Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

wtorek, 23 lipca 2019

Nowa wersja bestsellera - recenzja Viofo A119 V3

Zerkając na historię artykułów publikowanych na tym blogu, można pokusić się o stwierdzenie, że mija kolejny miesiąc i mamy kolejną nowość od Viofo. Tą nowością tym razem jest kamera samochodowa Viofo A119 V3, która stanowi najnowszą edycję wideorejestratora z absolutnie bestsellerowej serii A119. O tym co nowego w “V-trójce” przeczytacie (a także obejrzycie) poniżej. Zapraszam.

Na początek wersja dla nielubiących czytać - wideo-prezentacja kamery samochodowej Viofo A119 V3 na naszym kanale YT:
https://www.youtube.com/watch?v=m9a-1OT7O4AOd przybytku głowa (nie) boli?

Viofo zdecydowanie nie spoczywa na laurach. Odkąd jesienią 2016 roku nastąpiła premiera modelu A119, stanowiącego do tej pory jeden z najlepiej sprzedających się wideorejestratorów w ofercie WR24.PL, Viofo regularnie “atakuje” nowościami oraz udoskonaleniami w swojej linii produktowej. Począwszy od A119 i A119S, poprzez A119 PRO oraz aktualny flagowy model A129 (w wersji Single, Duo oraz IR), na najnowszym modelu A119 V3 skończywszy. Każdy z w/w modeli występuje dodatkowo w odmianie z modułem GPS lub bez niego, w międzyczasie dochodziło do różnorakich modyfikacji i usprawnień… oj, w ciagu niecałych 3 lat było tego naprawdę bardzo bardzo dużo.

Jak w tym wszystkim się odnaleźć? Sądzę, że po premierze modelu A119 V3, trzon oferty kamer samochodowych Viofo będą stanowiły trzy modele:
 1. Viofo A119 (tj. dotychczasowa wersja V2) - jako podstawowy / budżetowy model w serii A119.
 2. Viofo A119 V3 - znacznie udoskonalona A119’tka wzbogacona m.in. o lepszą optykę, chipset oraz tryby parkingowe (więcej o tym za chwilę).
 3. Viofo A129 Single / Duo / IR - aktualny flagowy model kamery w palecie Viofo, jako jedyny w wersji dwukanałowej (tzn. na przód i tył pojazdu), oferujący najbogatszą funkcjonalność, w tym m.in. dwuzakresowe WiFi, moduł Bluetooth, opcję kamery tylnej oraz wariant A129 DUO IR dedykowany np. dla taksówkarzy.

Modele kamer A119S oraz A119 PRO, w obliczu wprowadzenia do sprzedaży A119 V3, moim zdaniem stracą na znaczeniu i - choć nie mam oficjalnego potwierdzenia takiej informacji - ich sprzedaż będzie raczej stopniowo wygaszana. Zresztą ich możliwości i funkcjonalności są dużej mierze powielone, a w zasadzie znacznie rozwinięte w modelu V3.

Techniczne streszczenie różnic pomiędzy poszczególnymi wiodącymi modelami Viofo prezentuje tabela:


Nowości w "V-trójce"

Pod względem fizycznym nowa wersja A119’tki jest niemal 1:1 identyczna z dotychczasowym A119. Kształt i sposób mocowania do szyby, a także sposób obsługi i interfejs użytkownika pozostają bez zmian. Wzajemnie kompatybilne są także akcesoria dodatkowe, np. uchwyt z przyssawką czy filtr polaryzacyjny CPL. Jest natomiast różnica w modułach GPS z zasilaniem - więcej na ten temat za chwilę.

A119 vs A119 V3
"Gładka" naklejka oznacza moduł GPS V3 z funkcją ACC

Zatem jakie nowości wnosi model A119 V3? Jest ich parę, a poniżej objaśniam najważniejsze z nich.

Ulepszona optyka

Kamera została wyposażona w sensor optyczny Sony Starvis IMX335, w efekcie czego urządzenie oferuje rejestrowanie obrazu w bardzo wysokiej rozdzielczości natywnej 2560x1600p z prędkością 30 klatek na sekundę. Producent określa tę rozdzielczość mianem “Quad HD”, aczkolwiek nie jestem do końca pewien co dokładnie marketingowiec Viofo miał tu na myśli, bo pomnożenie HD (1280x720) razy cztery daje wynik jednak ciut większy niż maksymalna rozdzielczość w tej kamerze.

UPDATE: Cennej lekcji w kontekście zrozumienia czym tak naprawdę jest "QuadHD" udzielił mi w komentarzu pod niniejszym artykułem użytkownik o wdzięcznym imieniu WrzocH. Postanowiłem ten zacytować tenże komentarz w całości, niechże nauka idzie w świat:

Doucz się autorze.
1280 x 2=2560, 720x2=1440 2x2,pomyślmy 4?
Jak na moje 2560x1600 to więcej niż 2560x1440 czyli jak w mordę strzelił QuadHD.

Jasne? Jasne! Dziękuję WrzocH'u w imieniu swoim oraz wszystkich czytelników. :)

Wracając do rzeczy, zastosowanie nowego przetwornika Starvis pozwoliło uzyskać wyjątkowo dobre efekty w zakresie jakości nagrywanego obrazu - zarówno za dnia, jak i w nocy. Filmy są bardzo ostre i szczegółowe, na co składa się także jakość soczewki obiektywu oraz relatywnie wysoki poziom bitrate (max 30 Mbps z firmware 1.02 lub nowszym).

A’propos nagrań nocnych, tym razem aktywacja trybu WDR (Wide Dynamic Range) - w odróżnieniu od poprzedniej wersji A119 - robi różnicę i kamera wychwytuje zauważalnie więcej szczegółów z tym trybem aktywnym.

Więcej o jakości obrazu, wraz z przykładowymi filmami, już za chwilę. Cierpliwości. :)

Procesor Novatek NT96670

Nowszej generacji chipset Novateka z serii NT96670 pozwala kamerze rozwinąć skrzydła i bardziej wydajnie przetwarzać obraz w dużej rozdzielczości i wysokim bitrate, a także wspierając funkcje dodatkowe takie jak buforowana detekcja ruchu czy kodek H.265 (o tym za chwilę). Poza tym odniosłem wrażenie, że kamera znacznie sprawniej reaguje na interakcję użytkownika (przełączanie funkcji, ustawień itp.), co zapewne jest także konsekwencją zastosowania lepszego procesora.

Nowe tryby parkingowe

Tryb parkingowy w modelu A119 jest delikatnie mówiąc dość daleki od doskonałości, oparty o detekcję ruchu oraz nagrywanie poklatkowe. Model A119 V3 zdecydowanie usprawnia ten element, a w zasadzie zapożycza tę funkcjonalność z topowego modelu A129.

Tym samym, tryb parkingowy w A119 V3 można podzielić na trzy pod-tryby:
 1. Buforowany tryb detekcji ruchu (Auto Event Detection) - kamera zapisuje materiał video na karcie pamięci już na ok. 10 sekund przed faktycznym momentem wykrycia ruchu lub wstrząsu.
 2. Tryb time-lapse - kamera nagrywa ciągle w trybie poklatkowym. Opcja ta pozwala zaoszczędzić nieco miejsca na karcie pamięci, ale rejestrowanie obrazu poklatkowo niestety oznacza częściową utratę szczegółów na nagraniu.
 3. Tryb low-bitrate - kamera nagrywa ciągle, ale z nieco obniżoną jakością co zdecydowanie ogranicza objętość plików na karcie pamięci. W tym trybie bitrate wynosi ok. 4 Mbps, dzięki czemu jedna minuta zajmuje zaledwie ok. 30 MB na karcie pamięci. W efekcie na karcie o pojemności 256GB zmieści się teoretycznie nawet do 6 dni (!) ciągłego nagrania video low-bitrate.
Jak zatem widać, "V-trójka" pod względem monitorowania parkingowego stała się kamerą niemalże kompletną.

Wsparcie adaptera Hardwire ACC + nowy moduł GPS

Bardzo ważną informacją w kontekście trybów parkingowych jest także wsparcie dla adaptera zasilania Viofo Hardwire Kit ACC z dodatkową żyłą zasilającą ACC. Dzięki temu rozwiązaniu, tryb parkingowy aktywuje się samoczynnie w chwili wyłączenia zapłonu w stacyjce pojazdu. Natomiast po ponownym uruchomieniu zapłonu (silnika), kamera bezzwłocznie wraca do podstawowego trybu nagrywania. Jest to kolejne rozwiązanie "zapożyczone" z modelu A129.

Dla ciekawskich w tym zakresie proponuję wideo-demonstrację funkcjonowania adaptera Hardwire ACC oraz trybów parkingowych (na przykładzie A129, ale dokładnie tak samo działa to w A119 V3): https://www.youtube.com/watch?v=JxB4axx4mR8


Niejako “przy okazji” wsparcia dla adaptera Hardwire ACC do modelu A119 V3 wprowadzono także nowy aktywny uchwyt mocujący z zasilaniem i funkcją ACC (uchwyt ten stanowi jednocześnie moduł GPS). Dzięki tej zmianie adapter zasilania Hardwire ACC można podłączyć wygodnie także do modułu (uchwytu), a nie tylko bezpośrednio do kamery.

Jest to nowość analogiczna do tej wprowadzonej niedawno w serii A129. I tutaj ważna uwaga - stare moduły GPS (V2) nie będą kompatybilne z nową wersją kamery (V3). Kompatybilność modułów GPS względem określonych wersji kamer przedstawia tabela:


Kodek H.265 i nagrywanie w 4K, ale ciiiiicho!

Jak wspomniałem powyżej, model A119 V3 posiada wsparcie dla bardziej nowoczesnego i wydajnego kodeka H.265, ale… jest to funkcja ukryta i nie wspierana oficjalnie przez producenta. Ale po kolei - przede wszystkim jaka jest korzyść ze stosowania H.265 względem dotychczas najbardziej popularnego H.264? Jest nią większa wydajność przetwarzania sygnału video, tzn. przy zachowaniu zbliżonej jakości obrazu, wynikowe pliki zajmują mniejszą objętość na karcie pamięci.

W takim razie jakie jest “ale”? Kodek H.265 generuje większe obciążenie procesora, co w efekcie może prowadzić do nadmiernego nagrzewania się lub wręcz przegrzewania się urządzenia (zważywszy temperaturę wnętrza pojazdu w upalne dni jest to całkiem realne), niestabilnej jego pracy itp. Zapewne dlatego też nie jest to oficjalna funkcja wpisana do specyfikacji technicznej producenta - ale być może to zmieni się przyszłości. 

Jak to aktywować? Wystarczy nacisnąć przycisk MIC przez ok. 3-4 sekundy po zatrzymaniu nagrania (funkcja działa z firmware od v1.00 do v1.02). Po przełączeniu, pozostały czas nagrania na karcie pamięci, widoczny w prawym górnym rogu wyświetlacza, powinien się nieco zwiększyć.

AKTUALIZACJA MARZEC 2020
Powyższy trick z firmware w wersji v1.03 poza kodowaniem H.265 uaktywnia także opcję nagrywania filmów w rozdzielczości 4K 3840x2160p z klatkażem 24fps. Oczywiście nie ma cudów, nie jest to rozdzielczość natywna, ale interpolowana z rozdzielczości 2.5K, niemniej jest to interesująca ciekawostka. Przykładowe nagranie z VIOFO A119 V3 w trybie 4K tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=YymljN8Dx1Q

AKTUALIZACJA MAJ 2020
Kolejna ważna nowość w kamerze VIOFO A119 V3 to aktualizacja oprogramowania v2.0 z trybem HDR. Dzięki tej aktualizacji rejestrator jazdy A119 V3 zyskuje możliwość odczytywania tablic rejestracyjnych z samochodów będących w ruchu także w warunkach nocnych!
Więcej szczegółów na ten temat przeczytasz tutaj:
Rewolucja w nagraniach nocnych - VIOFO A119 V3 z trybem HDR

Przegląd funkcji i ustawień

Tyle z głównych nowości w nowym modelu Viofo. Dla zainteresowanych szczegółowo tematem funkcjonalności wideorejestratora proponuję materiał filmowy, w którym objaśniam wszystkie funkcje i ustawienia dostępne w kamerze samochodowej Viofo A119 V3. Zapraszam:


Tyle teorii, jak praktyka?

Ja tu gadu gadu o funkcjach, trybach, kodekach, a czas odpowiedzieć na najważniejsze pytanie - jak właściwie kamera samochodowa Viofo A119 V3 nagrywa? Wszak to kluczowa funkcja każdego wideorejestratora i jeśli ta kuleje, to choćby nie wiem jakie miała bajery, dżipiesy, tryby parkingowe i inne wodotryski, efektywnie będzie po prostu do kitu.

Jak zapewne nietrudno się Wam domyślić, jakość nagrywanego przez A119 V3 obrazu stoi na bardzo wysokim poziomie. Składa się na to dobrej klasy sensor optyczny, wysoka rozdzielczość i bitrate, porządna soczewka, a na końcu wydajny procesor, który jest w stanie to wszystko “ogarnąć” i przetworzyć do postaci pliku na nośniku pamięci.

Zresztą zobaczcie sami, poniżej link do playlisty na YT z przykładowymi nagraniami z kamery samochodowej Viofo A119 V3. Warto tam zaglądać, bowiem już po publikacji niniejszego artykułu planuję dorzucić tam więcej materiałów i porównań, w tym z konkurencyjnymi kamerami innych producentów.

Link do playlisty na YT:

Surowe pliki video nagrane A119 V3 do pobrania:

Przykładowe filmy z kamery A119 V3:


Moim zdaniem - a uważam, że ocena jakości obrazu jest kwestią wysoce subiektywną - A119 V3 rejestruje jedne z najlepszych pod względem ostrości i szczegółowości filmów wśród kamer samochodowych w zbliżonej klasie cenowej. 

A Wy co sądzicie o jakości nagrań rejestrowanych przez A119 V3? Hit czy kit? Dajcie znać w komentarzach pod tym wpisem lub bezpośrednio na YT.

Podsumowanie

Viofo nie po raz pierwszy udowadnia, że swoją linię produktową opiera o wysoką jakość, bogatą funkcjonalność i rozsądne ceny, a wideorejestrator Viofo A119 V3 nie jest tutaj wyjątkiem. Warto także dodać, że Viofo ma bardzo bogatą historię "dopieszczania" swoich produktów poprzez aktualizacje oprogramowania, stąd można przypuszczać, że A119 V3 także będzie stopniowo rozwijany i udoskonalany przez producenta w przyszłości. Jestem zatem pewien, że model ten będzie kolejnym hitowym produktem w całkiem bogatej już ofercie Viofo.


Tradycyjnie na koniec zapraszam do sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajduje się pełna paleta produktowa marki Viofo, a w tym oczywiście także kamera samochodowa Viofo A119 V3 - w odmianie z lub bez modułu GPS w zestawie.


Tylko sprawdzone rejestratory jazdy do samochodu w sklepie WR24.PL.

7 komentarzy:

 1. Kamera fajna tylko słąbe kąty nagrywania

  OdpowiedzUsuń
 2. Doucz się autorze.

  1280 x 2=2560, 720x2=1440 2x2,pomyślmy 4?
  Jak na moje 2560x1600 to więcej niż 2560x1440 czyli jak w mordę strzelił QuadHD.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Passive aggresive zawsze spoko! :)

   Usuń
  2. Widzisz autorze i nawet to nie pomogło. W artykule nadal jest błąd i nadal będzie powielany.

   Usuń
  3. Już się poprawiłem, moje uszanowanie Panie/Pani WrzocH!

   Usuń
 3. Witam. To jak to jest w końcu z kompatybilnością modułów GPS w wersji v1 i v3? W opisie GPS v3 jest napisane, że nie pasują (https://www.wideorejestratory24.pl/viofo-modul-gps-a119-v3) a w tym artykule, z tabelki, wynika, że jednak pasuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. V1 i V2/V3 na pewno są niekompatybilne, bo mają inne styki zasilające kamerę.

   Między wersjami V2 i V3 styki są te same, a różnicą jest głównie funkcja ACC.

   Usuń