Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

wtorek, 25 czerwca 2019

Recenzja nowości Viofo: A129 DUO IR, uchwyt ACC, nowa funkcja parkingowa

Rejestrator jazdy Viofo A129 miał swój debiut równo rok temu i stał się niemal z miejsca bestsellerem. Świetna relacja jakości i funkcjonalności do ceny sprawia, że po roku od premiery jest to wciąż jeden z najpopularniejszych wideorejestratorów. Od kilku tygodni dostępna jest nowa wersja tego modelu, dedykowana m.in. dla kierowców taksówek. Drzemią w niej jednak dwie dodatkowe nowości, o których przeczytacie poniżej. Zapraszam.

Nowa kamera tylna / wewnętrzna

Główną zmianą w nowym wariancie kamery A129 jest zmodyfikowana kamera tylna, czy też będąc bardziej precyzyjnym - kamera wewnętrzna, bowiem jej przeznaczeniem jest monitorowanie wnętrza pojazdu właśnie. Moduł kamery wewnętrznej zyskał cztery diody podczerwieni, doświetlające otoczenie po zmroku. Jest to tym samym idealna kamera samochodowa do taksówki.W ustawieniach kamery dodano opcję “IR Color”, która umożliwia ustawienie właściwego trybu pracy kamery tylnej. Zalecam ustawienie jej w pozycję “Auto”, dzięki której oprogramowanie automatycznie aktywuje adekwatny tryb w zależności od natężenia światła w otoczeniu.


Skuteczność doświetlenia wnętrza w ciemności moim zdaniem jest całkiem niezła, zresztą zobaczcie sami:
https://www.youtube.com/watch?v=ybHPNf3Ba0QPoza dodaniem diód IR wokół obiektywu, konstrukcja modułu kamery wewnętrznej umożliwia jego obrót o ponad 180 stopni. To pozwala zamocować kamerę wewnętrzną zarówno na szybie przedniej, jak i tylnej i wciąż monitorować wnętrze pojazdu. Takie warianty montażu są możliwe także dzięki dołączeniu do zestawu dwóch różnych przewodów sygnałowych (służących do łączenia kamery przedniej-głównej i wewnętrznej) o długościach 6 metrów i 80 cm.

Poza różnicami w module kamery tylnej / wewnętrznej oraz wyposażeniem w zestawie, pod każdym pozostałym względem, A129 DUO IR jest identyczna z "klasycznym" A129 DUO, którą prezentowałem już w osobnym materiale na tym blogu. Zapraszam: Prezentacja rejestratora VIOFO A129 DUAL.

Nowy uchwyt z funkcją ACC

Nowością, wprowadzoną niejako “po cichu” przy okazji premiery modelu A129 DUO IR jest nowy uchwyt montażowy dla kamery przedniej. Zmiana ma związek z możliwością podłączenia dedykowanego adaptera zasilania tzw. Hardwire ACC (z trzema żyłami zasilającymi BAT, ACC, GND), bezpośrednio do tegoż uchwytu właśnie.

Po lewej "nowy", po prawej "stary" moduł - jedyną możliwością rozróżnienia modułów z zewnątrz jest naklejka 3M.

Adapter zasilania Hardwire ACC umożliwia precyzyjne kontrolowanie trybu parkingowego w kamerze w zależności od położenia stacyjki w pojeździe. Dotychczas warunkiem właściwego funkcjonowania tegoż adaptera było podłączenie go bezpośrednio do gniazda USB w kamerze, aniżeli w uchwycie montażowym. Nowa wersja uchwytu rozwiązuje ten problem i przekazuje sygnał ACC do kamery - dzięki czemu zasilanie z adaptera Hardwire ACC można podłączać także do uchwytu.

Ze wstępnych informacji uzyskanych od polskiego dystrybutora Viofo wynika, że nowa wersja uchwytu z funkcją ACC będzie docelowo znajdować się w standardowym wyposażeniu każdego wariantu rejestratora z serii A129 w późniejszym czasie. Uchwyt ten będzie także dostępny do nabycia osobno jako dodatkowe akcesorium.

Uwaga na (nie)kompatybilność uchwytu!

Wprowadzenie funkcji ACC do uchwytu montażowego wiąże się także ze zmianami sprzętowymi w samej kamerze. Co to oznacza? Niestety trochę zamieszania z możliwymi kombinacjami kamer i uchwytów.

Przykładowo - “stara” wersja uchwytu niestety posiada niekompatybilny układ GPS, który nie będzie współpracować poprawnie z “nową” wersją kamery A129. Zatem jeśli ktoś posiada starszą wersję A129 DUO (kupioną przed czerwcem 2019) i planuje zmianę na A129 DUO IR oraz tylko podmianę kamery na przymocowanym już do szyby uchwycie - to niestety się nie uda, bo ani moduł GPS, ani funkcja ACC przez “stary” uchwyt nie będą poprawnie działać.

Możliwe kombinacje w uproszczeniu prezentuje tabelka:


Buforowany tryb detekcji ruchu

Kolejną “cichą” nowością w A129 IR jest wprowadzenie buforowanej detekcji ruchu w trybie parkingowym. Temat trybów parkingowych w kamerach z serii A129 szczegółowo omówiłem już w osobnym materiale na kanale YouTube, do którego zapraszam:
https://www.youtube.com/watch?v=JxB4axx4mR8Gwoli przypomnienia, A129 posiada trzy pod-tryby parkingowe:
 1. Tryb detekcji ruchu (Auto Event Detection) - kamera rozpoczyna nagrywanie w momencie wykrycia ruchu lub wstrząsu.
 2. Tryb time-lapse - kamera nagrywa ciągle w trybie poklatkowym.
 3. Tryb low-bitrate - kamera nagrywa ciągle, ale z obniżonym bitrate co zdecydowanie ogranicza objętość plików na karcie pamięci.
Nowość dotyczy trybu 1, czyli detekcji ruchu. Dzięki buforowaniu, zapis video obejmie kilka sekund PRZED faktycznym zdarzeniem, tj. wykrytym ruchem w polu widzenia kamery lub uderzeniem zarejestrowanym przez G-Sensor.

Zmiana zdecydowanie na plus, choć moim zdaniem detekcja ruchu w kamerach samochodowych jest mocno niedoskonała (sprawdź dlaczego) i wciąż najlepszym, a zarazem najskuteczniejszym trybem parkingowym jest low-bitrate, który jako jedyny gwarantuje, że zapis będzie stały i nieprzerwany, niezależnie od okoliczności w otoczeniu pojazdu.

I na koniec ponownie dobra wiadomość dla obecnych posiadaczy A129 - wedle wstępnych informacji uzyskanych od polskiego dystrybutora Viofo, aktualizacja oprogramowania z funkcją buforowanej detekcji ruchu jest planowana do wszystkich wariantów kamer Viofo A129 (nie tylko wersji IR).

AKTUALIZACJA 29.06.2019
Firmware v1.8 z buforowaną detekcją ruchu jest już dostępny do pobrania i zainstalowania dla całej serii kamer A129 DUO.


Podsumowanie

Kamera samochodowa Viofo A129 DUO IR to propozycja w pewnym sensie niszowa. Monitorowanie wnętrza pojazdu zainteresuje bowiem relatywnie wąskie grono odbiorców. Mam tu na myśli oczywiście kierowców zajmujących się głównie przewozem osób - taksówki, busy, Ubery i inne ride-sharingi itp itd. - to właśnie dla nich kierowany jest ten model kamery.


Natomiast wszystkich pozostałych odbiorców z pewnością ucieszą nowości wprowadzane do serii A129 ogólnie - nie tylko w wersji IR. Rozszerzenie funkcjonalności uchwytu montażowego oraz dodatkowa funkcja w trybie parkingowym to zmiany na pewno na plus i przede wszystkim świadczące o tym, że pomimo ponad roku od debiutu, wideorejestrator Viofo A129 wciąż jest aktywnie wspierany i rozwijany przez producenta - i to się chwali!

Rejestratory jazdy Viofo A129 z autoryzowanej polskiej dystrybucji objęte 24-miesięczną gwarancją realizowaną w Polsce znajdziecie oczywiście w sklepie WIDEOREJESTRATORY24.PL, do którego serdecznie Was zapraszam. :)3 komentarze:

 1. Czy od momentu napisania tej informacji o A129 Duo IR i nowym uchwycie, znaleźliście jeszcze jakiś inny sposób niż sprawdzenie czy taśma na uchwycie ma napisy czy nie na zweryfikowanie czy kupiony zestaw A129 DUO GPS ma już zmodernizowaną kamerę i uchwyt? Może są jeszcze jakieś inne szczegóły, czy może jakoś po numerze seryjnym (np. od pewnego numeru to zmodernizowane zestawy)?
  To, że na taśmie 3M nie ma napisów może być mylne bo może akurat takie taśmy dostali.
  Pytanie dodatkowe gdyż mam właśnie zestaw z taśmami bez napisów i czekam na odbiór ACC. Jeśli okaże się jednak, że mam "stary" zestaw kamera+uchwyt to po podłączeniu ACC do uchwytu kamera w ogóle się nie uruchomi czy tylko jakieś funkcje nie będą działać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety na ten moment tylko naklejka na module GPS pozwala rozróżniać jego funkcjonalność, nie dostałem jednoznacznej informacji czy po numerze seryjnym jest możliwość rozróżnienia.

   Przy "starym" zestawie z uchwytem bez funkcji ACC, podłączenie Hardwire ACC do uchwytu jest możliwe, kamera będzie działać, ale nie będzie funkcjonować opcja ACC (aktywacja trybu parkingowego po wyłączeniu stacyjki).

   Usuń
 2. Mam A129 Duo GPS v.2 zakupiona 30.11.2018 WR24, Cellink NEO9, ACC-H3. Moduł GPS z naklejką 3M jak na zdjęciu. Wtyczka zasilająca z ACC-H3 podpięta do modułu GPS. Przestała uruchamiać się kamera po zapłonie muszę ręcznie włączyć. Po wyłączeniu zapłonu nie przechodzi w tryp parkingowy. Macie jakieś sugestie ?

  OdpowiedzUsuń