Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

poniedziałek, 8 czerwca 2015

Firmware dla SJCAM SJ5000+ z polskim językiem menu


Kamerka sportowa SJCAM SJ5000+ niemal od chwili wprowadzenia do sprzedaży cieszy się wyjątkową popularnością dzięki wysokiej jakości obrazu dorównującej droższej i uznanej na rynku kamer sportowych konkurencji za ułamek jej ceny. Z punktu widzenia polskiego nabywcy kamera ma jednak istotny feler: brak polskiego języka menu. Na szczęście to już nieaktualne, bowiem SJCAM udostępniło z początkiem czerwca 2015 roku aktualizację firmware do modelu SJ5000+ zawierającą m.in. język polski menu właśnie. Ale uwaga, wraz z nowym firmware pojawiła się nowa wersja sprzętowa kamerki, więc należy zwrócić baczniejszą uwagę którą z wersji firmware instalujemy w naszej kamerce.

Nowy rozmiar wyświetlacza LCD

Producent zdecydował wprowadzić nowy wariant sprzętowy modelu SJ5000+ wyposażony w minimalnie powiększony wyświetlacz LCD o przekątnej 1.54 cala (względem 1.5 cala w poprzedniej wersji). Ta nowość sprzętowa determinuje także wariant aktualizacji firmware, którą należy zaaplikować do posiadanej kamery. Według informacji zawartych na stronie producenta, wszystkie kamery z firmware niższym niż v2.4 to edycje z ekranem 1.5", zatem należy domniemywać, że kamerki z nowym ekranem 1.54" będą fabrycznie wyposażone w firmware v2.4 lub nowszy. W momencie pisania niniejszego artykułu nie posiadam nowej wersji sprzętowej, więc niestety nie mogę tej informacji z pierwszej ręki potwierdzić.

Kamera SJ5000+ z "klasycznym" ekranem 1.5" / 38.1 mm

Nowe aktualizacje firmware v2.4 oraz v2.5

SJCAM udostępniło dwie aktualizacje jednocześnie: v2.4 i v2.5. Wersja 2.4 poprawia działanie zintegrowanego odbiornika WiFi, natomiast wersja 2.5 wnosi kilka dodatkowych usprawnień jak i dodaje polski język menu.

Pliki z aktualizacją firmware do pobrania dla posiadaczy kamery SJ5000+ z ekranem 1.5":
Pliki z aktualizacją firmware do pobrania dla posiadaczy kamery SJ5000+ z ekranem 1.54":
Powyższe pliki wraz z instrukcjami aktualizacji w języku angielskim są dostępne także bezpośrednio na stronie producenta:
http://www.sjcam.com/content/16-how-to-upgrade-the-sjcam-sj5000-action-camera-firmware

Procedura aktualizacji

Poniższa procedura dotyczy zarówno aktualizacji do wersji v2.4 jak i v2.5.
  1. Sformatować kartę pamięci microSD.
  2. Z pobranego powyżej pliku .zip rozpakować plik SJCAM_FWUPDATE.bin i skopiować na kartę pamięci.
  3. Kartę pamięci umieścić w kamerce i włączyć kamerkę upewniając się, że bateria jest dostatecznie naładowana.
  4. Po uruchomieniu kamery wejść w menu znaleźć pozycję z informacją o wersji firmware (np. SJCAM Version: Vx.x).

  5. Nacisnąć przycisk nagrywania (na górze obudowy), pojawi się "Firmware update?" - zatwierdzić, co rozpocznie proces aktualizacji, który trwa ok. kilkadziesiąt sekund.


  6. Po zakończonej aktualizacji skasować z karty pamięci plik SJCAM_FWUPDATE.bin (lub sformatować ponownie kartę), a w kamerze przywrócić ustawienia fabryczne.

Co robić gdy wgramy nieprawidłowy firmware

W razie gdyby do kamerki z ekranem 1.54" został wgrany firmware dedykowany wariantowi z ekranem 1.5", skutkiem ubocznym będzie efekt białego ekranu LCD. Nie miałem osobiście okazji doświadczyć tego problemu, ale tak wynika z informacji producenta. W tej sytuacji ratunkiem jest podłączenie kamerki poprzez port HDMI do zewnętrznego monitora/telewizora, który posłuży jako zewnętrzny ekran LCD i wyświetli wszystkie dostępne w kamerce opcje menu, a także pozwoli na ponowną aktualizację firmware.

Przegląd funkcji

Zapraszam do zapoznania się z krótkim nagraniem prezentującym przegląd funkcji kamery SJ5000+ z polskim menu (firmware v2.5):


Recenzja kamer sportowych SJ5000

Wszystkich zainteresowanych zapraszam także do lektury recenzji kamer sportowych z serii SJ5000, którą opublikowałem w lutym na niniejszym blogu.

Zainteresowanych zakupem natomiast zachęcam do odwiedzenia sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL:
Tylko sprawdzone rejestratory jazdy w sklepie WR24.PL.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz