Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

poniedziałek, 29 grudnia 2014

AEE MagiCam S71 - pierwsze wrażenia, porównanie z S70


W niedawno opublikowanym teście porównawczym kamer sportowych, urządzeniem zauważalnie wybijającym się w porównaniu była kamera AEE MagiCam S70. S-siedemdziesiątka ujęła mnie jakością wykonania, funkcjonalnością, mnogością akcesoriów w zestawie, a także - a może przede wszystkim - jakością rejestrowanego obrazu video, która wyraźnie dystansowała konkurencję w rzeczonym teście porównawczym. Zgodnie z zapowiedziami, krótko po publikacji mojego testu do sprzedaży trafiła kamera sportowa AEE MagiCam S71 będąca bezpośrednim następcą testowanego modelu S70. Kamerę AEE S71 mam w posiadaniu od początku grudnia i niniejszym chciałbym podzielić się garścią wrażeń oraz porównać ją bezpośrednio z poprzednikiem.


AEE MagiCam S71 - co nowego?

Na początek krótkie podsumowanie jakiego rodzaju funkcjonalność oferuje AEE MagiCam S71:
 • Oferowane rozdzielczości zapisu video:
  • Ultra HD 4K 3840x2160 @ 15fps oraz 4K Cinema 4096x2160 @ 12fps
  • Ultra HD 2.7K 2704x1524 @ 30fps oraz 2704x1440 @ 24fps
  • Full HD 1920x1080 @ 60fps
  • HD 1280x720 @ 120fps
 • Szerokokątny szklany obiektyw UltraSharp
 • Matryca Exmor R o wysokiej czułości
 • Kąt widzenia 147 stopni
 • Wodoszczelna obudowa w zestawie zapewniająca ochronę do 100 metrów głębokości
 • Zintegrowany nadajnik WiFi
 • Dedykowana aplikacja dla Androida i iOS do zdalnego kontrolowania kamery
 • Pilot zdalnego sterowania z wyświetlaczem w zestawie
 • G-Sensor do automatycznego wznawiania nagrywania po wykryciu ruchu
 • Wybór trybów pomiaru ekspozycji
 • Tryb filmu poklatkowego (Time Lapse)
 • Tryb zdjęć seryjnych o rozdzielczości 16 mpix (do 10 kl./sek.)
 • Tryb nagrywania w pętli
 • Tryb samowyzwalacza fotograficznego
 • Gwint statywowy 1/4" bezpośrednio w obudowie kamery
 • Zewnętrzny kolorowy wyświetlacz TFT 2.0" z menu w języku polskim
 • Dwie baterie litowo-polimerowe o pojemności 1500 mAh w zestawie
 • Wyjście micro HDMI
 • Stereofoniczny mikrofon 48kHz
 • Bogaty zestaw wyposażenia standardowego

W dużym uproszczeniu, kamera S71 względem swojej poprzedniczki stanowi delikatną ewolucję, aniżeli totalną rewolucję. Niewprawne oko nie zauważy praktycznie żadnych różnic fizycznych pomiędzy dwoma stojącymi obok siebie egzemplarzami S70/S71. Różnice je dzielące, fizyczne jak i funkcjonalne, można wymienić na palcach jednej ręki, i są to:
 • nowe tryby rejestracji video w rozdzielczościach 4K oraz 2.7K;
 • zmieniony obiektyw o kącie pola widzenia zredukowanym do 147 stopni względem 170 st. w modelu S70;
 • system mocowań kluczowych akcesoriów (np. obudowy wodoszczelnej) zmieniony na dwuslotowy, a więc kompatybilny ze znakomitą większością akcesoriów dostępnych na rynku reklamowanych jako "dla GoPro".


  Aktualizacja luty 2015 - w ofercie alternatywnego dystrybutora marki AEE w Polsce znalazła się kamera AEE S70 z zestawem akcesoriów z mocowaniem dwuslotowym, a więc w pełni kompatybilnym z AEE S71 i innymi popularnymi na rynku kamerami sportowymi oraz akcesoriami.

I to by było właściwie na tyle. Tak, to naprawdę wszystkie praktyczne różnice jakie zdołałem zauważyć pomiędzy obydwoma modelami. Poza tym można zamiennie stosować wszelkie akcesoria modułowe, takie jak zewnętrzny ekran TFT LCD, zewnętrzna bateria dodatkowa, baterie wewnętrzne itp. Nawet obudowy wodoszczelne można stosować zamiennie, z tą oczywiście różnicą, że obudowa dedykowana modelowi S71 posiada dwuslotowe mocowanie, podobnie jak wszystkie akcesoria włączone do zestawu podstawowego S71. UWAGA! Obudowy wodoszczelne NIE SĄ wzajemnie zamienne, a ściślej włożenie modelu S70 do obudowy z modelu S71 i zamknięcie tylnej klapki w skrajnym przypadku doprowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia soczewki obiektywu!


Wydawałoby się, że gra jest niewarta świeczki, jednak biorąc pod uwagę, że model S71 kosztuje dokładnie tyle samo co S70 tuż przed premierą następcy (SRP 1449 zł), to można spokojnie stwierdzić, że mamy do czynienia z naturalnym podbiciem parametrów kamery bez straty finansowej, a wręcz zyskiem, gdyby wziąć pod uwagę znacznie szerszy wybór kompatybilnych akcesoriów.

Rozdzielczość 4K/2.7K - o co ten hałas?

Przyznam szczerze, że do zapowiadanych trybów rejestracji w rozdzielczościach 4K/2.7K byłem nastawiony sceptycznie. Byłem wręcz przekonany, że jakość zapisu video w tych trybach będzie niemal z urzędu gorsza od starego dobrego Full HD 1080p. Jednak już pierwsze eksperymenty z S71 w ręku rozwiały te wątpliwości. Nie owijając w bawełnę mogę stwierdzić, że jakość video 4K/2.7K nie odbiega w praktycznie żadnym stopniu od 1080p! Zgoda, maksimum 15 klatek na sekundę w trybie 4K powoduje, że obraz nie jest płynny, ale w kwestii ogólnej jakości obrazu jest naprawdę dobrze. Sami zobaczcie - oto kilka kadrów wyciętych z nagrań w rzeczonych rozdzielczościach:

2.7K 2704x1524p @ 30fps4K 3840x2160p @ 15fps


Można by też się spierać czy tak wysokie rozdzielczości są faktycznie nam potrzebne, skoro ten stary dobry Full HD 1080p radzi sobie równie dobrze, także w 60 klatkach na sekundę. Niemniej biorąc pod uwagę coraz większą popularność telewizorów 4K, stawiam, że w okresie max 2 lat stare dobre Full HD będzie już tylko stare, a rozdzielczości video 2.7K oraz 4K będą stanowić defacto standard rejestracji i odtwarzania video w domowych pieleszach.

AEE S70 vs. S71 - jakość video

AEE MagiCam S71 kontynuuje dobrą passę modelu S70 pod względem jakości rejestrowanego obrazu video w rozdzielczościach 1080p lub niższych. Podobnie jak poprzednik, S71 nagrywa z maksymalnym bitrate 30 Mbps co przekłada się na świetne odwzorowanie detali w materiałach video. Ale uwaga! Da się jednak zauważyć istotną różnicę podczas nagrywania w nocy. S70 rejestrowała obraz nieco ciemny i o zielonkawym zabarwieniu, ale jednak ostry i niemal pozbawiony szumów. W modelu S71 mamy do czynienia z zasadniczo jaśniejszym i bardziej naturalnym kolorystycznie obrazem, co jest jednak okupione sporymi szumami. To zaiste zastanawiająca różnica i po cichu liczę, że jest to kwestia programowa możliwa do wyprostowania ewentualną aktualizacją firmware urządzenia.

Poniżej kilka zestawów porównawczych klatek wyciętych z nagrań video. Po lewej AEE S70, po prawej AEE S71. Po kliknięciu można obejrzeć kadr w pełnej rozdzielczości.

S70 vs. S71 - 1080p 30fps
S70 vs. S71 - 1080p 60fps
S70 vs. S71 - 720p 60fps
S70 vs. S71 - 720p 120fps
S70 vs. S71 - 1080p 30fps @ night


Testowe nagrania video

Trzy sample video zrzucone bezpośrednio z kamery, bez dodatkowej obróbki:

Podsumowanie

Reasumując na bazie tych kilku "pierwszych wrażeń", kamera AEE MagiCam S71 jest udaną kontynuacją modelu S70 i ponownie zrobiła na mnie pozytywne wrażenie. Zasadnicze zalety to większa rozdzielczość zapisu video bez utraty jakości, a także bardziej wszechstronny system mocowań akcesoriów, co zdecydowanie uprości dopasowanie niestandardowych dodatków. Redukcja kąta widzenia obiektywu jest bardziej zauważalna "na papierze", aniżeli w rzeczywistych nagraniach wideo, natomiast niepokojąca jest jakość nagrań nocnych - zobaczymy czy aktualizacje firmware w tym zakresie przyniosą poprawę. 

Ogólnie jednak zmiany ocenić należy na plus - a zwłaszcza, że AEE S71 kosztuje dokładnie tyle samo co poprzednik przed premierą następcy, a więc 1449 zł brutto. W tym zasięgu budżetowym propozycja AEE stanowi bezpośrednią i silną konkurencję dla GoPro HERO 4 Silver. Kamer marki GoPro z najnowszej serii HERO 4 nie miałem jeszcze okazji testować, jednak jak tylko będę miał taką możliwość, na pewno podzielę się wrażeniami.

Zachęcam też do pozostawiania komentarzy i dodatkowych pytań dotyczących AEE S71 pod tym postem - na każdy postaram się udzielić odpowiedzi w miarę mojej wiedzy i doświadczenia.


Gdzie kupić?

Kamera AEE MagiCam S71 jest dostępna do nabycia w sklepie WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym proponujemy także dodatkowy rabat na oryginalne akcesoria wysokiej jakości marki AEE przy jednoczesnym zakupie kamery. Zapraszam serdecznie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz