Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

czwartek, 16 października 2014

Kamera samochodowa Type-X czyli Full HD przy 60 klatkach/s


W moje ręce trafiła niedawno nowa kamera samochodowa, która wyróżnia się bardzo ciekawą cechą - otóż jest w stanie zarejestrować bardzo wysokiej jakości materiał Full HD 1080p z prędkością 60 klatek na sekundę. Przyznam, że sprzęt zaskoczył mnie bardzo pozytywnie, bowiem początkowo do kwestii 1080p @ 60fps podchodziłem dość sceptycznie, mając na uwadze mocno przeciętne doświadczenia z trybami 60-klatkowymi w innych rejestratorach jazdy, z którymi miałem do czynienia. Ponadto kamerę cechuje nietypowy sposób obsługi poprzez duży, dotykowy panel zamiast klasycznych przycisków na obudowie. Type-X to ciekawa propozycja, dlatego postanowiłem przyjrzeć się jej bliżej.

Rejestrator jazdy Type-X - najważniejsze cechy

 • Dostępne rozdzielczości video:
  • Full HD 1080p @ 60fps
  • Full HD 1080p @ 30fps
  • HD 720p @ 60fps
  • HD 720p @ 30fps
 • Duży 3-calowy ekran dotykowy
 • Szeroki kąt widzenia obiektywu 170 stopni
 • Przesłona obiektywu f/2.0
 • Tryb WDR (Wide Dynamic Range)
 • Rozdzielczość zdjęć 12mpix
 • Detekcja ruchu
 • Nagrywanie w pętli
 • Czujnik wstrząsów (G-Sensor)
 • Własne oznaczenie nagrań
 • Funkcja SOS
 • Wyjście HDMI
 • Gniazdo pamięci microSD
 • Obsługa kart pamięci 64GB

Jakość zapisu video

Jak wspomniałem we wstępie, jakość video w najwyższej rozdzielczości oraz prędkości klatkowej w kamerze Type-X zaskoczyła mnie bardzo pozytywnie, wbrew pierwotnym oczekiwaniom. Większość dostępnych na rynku wideorejestratorów oferuje 60 klatek na sekundę jedynie w rozdzielczości HD 720p (o ile w ogóle), co zwykle jest okupione kiepską lub wręcz fatalną jakością zapisu.

Zarzuty te zupełnie nie dotyczą Type-X'a. W jego przypadku mamy do czynienia z czystym, ostrym i nasyconym barwami obrazem 1920x1080p, na dodatek o bardzo szerokim (170 st.) polu widzenia bez utraty ostrości na krawędziach nagrania video. Szczególnie zwracam uwagę na kąt widzenia obiektywu i ostrość zachowaną na pełnym kadrze. Widywałem już bowiem rejestratory z obiektywami o mniejszym kącie widzenia, które jednak nie radziły sobie najlepiej z zachowaniem ostrości przy krawędziach kadru.

Proszę spojrzeć na pojedynczą klatkę "wyjętą" z filmu nagranego kamerą Type-X w rozdzielczości 1080p/60fps (kliknij po powiększenie):


Materiał video jest kompresowany za pomocą popularnego i efektywnego kodeka H.264 z dynamicznym bitrate sięgającym w niektórych przypadkach nawet - uwaga - 30 Mbps. Tym samym trudno jest jednoznacznie ocenić jaką ilość megabajtów na karcie pamięci należy zarezerwować na pojedynczą minutę video w najwyższej rozdzielczości, niemniej wg moich szacunków na podstawie testowych nagrań należy liczyć się z zajętością ok. 150-170MB na minutę. To sporo, ale w zamian otrzymujemy video naprawdę dobrej jakości. W tym kontekście warto zauważyć, że kamera bez problemu wspiera karty pamięci o pojemności 64GB, bowiem właśnie z taką kartą testowałem mój egzemplarz.

Przykładowe nagrania video

Czas przejść do rzeczy - zapraszam do obejrzenia testowych nagrań z rejestratora Type-X. Na początek dwa krótkie klipy bezpośrednio z kamery i bez dodatkowej obróbki. Klipy zostały nagrane poza samochodem aby wykluczyć wpływ niedoskonałości szyby samochodowej na jakość nagrania.

Oryginalne nagrania bez obróbki:

Poniżej sample umieszczone na naszym kanale YouTube. Przy okazji zwracam uwagę, że na skutek dodatkowego przetwarzania filmów przez YouTube, video oglądane na YT niestety zawsze będzie nieco gorszej jakości od oryginału.

Nagranie późnym popołudniemSłoneczny poranek (wyciszone ze względu na hałaśliwe dzieci podróżujące w charakterze pasażerów :)Nagranie nocne

Jakość video podczas jazdy wieczornej/nocnej jest zwykle kluczowa dla ogólnej oceny jakości urządzenia - nietrudno bowiem o piękny efekt podczas jazdy w słoneczny dzień. Jak widać poniżej, także i z tego zadania Type-X wybrnął bardzo dobrze.Nagranie "z ręki" wykluczające wpływ niedoskonałości szyby samochodowej na jakość obrazuNa komplet testowych filmów z kamery Type-X zapraszam do dedykowanej playlisty na kanale YouTube.

Na koniec warto także zauważyć - choć akurat ta uwaga raczej trafi tylko w serca bardziej zaawansowanych miłośników dziedziny CarDVR - że w rejestratorze Type-X zastosowano procesor obrazu iCatch 6350M oraz 4-megapikselowy sensor OmniVision OV4689. Zważywszy efekt końcowy wypada przyznać, że jest to interesująca alternatywa dla powszechnie dotąd stosowanego i zapewniającego niezłe efekty tandemu Novatek NTK95660 + Aptina AR0330. 

Funkcjonalność

W rejestratorze jazdy Type-X znajdziemy szereg typowych funkcjonalności charakterystycznych dla kamer tego rodzaju - autostart i samoczynne wyłączanie, nagrywanie cykliczne (w pętli), detekcja ruchu, detekcja wstrząsów (G-Sensor), tryb fotograficzny, wyjście HDMI itp.

Cechą wyróżniającą testowaną kamerę na tle konkurencji jest natomiast zastosowanie dotykowego wyświetlacza TFT o przekątnej 3 cali. Podobnie jak w przypadku 60-klatkowego video byłem sceptycznie nastawiony do tegoż "wynalazku", jednak i tym razem spotkało mnie miłe zaskoczenie. Ekran bowiem jest dość duży, a przy tym czuły, w związku z czym nie nastręcza problemów rodzaju "ile razy mam to wciskać, żeby zareagowało!?" - zwłaszcza, że np. zatrzymywanie/wznowienie nagrywania jest także "na dotyk". Obsługa menu jest dość intuicyjna (po pierwszym zapoznaniu z funkcjami) i z uwagi na wspomnianą czułość także całkiem wygodna. Niestety niedostępny jest język polski menu, ale jak zapewnia polski dystrybutor kamery, w okolicy grudnia 2014 / stycznia 2015 planowana jest aktualizacja firmware wprowadzająca polski język menu. Trzymam za słowo!

W związku z zastosowaniem dotykowego panelu do obsługi większości funkcji rejestratora, na całej obudowie znajdziemy zaledwie trzy fizyczne przyciski: dość duże klawisze "Power" i "SOS" na bokach obudowy oraz przycisk wyzwalacza migawki fotograficznej na górnej krawędzi obudowy. Klawisz "SOS" służy do ręcznego zabezpieczania klipów video przed zapisem, co jest typową funkcjonalnością wielu rejestratorów jazdy.

Warto zwrócić uwagę na sposób mocowania rejestratora do uchwytu, gdyż ze względu na relatywnie spore wymiary kamery (102x55 mm szer./wys.) częsty montaż/demontaż może być wskazany. Obudowa kamery jest luźno wsuwana na zaczep w uchwycie, która następnie jest zabezpieczona przed wysunięciem specjalnym klipsem. Operacja szybka i bezbolesna, aczkolwiek niestety trzeba osobno podłączać kabel zasilający (wtyczka mini USB).

Podsumowanie

Rejestrator jazdy Type-X jest nowością wprowadzoną niedawno na polski rynek przez jednego z tutejszych importerów, a także objęty obsługą posprzedażową i gwarancyjną na terenie Polski. Choć na pozór kamera wygląda na typowego "chińczyka" bez konkretnej marki, uważam że warto zwrócić na nią uwagę. Świetna jakość video Full HD przy 60 klatkach/sek, niezła optyka z szerokim kątem widzenia czy dotykowy wyświetlacz to cechy wyróżniające ten produkt na tle konkurencji. A w gruncie rzeczy, często jedyną rzeczą odróżniającą "chińczyków" od "markowych" urządzeń jest... logo na obudowie, a co za tym idzie także i cena.

Kamera Type-X będzie do nabycia w drugiej połowie października w sklepie WIDEOREJESTRATORY24.PL.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz