Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

piątek, 30 stycznia 2015

Rejestrator jazdy DOD IS200W - kompaktowy i tańszy DODTajwańska firma DOD, jeden z potentatów na rynku samochodowych rejestratorów jazdy, wprowadziła nowość w swojej ofercie, model IS200W. Kamera stanowi kompaktową i nieco tańszą alternatywę dla topowych modeli tajwańskiego producenta, czyli LS360W oraz LS460W. Jest to w sposób oczywisty okupione także nieco okrojonymi parametrami technicznymi, jednakże czy na tyle aby nowy model IS200W już na starcie był stracony? Zapraszam do lektury.


DOD IS200W - co nowego?

Różnice w parametrach technicznych dzielące rejestratory z serii LS360W oraz LS460W od najnowszego IS200W sprowadzają się do kilku zasadniczych punktów:
  • Obiektyw o przesłonie f/1.8 (LS360/460W: f/1.6)
  • Matryca CMOS o czułości ISO 1600 (LS360/460W: Sony Exmor R ISO 3200)
  • Brak odbiornika GPS (LS360W: GPS opcjonalny; LS460W: GPS zintegrowany)
  • Gniazdo zasilania micro-USB (LS360/460W: mini-USB)
  • Brak funkcji nagrywania poklatkowego (Time Lapse)
Ponadto kamera IS200W po starszych braciach dziedziczy praktycznie wszystkie parametry funkcjonalne, w tym rozdzielczość zapisu Full HD 1080p 30fps oraz tryby WDR i 3DNR przyczyniające się do poprawy jakości nagrań video w trudnych warunkach oświetleniowych. Układ menu (w języku polskim) i klawiszy sterujących jest niemal identyczny, a więc użytkownicy wcześniejszych modeli DOD będą z pewnością czuli się jak w domu.


Warto także zwrócić uwagę na różnice we właściwościach fizycznych, bowiem model IS200W jest zauważalnie mniejszy i lżejszy od modeli LS360/460W i legitymuje się masą własną zaledwie 68 gramów (81g LS360W oraz 100g LS460W). Istotnym elementem dopełniającym całość jest kompaktowy uchwyt przyssawkowy z elastyczną głowicą kulkową w zestawie, który do szyby mocowany jest poprzez obrotową głowicę zamiast typowej dźwigni.


Jakość video

No dobra, znamy różnice pomiędzy najnowszym DOD'em IS200W a jego starszymi krewniakami - czas podjąć najważniejszą kwestię jakości nagrań video. Rejestratory marki DOD zyskały renomę urządzeń oferujących rewelacyjnej wręcz jakości nagrania - zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych. Jednakże dysponując nieznacznie ciemniejszym obiektywem oraz matrycą CMOS o zmniejszonej czułości (choć ISO 1600 to wciąż bardzo dobry parametr) rejestrator DOD IS200W praktycznie z urzędu powinien rejestrować gorszej jakości obraz. Czy jest tak w istocie? Niekoniecznie, bo w mojej ocenie różnica w jakości nagrań oferowanej przez IS200W jest niewielka i nie ustępuje wiele modelom LS360/460W wyposażonym w teoretycznie znacznie lepsze komponenty optyczne.


Na początek proponuję do pobrania surowe pliki MOV, skopiowane bezpośrednio z karty pamięci kamery bez dodatkowej obróbki:
Poniżej kilka przykładowych filmów z modelu IS200W umieszczonych na YouTube - zapraszam do obejrzenia na pełnym ekranie i w rozdzielczości 1080p.

Road test dzienny


Road test pod słońce


Road test nocny


Porównanie IS200W z LS360W

Na deser bezpośrednie porównanie IS200W z LS360W. W jednym nagraniu zestawiony został film z jazdy dziennej oraz nocnej. Różnice: balans bieli oraz nieco ciemniejszy obraz w nocy, co jest w pełni uzasadnione biorąc pod uwagę różnice w zastosowanej optyce. Ale czy jest to różnica miażdżąca? W mojej ocenie nie.


Tryb WDR w akcji

Wspominając o nagraniach video warto także zwrócić uwagę na dość istotny czynnik wpływający na ich jakość, mianowicie tryb WDR (Wide Dynamic Range). Dosłowne rozwinięcie tego skrótu oznacza "szeroki zakres dynamiczny", a w prostych chłopskich słowach chodzi o balansowanie ekspozycji obrazu, w którym występuje silnie kontrastujące źródło światła. Przykład? Jazda o poranku przy nisko wiszącym nad horyzontem słońcu. O tak:


Powyższe zdjęcie jest modelowym przykładem działania trybu WDR. Pomimo bardzo ostrego słońca padającego bezpośrednio w oko obiektywu kamery wiele szczegółów obrazu - w tym tablica rejestracyjna poprzedzającego samochodu - są wciąż wyraźnie widoczne. Implementacja trybu WDR może znacznie różnić się pomiędzy producentami lub nawet poszczególnymi modelami, jednak na tym przykładzie widać jak dobrze radzi sobie z tym DOD.

Podsumowanie

Do kamery samochodowej DOD IS200W byłem z początku nastawiony nieco sceptycznie, ale w efekcie zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Pierwsze "wow" nastąpiło po wyjęciu jej z pudełka: "Wow, jakie to lekkie i niewielkie!". Kolejne "wow" w momencie obejrzenia przykładowych nagrań video, a przede wszystkim bezpośredniego porównania z DOD LS360W: "Wow, naprawdę jest nieźle!".


Sugerowana cena detaliczna modelu IS200W ustalona przez polskiego dystrybutora oscyluje w bliskiej okolicy 600 zł brutto, co stanowi o ok. 100 zł niższą cenę względem modelu LS360W oraz 250 zł względem LS460W (na dzień pisania niniejszego artykułu). Biorąc pod uwagę nieznaczne różnice dzielące wspomniane modele, porównywalną w gruncie rzeczy jakość nagrań video (choć to kwestia w dużej mierze subiektywna), a także bardziej zwartą i kompaktową budowę IS200W stanowi rozsądną propozycję w zakresie stosunku jakość/cena.

Reasumując, DOD IS200W pozytywnie mnie zaskoczył i ogólnie uważam go za ciekawy model dołączający do portfolio marki DOD. Zainteresowanych nabyciem tegoż modelu zapraszam do sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL:
Zapraszam także do komentowania i zadawania pytań dotyczących kamery DOD IS200W w komentarzach pod niniejszym artykułem lub na profilu Wideorejestratory24 na Facebooku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz