Szukaj na tym blogu

wtorek, 6 stycznia 2015

Tryb parkingowy w rejestratorach jazdy Vico Marcus


Możliwość rejestracji zdarzeń podczas postoju pojazdu przewija się bardzo często w pytaniach osób zainteresowanych zakupem rejestratora jazdy do samochodu. W teorii niemal każda kamera samochodowa posiada funkcję tzw. detekcji ruchu, której głównym założeniem jest wyzwalanie zapisu video dopiero w momencie wykrycia ruchu w polu widzenia obiektywu urządzenia. W praktyce jednak należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów związanych z korzystaniem z trybu detekcji ruchu, aby uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań. Niedawno jednak miałem okazję przetestować najnowszy tryb Smart Parking Mode, czyli zaawansowanego trybu parkingowego w rejestratorach Marcus 2, 4 i 5 marki Vicovation, a rezultat testu przeszedł moje oczekiwania. Ale po kolei...


Tryb detekcji ruchu - o czym warto pamiętać

Stosowanie trybu detekcji ruchu w rejestratorach jazdy ma swoje zalety, niemniej trzeba zwrócić uwagę na istotne niuanse związane z zastosowaniem tej funkcji.
  • Przede wszystkim kamera pracująca w trybie detekcji ruchu powinna być stale zasilana z zewnętrznego źródła prądu, niezależnie od zapłonu/pracy silnika pojazdu. Nie należy łudzić się, że baterie wbudowane w rejestratory jazdy starczą na zasilenie kamery np. przez całą noc. Ba, w znakomitej większości przypadków bateria przestanie zasilać urządzenie najpóźniej po kilku, max kilkunastu minutach. Z tego powodu, o ile nie dysponujemy w samochodzie stale zasilanym gniazdem zapalniczki, nieodzowna będzie przeróbka instalacji elektrycznej samochodu i bezpośrednie podłączenie kamery do obwodu zasilania akumulatora.
  • Tryb detekcji ruchu przeważnie wyklucza się z trybem zapisu cyklicznego w pętli (domyślnym trybem zapisu praktycznie wszystkich rejestratorów) dlatego trzeba stanąć przed wyborem albo-albo, tudzież ręcznie przełączać tryb w zależności od aktualnej potrzeby co na dłuższą metę stanie się udręką dla kierowcy.
  • Wykrywanie ruchu w niemal wszystkich kamerach odbywa się na zasadzie programowej analizy obrazu video w obszarze widzenia obiektywu, co niekiedy bywa zgubne. Przykładowo: jadąc dłuższy czas prostą drogą przez równinę bez drzew czy krzewów na poboczu, obraz z punktu widzenia kamery będzie statyczny i w efekcie nagrywanie zostanie zatrzymane. Do podobnego efektu może dojść np. podczas postoju na czerwonym świetle na skrzyżowaniu czy przed przejazdem kolejowym. Gdyby w danym momencie doszło do kolizji, kamera tego faktu zwyczajnie nie zarejestruje, ew. wznowi nagrywanie z opóźnieniem pomijając najważniejszy moment.
W efekcie najlepszym, choć najbardziej uciążliwym rozwiązaniem jest przełączanie trybu zapisu cyklicznego (ciągłego) w tryb detekcji ruchu każdorazowo gdy planujemy dłuższy postój. Oczywiście o ile będzie nam się chciało. ;)

Zaawansowany tryb parkingowy w Vico Marcus 4

Opublikowana w grudniu 2014 aktualizacja firmware v4.7G do rejestratora jazdy Marcus 4 marki Vicovation przynosi znaczącą nowość, którą jest Smart Parking Mode. Jest to funkcja zaawansowanego i w pełni automatycznego trybu parkingowego, który łączy najlepsze cechy trybów zapisu ciągłego oraz detekcji ruchu.

AKTUALIZACJA 5.03.2015 - Vico Marcus 2
Najnowsza kamera marki Vicovation, model Vico Marcus 2 będący okrojoną wersją Marcusa 4, posiada fabrycznie zainstalowany firmware z opisywaną poniżej funkcją Smart Parking Mode, która działa dokładnie tak samo jak w Marcusie 4.

AKTUALIZACJA 10.03.2015 - Vico Marcus 5
Firma Vicovation udostępniła aktualizację firmware v5.6G do dwukamerowego zestawu Vico Marcus 5, która dodaje funkcjonalność Smart Parking Mode także dla tego modelu. Działanie tej funkcji w Marcusie 5 jest analogiczne do Marcusa 2 i 4, z tą różnicą, że detekcja ruchu obejmuje także obraz z tylnej kamery, co sprawia, że jest to jeden z najlepszych zestawów tego typu dostępnych obecnie na rynku. Aktualizację można pobrać bezpośrednio ze strony producenta:
http://www.vicovation.com/downloads.asp?lang=eng

Jak to działa? 

W trybie Smart Parking Mode podczas jazdy rejestrator pracuje w klasycznym trybie nagrywania cyklicznego, nieustannie monitorując poruszanie się pojazdu na podstawie - co ważne! - G-Sensora (akcelerometru), a więc fizycznego ruchu. Po zatrzymaniu samochodu kamera jeszcze przez 10 minut nagrywa video w trybie ciągłym, po czym automatycznie przełącza się w tryb detekcji ruchu. I tu kolejna niespodzianka - zapis video jest buforowany i w razie wykrycia ruchu w polu widzenia obiektywu zdarzenie jest zapisywane z ok. 4-sekundowym wyprzedzeniem. Po ponownym wyruszeniu pojazdu z postoju G-Sensor natychmiast wykrywa ten fakt, a kamera znów w sposób automatyczny przełącza się z powrotem do trybu zapisu cyklicznego (ciągłego).


Innymi słowy, tryb parkingowy w Marcusie 4 działa w sposób zupełnie automatyczny i transparentny z punktu widzenia użytkownika, nie wymagając od niego praktycznie żadnej ingerencji w bieżące ustawienia kamery. Podczas jazdy - tryb nagrywania ciągłego, a podczas postoju - tryb detekcji ruchu. Proste!

Niedawno miałem okazję przetestować ten tryb we własnym samochodzie i przyznam, że sposób działania tego trybu zrobił na mnie duże wrażenie. Faktycznie działa on w sposób automatyczny i praktycznie mogłem zapomnieć o jakimkolwiek ustawianiu kamery, żeby spełniała ona swoją funkcję zarówno podczas jazdy, jak i podczas postoju.

Oczywiście cały ten "inteligentny" tryb nie zwalnia nas od doprowadzenia stałego zasilania do rejestratora, ale to wydaje się chyba oczywiste. ;)


Aktualizacja firmware w Vico Marcus 4

Jak już wspomniałem tryb Smart Parking Mode pojawił się w Marcusie 4 wraz z aktualizacją firmware do wersji v4.7G. Aktualizację firmware - zakładając, że będzie wymagana - można wykonać we własnym zakresie w kilku prostych krokach:
  1. Plik z aktualizacją należy pobrać z witryny producenta: http://www.vicovation.com/downloads.asp?lang=eng
  2. Pobrany plik zip rozpakować do wybranego folderu.
  3. Po rozpakowaniu plik sd_vico_MS4.bin należy skopiować na kartę pamięci, do jej katalogu głównego.
  4. Kartę pamięci włożyć do rejestratora Marcus 4, następnie go uruchomić.
  5. Po uruchomieniu wejść do menu ustawień System -> SW Upgrade -> Yes.
  6. W tym momencie rozpoczyna się aktualizacja, która trwa kilka-kilkanaście sekund - w trakcie trwania aktualizacji nie należy odłączać zasilania, bowiem grozi to nieodwracalnym uszkodzeniem urządzenia.
  7. Po zakończeniu aktualizacji kamera zostanie zrestartowana. Po ponownym uruchomieniu należy przywrócić ustawienia fabryczne oraz sformatować kartę pamięci.
AKTUALIZACJA 10.03.2015 - Vico Marcus 5
Proces aktualizacji firmware w modelu Vico Marcus 5 do wersji v5.6G przebiega analogicznie do procesu aktualizacji modelu Marcus 4.

Podsumowanie


Kamera Vico Marcus 4 sama w sobie stanowi bardzo ciekawą propozycję. Jest to rejestrator oparty o procesor Ambarella A7 oraz matrycę OmniVision OV4689, a ten tandem jest znany z produkcji bardzo dobrej jakości obrazu video w praktycznie każdy warunkach - także w rozdzielczości Super Full HD 2304x1296p - i jest realną konkurencją dla topowych kamer marki DOD opartych o matryce Sony Exmor.

Aktualizacja firmware ze świetnie działającym trybem parkingowym bardzo dobrze świadczy o firmie Vicovation i jej otwartym podejściu do wzbogacania istniejących produktów o nowe, pożyteczne funkcjonalności. Z nieoficjalnych informacji wynika, że podobna aktualizacja jest planowana także dla zestawu dwukamerowego Vico Marcus 5, co będzie stanowiło także bardzo mocną propozycję. Aktualizacja 10.03.2015: nowy firmware ze Smart Parking Mode do Marcus 5 już jest. :)

Kamery Vico Marcus 2, 4 oraz 5 są dostępne do nabycia w sklepie WIDEOREJESTRATORY24.PL - zapraszam serdecznie: