Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

piątek, 3 kwietnia 2015

Nowa kamera sportowa Soocoo S60 - recenzja

Kamera sportowa Soocoo S60 to nowa propozycja na polskim rynku w kategorii kamer sportowych o sporych możliwościach oraz atrakcyjnej cenie. Za kwotę niecałych 500 zł otrzymujemy kamerkę pod pewnym względami nietuzinkową i cechującą się rozwiązaniami, które na tym poziomie budżetowym są rzadko spotykane. Z tego też powodu warto przyjrzeć się jej bliżej, zwłaszcza że stanowi istotną konkurencję dla wyjątkowo popularnych ostatnio kamer SJCAM z serii SJ4000 oraz SJ5000. Zapraszam do lektury.


Kamera sportowa Soocoo S60 w pigułce

 • Rozdzielczość Full HD 1080p 30fps
 • Przetwornik Sony IMX322 12 Mpix + CPU Novatek NTK96655
 • Wodoszczelność do 60 metrów bez dodatkowej obudowy
 • Wodoodporny pilot zdalnego sterowania w formie zegarka na rękę
 • Zintegrowany odbiornik WiFi
 • Dostępne aplikacje dla Androida oraz iOS
 • Tryb rejestracji w pętli i detekcji ruchu
 • Opcja obrotu obrazu o 180 stopni
 • 1.5-calowy wyświetlacz LCD z menu w języku polskim
 • Wymienny akumulator Li-Ion 1050 mAh (do 2 godzin pracy na baterii)
 • Uniwersalny system mocowań, kompatybilny np. z GoPro, SJCAM itp.
 • Niewielkie gabaryty, waga 116 gram
 • Wygodny futerał na akcesoria w standardzie

Cechy fizyczne

Soocoo S60 z pewnością przyciąga wzrok nietypową kolorystyką oraz kształtem obudowy, która sama w sobie jest wodoszczelna, a także relatywnie mała i lekka. Sądzę, że te cechy zainteresują m.in rowerzystów i motocyklistów poszukujących niewielkiej gabarytowo, a jednocześnie odpornej na opady deszczu kamerki. Zresztą kamera mocno wyróżnia się już na etapie otwierania pudełka, które jest eleganckie oraz kryje w sobie nie mniej gustowną i wygodną walizeczkę przechowującą samo urządzenie oraz akcesoria dodatkowe.


Standardowe wyposażenie zawiera zestaw podstawowych akcesoriów montażowych, w tym mocowanie na rurki, adapter statywowy z gwintem 1/4", szybkozłączki z dodatkowymi przegubami, mocowanie do kasków z tasiemką czy ładowarkę sieciową z kablem USB. Z uwagi na zastosowanie zintegrowanego dwuslotowego mocowania bezpośrednio w obudowie kamery, dopasowanie rozmaitych akcesoriów dodatkowych nie będzie nastręczało specjalnych trudności, a obecność adaptera statywowego z gwintem 1/4" w opakowaniu tym bardziej poszerza spektrum potencjalnych możliwości.


Tylna część obudowy z wyświetlaczem LCD oraz przyciskami sterującymi stanowi jednocześnie ciekawie rozwiązaną klapkę, pod którą zaszyto wymienny akumulator litowo-jonowy, a pod nim także gniazdo karty pamięci microSD. Skoro jesteśmy przy baterii, warto wspomnieć, że po pełnym naładowaniu akumulatora kamera zdołała nagrać ciurkiem równo 2 godziny materiału 1080p 30fps bez aktywnego WiFi.


Z prawej strony obudowy znajduje się odkręcana zaślepka kryjąca gniazda micro-USB oraz micro-HDMI. Sposób montażu zaślepki jest nieco uciążliwy, ale determinowany przez wodoszczelność obudowy. Jako dodatkowe akcesorium producent przewiduje także kabel micro-USB z nakrętką, dzięki której będzie możliwe zasilanie kamerki bez utraty szczelności obudowy.

Z przodu obudowy z kolei znajdziemy dwie diody doświetlające LED z dwoma stopniami podświetlenia oraz trybem "SOS", w którym diody mrugają na pełnej mocy z dużą częstotliwością. Sterowanie diodami za pomocą przycisku na tylnej klapce obok wyświetlacza.


Obsługa kamery

Wyświetlacz LCD znajdujący się na tylnej klapce jest dość mały, a umieszczone wokół nieco przyciski z uwagi na swój kształt i wodoszczelność działają z początku nieco topornie i wymagają przyzwyczajenia. Niemniej interfejs użytkownika umożliwiający ustawienie parametrów i opcji urządzenia jest dostępny w języku polskim (choć nie wszystkie elementy są przetłumaczone - kwestia do dopracowania w aktualizacjach firmware), a jego obsługa nie powinna być szczególnie kłopotliwa. Do dyspozycji są tryby nagrywania video, fotografii oraz przeglądania materiału zgromadzonego na karcie pamięci. Oto krótki przegląd menu z ustawieniami kamery:W kwestii funkcjonalnej warto także zwrócić uwagę na dostępne tryby pracy w pętli, tryb detekcji ruchu oraz opcję obrotu obrazu o 180 stopni (w przypadku montażu kamery "do góry nogami"). Cechy te sprawiają, że Soocoo S60 może być także wykorzystana jako rejestrator jazdy do samochodu - oczywiście po doposażeniu w odpowiednie uchwyty i zasilacz samochodowy.

Pilot zdalnego sterowania

Kolejnym elementem wyróżniającym kamerę Soocoo S60 jest wyposażenie zestawu standardowego w pilota zdalnego sterowania w formie zegarka na rękę. Piloty są szczególnie cenione przez użytkowników kamer sportowych, jednak stosunkowo rzadko spotykane w ramach wyposażenia podstawowego - zwłaszcza wśród kamer na tym poziomie budżetowym. Soocoo S60 jest zatem chlubnym wyjątkiem w tej dziedzinie.


Forma zegarka na rękę jest szczególnie wygodna biorąc pod uwagę, że do zdalnej obsługi kamery nie wymagane jest absorbowanie całych dłoni. Poza formą pilot wyróżnia się także wodoodpornością (max 5 metrów zanurzenia wg deklaracji producenta) oraz energoszczędnością, bowiem bezprzewodowa komunikacja między pilotem a kamerą odbywa się na paśmie niezależnym od WiFi, a sygnał radiowy do kamery jest wysyłany jedynie w momencie naciśnięcia któregoś z przycisków na pilocie. Tym samym pilot nie wymaga osobnego włączania oraz ładowania i jest zasilany płaską bateryjką typu CR2032 spotykaną powszechnie w zwykłych zegarkach na rękę. Czas pracy na takiej baterii deklarowany przez producenta jest mierzony w miesiącach.

Obsługa pilota

Pilot posiada dwa przyciski oraz diodę. Przycisk "kwadrat" służy do wyzwalania migawki trybu fotograficznego (krótkie przyciśnięcie) oraz rozpoczynania/zakończenia nagrywania video (dłuższe przyciśnięcie). Przycisk "kropka" ("zero") służy od sprawdzania aktualnego stanu kamery. Po naciśnięciu dioda odpowiednią kombinacją kolorów i mrugnięć sygnalizuje bieżący status (np. kamera wyłączona, trwa nagrywanie itp.). Istotną funkcjonalnością jest możliwość wykonywania zdjęć z pilota w trakcie nagrywania video, aczkolwiek zdjęcia takie są zapisywane w rozdzielczości video (np. 1920x1080 pikseli).

Odbiornik WiFi

Kamery sportowe wyposażone w odbiornik sieci bezprzewodowej WiFi staje się powoli standardem także w urządzeniach z niższej półki cenowej. Nie inaczej jest w tym przypadku. Do zdalnej obsługi kamery służy aplikacja "Soocoo" dostępna do pobrania z Google Play oraz App Store. Istotnym usprawnieniem aplikacji jest automatyczne łączenie z siecią WiFi rozgłaszaną przez kamerkę bez potrzeby ręcznego przełączania się w ustawieniach WiFi telefonu - oczywiście wymaga to sparowania telefonu z kamerą przy pierwszym połączeniu, ale przy kolejnych uruchomieniach stanowi to znaczne przyspieszenie operacji. Jak dotąd z tego typu funkcjonalnością wcześniej spotkałem się jedynie w aplikacji GoPro, więc Soocoo zasługuje tutaj na duży plus.


Zakres podstawowej funkcjonalności aplikacji jest dość typowy - nagrywanie video, wykonywanie zdjęć, przeglądanie materiałów zgromadzonych na karcie pamięci oraz ustawianie podstawowych parametrów pracy kamery. Warto zwrócić przy tym uwagę, że aplikacja jest responsywna, a podgląd obrazu przekazywany z kamery jest praktycznie pozbawiony opóźnienia - z doświadczenia wiem, że aplikacje do zdalnej kontroli kamerek poprzez WiFi niekiedy działają dość topornie, jednak aplikacja "Soocoo" wypada na tym tle całkiem dobrze.

  


Jakość zapisu video

Czas na "mięsko" czyli omówienie jakości nagrań video oferowanej przez Soocoo S60. Kamera jest wyposażona w dobrze znany z wielu innych wideorejestratorów procesor Novatek NTK96655 (stosowany m.in. w kamerach SJ4000 i SJ5000) oraz 12-megapikselową matrycę Sony IMX322. Maksymalny oferowany tryb rozdzielczości video to Full HD 1080p przy 30 klatkach na sekundę, a do dyspozycji są także tryby 720p 60fps oraz 480p 120fps. Nagrania są zapisywane w formacie MOV i kompresowane popularnym kodekiem H.264. Bitrate materiału video podczas testów wynosił ok. 12 Mbps. Nie jest to dużo, ale jak zobaczycie poniżej nie ma to znaczącego wpływu na jakość nagrań.

Jakość nagrań video zarejestrowanych przez Soocoo S60 jest bardzo dobra, także w warunkach wieczornych. Obraz jest ostry i szczegółowy, a barwy są naturalnie nasycone i nie "przekoloryzowane". Niestety nieco gorzej jest z dźwiękiem - z racji wodoodpornego charakteru obudowy mikrofon jest zdecydowanie mniej czuły i nieco przytłumiony. Jest to kwestia, którą producent obiecał w miarę możliwości poprawić w kolejnych aktualizacjach firmware, aczkolwiek kamera raczej nie nadaje się dla osób ceniących krystaliczną jakość dźwięku.

Przykładowe kadry i nagrania

Testowe pojedyncze klatki z nagrań w trybie 1080p 30fps (pełna rozdzielczość w nowym oknie po kliknięciu):
Testowe nagrania video dostępne w formie playlisty na YouTube:Porównanie z SJ4000 i SJ5000

Z uwagi na cenę oraz funkcjonalność kamera Soocoo S60 stanowi ciekawą alternatywę dla niezwykle popularnych kamerek SJ4000 oraz SJ5000, które zdecydowanie zdominowały rynek budżetowych kamer sportowych oferujących dobrą jakość zapisu video. Poniżej efekt takiego porównania w postaci kadrów wyciętych z nagrań zarejestrowanych kamerami Soocoo S60, SJ4000 oraz SJ5000 (wersja bez "plus"). W kamerach SJCAM wykorzystano ten sam chipset co w Soocoo (Novatek), a więc jest to w głównej mierze pojedynek na matryce: Sony IMX322 w Soocoo, Aptina AR0330 w SJ4000 oraz Panasonic MN34110PA w SJ5000.

Jak widać Soocoo radzi sobie bardzo dobrze i moim zdaniem w porównaniu z kamerami SJCAM prezentuje najlepiej zbilansowany kolorystycznie obraz.


Od lewej: Soocoo S60 - SJ4000 - SJ5000


Od lewej: Soocoo S60 - SJ4000 - SJ5000


Od lewej: Soocoo S60 - SJ4000 - SJ5000


Od lewej: Soocoo S60 - SJ4000 - SJ5000


Od lewej: Soocoo S60 - SJ4000 (w SJ5000 bateria uległa rozładowaniu :)

Jakość fotografii

12-megapikselowa matryca Sony całkiem przyzwoicie radzi sobie także z wykonywaniem dobrej jakości fotografii o rozdzielczości 4032x3024 pikseli. Kilka przykładowych fotek poniżej (pełna rozdzielczość po kliknięciu).
Podsumowanie

Soocoo S60 to niewątpliwie interesująca kamera. Główne zalety to wodoszczelność obudowy, "zegarkowy" pilot zdalnego sterowania w zestawie, bardzo dobra jakość video i foto czy kompaktowe gabaryty. Minusem z pewnością jest jakość rejestrowanego dźwięku, co jest skutkiem ubocznym zastosowania wodoszczelnej obudowy. Mimo to, biorąc pod uwagę stosunek jakości-wyposażenia-ceny kamera jest godna uwagi, a jej funkcjonalność powinna zyskać uznanie zwłaszcza u osób szukających kamery do motocykla czy do roweru - odpornej na deszcze i wstrząsy, a jednocześnie niewielkiej i oferującej dobrej jakości zapis video.

W kontekście ceny warto też powrócić na chwilę do porównania z kamerami SJCAM. W momencie pisania tej recenzji kamera Soocoo S60 jest dostępna w cenie 499 zł brutto. Konkurencyjny model SJCAM SJ4000 WiFi to koszt rzędu 450-460 zł, ale w zestawie nie znajdziemy pilota, a kamera wymaga dodatkowej wodoszczelnej obudowy do zanurzenia. Na drugim biegunie znajdujemy model z najnowszej serii SJCAM SJ5000 (opisywany wcześniej w blogu) w cenie ok. 520 zł, ale bez odbiornika WiFi, bez pilota i także z koniecznością stosowania dodatkowej wodoszczelnej obudowy. Reasumując, Soocoo wchodzi na rynek budżetowych kamer sportowych z mocną ofertą, wobec której trudno przejść obojętnie.

Gdzie kupić?

Jak zawsze zapraszam serdecznie do sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziecie recenzowaną powyżej kamerę Soocoo, a także kamery marki SJCAM oraz dodatkowe akcesoria:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz