Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

wtorek, 7 lipca 2020

Recenzja HS900 PRO - wideorejestratora w lusterku z kamerą cofania

Kamery samochodowe zintegrowane z lusterkiem wstecznym są dość specyficznym rodzajem produktu. Cieszą się one sporym zainteresowaniem z uwagi na niezwykle dyskretny sposób montażu. Kamery takie są praktycznie “niewidzialne” z zewnątrz, jednocześnie nie zajmując miejsca na szybie auta od wewnątrz. Zapraszam do zapoznania się z nową kamerą samochodową tego typu - MBG Line HS900 PRO.

Recenzja kamery samochodowej HS900 PRO na YouTube

Dla osób preferujących oglądanie video zamiast czytania polecam recenzję wideorejestratora MBG Line HS900 PRO w formie filmu opublikowanego na kanale YouTube Wideorejestratory24.

W filmie omawiam kilka kluczowych kwestii związanych z kamerą HS900 PRO, w tym m.in.: zawartość zestawu, budowę i cechy fizyczne, sposób montażu, wyjaśniam dlaczego kamera nie pasuje do każdego auta (na konkretnym przykładzie), a także demonstruję jak działa funkcja kamery cofania. Zapraszam serdecznie:

MBG Line HS900 PRO - co to takiego?

Kamera samochodowa HS900 PRO to wideorejestrator zintegrowany z lusterkiem wstecznym. Jest to urządzenie sygnowane polską marką MBG Line. Sama marka MBG Line można powiedzieć debiutuje na rynku kamer samochodowych, aczkolwiek firma będąca właścicielem tejże marki na rynku istnieje i z powodzeniem działa od ponad 10 lat.

Wideorejestrator HS900 PRO zakłada się na fabryczne lusterko wsteczne w samochodzie za pomocą gumowych opasek. Moduł obiektywu jest wysuwany, a kąt odchylenia jest regulowany w dwóch płaszczyznach.


Ogromnym (dosłownie) atutem wideorejestratora HS900 PRO jest wyświetlacz LCD pokrywający całą powierzchnię lusterka, co prezentuje się to bardzo efektownie. Ponadto ekran jest dotykowy, co w połączeniu z jego dużą powierzchnią i odpowiednio dostosowanym menu użytkownika (w języku polskim), znakomicie ułatwia obsługę urządzenia. Wyświetlacz LCD to jeden z najmocniejszych punktów tego urządzenia, czym zostałem bardzo mile zaskoczony.


HS900 PRO to kamera dwukanałowa, tzn. nagrywająca przebieg jazdy z przodu i tyłu pojazdu jednocześnie. W zestawie znajduje się moduł kamery tylnej wraz kablem o długości ok. 6 metrów, co jest w zupełności wystarczające dla większości samochodów osobowych. Kamera tylna jest dostosowana do zamontowania na zewnątrz pojazdu - jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne (deszcz, wilgoć itp.).


Kamera cofania i inne funkcje HS900 PRO

Wideorejestrator HS900 PRO posiada funkcję kamery cofania. Funkcja ta wymaga odpowiedniego podłączenia okablowania do obwodu świateł cofania. Wówczas po włączeniu biegu wstecznego w samochodzie, na ekranie lusterka automatycznie wyświetli się podgląd na żywo z kamery tylnej, z dodatkowymi liniami wspomagającymi manewrowanie tyłem. Ponadto, widok kamery cofania można zmieniać dzięki funkcji 5-stopniowego zoom’u cyfrowego.

Funkcję kamery cofania demonstruję w filmie na YT od 8m39s:
https://www.youtube.com/watch?v=3sI887dZyI8&t=519sZ dodatkowych funkcji wideorejestratora wspomnę m.in. o trybie parkingowym. Niestety jest to tryb tylko pasywny. To oznacza, że kamera po wyłączeniu reaguje wyłącznie na wstrząsy. Niemniej ciekawą funkcją jest informowanie użytkownika o nagranych zdarzeniach parkingowych po ponownym podłączeniu zasilania i wznowieniu pracy. Dla głębiej zainteresowanych tematem polecam artykuł o tym jak działa tryb parkingowy w kamerach samochodowych.

Ponadto kamera samochodowa HS900 PRO może być wyposażona w zewnętrzny moduł GPS. Funkcja ta pozwala na zapis bieżącej prędkości samochodu, lokalizacji geograficznej oraz automatyczną synchronizację daty i godziny w kamerze. Odbiorniki GPS w formie dodatkowych modułów są dostępne do nabycia osobno.

Rejestrator obsługuje karty pamięci microSD o maksymalnej pojemności 128 GB. Na karcie pamięci zapisywane są osobno pliki video dla przedniej i tylnej kamery. 

Uwaga na budowę i sposób montażu

Ze względu na specyficzną budowę i sposób mocowania, wideorejestratory mocowane na lusterko wsteczne nie będą pasować do każdego samochodu - to zależy od budowy i rodzaju fabrycznego lusterka wstecznego w danym aucie. Dla przykładu, w moim samochodzie kamera HS900 PRO po zamontowaniu na lusterku wstecznym blokuje możliwość skorzystania z daszku przeciwsłonecznego. W samochodzie mojej żony już z tym nie było problemu.

Warto więc zapoznać się z dokładnymi wymiarami urządzenia i porównać z warunkami montażowymi w Twoim samochodzie przed podjęciem decyzji zakupowej. Wiele pytań i kontrowersji wzbudza także sposób mocowania za pomocą elastycznych, gumowych opasek. Nie da się wykluczyć, że po dłuższym czasie eksploatacji mogą one zwyczajnie sparcieć. Gumki mocujące są jednak wymienne i może je dokupić w razie potrzeby.

Parametry optyczne i jakość obrazu

Wideorejestrator HS900 PRO nagrywa filmy w maksymalnej rozdzielczości 2.5K, tj. 2560x1440p 30fps z kamery przedniej oraz Full HD, tj. 1920x1080p 30fps. Jakość obrazu - szczególnie z kamery przedniej - moim zdaniem stoi na wysokim poziomie. Jest to w głównej mierze zasługą bardzo dobrej klasy przetwornika optycznego Sony IMX335, w który wyposażony jest przedni obiektyw kamery.

Kamera tylna niestety nie posiada już sensora marki Sony, jednakże obraz w rozdzielczości Full HD jest moim zdaniem przyzwoitej jakości. 

Zobacz pełen road test nagrany w różnych warunkach oświetleniowych za pomocą rejestratora jazdy HS900 PRO:

W linku poniżej znajdziecie także surowe pliki nagrane kamerą, pokazujące rzeczywistą jakość obrazu, nieobarczone pogarszającą jakość obrazu kompresją YouTube:
https://drive.google.com/drive/folders/1OgAtnJ3EZY_qLOy8zNeNJWzS80XxYGUx

Podsumowanie

Wideorejestrator samochodowy MBG Line HS900 PRO miło mnie zaskoczył. Duży, czytelny i prosty w obsłudze wyświetlacz LCD to moim zdaniem główny atut tego urządzenia. Za jego sprawą obsługa ustawień jest bardzo prosta i intuicyjna, a funkcja kamery cofania prezentuje się bardzo efektownie.

Zdecydowanie na plus należy wskazać parametry techniczne i optyczne kamery. Solidny sensor marki Sony i wysoka rozdzielczość 2.5K z kamery przedniej gwarantuje nagrywanie bardzo dobrej jakości obrazu video. To jakby nie spojrzeć kluczowa kwestia praktycznie każdej kamery samochodowej.Wady? Niestety wbudowany akumulator zamiast kondensatora (zobacz artykuł o tym dlaczego kondensator jest lepszy od baterii w kamerach samochodowych). Przydałby się też automatyczny tryb parkingowy. Ostatecznie za minus można interpretować sposób montażu, który może sprawić kłopoty w niektórych samochodach.

Reasumując - uważam, że kamera samochodowa MBG Line HS900 PRO dla osób szukających specyficznie właśnie tego typu kamery do auta stanowi bardzo sensowną propozycję i mogę ją dla tych właśnie osób śmiało polecić.

Gdzie kupić?

Zainteresowanych zakupem kamery samochodowej MBG Line HS900 PRO tradycyjnie zapraszam do sklepu internetowego WIDEOREJESTRATORY24.PL. Poza kamerą, znajdziecie tam także akcesoria dedykowane do tego urządzenia. Zapraszam.Linki do sklepu:

PS. Z kuponem HS900BLOG kamerę HS900 PRO w sklepie WR24.PL kupisz z dodatkowym rabatem. Kupon ważny jest do odwołania. :) 

1 komentarz: