Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

poniedziałek, 3 listopada 2014

Recenzja kamer samochodowych TrueCam A5 i A7


Jakiś czas temu przypadkowo trafiłem na ofertę samochodowych rejestratorów jazdy marki TrueCam. Marka ta dotąd raczej mało znana na polskim rynku oferuje cztery modele: niskobudżetowy A3, model klasy średniej A4, wyższy A5 oraz flagowy A7. Dwa ostatnie charakteryzują się dołączonym do zestawu modułem GPS ze zintegrowaną bazą fotoradarów obejmującą teren Europy i Rosji oraz komunikatami głosowymi, a model A7 także zaawansowanym układem przetwarzania obrazu oferującym rejestrację wideo w rozdzielczości Super Full HD (lub Full HD+) 2304x1296p przy 30 klatkach na sekundę. Takie parametry budzą zaciekawienie, więc na tapetę biorę modele A5 oraz A7.

Kamery samochodowe TrueCam A5 i A7 są identyczne wizualnie, a różnica tkwi w środku - obydwa modele są oparte o różne procesory oraz podzespoły odpowiedzialne za przetwarzanie obrazu video. Jednakże większość cech i funkcjonalności jest wspólna.


Cechy wspólne TrueCam A5 i A7

 • Obiektyw o przesłonie f/2.0 i kącie widzenia 130 stopni z możliwością montażu dodatkowych filtrów
 • Moduł odbiornika GPS z bazą fotoradarów obejmującą Europę i Rosję oraz komunikatami głosowymi w języku polskim
 • Opcja aktualizacji bazy fotoradarów oraz wgrywania alternatywnych komunikatów głosowych
 • Format pliku MOV, kompresja H.264
 • Tryb HDR (High Dynamic Range)
 • Czujnik wstrząsów (G-Sensor)
 • Tryb detekcji ruchu
 • Tryb nagrywania w pętli
 • Funkcja SOS
 • Uchwyt montażowy z gniazdem zasilania umożliwiający prosty montaż/demontaż rejestratora
 • Automatyczny start i wyłączanie
 • Wyświetlacz 2.7" z menu w języku polskim
 • Podświetlanie klawiszy funkcyjnych
 • Wyjście HDMI
 • Wbudowana bateria 400 mAh

Cechy rejestratora TrueCam A5

 • Procesor Ambarella A5
 • Matryca 1/2.7" 2 Mpix CMOS OV2710
 • Rozdzielczości video:
  • 1920x1080@30fps
  • 1280x720@30fps

Cechy rejestratora TrueCam A7

 • Procesor Ambarella A7
 • Matryca 1/3" 4 Mpix CMOS OV4689
 • Rozdzielczości video:
  • 2304x1296@30fps
  • 1920x1080@45fps
  • 1920x1080@30fps
  • 2560x1080@30fps (21:9)
  • 1280x720@60fps

Moduł GPS

Trochę nietypowo rozpocznę od opisu modułu odbiornika GPS znajdującego się w standardowym wyposażeniu obydwu kamer, bo uważam, że zasługuje na uwagę. Celowo określam odbiornik GPS "modułem", bowiem jest on faktycznie modułem podłączanym do gniazda USB umieszczonego w uchwycie. Moduł odbiornika GPS można swobodnie zdemontować bez wpływu na pracę rejestratora jako-takiego. Jest to interesujące rozwiązanie, z którym nie spotkałem się wcześniej w żadnym innym wideorejestratorze.


Jak wspomniałem we wstępie, moduł odbiornika GPS posiada także zintegrowaną bazę fotoradarów - jak deklaruje producent baza zawiera 33 tys. lokalizacji z 36 krajów Europy oraz z Rosji, a zatem jej zasięg jest imponujący. Ostrzeżenia o zbliżającym radarze są sygnalizowane komunikatem dźwiękowym, wraz z głosową informacją o obowiązującym na danym odcinku ograniczeniem prędkości.

Komunikaty głosowe modułu GPS zasługują na zwrócenie uwagi. Miły kobiecy głos sygnalizuje okoliczne fotoradary, natomiast ciekawym dodatkiem jest uprzejme powitanie po uruchomieniu rejestratora, przypomnienie o zapięciu pasów, czy taki drobiazg jak sygnalizacja pełnej godziny (np. "minęła godzina czternasta"). To kolejne novum, z którym nie spotkałem się wcześniej, a uważam za miły dodatek ponad standardową funkcjonalność.


Komunikaty głosowe można w prosty sposób wyłączyć za pomocą przełącznika on/off z boku modułu. Ta możliwość jest przydatna np. podczas jazdy nocą z pasażerami. Wyłączenie komunikatów głosowych nie ma wpływu na działanie funkcji śledzenia GPS.

Producent przewiduje możliwość aktualizacji bazy fotoradarów, jak i wgrywania alternatywnych komunikatów głosowych za pomocą dedykowanych narzędzi do aktualizacji uruchamianych w środowisku Windows. Aplikacje te są dostępne do pobrania bezpłatnie ze strony http://truecam.pl/firmware/

Ważna uwaga: aby dokonać aktualizacji komunikatów dźwiękowych w module odbiornika GPS należy koniecznie użyć dedykowanego kabla USB dołączonego do zestawu, w przeciwnym razie aktualizacja nie będzie możliwa.


Pewnym mankamentem zauważonym podczas testów jest brak opcji zapisu danych GPS (pozycja geograficzna, prędkość itp.) bezpośrednio na nagraniu video. Problem ten dotyczy jedynie modelu TrueCam A7, w modelu A5 nie ma problemu z wyświetlaniem np. prędkości na nagraniu, a ponadto w ustawieniach kamery istnieje możliwość wyłączenia tej funkcji. Jak udało mi się ustalić u polskiego dystrybutora marki TrueCam, ten problem jest znany i zostanie wkrótce poprawiony poprzez aktualizację firmware dla modelu A7. Trzymam za słowo.
Aktualizacja dn. 4.11.2014: Producent udostępnił aktualizację firmware dla modelu A7, dzięki której możliwy jest (opcjonalny) zapis danych z odbiornika GPS bezpośrednio na nagraniu video. Aktualizacja jest dostępna do pobrania bezpłatnie ze strony http://www.truecam.pl/firmware/

Wspomniana już aplikacja DVR Player dla Windows należy raczej do klasyki gatunku i oferuje dość typowe dla tego rodzaju programów funkcjonalności. A zatem mamy: przegląd klipów video zapisanych na karcie pamięci, odtwarzacz video, wizualizację przebiegu trasy na Google Maps, odczyt prędkości pojazdu oraz danych z G-Sensora. Mimo to godną odnotowania ciekawostką jest fakt, że aplikacja nie wymaga instalacji, a plik uruchomieniowy jest automatycznie kopiowany na kartę pamięci po jej włożeniu do rejestratora, dzięki czemu można jej używać praktycznie "z marszu" po podłączeniu kamery do komputera.


Poznajcie Andżelikę...

Na koniec opisu modułu GPS pozostawiam pewien smaczek. Otóż producent funkcję powiadamiania głosowego potraktował z pewnym przymrużeniem oka i udostępnił do samodzielnej aktualizacji pakiet głosowy o wiele mówiącej nazwie "Andżelika - królowa samochodów". Posłuchajcie sami... :)


Jakość zapisu video

Ze względu na różnice dzielące TrueCam'y A5 i A7, kwestię jakości nagrań opiszę osobno dla każdego modelu.

Truecam A7

A-siódemce zastosowano procesor Ambarella A7 oraz 4-megapikselową matrycę OV4689 i są to komponenty bardzo dobrej klasy, stosowane w kamerach z tzw. wyższej półki. Warto przy okazji nadmienić, że ten sam procesor zastosowano m.in. w znanych kamerach sportowych marki GoPro. 

Główną zaletą modelu A7 wynikającą z zastosowania wspomnianych komponentów jest możliwość rejestracji obrazu w rozdzielczości Super Full HD, tj. 2304x1296 pikseli przy 30 klatkach na sekundę. Liczba rejestrowanych pikseli w rozdzielczości Super Full HD jest aż o 44% większa od rozdzielczości Full HD.


Oprócz trybu 2304x1296p warto wyróżnić także tryb Full HD 1080p 45fps, a także tryb Wide Full HD 2560x1080p 30fps (format 21:9) zapewniający bardzo szerokie pole widzenia. Jest też 60-klatkowy tryb HD 720p, ale wątpię by ktokolwiek zawracał sobie głowę rozdzielczością 720p, a zwłaszcza w kamerze umożliwiającej zapis Super Full HD.

Filmy rejestrowane są w kontenerze MOV i kompresowane za pomocą popularnego kodeka H.264. W rozdzielczości 1296p bitrate video wynosi ok. 17-18 Mbps, a co ciekawe w trybie 1080p bitrate jest niższy i wynosi ok. 12-13 Mbps. Gwoli wyjaśnienia, bitrate w uproszczeniu oznacza ilość danych przetwarzanych w jednostce czasu, a im większy bitrate, tym zasadniczo lepsza jakość obrazu. 

W kwestii przestrzeni na karcie niezbędnej do zapisu klipów video, w rozdzielczości 1296p jedna minuta nagrania zajmuje ok. 140 MB, a przy 1080p ok. 98 MB.

Z HDR czy bez?

Rejestrator TrueCam A7 oferuje także tryb 1080p HDR (High Dynamic Range), który w dużym uproszczeniu powinien poprawiać jakość obrazu o zwiększonym kontraście, np. podczas jazdy pod słońce lub nocą przy oślepiających światłach aut jadących z naprzeciwka. Jak tryb ten wygląda w praktyce? Przykładowe porównanie kadru z opcją HDR i bez HDR prezentuję poniżej. O ile cały kadr nie wygląda ani lepiej ani gorzej, detale "ukryte" w zacienionym obszarze widać lepiej w trybie z opcją HDR.
Przykładowe nagrania video

Przechodzimy do meritum, czyli przykładowych nagrań demonstrujących jakość zapisu video. A jak z tą jakością? Moim zdaniem - bardzo dobrze. Pomimo powiększenia liczby rejestrowanych pikseli w trybie Super Full HD, jakość nagrania pozostaje na wysokim poziomie - zarówno w dzień jak i w nocy.

Na niektórych nagraniach widoczny jest efekt "falowania" obrazu. Odpowiedzialny za to jest, jak się domyślam, układ cyfrowej stabilizacji obrazu, próbujący trochę "na wyrost" ustabilizować drgania kamery. Nie ma to jednak znaczącego wpływu na jakość jako-taką, a efekt jest widoczny bardzo rzadko i głównie podczas postoju.

Przykładowe nagrania prosto z rejestratora bez jakiejkolwiek obróbki:

Poniżej playlista YouTube z kilkoma filmami zarejestrowanymi przez TrueCam A7 - zarówno w dzień jak i w nocy, w rozdzielczościach 1296p oraz 1080p. Proszę brać poprawkę na fakt, że YouTube dokonuje dodatkowej kompresji video, w związku z czym oryginalne video jest lepszej jakości niż oglądane poprzez YT.TrueCam A5

W bliźniaczym modelu A5 zastosowano procesor Ambarella A5 oraz matrycę OV2710. Są to komponenty wcześniejszej generacji, umożliwiające rejestrację w maksymalnej rozdzielczości Full HD 1920x1080p przy 30 klatkach na sekundę.

Podobnie jak w modelu A7 mamy tu do czynienia z formatem MOV oraz kompresją H.264. Bitrate video w rozdzielczości 1080p wynosi ok. 15Mbps, a jedna minuta nagrania zajmuje ok. 115 MB.

Jakość nagrań z TrueCam'a A5 w ciągu dnia jest bardzo dobra, chociaż inna niż w modelu A7. Trudno jednoznacznie stwierdzić czy lepsza czy gorsza. Z jednej strony obraz z A5 jest nieco ciemniejszy i ma więcej "ziarna", ale z drugiej odniosłem subiektywne wrażenie, że A5 rejestruje bardziej naturalne kolory, a także nieco lepiej radzi sobie w sytuacjach o wysokim kontraście, np. podczas jazdy pod słońce. Niestety zauważalnie gorzej z A5 jest w nocy, bowiem wówczas obraz jest wyraźnie zaszumiony i nieco wyblakły w porównaniu do modelu A7.

Przykładowe nagrania video

Na początek krótkie filmy prosto z rejestratora bez obróbki - są dokładnie takie same fragmenty jak podlinkowane wyżej dla modelu A7, a więc można bezpośrednio porównać jakość nagrań i samodzielnie ocenić jakość nagrań z obydwu kamer do czego Was zachęcam.

I ponownie playlista YouTube z kilkoma filmami zarejestrowanymi za pomocą TrueCam'a A5, zarówno w dzień jak i w nocy. Wszystkie nagrania były zarejestrowane w rozdzielczości 1080p.A5 vs A7 head-to-head

Poniżej kilka porównawczych kadrów prezentujących obraz z obydwu recenzowanych kamer - z lewej A5 (1080p), z prawej A7 (1296p). Po kliknięciu można uzyskać powiększenie zdjęć.Filtry na obiektyw

Obydwa modele umożliwiają montaż dodatkowych filtrów na obiektyw, a producent oferuje filtry UV i CPL. Podstawowym zadaniem filtra UV jest ochrona obiektywu, a ponadto może on wpłynąć na poprawę nasycenia kolorów. Ciekawszym rozwiązaniem jest zastosowanie filtra CPL (Circular Polarizing Lens), czyli filtra polaryzującego. Jego zasadniczą zaletą jest redukcja niepożądanych odbić od szyby samochodu, np. refleksu deski rozdzielczej. Obydwa filtry są dostępne do nabycia osobno i nie wchodzą w skład standardowego zestawu. W niedalekiej przyszłości planuję także opublikować osobny test filtrów na obiektyw i zaprezentować ich praktyczną przydatność.Zapraszam do lektury testu filtra polaryzacyjnego w kamerach samochodowych.

Funkcjonalność

Kamery TrueCam zwracają na siebie uwagę już w momencie otworzenia pudełka, które jest bardzo dobrze wykonane i atrakcyjne wizualnie. W zestawie poza typowymi akcesoriami typu ładowarka czy uchwyt znajdziemy m.in. kabel HDMI, a także estetyczny pokrowiec na kamerę. Same urządzenia pod względem jakości wykonania stoją na bardzo wysokim poziomie, aczkolwiek zauważyłem, że głowica kulkowa do regulacji położenia rejestratora jest dość sztywna i potrzebuje czasu aby się "wyrobić" - wcześniej należy być raczej ostrożnym z jej regulacją, aby nie ułamać plastiku łączącego uchwyt z kamerą.


Uchwyt czyli prostota montażu

Skoro już o uchwycie mowa, to kolejny element TrueCam'ów zasługujący na uwagę. Uchwyt do szyby można przymocować zarówno za pomocą przyssawki, jak i taśmy dwustronnej (obydwa mocowania dostępne w zestawie). Do uchwytu poprzez port mini-USB podłączone jest zasilanie, a poprzez standardowe gniazdo USB - moduł odbiornika GPS. Samą kamerę montuje się za pomocą złączki z klipsem, w której znajdują się konektory zasilające. Tym sposobem możliwy jest błyskawiczny demontaż i ponowny montaż kamery w uchwycie bez potrzeby podłączania kabli zasilających, bowiem zasilanie doprowadzone jest do uchwytu przymocowanego do szyby. Jest to szalenie wygodne rozwiązanie dla osób chcących chować rejestrator przed okiem potencjalnego złodzieja - a tym bardziej, że rejestrator w połączeniu z modułem GPS stanowi relatywnie sporych rozmiarów urządzenie, które trudno ukryć z zewnątrz.


Obsługa bieżąca

Menu do obsługi parametrów kamery jest w języku polskim. Warto zwrócić uwagę, że układ menu pomiędzy modelami A5 i A7 jest zupełnie inny, choć ani w jednym ani w drugim przypadku nie było trudności z jego opanowaniem. Klawisze funkcyjne na obudowie są dobrze dostępne, a dodatkowo są podświetlane, dzięki czemu obsługa urządzenia po zmroku jest ułatwiona. Jedynym poważnym mankamentem jest położenie i kształt przycisku "RESET" na dole obudowy obok gniazda USB, który zdecydowanie zbyt łatwo przypadkowo nacisnąć powodując przerwanie pracy rejestratora. Zdarza się to notorycznie, zwłaszcza podczas obsługi kamery podczas jazdy. Nie rozumiem dlaczego nie zastosowano zwykłej "dziurki", tak jak jest to rozwiązane w 99% innych urządzeń elektronicznych.


W palecie funkcjonalnej obydwu modeli znajdziemy standardowy wśród rejestratorów jazdy wachlarz możliwości, a zatem: tryb detekcji ruchu, czujnik wstrząsów (G-Sensor), nagrywanie w pętli (1/3/5 minut lub bez ograniczeń, w modelu A7 jest także interwał 10-minutowy), ustawienia balansu bieli/kontrastu/ostrości/korekcji ekspozycji etc. Ponadto istnieje możliwość obrócenia obrazu z kamery o 180 stopni, co zwiększa elastyczność montażu urządzenia w różnych okolicznościach. W modelu A5 jest opcja ustawienia poziomu czułości G-Sensora osobno dla każdej z trzech osi X,Y,Z, a także dostosowywania dodatkowych informacji (np. prędkość z modułu GPS czy własnego oznaczenia) zapisywanych na nagraniu video - jak wspomniałem przy opisywaniu modułu GPS, podobna funkcjonalność ma trafić do modelu A7 poprzez przyszłą aktualizację firmware (funkcjonalność ta jest dostępna także w modelu A7 poprzez aktualizację firmware udostępnioną przez producenta 4 listopada 2014 roku).

Karty 64GB? I tak, i nie...

Kwestia możliwości stosowania kart pamięci o pojemności 64GB w rejestratorach TrueCam jest dość ciekawa i wymaga ponownego rozłożenia analizy odrębnie na modele A5 vs. A7.

W modelu A5 karta 64GB nie jest rozpoznawana w ogóle, a jej sformatowanie poprzez menu rejestratora skutkuje... podzieleniem karty na dwie 30-gigabajtowe partycje FAT, z czego dostępna dla urządzenia jest tylko jedna. Krótko mówiąc - model A5 nie wspiera kart 64GB i większych. Dodam także, że testowany egzemplarz A5 posiadał najnowszą dostępną w chwili publikacji wersję firmware.

Sytuacja wygląda inaczej w modelu A7. Karta pamięci 64GB sformatowana w systemie plików FAT32 jest jak najbardziej poprawnie obsługiwana, ale uwaga - nie należy jej formatować bezpośrednio w urządzeniu! Powoduje to uszkodzenie partycji i konieczność ponownego formatu do FAT32 w komputerze. Dla bezpieczeństwa i własnego spokoju lepiej zatem stosować zgodnie z zaleceniami producenta karty o pojemności max. 32GB.

Podsumowanie

Rejestratory jazdy marki TrueCam zrobiły na mnie pozytywne wrażenie - począwszy od pudełka, zawartości zestawu, jakości wykonania, poprzez funkcjonalny uchwyt oraz moduł GPS z bazą fotoradarów, na dobrej jakości zapisu video skończywszy. Są oczywiście niedociągnięcia, jakość nagrań nocnych w modelu A5 jest co najwyżej przeciętna, a nieszczęsny przycisk resetu chwilami doprowadzał mnie do pasji. Niemniej jednak TrueCam'y, choć obecne na polskim rynku od niedawna, stanowią solidną propozycję na rynku kamer samochodowych. Warto również zaznaczyć, że rejestratory TrueCam są objęte 2-letnią gwarancją.


Podsumowując moje doświadczenie z kamerami TrueCam A5 i A7 zastanawiałem się jak je pozycjonować na polskim rynku. Sugerowane ceny detaliczne nie są najniższe, flagowy model A7 jest przez dystrybutora wyceniony w chwili publikacji tego testu na 640 zł, natomiast model A5 na 540 zł. Poziom 640 zł zbliża się niebezpiecznie do terytorium, w którym królują topowe rejestratory marki DOD, aczkolwiek warto zwrócić uwagę, że DOD'y nie dysponują modułem GPS z bazą fotoradarów w Europie i Rosji oraz komunikatami głosowymi, a przy tym TrueCam A7 wcale nie musi się wstydzić oferowanej jakości nagrań w porównaniu z DOD.

Z drugiej strony TrueCam'y idealnie wpisują się w segment opanowany do tej pory przez markę Mio. Przykładowo, model Mio 538 Deluxe również dysponuje odbiornikiem GPS z bazą fotoradarów i kosztuje ok. 640 zł, czyli tyle ile TrueCam A7. Przy czym TrueCam posiada znacznie bogatszy zestaw standardowy, bardziej rozbudowane komunikaty głosowe, a jakością video moim zdaniem dystansuje Mio. Model TrueCam A5 z kolei cenowo idzie łeb w łeb z Mio 538, bowiem obydwa kosztują ok. 540 zł, ale Mio w tej wersji już nie posiada bazy fotoradarów (jedynie "goły" GPS), ma znacznie uboższy zestaw standardowy, a pod względem jakości video Mio 538 z TrueCam A5 są praktycznie na równi. Wnioski z tego porównania pozostawiam Wam.

Gdzie kupić?

Kamery TrueCam A5 i A7 oraz dedykowane akcesoria są dostępne do nabycia w sklepie WIDEOREJESTRATORY24.PL:
Sprzedaż rejestratorów i akcesoriów TrueCam jest także prowadzona bezpośrednio na stronie www.truecam.pl.4 komentarze:

 1. Kamera do niczego strata pieniędzy.Po tygodniu użytkowania po wciśnięciu przycisku M kamera zawieszała się tak samo jak przy przeglądaniu zdjęć, tak więc musiałem udać się do serwisu.Po wymianie gumowej nakładki przycisków z lewej strony problem rozwiązany.Następna podróż do serwisu po odbiór sprzętu.Po dwóch miesiącach następna wizyta w serwisie.Problem:nie ma funkcji robienia zdjęć podczas odtwarzania nagrania.Przy odtwarzaniu na komputerze lub telewizorze nagranie zacina się zawiesza odtwarza klatka po klatce.Po diagnozie serwis stwierdził iż problem może powodować brak odpowiednich kodeków zainstalowanych na komputerze i telewizorze dla mnie bzdura.Co do robienia zdjęć serwis otrzymał informację że opis działania klawiszy to błąd w druku,dystrybutor przeprasza za zaistniałą sytuację, śmiech na sali.Czwarta wizyta w serwisie po odbiór urządzenia.Po następnych dwóch miesiącach piąta wizyta w serwisie,nie ma możliwości uruchomienia kamerki po włączeniu wyświetla cały czas logo,całkowicie zawieszona.Po dwóch tygodniach informacja z serwisu o zrealizowanej reklamacji,szósta wycieczka po odbiór urządzenia. Jak można w ogóle reklamować i sprzedawać taki chłam!!!!!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. "Moduł odbiornika GPS można swobodnie zdemontować bez wpływu na pracę rejestratora jako-takiego. Jest to interesujące rozwiązanie, z którym nie spotkałem się wcześniej w żadnym innym wideorejestratorze."
  Nie? A robiłeś jeszcze jakieś inne testy ?
  Np Xiaomi 70mai PRO ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie dziękuję za wyjątkowo konstruktywny i passive-aggressive jednocześnie komentarz do wpisu sprzed ponad 5 lat. :)

   Usuń