Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

czwartek, 9 kwietnia 2015

Mobius ActionCam Lens C - porównanie z wersją Lens A/B

Miniaturowego wielozadaniowca, jakim jest bez wątpienia Mobius ActionCam recenzowałem już na łamach niniejszego bloga. Ta niezwykle wszechstronna i popularna kamerka dotąd występowała w przyrodzie w dwóch wariantach: "Lens A" (Classic) oraz "Lens B" (Wide), które różniły się zastosowaną soczewką. Na początku roku 2015 w sprzedaży pojawił się wariant "Lens C", który stanowi udoskonalenie wersji "B" i docelowo zastąpi go całkowicie. Zapraszam do zapoznania się z krótką charakterystyką nowości oraz porównaniem najnowszej wersji kamery z poprzednikami.

Mobius ActionCam Lens C - co nowego?

Lens C to nic innego jak nowy obiektyw zamontowany w znanym i lubianym Mobiusie. Jak wspomniałem we wstępie wersja "C" stanowi udoskonalenie wersji "B", która docelowo zostanie zastąpiona całkowicie nowym modelem. Po wyczerpaniu zapasów wariantu Lens B w sprzedaży zatem znaleźć będzie można warianty "A" oraz "C".

Od lewej: Lens A, Lens B, Lens C

Nowa soczewka charakteryzuje się paroma istotnymi usprawnieniami, które można podsumować w trzech głównych punktach:
  • nieco szerszy kąt widzenia (FOV) ok. 130 stopni (Lens A 90 st., Lens B 120 st.);
  • zauważalnie ulepszona jasność obiektywu, co przekłada się zwłaszcza na jakość nagrań wieczornych;
  • znacznie zredukowany względem poprzedników efekt flary (kolorowe odbłyski przy rejestracji obrazu np. pod słońce).
Pod względem fizycznym zmiany są znikome. Obudowa soczewki jest praktycznie tych samych rozmiarów co w modelu Lens B, a jedyną zauważalną z zewnątrz zmianą jest nieco powiększona i ciut bardziej wypukła powierzchnia soczewki, która sprawa wrażenie gładszej.

Od lewej: Lens A, Lens B, Lens C

Porównanie Lens C vs. Lens A/B

Minimalną, ok. 10-stopniową różnicę pomiędzy wersją Lens B oraz Lens C obrazuje poniższe zdjęcie porównawcze (od góry Lens B, Lens C):


Jak widać kąt widzenia (FOV) wariantu "C" jest minimalnie szerszy, nie jest to jednak różnica miażdżąca. Wyraźnie zauważalna różnica objawia się we wspomnianej wcześniej redukcji flar czy też ogólnej jasności. Zobaczcie - redukcja efektu flary:


Przy okazji na powyższym porównaniu warto zwrócić uwagę na różnicę w temperaturze barwowej ujęć, przy czym obydwie kamery miały zainstalowaną tę samą wersję firmware (v2.33).

Kolejne porównanie obrazuje różnicę w jasności obiektywu zobrazowane nocnym ujęciem z balkonu na oświetlony dom po drugiej stronie ulicy:


Jak widać różnica na korzyść Lens C jest niekwestionowana.

Przykładowe nagrania video

Poniżej dwa nagrania porównawcze zarejestrowane Mobiusami Lens A oraz Lens C. Obydwa egzemplarze w momencie wykonania testu miały zainstalowaną najnowszą wersję firmware v2.33.

Lens A (z lewej) - Lens C (z prawej)

Dostępna jest też odrębna playlista YouTube zawierająca więcej nagrań porównawczych z kamer Lens C oraz Lens A:

Podsumowanie

Nowy obiektyw ma szersze pole widzenia i przede wszystkim oferuje zauważalnie lepszą jakość nagrań - zwłaszcza po zmroku. Tym samym nowy wariant stanowi solidne uzupełnienie dla ogólnej oferty Mobiusa jako wszechstronnej, wielozadaniowej kamerki, a ulepszone walory rejestracji video w nocy zwiększą jej atrakcyjność jako dyskretnego rejestratora jazdy do samochodu.

Obszerna recenzja kamer z serii Mobius ActionCam opublikowana wcześniej na blogu:
http://www.wideorejestratory24.info/2014/10/mobius-actioncam-recenzja.html

Więcej technicznych informacji dotyczących wariantu Lens C można znaleźć na angielskojęzycznym forum rc-groups.com, na którym znajduje się obszerny wątek dotyczący Mobiusa ogólnie:

Kamerki Mobius ActionCam wraz z akcesoriami, a także w gotowym do wykorzystania w samochodzie zestawie są dostępne do nabycia w sklepie WIDEOREJESTRATORY24.PL, do którego jak zwykle serdecznie zapraszam:
W kwietniu 2015 roku mija rok od chwili uruchomienia niniejszego bloga. Z tej okazji dla najbardziej wytrwałych czytelników niniejszej recenzji mały Easter Egg ;) - kupon rabatowy do wykorzystania na zakupy sklepie WIDEOREJESTRATORY24.PL, uprawniający do 3% zniżki na kamery Mobius ActionCam: BLOGBDAY15 - kupon ważny tylko do 30 kwietnia 2015 roku. Zapraszam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz