Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

wtorek, 18 listopada 2014

Test porównawczy kamer sportowych

Jak do tej pory kamery do samochodu dominują tematykę niniejszego bloga, niemniej od pewnego czasu obserwuję także rynek kamer sportowych. Do moich rąk trafiło niedawno kilka ciekawych urządzeń tego rodzaju, zatem postanowiłem wykonać test porównawczy i przekonać się jaka jest jakość zapisywanego przez nich materiału video. W porównaniu wzięło udział łącznie 7 modeli: GoPro HERO 3+ Silver, AEE Magicam SD18A, SD21W oraz S70, Redleaf RD990 oraz RD990C, a także Mobius ActionCam, recenzowany już na tym blogu. Zapraszam serdecznie do lektury testu oraz spojrzenia na efekty porównania własnym okiem.

Geneza

Podstawowym założeniem niniejszego porównania było sprawdzenie kamer pod kątem jakości zapisywanego obrazu video i nie skupiałem się na ich parametrach czy też szczegółowych walorach funkcjonalnych. Ponadto chciałem przekonać się jak kamery ze znacznie niższej półki cenowej porównują się do produktów marki GoPro, będącej bezsprzecznym liderem na rynku kamer sportowych i akcesoriów, ale też w adekwatnej cenie. Innymi słowy - jakiej jakości video nagrywa "chińczyk" za ok. 400 zł w porównaniu do kamery GoPro za ok. 1200 zł.

Przy okazji dodam, że doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że GoPro niedawno wprowadziło na rynek budżetowy model HERO w cenie 549 zł, jednakże nie udało mi się go włączyć do testu. Mam ten model na "celowniku" i jak tylko znajdzie się on w moich rękach, planuję opublikować kolejne porównanie, bowiem jestem bardzo ciekaw co GoPro ma do zaoferowania w strefie cenowej, której dotychczas unikało jak ognia.

Kamery testowe

GoPro HERO 3+ Silver


Kamera, o której można by rzec: klasyka gatunku. Uznana i ceniona marka GoPro w wersji ze średniej półki cenowej. W chwili publikacji artykułu kamera jest dostępna w sugerowanej cenie detalicznej 1199 zł i stanowi optymalny balans pomiędzy najdroższą serią HERO 4 Silver/Black, a tańszymi modelami HERO 3 White oraz HERO. Oferuje zapis video max 1080p 60fps oraz 720p 120fps, a także posiada wbudowany moduł WiFi. Niestety standardowy zestaw sprzedażowy jest dość ubogi i zawiera obudowę wodoszczelną zapewniającą ochronę do głębokości 40 metrów, zestaw 2 mocowań samoprzylepnych i 2 szybkozłączek, kabel USB oraz przegub mocujący 3-osiowy (3-Way Pivot). Jak na GoPro przystało, jakość wykonania jest na bardzo wysokim, adekwatnym do ceny poziomie.

AEE Magicam S70


Kamera sportowa Magicam S70 stanowi obecnie flagowy produkt marki AEE dostępny na polskim rynku. Rejestrator oferuje zapis video max 1080p 60fps oraz 720p 120fps, a także bogaty zestaw standardowy: wodoszczelna obudowa do 100 metrów głębokości, kolorowy ekran TFT LCD (moduł), pilot bezprzewodowy z wyświetlaczem kontrolnym oraz klamrą, dodatkowa bateria zewnętrzna (moduł), dodatkowa klapka do obudowy wodoszczelnej, uchwyt do mocowania kamery bez obudowy wodoszczelnej, szybkozłączka, adapter do akcesoriów GoPro, mocowania samoprzylepne (płaskie i zakrzywione), wkładki przecimgielne, śruba mocująca, pokrowiec, ładowarka sieciowa z kablem USB, uchwyt/sznurek na rękę, pasek na pilota. Kamera ma także zintegrowany moduł WiFi, a jakością i precyzją wykonania zdecydowanie dorównuje GoPro, co zresztą charakteryzuje również dołączone akcesoria. Kawałek solidnego sprzętu, ale też w solidnej cenie, bowiem zestaw został wyceniony na poziomie 1449 zł. Z informacji dystrybutora wynika jednak, że w niedalekiej przyszłości planowane jest wprowadzenie na rynek nowszej wersji tegoż modelu o oznaczeniu S71, wyróżniającego się opcją nagrywania video w rozdzielczościach 4K i 2.7K.

AEE Magicam SD21W


Kolejny przedstawiciel marki AEE w teście to model SD21W. Kamera proponuje zapis video max 1080p 30fps (60fps z interpolacją), 720p 60fps oraz 480p 720fps i kosztuje w momencie publikacji testu 1090 zł. Kamera posiada funkcję WiFi w postaci dodatkowego modułu dołączanego z tyłu obudowy zamiennie z ekranem LCD lub dodatkową baterią. Magicam SD21W oferuje bezsprzecznie najbogatszy zestaw akcesoriów w standardowym wyposażeniu - przyznam, że otwierając pudełko z kamerą byłem zaskoczony, że aż tak wiele się do niego zmieściło. Znajdujemy w nim: wodoszczelna obudowa (do 100 metrów głębokości), kolorowy ekran TFT LCD (moduł), moduł WiFi, dodatkowa bateria zewnętrzna (moduł), bezprzewodowy pilot z klamrą, pokrowiec, ładowarka sieciowa, silikonowa osłona obudowy wodoszczelnej, uchwyty/linki zabezpieczające, wkładki przeciwmgielne, adapter na gwint statywowy, samoprzylepne mocowania płaskie i zakrzywione, kabel AV, mocowanie boczne do kasku, mocowanie typu "selfshot", uchwyt do mocowania kamery bez obudowy wodoszczelnej, szybkozłączka, dodatkowa klapka do obudowy wodoszczelnej oraz kabel USB. Zestaw zaiste imponujący.

AEE Magicam SD18A


Ostatni reprezentant marki AEE w teście porównawczym to kamera typu entry level, a więc propozycja z niższej półki wyceniona na 549 zł. Kamera jest bliźniaczo podobna do modelu SD21W i różni się kilkoma aspektami technicznymi oraz wyposażeniem standardowym. Maksymalna rozdzielczość video to 1080p 30fps oraz 720p 60fps, a w raczej ubogim zestawie znajdziemy jedynie wodoszczelną obudowę (do 60 metrów głębokości), zewnętrzny ekran TFT LCD (moduł), mocowanie samoprzylepne płaskie, szybkozłączkę oraz kabel USB.

Redleaf RD990 oraz RD990C


Kamery sportowe Redleaf to budżetowe alternatywy dla kamer z wyższej półki. Ofertę otwiera model RD990 w cenie 529 zł proponujący zapis w rozdzielczościach max 1080p 30fps oraz 720p 60fps, a także zintegrowany moduł WiFi. Bliźniaczy model RD990C jest zubożony o moduł WiFi oraz tryb 720p 60fps (maximum to 1080p 30fps 720p 30fps) i kosztuje 429 zł. Warto jednak zauważyć dość bogate wyposażenie standardowe obydwu modeli w stosunku do ceny, które zawiera: dwie baterie li-ion, wodoszczelną obudowę (do 60 metrów głębokości), uchwyt do rur i kierownic, elementy przegubowe, mocowania samoprzylepne z szybkozłączkami (płaskie i zakrzywione), śruby montażowe, mocowanie do paska, pasek, adapter statywowy, kabel USB, kabel HDMI. Kamera wraz z akcesoriami jest dostarczana w wygodnej walizeczce porządkującej wszystkie elementy zestawu.

Mobius ActionCam


Ostatni uczestnik porównania to kamera nie tyle stricte sportowa, co... uniwersalna. Jej miniaturowe wymiary sprawiają, że może pełnić wiele funkcji, ale jak nazwa wskazuje - Mobius ActionCam - to także kamera akcji, więc zdecydowałem włączyć ją do porównania. Oferowana rozdzielczość maksymalna to 1080p 30fps lub 720p 60fps, natomiast wyposażenie standardowe jest najuboższe i zawiera jedynie kabel USB, bazę montażową, rzep z taśmą dwustronną, osłonę na obiektyw oraz miniaturowy śrubokręt imbusowy do demontażu obiektywu. Mobius w takiej postaci jest wyceniony na 309 zł. Warto jednak zaznaczyć, że do kamery można dobrać wiele dedykowanych akcesoriów, a jej nietuzinkowy charakter sprawia, że zyskała bardzo dużą popularność w kraju i na świecie. Należy również odnotować, że Mobius występuje w dwóch wersjach: "classic" - z obiektywem standardowym, oraz "wide" - z obiektywem szerokokątnym. Do niniejszego porównania użyta została wersja classic.

Więcej szczegółów o Mobiusie można przeczytać w osobnej recenzji kamery Mobius ActionCam.

Dane techniczne

Tabela z porównaniem specyfikacji kamer użytych do testu. Ceny podane w zestawieniu odzwierciedlają sugerowane ceny detaliczne (SRP) przez dystrybutorów, aktualne w dniu publikacji niniejszego artykułu.


Materiał porównawczy

Poniżej zamieszczam zestaw ujęć porównawczych wykonanych w różnych warunkach, prezentujących jakość zapisu video każdej z kamer. Każda z kamer w trakcie wykonywania testu pracowała w trybie ustawień domyślnych w rozdzielczości 1920x1080 30fps (za wyjątkiem kilku ujęć z Mobiusa, który przypadkowo był ustawiony w trybie wąskiego pola widzenia).

Wszystkie poniżej zaprezentowane kadry zostały wyeksportowane z surowego pliku video do pliku png za pomocą odtwarzacza video VLC, a następnie skompresowane do pliku jpg z ustawieniem minimum kompresji - maksimum jakości. Każdy z kadrów można obejrzeć w natywnej rozdzielczości po kliknięciu w miniaturkę.

Kadry w pełnej rozdzielczości dają niezły pogląd na ogólną jakość każdej z kamer, w dalszej części artykułu znajdziecie także przykładowe nagrania video, a także szczegółowe zbliżenia z analizą mocnych i słabych punktów.

Kolejność kadrów:
GoPro HERO 3+ Silver - Mobius ActionCam - Redleaf RD990 - Redleaf RD990C - AEE Magicam S70 - AEE Magicam SD18A - AEE Magicam SD21W

Link do pliku zip ze wszystkimi zdjęciami w jednej paczce (135 MB)

Słoneczne przedpołudnie - ujęcie 1


Od góry z lewej: GoPro 3+ Silver - Mobius - RD990 - RD990C - S70 - SD18A - SD21W


Słoneczne przedpołudnie - ujęcie 2


Od góry z lewej: GoPro 3+ Silver - Mobius - RD990 - RD990C - S70 - SD18A - SD21W


Słoneczne przedpołudnie - ujęcie 3


Od góry z lewej: GoPro 3+ Silver - Mobius - RD990 - RD990C - S70 - SD18A - SD21W


Słoneczne przedpołudnie - ujęcie pod słońce 1


Od góry z lewej: GoPro 3+ Silver - Mobius - RD990 - RD990C - S70 - SD18A - SD21W


Słoneczne przedpołudnie - ujęcie pod słońce 2


Od góry z lewej: GoPro 3+ Silver - Mobius - RD990 - RD990C - S70 - SD18A - SD21W


Kwiaty w słońcu


Od góry z lewej: GoPro 3+ Silver - Mobius - RD990 - RD990C - S70 - SD18A - SD21W


Osiedle - ujęcie 1


Od góry z lewej: GoPro 3+ Silver - Mobius - RD990 - RD990C - S70 - SD18A - SD21W


Osiedle - ujęcie 2


Od góry z lewej: GoPro 3+ Silver - Mobius - RD990 - RD990C - S70 - SD18A - SD21W


Osiedle - ujęcie 3


Od góry z lewej: GoPro 3+ Silver - Mobius - RD990 - RD990C - S70 - SD18A - SD21W


Pochmurne popołudnie - ujęcie 1


Od góry z lewej: GoPro 3+ Silver - Mobius - RD990 - RD990C - S70 - SD18A - SD21W
W tym zestawie Mobius ActionCam został omyłkowo ustawiony w trybie wąskiego pola widzenia.


Pochmurne popołudnie - ujęcie 2


Od góry z lewej: GoPro 3+ Silver - Mobius - RD990 - RD990C - S70 - SD18A - SD21W
W tym zestawie Mobius ActionCam został omyłkowo ustawiony w trybie wąskiego pola widzenia.


Pochmurne popołudnie - ujęcie 3


Od góry z lewej: GoPro 3+ Silver - Mobius - RD990 - RD990C - S70 - SD18A - SD21W
W tym zestawie Mobius ActionCam został omyłkowo ustawiony w trybie wąskiego pola widzenia.


Pomieszczenie - pod światło


Od góry z lewej: GoPro 3+ Silver - Mobius - RD990 - RD990C - S70 - SD18A - SD21W
W tym zestawie Mobius ActionCam został omyłkowo ustawiony w trybie wąskiego pola widzenia.


Pomieszczenie - regały


Od góry z lewej: GoPro 3+ Silver - Mobius - RD990 - RD990C - S70 - SD18A - SD21W
W tym zestawie Mobius ActionCam został omyłkowo ustawiony w trybie wąskiego pola widzenia.


Wieczór - ujęcie 1


Od góry z lewej: GoPro 3+ Silver - Mobius - RD990 - RD990C - S70 - SD18A - SD21W
W tym zestawie Mobius ActionCam został omyłkowo ustawiony w trybie wąskiego pola widzenia.


Wieczór - ujęcie 2


Od góry z lewej: GoPro 3+ Silver - Mobius - RD990 - RD990C - S70 - SD18A - SD21W
W tym zestawie Mobius ActionCam został omyłkowo ustawiony w trybie wąskiego pola widzenia.


Wieczór - ujęcie 3


Od góry z lewej: GoPro 3+ Silver - Mobius - RD990 - RD990C - S70 - SD18A - SD21W
W tym zestawie Mobius ActionCam został omyłkowo ustawiony w trybie wąskiego pola widzenia.


Wieczór - ujęcie 4


Od góry z lewej: GoPro 3+ Silver - Mobius - RD990 - RD990C - S70 - SD18A - SD21W
W tym zestawie Mobius ActionCam został omyłkowo ustawiony w trybie wąskiego pola widzenia.


Wieczór - ujęcie 5


Od góry z lewej: GoPro 3+ Silver - Mobius - RD990 - RD990C - S70 - SD18A - SD21W
W tym zestawie Mobius ActionCam został omyłkowo ustawiony w trybie wąskiego pola widzenia.


Wieczór - ujęcie 6


Od góry z lewej: GoPro 3+ Silver - Mobius - RD990 - RD990C - S70 - SD18A - SD21W
W tym zestawie Mobius ActionCam został omyłkowo ustawiony w trybie wąskiego pola widzenia.


GoPro HERO 3+ Silver vs. Magicam S70

Osobny zestaw kilku kadrów porównawczych z filmów zarejestrowanych w trybach, które oferują tylko dwie kamery w teście (720p 120fps i 1080p 60fps).

Kolejność kardów:
GoPro HERO 3+ Silver - AEE Magicam S70

Tryb 720p 120fps


Od lewej: GoPro HERO 3+ Silver - AEE Magicam S70Od lewej: GoPro HERO 3+ Silver - AEE Magicam S70Od lewej: GoPro HERO 3+ Silver - AEE Magicam S70Od lewej: GoPro HERO 3+ Silver - AEE Magicam S70Od lewej: GoPro HERO 3+ Silver - AEE Magicam S70


Tryb 1080p 60fps


Od lewej: GoPro HERO 3+ Silver - AEE Magicam S70Od lewej: GoPro HERO 3+ Silver - AEE Magicam S70Od lewej: GoPro HERO 3+ Silver - AEE Magicam S70Od lewej: GoPro HERO 3+ Silver - AEE Magicam S70Od lewej: GoPro HERO 3+ Silver - AEE Magicam S70


Testowe nagrania video

Poniżej linki do surowych plików mov/mp4 zgranych bezpośrednio z kart pamięci, bez dodatkowej obróbki i kompresji. 

Analiza "pod lupą"

Kardy w pełnej rozdzielczości na pierwszy rzut oka mogą różnić się nieznacznie - zwłaszcza te z nagrań przy dobrym oświetleniu - dlatego warto przyjrzeć się im z bliska. Z niektórych kadrów w pełnej rozdzielczości w formacie png wyciąłem fragmenty o wymiarach 150x250 pikseli, żeby zwrócić uwagę jak poszczególne modele radzą sobie z rozmaitymi detalami, ostrością obrazu, odwzorowaniem kolorów itp.

Słoneczne przedpołudnie - ujęcie 1

W tym zestawie warto zwrócić uwagę na odwzorowanie detali takich jak faktura krzewów i drzew czy płotu wokół domu. Nadspodziewanie dobrze wypada tutaj RD990C, choć odwzorowanie kolorów pozostawia nieco do życzenia. Bardzo dobrze radzi sobie również Magicam S70. In-minus zaskakuje natomiast GoPro, z którego obraz jest nieco rozmyty, choć kolorystycznie poprawny.


Od góry z lewej: GoPro 3+ Silver - Mobius - RD990 - RD990C - S70 - SD18A - SD21W

Słoneczne przedpołudnie - ujęcie 3

Ten kadr wybrałem ze względu na zacieniony obszar i warto zauważyć jak dobrze poradził sobie z tym problemem Magicam S70. Najsłabiej natomiast bez dwóch zdań prezentuje się kadr z Magicama SD18A.


Od góry z lewej: GoPro 3+ Silver - Mobius - RD990 - RD990C - S70 - SD18A - SD21W

Kwiaty w słońcu

Bijący w oczy róż jest widziany zupełnie inaczej przez kamery uczestniczące w porównaniu. Wskazanie najlepszego ujęcia w tym zestawie jest kwestią mocno subiektywną (parafrazując klasyka: ile jest różu w różowym?), jednak moim zdaniem w zakresie kolorystycznym wskazałbym na równi GoPro, S70 oraz SD21W. Natomiast pod kątem ostrości kadru znów na czoło wybija się RD990C.


Od góry z lewej: GoPro 3+ Silver - Mobius - RD990 - RD990C - S70 - SD18A - SD21W

Osiedle - ujęcie 2

Plac zabaw i korony drzew w znacznym oddaleniu - która kamera zachowuje najwięcej szczegółów? Choć tu akurat najprościej jest wskazać tę, która zachowuje ich najmniej i jest to zdecydowanie... GoPro.


Od góry z lewej: GoPro 3+ Silver - Mobius - RD990 - RD990C - S70 - SD18A - SD21W


Wieczór - ujęcie 1

Czas na szczegółowe zbliżenia z ujęć wieczornych. Z tymi warunkami kompletnie nie radzą sobie RD990 (bez "C"!) oraz SD18A, kiepsko też wygląda Mobius. Ponownie świetnym ostrzeniem obrazu popisuje się RD990C. Magicam S70 natomiast generuje obraz nienaturalnie zielonkawy, choć najlepiej poradził sobie z blaskiem ulicznej latarni.


Od góry z lewej: GoPro 3+ Silver - Mobius - RD990 - RD990C - S70 - SD18A - SD21W

Wieczór - ujęcie 3

Kolejny rzut wieczorny, w którym budżetowy model RD990C wręcz deklasuje rywali jakością ostrzenia, a dramatycznie wyglądają ponownie kamery RD990 oraz SD18A.


Od góry z lewej: GoPro 3+ Silver - Mobius - RD990 - RD990C - S70 - SD18A - SD21W

Podsumowanie (subiektywne)

Przeprowadzenie tego testu było dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem. Jak wspomniałem we wstępie, dopiero rozpoczynam eksplorację rynku kamer sportowych i ten test już dał mi wstępne pojęcie o tym czego można się po takich urządzeniach spodziewać. Z pewnością będę tego rodzaju porównania powtarzał jak tylko nadarzy się taka okazja, a efekty publikował na blogu. Na pewno chciałbym w niedalekiej przyszłości zwrócić baczniejszą uwagę na kamery GoPro, a zwłaszcza najnowszy model HERO z budżetowej półki. Na celowniku mam także kamery sportowe z serii SJ4000, które ostatnio zdobywają ogromną popularność, choć z tego co się orientuję pod względem technicznym (tzn. zastosowanego chipsetu i przetwornika obrazu) jest to defacto klon modelu RD990C.

Jeśli chodzi o wskazanie zwycięzcy porównania, to tak naprawdę trudno o obiektywną ocenę wskazującą jednoznacznie urządzenie, które sprawdziło się najlepiej. Jak mówi pewne powiedzenie, każda sroczka swój ogon chwali, zapewne więc fani i użytkownicy marki GoPro będą bronić produktów swojej marki - i to jest zrozumiałe. Jednak subiektywnie muszę stwierdzić, że GoPro HERO 3+ Silver mnie lekko rozczarowało. Moim zdaniem kamera rejestruje obraz poprawny, ale nie wystrzałowy, co widać szczególnie na zbliżeniach gdzie okazuje się, że detale są mocno rozmyte. Zdecydowanie in-plus zaskoczył natomiast Redleaf RD990C, który rejestruje obraz bardzo ostry, nieźle radzi sobie w ciemności, choć jednocześnie kolorystyka jest wyjałowiona i wyblakła.

Na szczególną uwagę zasługuje moim zdaniem AEE Magicam S70, który rejestruje obraz ostry jak żyleta niezależnie od warunków, dobrze radzi sobie w ciemności i zachowaniem detali w całym kadrze, a summa summarum uważam, że prezentuje się lepiej od GoPro - uwzględniając także funkcjonalność, wyposażenie standardowe czy jakość wykonania. Na chwilę obecną cena modelu S70 jest odrobinę wygórowana w kontekście ostatnich nowości ze stajni GoPro, niemniej z moich informacji wynika, że spore nadzieje można wiązać z modelem S71 planowanym do wprowadzenia na polski rynek jeszcze przed Bożym Narodzeniem 2014.

Na przeciwległym biegunie leży niestety Magicam SD18A, który nie zachwyca w dzień, a zupełnie nie radzi sobie w nocy i uważam, że w tym zakresie cenowym zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w kamery z rodziny Redleaf.

Reasumując, okazuje się, że kamera w cenie ok. 430 zł jest w stanie całkiem skutecznie konkurować w zakresie jakości video ze znacznie wyżej cenionym urządzeniami - również z GoPro HERO 3+ Silver w cenie ok. 1200 zł. Oczywiście nie mam porównania z kamerami GoPro HERO z najnowszej serii 4, choć tego typu porównanie byłoby zupełnie nieadekwatne. Bardziej naturalne byłoby tutaj porównanie z budżetowym GoPro HERO za 549 zł - i do takiego porównania będę wkrótce dążył.

Gdzie kupić?

Jak zwykle zapraszam do sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym obecnie do nabycia są:
Oficjalni przedstawiciele detaliczni marki GoPro są dostępni na stronie firmy Freeway, autoryzowanego dystrybutora GoPro w Polsce.

Tylko sprawdzone wideorejestratory samochodowe w sklepie WR24.PL

PS. Szczególne podziękowania dla Filipa za pomoc przy realizacji testu. ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz