Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

piątek, 15 maja 2020

Rewolucja w nagraniach nocnych - VIOFO A119 V3 z trybem HDR

Odczytywanie tablic rejestracyjnych przez samochodowe rejestratory jazdy to temat-rzeka. Każdy oczekuje, że kamera będzie tablice “czytać” wszędzie i w każdych warunkach, ale w istocie… nie ma takich kamer. Kiedyś na tym blogu opisywałem z czego wynika ten problem. Jednak niedawno udostępniona aktualizacja oprogramowania do popularnej kamerki samochodowej VIOFO A119 V3 znacząco zmienia tę postać rzeczy.

Rejestrator samochodowy VIOFO A119 V3 jest jedną z najlepiej sprzedających się kamer samochodowych w sklepie WR24.PL. Stosunek jakości i możliwości do ceny tej kamery jest rewelacyjny - świetna optyka Sony, wysoka rozdzielczość video 1440p, trzy tryby parkingowe, zasilanie kodensatorem oraz niewielkie gabaryty i dyskrecja montażu - to najważniejsze atuty VIOFO A119 V3.Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tej kamery, zerknij do recenzji kamery samochodowej VIOFO A119 V3, którą opublikowałem na tym blogu krótko po premierze "V-trójki" na polskim rynku.

Wraz z najnowszą aktualizacją oprogramowania v2.0 dla VIOFO A119 V3, możliwości tej kamerki znacząco rosną i w pewnym sensie są wręcz rewolucyjne. Ale po kolei.

Tryb HDR dla A119 V3 i nocna rewolucja

Nowe oprogramowanie v2.0 do dla VIOFO A119 V3 wprowadza tryb HDR (High Dynamic Range) do ustawień kamery. W dużym uproszczeniu - po aktywowaniu funkcji HDR kamera dynamicznie dostraja parametry ekspozycji (naświetlenia) w trakcie nagrywania. W praktyce przekłada się to na większą skuteczność w wychwytywaniu detali w obrazie - szczególnie w kiepskim oświetleniu, np. wieczorem lub w nocy.

Tryb HDR w wideorejestratorach samochodowych nie jest niczym szczególnie nowym. Dotąd w różnych kamerach samochodowych spotykałem się z trybami HDR (lub jemu pokrewnym WDR), niemniej zwykle nie czyniły one wybitnej różnicy w rzeczywistej jakości i szczegółowości obrazu.

Jednak inżynierom z VIOFO za pomocą trybu HDR dla modelu A119 V3 udało się sprawić, że coś, co dotąd było w zasadzie niemożliwe - stało się możliwe. A chodzi konkretnie o odczyt tablic rejestracyjnych z samochodów jadących z naprzeciwka w warunkach nocnych.

Zobaczcie sami - kilka zrzutów z surowych plików video nagranych kamerą A119 V3 po aktualizacji (powiększenie po kliknięciu):
SZOK!

A szok dlatego, że przez 6 lat obcowania z wideorejestratorami różnej maści jest to pierwszy tego typu przypadek, z którym mam do czynienia. Jeszcze żadna kamera samochodowa w tak powtarzalny i skuteczny sposób nie była w stanie wychwycić tablic w taki sposób, jak robi to VIOFO A119 V3 z softem v2.0 i aktywnym trybem HDR!

Krótko mówiąc - rewolucja! :)

Gdzie jest haczyk?

W dniu, w którym publikuję ten artykuł, aktualizacja firmware dla A119 V3 z trybem HDR jest dostępna do pobrania z forum VIOFO, ale jeszcze nie jest oficjalnie udostępniona na stronie viofo.com jak finalna wersja oprogramowania.

Nie ukrywam zatem, że bazuję ten artykuł na nieoficjalnej wersji oprogramowania. Zakładam jednak, że skoro producent zdecydował się na udostępnienie pliku z aktualizacją “testową” do pobrania, to de facto każdy może z niej skorzystać.

A wydaje mi się, że w tej wersji jeszcze jest pewne pole do optymalizacji. Paradoksalnie, jak widać na przykładach powyżej, tryb HDR świetnie daje radę w nocy ale nieco gorzej w dzień.

W nagraniach za dnia widać, że przy aktywnym trybie HDR występuje zjawisko rozdwajania klatki, co niestety ujmuje czytelności szczegółów. Ten aspekt przypuszczalnie będzie jeszcze zoptymalizowany przez inżynierów z VIOFO zanim zostanie udostępniona finalna i oficjalna wersja oprogramowania.

Przykład:Obejrzyjcie i oceńcie sami - pełen road test kamery VIOFO A119 V3 z trybem HDR:
https://www.youtube.com/watch?v=lJWEZlg4kbwSurowe pliki video nagrane przy użyciu VIOFO A119 V3 znajdziecie tutaj:
Pliki video z VIOFO A119 V3

Kilka ważnych słów o odczytywaniu tablic rejestracyjnych w ogóle...

Na koniec ważne wyjaśnienie. Nowe oprogramowanie v2.0 z trybem HDR znacząco podnosi skuteczność odczytu tablic rejestracyjnych - jak widać na przykładach powyżej. Jednakże chcę wyraźnie podkreślić, że nie daje to jednoznacznej gwarancji, że te tablice będą skutecznie odczytane zawsze i w każdych warunkach. Wpływ na tę kwestię ma szereg niezależnych czynników. Szerzej ten temat opisywałem w odrębnym artykule pt. "Odczytywanie tablic rejestracyjnych przez kamery samochodowe" - zainteresowanych zapraszam.

Jak zainstalować aktualizację?

Aktualizacja firmware v2.0 z trybem HDR jest dostępna do pobrania z oficjalnego forum VIOFO, a dodatkowo także tutaj: Aktualizacja v2.0 do VIOFO A119 V3

Aktualizacja firmware krok po kroku:

 1. Sformatuj kartę pamięci w kamerze.
 2. Skopiuj plik z aktualizacją na kartę pamięci.
 3. Kartę pamięci umieść w kamerze i podłącz zasilanie - rozpocznie się proces aktualizacji sygnalizowany migającymi diodami, który potrwa kilkadziesiąt sekund. Nie odłączaj zasilania w trakcie tego procesu!
 4. Po zakończeniu aktualizacji kamera uruchomi się.
 5. Ponownie sformatuj kartę pamięci w kamerze.

Po zakończeniu procesu aktualizacji, w menu z ustawieniami kamery znajdź pozycję “HDR” i po prostu ją aktywuj. Gotowe!

Chcę to kupić. Już!

Jeśli już nie możecie doczekać się, żeby wydać swoje pieniądze na kamerę VIOFO A119 V3 z rewolucyjnym trybem HDR i nocnym odczytywaniem tablic rejestracyjnych, to spieszę z pomocą. :)


Kamerę A119 V3 kupicie bowiem w sklepie WIDEOREJESTRATORY24.PL - z modułem GPS lub bez. Moduł GPS zapewni rejestrację bieżącej prędkości, lokalizacji oraz synchronizację zegara z sygnału satelitarnego w kamerze.

Zapraszam:
4 komentarze:

 1. Ja polecam przetestować kamerę samochodową XBLITZ Z4. Świetna jakość nagrań i łatwa w obsłudze!

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety w rzeczywistości ta kamera nie radzi sobie w nocy z rejestracja tablicy auta nawet z 2 metrów, nawet ze stojącymi autami na parkingu jadących kolo nich z prędkością 30 km/h. Jakośc rejetracji czegokolwiek w nocy zakrawa na kpine, szumy, artefakty, niebieskie poprzeczne linie. Wszystkie te super recenzje sa piękne tylko na papierze, rzeczywistość rozczarowuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Bogdan Markowicz, z jaką wersją firmware robiłeś te nagrania? Czy miałeś tryb HDR, WDR? Przymierzam się do zakupu, ale czytam czasami takie opinie i mam totalną zagwozdkę skąd takie ekstremalne rozbieżności...

   Usuń
 3. Nie zgadzam się z Bogdanem. Wszystko dobrze widoczne, brak artefaktów. Obraz dokładnie jak na filmach z artykułu. Tablice w nocy (na sofcie 1.02) niewidoczne tylko jak led je oświetlał na wprost. Obok jadące widoczne. Właśnie robiłem upgrade do 2.1 więc ocenię zmiany z HDR. Polecam kamerę

  OdpowiedzUsuń