa summarum, choć jestem zdecydowanym zwolennikiem automatycznych trybów parkingowych w wideorejestratorach, rozwiązanie zaproponowane przez 70mai w zakresie monitorowania parkingowego jest moim zdaniem sensownym kompromisem.

Kamery 70mai 1S, Mini, Lite, PRO - co je dzieli?

Wideorejestratory 70mai jak widać mają wiele ciekawych cech wspólnych. Czas więc sprawdzić najważniejsze różnice pomiędzy opisywanymi modelami - choć gruncie rzeczy jest ich niewiele.

Wyświetlacz LCD

Modele 70mai PRO i LITE pod względem fizycznym są w zasadzie bliźniakami. Jedyne, co je na pierwszy rzut oka różni, to kolor obudowy obiektywu. Natomiast w porównaniu do modeli 1S i MINI posiadają jeszcze jedną, istotną cechę - wyświetlacz LCD.

Od lewej: 70mai LITE (D08), 70mai PRO (D02)

Wbudowany wyświetlacz LCD oraz komplet przycisków sterujących determinują podstawowy sposób obsługi urządzenia. Innymi słowy nie potrzebujecie smartfona, apki i wszystkich ceregieli związanych z połączeniem WiFi, żeby obsłużyć kamerę. Potrzebujecie jedynie znajomości języka angielskiego. 

Ewentualnie przydatny może okazać się poniższy przewodnik po funkcjach kamery na naszym kanale YouTube:


Wyświetlacz LCD jest raczej niewielki i nie grzeszy rozdzielczością oraz jakością. Jest także dość ciemny i wymaga spoglądania na niego niemalże na wprost, ażeby skutecznie odczytać prezentowane nań informacje. Innymi słowy, kąty widzenia zastosowanego panelu LCD nie są jego mocną stroną. 

Z kolei modele 1S i MINI, jak wspomniałem już wcześniej, bez smartfona i procesu rejestracji / parowania / aktywowania przez aplikację 70mai App nawet nie ruszą z miejsca. Co więcej, liczba przycisków na obudowie tych modeli jest ograniczona do absolutnego minimum. Do tego stopnia, że przyciski te nawet nie mają funkcji “Emergency video”, a to oznacza, że nie ma możliwości zabezpieczyć “z palca” bieżącego nagrania przed skasowaniem w kolejnej pętli.

CPU i optyka

Jak nietrudno odczytać z wrzuconej powyżej tabeli, także różnice w zastosowanych jednostkach centralnych oraz układach optycznych dzielą kamery 70mai na dwie drużyny.

Tym razem w wiodącej i “mocniejszej” drużynie grają modele 70mai MINI oraz PRO. Napędzają je procesory HiSilicon Hi3556 V100, które do niedawna znajdowały zastosowanie głównie w kamerach samochodowych ze znacznie wyższych półek cenowych. 

Ponadto dość wyraźnie widać różnice w układach optycznych. Mają nieco jaśniejsze obiektywy (f/1.8) o minimalnie szerszym kącie widzenia (deklarowane 140 st.), oraz sensory obrazu z wyższej półki. Matryce OS05A10 oraz IMX335 to jednostki o rozdzielczości 5 megapikseli, które w połączeniu z dobrej klasy CPU pozwalają uzyskać więcej niż zadowalające rezultaty.

W praktyce ta kombinacja podzespołów w modelach MINI oraz PRO przekłada się na wyższą rozdzielczość zapisu video. MINI nagrywa filmy w rozdzielczości maksymalnej aż 2560x1600p, natomiast PRO w 2592x1944p - co przekłada się na wysoką jakość i szczegółowość rejestrowanego obrazu. Ale do tego aspektu jeszcze powrócę.

Kamera samochodowa 70mai LITE (D08)

Tutaj wspomnieć trzeba, że maksymalna rozdzielczość nagrywania w/w modeli 70mai jest realizowana wyłącznie przy wykorzystaniu kompresji obrazu H.265/HEVC (High Efficiency Video Coding). Technologia ta jest bardziej wydajna, ale też bardziej wymagająca dla sprzętu i oprogramowania odtwarzającego materiał zapisany przy jej użyciu. 

Jeśli macie smartfony i/lub komputery nieco starszej daty, sprawdźcie czy są one w stanie poprawnie odtworzyć materiał video skompresowany w H.265. Być może niezbędne okaże się doinstalowanie dodatkowego oprogramowania i/lub kodeków do ich odtwarzania.

Drugą i nieco uboższą drużynę stanowią modele 1S i LITE. Tu dość jasno wynika z tabeli, że zastosowano w nich jednakowe chipsety MSC8336D oraz sensory optyczne IMX307. Matryce te swoimi możliwościami ustępują podzespołom z modeli MINI i PRO. Także obiektywy charakteryzują się nieco niższą jasnością (f/2.0) i ciut węższym kątem widzenia (deklarowane 130 st.). W praktyce modele 1S i LITE nagrywają filmy w rozdzielczości “tylko” Full HD 1920x1080p

Pomimo różnic w podzespołach oraz wyjściowej rozdzielczości obrazu, wszystkie rejestratory 70mai w mojej ocenie zapewniają bardzo dobrą jakość rejestrowanego obrazu. Co więcej, teoretycznie “gorsze” modele 1S i LITE pokazują w pewnych okolicznościach lwi pazur, ale do tego wątku wrócę za chwilę.

GPS

Wideorejestratory 70mai LITE oraz PRO umożliwiają także podłączenie dedykowanego modułu GPS, który pełni jednocześnie rolę uchwytu montażowego. Funkcjonalność tegoż modułu jest jednak dość ograniczona. Pierwszy raz spotkałem się bowiem z GPS’em w kamerze samochodowej, za pomocą którego kamera nie synchronizuje automatycznie wewnętrznego zegara na podstawie sygnału satelitarnego. WTF?!

Z kolei prędkość i lokalizacja geograficzna jest zapisywana na nagraniu tylko w modelu LITE. W kamerze 70mai PRO te dane są widoczne tylko… w aplikacji, w trybie odtwarzania zapisanych przez kamerę plików video. Absurd.Ponadto, moduł GPS jest niezbędny do aktywowania funkcji asystenta kierowcy ADAS w modelu 70mai PRO. Ponieważ jestem zdeklarowanym anty-fanem tych funkcji w kamerach samochodowych, nie jestem w stanie powiedzieć nic więcej ponad fakt, że ta funkcja po podłączeniu modułu GPS po prostu tam jest.

Jakość obrazu video

Czas poruszyć najważniejszą de facto kwestię związaną w kamerami samochodowymi ogólnie. Jak kamery 70mai w ogóle nagrywają? 

Jak wspomniałem w skrócie wcześniej, w mojej ocenie wszystkie opisywane wideorejestratory 70mai nagrywają obraz w jakości bardzo dobrej. Którykolwiek z tych modeli wybierzecie, pod tym kątem raczej nie powinniście być zawiedzeni. Obraz jest ostry, wyraźny, kolory i szczegóły odwzorowane nieźle.

Niemniej jestem też zdania, że postrzegana jakość nagrywanego obrazu jest kwestią bardzo subiektywną, dlatego polecam samodzielnie obejrzeć testowe nagrania z każdego z modeli i ocenić ich jakość. 

Przykładowe filmy z każdej z kamer znajdziecie na kanale Wideorejestratory24 w YouTube:
Surowe klipy video z każdej z kamer do pobrania tutaj:

Porównanie kamer 70mai 1S, MINI, LITE, PRO w jednym filmie:Dorzucam jeszcze interesujące porównanie flagowego modelu 70mai PRO z konkurencyjnym VIOFO A119 V3. Ciekawostką jest fakt, że obydwie kamery posiadają identyczny przetwornik obrazu Sony IMX335. Która z nich nagrywa lepiej? Przekonajcie się sami:


Diabeł tkwi w szczegółach

Patrząc na surowe dane techniczne, można wysnuć wniosek, że teoretycznie modele MINI oraz PRO będą oferować znacznie lepszą jakość obrazu niż ich tańsi bracia, czyli 1S i LITE. Na dzień dzisiejszy w branży rejestratorów trasy nagrywanie video w rozdzielczości “tylko” Full HD 1080p zaczyna bowiem nieco trącić myszką

Ponadto, zastosowanie w 1S i LITE identycznych chipsetów marki MStar (występującymi także pod nazwą AIT, np. w kamerach Mio)  generuje bardzo charakterystyczny, “rozpikselizowany” obraz, który na pozór wygląda… kiepsko. 

Ale diabeł jak zawsze tkwi w szczegółach. A właśnie te szczegóły w przypadku samochodowych rejestratorów trasy robią dużą różnicę. O co chodzi? Mam tu w szczególności na myśli efekt motion blur, czyli rozmywania obiektów będących w ruchu na nagraniach video. Efekt ten jest dość powszechny w filmach z kamer samochodowych i jest szczególnie widoczny podczas nagrywania w kiepskich warunkach oświetleniowych.

Efekt motion blur (rozmazane tablice rejestracyjne) w nagraniu wieczornym

Generalnie wszystkie wideorejestratory samochodowe, z jakimi miałem przez ponad 5 lat styczność mają z motion blur problem, aczkolwiek pewne kamery radzą sobie z tym lepiej, a inne gorzej. I właśnie testując kamery 70mai zwróciłem uwagę, że te teoretycznie słabsze optycznie modele, nagrywające “tylko” w 1080p, z rozmywaniem szczegółów radzą sobie w określonych warunkach ciut lepiej. Zerknijcie sami o co chodzi:

Od lewej: 70mai PRO (1440p) - 70mai LITE (1080p)
(kliknij aby zobaczyć powiększenie)

Powyższy przykład jest dość jaskrawy, ale są to subtelne różnice, które na pierwszy rzut oka trudno wychwycić. Dlatego polecam raz jeszcze samodzielnie zerknąć na przykładowe nagrania z każdej z kamer i wyrobić własną, subiektywną opinię na temat jakości rejestrowanego obrazu oraz kwestii wychwytywania szczegółów.

Wady?

Rejestratory marki 70mai mają szereg niezaprzeczalnych zalet, szczególnie w kontekście ich atrakcyjnej ceny. Myślę, że warto także uczciwie określić ich wady, które moim zdaniem mogą mieć wpływ na ostateczną ewentualną decyzję zakupową, która leży po Waszej stronie.

Pierwsza rzecz, to kwestia językowa. Kilkakrotnie w tekście zwracałem uwagę, że jakakolwiek forma komunikacji z wideorejestratorami 70mai odbywa się w języku angielskim. Dla wielu z Was zapewne nie będzie stanowiło to problemu, ale jeśli język Szekspira nie jest Waszą mocną stroną, albo rozważacie zakup kamery jako prezentu dla osoby starszej daty - warto wziąć to pod uwagę. Uspokajam jednak - za sprawą autoryzowanego dystrybutora 70mai w Polsce, do każdego modelu kamery dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim.

Druga kwestia to wbudowana w rejestratory bateria. Być może nie każdy uzna to za wadę sensu stricto, w końcu fajna jest opcja uruchomienia kamery bez kabla zasilającego. Należy jednak mieć na uwadze, że trwałość baterii jest ograniczona i po pewnym czasie w sposób naturalny przestanie “trzymać” na tyle długo, żeby np. skorzystać z pasywnego trybu parkingowego, czy w ogóle włączyć urządzenie bez zasilania zewnętrznego.

Moduł GPS jest opcjonalny, więc nie jest to wada kamer jako-takich, ale dla mnie osobiście ograniczona funkcjonalność modułu GPS jest kwestią mocno dyskusyjną i jak mam być szczery - moim zdaniem w moduł GPS do LITE i PRO w obecnej postaci po prostu nie ma sensu inwestować.

Kamera samochodowa 70mai 1S (D06)

Wadą modelu 70mai 1S jest metoda mocowania ze śrubą i mikroskopijną nakrętką, która ma tendencje do wypadania i potencjalnego zagubienia. A gdy to się stanie, to niestety zostajecie z kamerą bez mocowania. Niby drobiazg, ale w trakcie testów mnie to irytowało. Ponadto, w przypadku 1S oraz MINI przyczepiłbym się do braku funkcji zabezpieczania nagrań “z palca” za pomocą przycisku

Natomiast w modelach LITE i PRO nieco wkurzające były ograniczone kąty widzenia wbudowanego wyświetlacza LCD. Niemniej to są w mojej ocenie drobiazgi, które nie przysłaniają istotnie zasadniczej funkcjonalności tych urządzeń.

Więcej grzechów nie pamiętam, a przynajmniej nie kojarzę, żeby w trakcie testowania / używania kamer 70mai coś szczególnie upierdliwego ponad to co powyżej zapadło mi w pamięć.

Którą wybrać?

Podsumowując, w mojej opinii kamerki 70mai stanowią bardzo mocną ofertę wśród wideorejestratorów budżetowych. Niezła funkcjonalność, wysoka jakość wykonania, bardzo dobre nagrania video, dopracowania i stabilna aplikacja na smartfony - to główne atuty kamer 70mai. O wadach pisałem powyżej, więc sami oceńcie na ile są one dla Was istotne. 

Pozostaje więc ważne pytanie: który z modeli wybrać? Wszystkie wpisują się w segment budżetowy poniżej 300 zł, a różnice cenowe pomiędzy poszczególnymi modelami są relatywnie niewielkie, więc domyślam się, że wybór może być trudny.

No cóż, na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Powyżej opisałem dość szczegółowo co poszczególne modele 70mai łączy, a co dzieli wraz z pełnym dobrodziejstwem inwentarza. Mam nadzieję, że pomoże to Wam wybrać odpowiedni dla siebie model rejestratora 70mai.

Mi osobiście w trakcie testowania najbardziej przypadł do gustu model 70mai MINI. Jak nazwa sugeruje, jest to urządzenie najmniejsze i co za tym idzie najbardziej dyskretne w montażu. Ten aspekt jest dla mnie bardzo istotny, bo co do zasady nie lubię dużych i odstających od szyby kamer-kloców. Brak wyświetlacza LCD rekompensuje mi mnogość komunikatów głosowych oraz płynnie działająca aplikacja na smartfonie. Język angielski także nie stanowi dla mnie problemu.

Krótko mówiąc, wideorejestrator 70mai MINI to mój osobisty faworyt. A Twój? Daj znać w komentarzach poniżej. :)

Gdzie kupić?

Kamery samochodowe 70mai zyskały sporą popularność na polskim rynku i można je kupić w wielu źródłach, także tych z Dalekiego Wschodu. Tradycyjnie zachęcam jednak do skorzystania z oferty sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, gdzie naturalnie także je znajdziecie. Nie ukrywam, że nie mamy najniższych cen na polskim rynku, ale zamówienie złożone w sklepie WR24.PL będzie dla mnie sygnałem, że ten materiał okazał się pomocny. :) A dla formalności dodam, że w WR24.PL wyłącznie kamery samochodowe z polskiej autoryzowanej dystrybucji, z polskim wsparciem przed- i posprzedażowym. Zapraszam!

Zapraszam serdecznie:27 komentarzy:

 1. dzieki za info, dobry artykuł

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam model Pro. O zaletach nie będę mówił. Wady to nieczytelne komunikaty głosowe ADAS - trzeba się dobrze wsłuchać, żeby rozpoznać, że to w ogóle po angielsku :). Czasem długo trwa łapanie fixa GPS. Przewód zasilający ciut krótki - w Nissanie Primera ledwo starczyło do gniazda. Może to kwestia kabla ale u mnie nie działa tryb pamięci masowej - nie wiem dlaczego. Poza tym jestem naprawdę zadowolony.

  OdpowiedzUsuń
 3. Konkretne porównanie. Dziękuję za zaoszczędzenie masy czasu na poszukiwaniu informacji. Zakup dokonany oczywiście w www.wideorejestratory24.pl ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam
  Proszę o informację co się dzieje w modelu 70mai Mini gdy podczas konfiguracji podłączenia do zapalniczki jest nadal prąd.
  Na filmie została wybrana opcja zaniku zasilania. Mnie interesuje co się dzieje jeśli zasilanie pozostaje w gnieździe zapalniczki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli zasilanie pozostaje aktywne, to kamera po prostu nagrywa dalej. Można jednak w ustawieniach kamery ustawić czas wyłączenia. To oznacza, że po XX minutach od zatrzymania, kamera się wyłączy - nawet jeśli w gnieździe zapalniczki ciągle będzie prąd.

   Usuń
 5. Proszę o poradę którą z kart wybrać do 70mai pro o pojemności 128GB? Mam na oku modele:
  Samsung Evo Plus,
  Canvas go plus
  Patriot EP series,
  I ostatecznie Samsung pro endurance.
  Chyba że jest jeszcze jakaś godna do polecenia.
  Widziałem na filmie że używaliście Evo Plus ale teraźniejszy model 2020 ponoć stracił wiele w porównaniu z poprzednikiem. Możecie coś podpowiedzieć aby stosunek cena do jakości był zadowalający.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nowa wersja kart Evo Plus na 2020 w pojemności 128GB będzie działać OK.
   Do wideorejestratorów najlepiej jednak wybrać serię Pro Endurance.

   Usuń
 6. Witam,

  Jak duzo miejsca zajmuja nagrane pliki? Ile godzin filmu mozna nagrac na karcie 64GB w przypadku modeli MINI/PRO?

  Pozdrowki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PRO - ok. 6-7h
   MINI - ok. 4-5h
   (dotyczy karty 64GB)

   Usuń
 7. Dzień dobry,
  minusem jest bateria. A co w przypadku gdy się zużyje?
  Wymienia się ją?
  Czy pozostaje podpięcie do stałego zasilania, przez przejściówkę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Baterie w kamerach samochodowych są raczej niewymienialne.

   Usuń
  2. W modelach pro i lite (patrząc z filmu z YT) wymiana jest banalna jedyny minus to bateria która kosztuje jakieś 70zl i jest dostępna głównie na aliexpres i innych tego typu serwisach .jest jeszcze możliwość przekupywania zabezpieczenia baterii wtedy jej koszt jest znacznie niższy

   Usuń
  3. Przelutowania*

   Usuń
 8. Witam. Mam wersję PRO z uruchomionym trybem parkingowym. Gdy po 20min bujam autem jest zero reakcji a gdy lekko stuknę paznokciem w przednia szybę to odrazu włącza się nagrywanie. Czyżby kamerka była wadliwa? Ten sensor /czujnik źle działał? Mam w ustawieniach te czucie na high.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To normalne. Bujanie autem praktycznie nie ma szans na wyzwolenie g-sensora. Potrzebne jest mocne, punktowe uderzenie.

   Usuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dzień dobry,
  Karta SanDisk 64GB microSDXC Extreme 160MB/s A2 C10 V30 UHS-I U3
  Będzie dobra?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sandisk w wideorejestratorach przywołuje raczej niemiłe skojarzenia, ale seria Extreme powinna być raczej ok.

   Usuń
 11. witam, potrzebuję pomocy ekspertów: jak zrobić żeby kamera nic nie mówiła po włączeniu i i przy wyłączeniu?
  W ustawieniach zaznaczyłem w power-on sound "disable", a w aplikacji dźwięk włączania na "wył". Pomimo to wciąż gada...😕 Wersja Lite

  OdpowiedzUsuń
 12. Cześć! Zakupiłem dziś kamerkę i mam pytanko, rozumiem że odłączając zasilanie kamerce i po prostu wyłączając ją, tryb parkingowy nie będzie aktywny? Nie zależy mi jakoś bardzo na trybie parkingowym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jak najbardziej można wyłączyć opcję parkingową i wówczas po odłączeniu zasilania kamera po prostu się wyłączy.

   Usuń
 13. Kupiłem kilka dni temu ten model lite .

  I czy to normalne że baterią ciągle wskazuje aby naładować ( jak narazie nie był podłączany do auta )

  W domu wpięty do ładowarki ( nie włączony ) nic "chyba" nie ładuje .

  I włączany i podpięty do ładowarki .Po chwili znowu prosi o podłączenie do ładowarki .

  Czy to normalne ? Wiem że jest tam mała pojemność baterii

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, normalne, bo kamera w ten sposób nie sygnalizuje słabej baterii. Kamera powinna podczas normalnego nagrywania w trakcie jazdy zawsze być podłączona do zewnętrznego źródła zasilania.

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za odpowiedź :) a więc temat fachowo wyjaśniony.

   Usuń
 14. Planuję zakup wersji Lite. Czy jeśli mam w aucie porty USB (nie bezpośrednio w radiu, tylko w schowku) i wepnę do któregoś z nich kabel od kamerki zamiast do zapalniczki to będzie zasilanie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można spróbować, aczkolwiek jeśli te porty USB są spięte z systemem multimedialnym, to może się okazać, że kamera włączy się w trybie USB Mass Storage (dostęp do karty pamięci, bez nagrywania).

   Usuń
 15. Ile czasu trwaja filmiki zapisane po skorzystaniu z komendy "record video"? Jest to minuta/kilka ostatnich minut?

  OdpowiedzUsuń