Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

środa, 8 października 2014

Miniaturowy wielozadaniowiec - recenzja kamery Mobius ActionCam


Mobius ActionCam to kamera nietuzinkowa. Kamera wielkości zaledwie pudełka zapałek, a jednocześnie potrafiąca zarejestrować bardzo dobrej jakości materiał video Full HD. Nie jest to też kamera nowa - jej premiera nastąpiła w połowie 2013 roku, a z uwagi na nietypowe właściwości, wysoką jakość video oraz szerokie spektrum zastosowań szybko zdobyła uznanie i popularność na całym świecie. Na rynku polskim jednak przez dłuższy czas kamera była praktycznie nieobecna, choć coraz więcej sklepów decyduje się na sprzedaż w drodze oficjalnej ścieżki dystrybucji z polskim wsparciem serwisowo-gwarancyjnym. Takie właśnie Mobiusy trafiły niedawno do sprzedaży w sklepie WIDEOREJESTRATORY24.PL, zatem postanowiłem przybliżyć sylwetkę tego ciekawego rejestratora w blogu.

Najważniejsze cechy kamery Mobius ActionCam

 • Rozdzielczość 1080p 30fps, 720p 60fps
 • Kąt widzenia obiektywu 90 / 120 stopni
 • Tryb WDR (Wide Dynamic Range)
 • Tryb detekcji ruchu
 • Nagrywanie poklatkowe (Time Lapse)
 • Nagrywanie w pętli
 • Automatyczny start i wyłączanie
 • Wyjście TV (poprzez przejściówkę)
 • Akumulator litowo-polimerowy 520 mAh
 • Obsługa kart pamięci microSD 64GB
Mobius ActionCam występuje w dwóch wersjach - Standard ("Lens A") oraz Wide ("Lens B"), które różnią się jedynie zastosowanym obiektywem. Kąt widzenia obiektywu wynosi odpowiednio 90 i 120 stopni.

Jakość zapisu video

Najważniejszym parametrem w kamerach wszelkiej maści jest rzecz jasna jakość zapisu video. Jak wspomniałem na wstępie Mobius z powodzeniem rejestruje bardzo dobrej jakości materiał Full HD z prędkością 30 klatek na sekundę. Materiał video kompresowany jest za pomocą kodeka H.264 i zapisywany do plików typu MOV z dość wysokim bitrate ok. 18 Mbps, co przekłada się na czysty i pozbawiony "pikselozy" obraz. Wysoki bitrate ma jednak swoją cenę, bowiem pojedynczy 3-minutowy klip zajmuje ok. 415 MB miejsca na karcie pamięci.

Jakość nagrań zarejestrowanych za pomocą Mobiusa za dnia jest naprawdę świetna i nie odbiega od jakości oferowanej przez znacznie droższe kamery, a niekiedy je nawet przewyższa. Nagrania nocne i w trudnych warunkach oświetleniowych są z powodzeniem wspierane przez tryb WDR (Wide Dynamic Range). Wieczornych nagrań video w aspekcie jakościowym nie porównamy rzecz jasna do takich tuzów w dziedzinie kamer samochodowych jak DOD, niemniej Mobius z pewnością nie ma czego się wstydzić. Przykładowe video poniżej - przekonajcie się sami.

Przykładowe nagrania video

Zapraszam do obejrzenia kilku przykładowych nagrań z kamery Mobius ActionCam.

Road test dzienny


Road test nocny


Road test rowerowy


Porównanie wersji Standard vs. Wide (Lens A / Lens B)


Więcej nagrań z Mobiusa na dedykowanej playliście YouTube - zapraszam.

Uwaga na wersję firmware!

W trakcie testów kamery zauważyłem znacznie obniżoną jakość nagrań nocnych w chwili, gdy kamera zawierała firmware w wersji 2.10. Sytuację zauważalnie poprawia upgrade do wersji 2.18. Tak więc uwaga na firmware v2.10, jeśli chcielibyście wykorzystać Mobiusa do nagrań w nocy. Do kwestii upgrade'u firmware jeszcze wrócę.

Firmware w wersji 2.10 (z lewej) vs. 2.18 (z prawej)

Funkcjonalność

Maleńkie rozmiary kamery absolutnie nie oznaczają ograniczeń jej funkcjonalności. W Mobiusie znajdziemy bowiem niemal wszystkie funkcje, które zwyczajowo znajdziemy w "klasycznych" kamerach - czy to samochodowych czy sportowych. Mobius potrafi pracować w trzech programowalnych trybach (2 video, 1 foto), umie automatycznie rozpoczynać rejestrację video po podłączeniu zasilania zewnętrznego, a także wyłączyć się po odcięciu tegoż zasilania. Posiada tryb detekcji ruchu, nagrywania cyklicznego w pętli, nagrywania poklatkowego (wymagany firmware v2.xx) czy też zdjęć seryjnych max 4/sek. Co więcej, Mobius umożliwia ręczną korekcję parametrów rejestracji obrazu, tj. ostrości, ekspozycji, kontrastu, nasycenia, temperatury barwowej i balansu bieli. Tej akurat funkcjonalności ze świecą szukać nawet w kamerach z wyższej półki.

W zakresie funkcjonalnym Mobius z pewnością nie pozostawia wiele do życzenia, a nawet oferuje więcej niż konkurencja, choć do ideału brakuje obecności G-Sensora. Zastosowanie tego sensora przeważnie pomocne jest przy zabezpieczaniu materiału video w momencie wykrycia nagłego i silnego przeciążenia (wypadek, ostre hamowanie, gwałtowny manewr itp.). W przypadku Mobiusa o takie zabezpieczenie należy zadbać ręcznie poprzez dłuższe naciśnięcie przycisku "M" (MODE) w trakcie rejestracji video.

Mobius standardowo wyposażony jest w baterię litowo-polimerową o pojemności 520 mAh. W pełni naładowana bateria zapewni zasilanie na czas ok. 90 minut co jest przyzwoitym wynikiem biorąc pod uwagę stosunek pojemności akumulatora do technicznych możliwości kamery.

Odtwarzanie zarejestrowanych materiałów video jest możliwe po podłączeniu Mobiusa do komputera za pomocą kabla USB - kamera jest wówczas wykrywana w systemie jako czytnik karty pamięci w nim umieszczonej.

Zastosowania

Określenie "miniaturowy wielozadaniowiec" względem Mobiusa wywodzi się z jego największej siły - a mianowicie uniwersalności zastosowania. Kompaktowe wymiary kamery sprawiają, że świetnie sprawdzi się w wielu scenariuszach.

Jedną z najpopularniejszych możliwości jest zastosowanie Mobiusa jako wideorejestrator w samochodzie. Świetna jakość nagrań dziennych, dobra jakość nagrań nocnych, a przede wszystkim kompaktowe i nie rzucające się w oczy gabaryty kamery sprawiają, że zostanie ona doceniona przez kierowców nie lubiących gdy pod szybą "wisi" relatywnie duże urządzenie, które na wszelki wypadek lepiej zdemontować na noc, by nie kusiło amatorów cudzej własności. Jest jednak jedno drobne "ale" - brak G-Sensora może jednak stanowić pewne utrapienie, bowiem przypuszczalnie mało kto będzie pamiętał o ręcznym zabezpieczeniu kluczowych nagrań w razie wypadku. Coś za coś.


Mobius świetnie sprawdzi się także jako:

 • kamera sportowa (wszak nazwa "ActionCam" zobowiązuje ;) z wykorzystaniem gamy dodatkowych akcesoriów - do rejestracji jazdy na rowerze, na motorze, pod wodą itp.;
 • kamera do dronów i modeli latających - zapraszam do obejrzenia przykładowego video nagranego Mobiusem z drona;
 • kamera szpiegowska - małą kamerę łatwo ukryć, niełatwo dostrzec;
 • kamera do prostego monitoringu pomieszczeń - to swoiste rozwinięcie idei kamery szpiegowskiej, w tym scenariuszu na pewno sprawdzi się tryb detekcji ruchu, ponadto z wykorzystaniem specjalnej przejściówki TV-OUT możliwe będzie wyświetlenie obrazu rejestrującego przez Mobiusa np. w telewizorze.

To na pewno nie definitywna lista zastosowań, choć tyle realnie jestem w stanie sobie wyobrazić. Sam prywatnie używam Mobiusa jako rejestratora jazdy w samochodzie i - choć testowałem już wiele dedykowanych kamer samochodowych - nie czuję potrzeby zmiany. Wiadomo, szewc bez butów chodzi. ;)

Obsługa kamery

Skoro tak maleńka obudowa kryje w sobie sobie tak wiele, pozostaje zatem pytanie jak Mobiusa obsługiwać?
Na obudowie znajdziemy zaledwie trzy przyciski:

 1. ON/OFF - przeznaczenie oczywiste, aczkolwiek możliwe jest ustawienie trybu automatycznego rozpoczęcia nagrywania bezpośrednio po załączeniu kamery tymże przyciskiem;
 2. MODE - przycisk wyboru jednego z trzech programowalnych trybów pracy (2x video + 1 foto);
 3. REC - czyli przycisk rozpoczęcia/zatrzymania nagrywania lub wykonania fotografii (w zależności od bieżącego trybu).
Programowalne tryby pracy są sygnalizowane odpowiednim kolorem diody LED: kolor żółty sygnalizuje tryb 1, kolor niebieski tryb 2, a kolor czerwony tryb 3 (domyślnie jest to tryb wykonywania zdjęć). Tym samym możemy zaprogramować kamerę na przykład tak, aby w trybie pierwszym nagrywała video 1080p30fps, a w trybie drugim 720p60fps.

Zmiana parametrów i ustawień Mobiusa jest możliwa na kilka sposobów:
 • za pomocą dedykowanej aplikacji mSetup dla systemu Windows;
 • za pomocą telefonu z systemem Android pracującego w trybie USB HOST oraz dedykowanych aplikacji dostępnych w sklepie Google Play;
 • za pomocą aplikacji dla systemu MacOSX;
 • poprzez ręczną edycję pliku SYSCFG.TXT - metoda niezalecana z uwagi na łatwość popełnienia pomyłki w trakcie edycji pliku, co może skutkować niepoprawnym;
 • za pośrednictwem internetowego serwisu MobiusGUI, do którego wrzucamy plik SYSCFG.TXT.
Odnośniki do pobrania dedykowanych aplikacji oraz wskazówek dotyczących zmiany parametrów kamery można odnaleźć na stronie http://www.mytempfiles.info/mobius/

mSetup, czyli centrum dowodzenia Mobiusem

Zdecydowanie najpopularniejszą i najefektywniejszą metodą edycji parametrów Mobiusa jest wykorzystanie aplikacji mSetup dedykowanej dla systemów Windows.

Program mSetup jest dostępny do pobrania bezpłatnie ze strony http://www.mytempfiles.info/mobius/ i jest także dostępny w polskiej wersji językowej. Dużą zaletą programu jest jego "lekkość" i niskie wymagania - nie potrzebuje instalacji w systemie, a uruchamia się bezpośrednio po pobraniu przez dwuklik pliku msetup.exe. Automatycznie wykryje podłączonego do portu USB Mobiusa, ale tu uwaga - kamera musi zawierać kartę pamięci, bowiem bez niej detekcja urządzenia i zmiana parametrów będzie niemożliwa. Zmiana czy przełączanie poszczególnych parametrów nie powoduje automatycznego zaaplikowania ich do podłączonego urządzenia. Dzieje się to dopiero po kliknięciu przycisku "Ustaw parametry". Dodatkowo aplikacja zawiera pomocne ułatwienie w postaci "dymków" z rozszerzonymi opisami poszczególnych parametrów.

Zrzuty ekranowe aplikacji mSetup (kliknij, aby zobaczyć powiększenie):Aplikacje dla Androida

W sklepie Google Play dostępne są także aplikacje dedykowane kamerom Mobius, które umożliwiają zmianę parametrów kamery. Jest to ciekawa alternatywa zwłaszcza gdy nie mamy pod ręką komputera, aczkolwiek warto pamiętać, że telefon/tablet musi wspierać tryb USB HOST, no i oczywiście pod ręką zamiast komputera należy mieć odpowiednią przejściówkę umożliwiającą podłączenie kamery do telefonu. :)

Osobiście polecam aplikację Mobius USB Config - zrzut ekranu poniżej.

 Aktualizacje firmware

Do kamer Mobius regularnie udostępniane są aktualizacje firmware wprowadzające poprawki, a także nowe funkcjonalności do urządzenia (choć nie zawsze się to udaje - patrz wzmianka o jakości nagrań nocnych w v2.10). Przykładowo, firmware w wersji 2.xx względem wcześniejszej wersji 1.xx wprowadziło obsługę trybu poklatkowego. Można się zatem spodziewać, że wraz z kolejnymi wersjami dokładane będą nowe funkcjonalności. Najnowsza wersja firmware w chwili pisania tego tekstu to v2.18 datowana na 17 września 2014 roku.

Aktualizacja firmware jest dziecinnie prosta przy użyciu opisanego wcześniej programu mSetup. Aplikacja automatycznie wykrywa czy dostępna jest do pobrania najnowsza wersja firmware i proponuje jej zainstalowanie w urządzeniu. Sama instalacja trwa dosłownie kilkadziesiąt sekund i wymaga wykonania kilku prostych kroków. Co jest istotne - po aktualizacji do nowszej wersji można w każdej chwili powrócić do poprzedniej lub starszej wersji oprogramowania urządzenia.Najnowsze aktualizacje do pobrania, changelog, a także instrukcja ręcznej aktualizacji firmware jest dostępna na stronie: http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=25170908&postcount=3 (jęz. ang.).

Wsparcie społeczności

Jak wspomniałem na wstępie, Mobius ActionCam od chwili swojej premiery zyskał duże uznanie na praktycznie całym świecie. Co jest także ciekawe, za jego produkcją nie stoi żadna znana marka czy korporacja. Sam fakt, że jako oficjalną stronę wsparcia dla użytkowników Mobiusów na całym świecie podaje się jeden konkretny wątek na forum rcgroups.com świadczy o tym, że największą siłą stojącą za Mobiusem jest społeczność jego użytkowników.

Poniżej podaję kilka odnośników do przydatnych stron zawierających istotne informacje dotyczące kamer Mobius ActionCam - większość z nich jest niestety anglojęzycznych.


Na forach bez trudu można znaleźć także instrukcje modyfikacji Mobiusów, np. montażu obiektywu na specjalnej taśmie przedłużającej, podłączeniu super-kondensatora w miejsce standardowej baterii litowej itp. Oczywiście należy liczyć się z tym, że ingerencja we wnętrze urządzenia wiąże się z utratą prawa do roszczeń gwarancyjnych.

Podsumowanie

Mobius ActionCam to nie jest kamerą odpowiednią dla wszystkich. Prawdopodobnie część potencjalnych klientów odstraszy fakt, że kamera wymaga dodatkowych czynności w celu konfiguracji (podłączenie do komputera itp.). Niemniej uważam, że warto poświęcić kilka chwil na dostosowanie ustawień do własnych potrzeb, a Mobius odpłaci się nagraniami świetnej jakości w różnych warunkach i rozmaitych zastosowaniach.

Gdzie kupić?

Mobius ActionCam w wersjach standardowej oraz szerokokątnej wraz z dedykowanymi akcesoriami dołączył niedawno do oferty sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL. Do sprzedaży trafił także dedykowany zestaw samochodowy, wyposażony w dodatkowe akcesoria umożliwiające bezproblemowy montaż kamery w samochodzie. Zwracam także uwagę, że oferowane u nas Mobiusy jako jedyne na polskim rynku (w chwili pisania tekstu) są zapakowane w estetyczne pudełka, a także posiadają 12-miesięczny okres gwarancyjny realizowany na terenie Polski. Zapraszam serdecznie.


Zestaw samochodowy z oferty sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL

Kamerę można bez trudu odnaleźć także na Allegro, jednak warto zwrócić uwagę na ich pochodzenie oraz obsługę posprzedażową. Sporo Mobiusów na Allegro pochodzi bowiem z prywatnego importu bezpośrednio z Chin.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz