Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

wtorek, 6 stycznia 2015

Automatyczny tryb parkingowy w rejestratorach jazdy


Możliwość rejestracji zdarzeń podczas postoju pojazdu przewija się bardzo często w pytaniach osób zainteresowanych zakupem rejestratora jazdy do samochodu. W teorii niemal każda kamera samochodowa posiada funkcję tzw. detekcji ruchu, której głównym założeniem jest wyzwalanie zapisu video dopiero w momencie wykrycia ruchu w polu widzenia obiektywu urządzenia. W praktyce jednak należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów związanych z korzystaniem z trybu detekcji ruchu, aby uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań. Sposobem na uniknięcie tych rozczarowań jest wykorzystanie automatycznego trybu parkingowego.

AKTUALIZACJA - listopad 2018
Niniejszy artykuł został pierwotnie opublikowany 6 stycznia 2015 i omawia zasadę funkcjonowania automatycznego trybu parkingowego na przykładzie kamery samochodowej Vico-Marcus 4, która wraz z upływem czasu od chwili opublikowania pierwotnej wersji artykułu została wycofana ze sprzedaży. Jej następcami są kamery z rodziny Vico-OpiaZwracam jednak uwagę, że opisana w artykule zasada działania odnosi się także do innych wideorejestratorów wyposażonych w automatyczny (aktywny) tryb parkingowy.


Tryb detekcji ruchu - o czym warto pamiętać

Stosowanie trybu detekcji ruchu w rejestratorach jazdy ma swoje zalety, niemniej trzeba zwrócić uwagę na istotne niuanse związane z zastosowaniem tej funkcji.
  • Przede wszystkim kamera pracująca w trybie detekcji ruchu powinna być stale zasilana z zewnętrznego źródła prądu, niezależnie od zapłonu/pracy silnika pojazdu. Nie należy łudzić się, że baterie wbudowane w rejestratory jazdy starczą na zasilenie kamery np. przez całą noc. Ba, w znakomitej większości przypadków bateria przestanie zasilać urządzenie najpóźniej po kilku, max kilkunastu minutach. Z tego powodu, o ile nie dysponujemy w samochodzie stale zasilanym gniazdem zapalniczki, nieodzowna będzie przeróbka instalacji elektrycznej samochodu i bezpośrednie podłączenie kamery do obwodu zasilania akumulatora.
  • Tryb detekcji ruchu przeważnie wyklucza się z trybem zapisu cyklicznego w pętli (domyślnym trybem zapisu praktycznie wszystkich rejestratorów) dlatego trzeba stanąć przed wyborem albo-albo, tudzież ręcznie przełączać tryb w zależności od aktualnej potrzeby co na dłuższą metę stanie się udręką dla kierowcy.
  • Wykrywanie ruchu w niemal wszystkich kamerach odbywa się na zasadzie programowej analizy obrazu video w obszarze widzenia obiektywu, co niekiedy bywa zgubne. Przykładowo: jadąc dłuższy czas prostą drogą przez równinę bez drzew czy innych obiektów na poboczu, obraz z punktu widzenia kamery będzie statyczny i w efekcie nagrywanie zostanie zatrzymane. Do podobnego efektu może dojść np. podczas postoju na czerwonym świetle na skrzyżowaniu czy przed przejazdem kolejowym. Gdyby w danym momencie doszło do kolizji, kamera tego faktu zwyczajnie nie zarejestruje, ew. wznowi nagrywanie z opóźnieniem pomijając najważniejszy moment.
W efekcie najlepszym, choć najbardziej uciążliwym rozwiązaniem jest przełączanie trybu zapisu cyklicznego (ciągłego) w tryb detekcji ruchu każdorazowo gdy planujemy dłuższy postój. Oczywiście o ile będzie nam się chciało. ;)

Smart Parking Mode w kamerach Vico Marcus

Opublikowana w grudniu 2014 aktualizacja firmware v4.7G do rejestratora jazdy Marcus 4 marki Vicovation przynosi znaczącą nowość, którą jest Smart Parking Mode. Jest to funkcja zaawansowanego i w pełni automatycznego trybu parkingowego, który łączy najlepsze cechy trybów zapisu ciągłego oraz detekcji ruchu.

AKTUALIZACJA 5.03.2015 - Vico Marcus 2 Najnowsza kamera marki Vicovation, model Vico Marcus 2 będący okrojoną wersją Marcusa 4, posiada fabrycznie zainstalowany firmware z opisywaną poniżej funkcją Smart Parking Mode, która działa dokładnie tak samo jak w Marcusie 4. 
AKTUALIZACJA 10.03.2015 - Vico Marcus 5 Firma Vicovation udostępniła aktualizację firmware v5.6G do dwukamerowego zestawu Vico Marcus 5, która dodaje funkcjonalność Smart Parking Mode także dla tego modelu. Działanie tej funkcji w Marcusie 5 jest analogiczne do Marcusa 2 i 4, z tą różnicą, że detekcja ruchu obejmuje także obraz z tylnej kamery, co sprawia, że jest to jeden z najlepszych zestawów tego typu dostępnych obecnie na rynku. Aktualizację można pobrać bezpośrednio ze strony producenta:http://www.vicovation.com
AKTUALIZACJA - listopad 2018 Kamery samochodowe z serii Vico Marcus zostały wycofane ze sprzedaży, ich następcami są wideorejestratory Vico Opia. Opisana poniżej zasada działania trybu parkingowego dotyczy także innych rejestratorów wyposażony w tzw. automatyczny (aktywny) tryb parkingowy.

Automatyczny tryb parkingowy - jak to działa? 

W trybie Smart Parking Mode podczas jazdy wideorejestrator pracuje w klasycznym trybie nagrywania cyklicznego, nieustannie monitorując poruszanie się pojazdu na podstawie - co ważne! - G-Sensora (akcelerometru), a więc fizycznego ruchu. Po zatrzymaniu samochodu kamera jeszcze przez 10 minut nagrywa video w trybie ciągłym, po czym automatycznie przełącza się w tryb detekcji ruchu. I tu kolejna nowość - zapis video jest buforowany i w razie wykrycia ruchu w polu widzenia obiektywu zdarzenie jest zapisywane z ok. 4-sekundowym wyprzedzeniem - aczkolwiek tutaj zwracam uwagę, że nie wszystkie kamery z automatycznym trybem parkingowym posiadają funkcjonalność buforowania.

Ponadto kamery samochodowe niektórych producentów oferują w miejsce detekcji ruchu podczas postoju możliwość nagrywania ciągłego w obniżonej jakości (tzw. Low-Bitrate) lub w trybie poklatkowym (Timelapse), dzięki czemu na karcie pamięci zmieści się znacznie więcej materiału video, mimo ciągłego zapisu.

Po ponownym wyruszeniu pojazdu z postoju G-Sensor natychmiast wykrywa ten fakt, a kamera znów w sposób automatyczny przełącza się z powrotem do trybu zapisu cyklicznego (ciągłego).


Innymi słowy, automatyczny tryb parkingowy działa w sposób zupełnie automatyczny i transparentny z punktu widzenia użytkownika, nie wymagając od niego praktycznie żadnej ingerencji w bieżące ustawienia kamery. Podczas jazdy - tryb nagrywania ciągłego, a podczas postoju - tryb detekcji ruchu. Proste!

Oczywiście cały ten "inteligentny" tryb nie zwalnia nas od doprowadzenia stałego zasilania do rejestratora. O różnych rodzajach zasilania rejestratorów jazdy przygotowałem odrębny materiał na blogu, do zapoznania którego serdecznie zachęcam.


Podsumowanie

Poprawnie zaimplementowany tryb parkingowy w wideorejestratorach działa w sposób zupełnie automatyczny, dzięki któremu praktycznie można zapomnieć o ustawianiu kamery, żeby spełniała ona swoją funkcję zarówno podczas jazdy, jak i podczas postoju. Co więcej, w moim przypadku tryb parkingowy przydał się w praktyce - a konkretnie przy ustaleniu szczegółów kolizji parkingowej, w wyniku której moje auto zostało uszkodzone. Tym samym na swoim własnym przykładzie mogę potwierdzić, że ten tryb po prostu się sprawdza.


W sklepie WIDEOREJESTRATORY24.PL dla ułatwienia wyboru wydzieliliśmy nawet osobną podkategorię: kamery samochodowe z trybem parkingowym, w ramach której proponujemy wyłącznie wideorejestratory wyposażone w automatyczny tryb parkingowy, o zasadzie działania opisanej powyżej. Zapraszam serdecznie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz