Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

wtorek, 29 września 2015

DOD RX8W - nowa lusterkowa kamera samochodowa

Rejestrator jazdy DOD RX8W to najnowszy model w ofercie marki DOD-Tech. Jest to kamera samochodowa w lusterku wstecznym. Jest to następca bardzo podobnego modelu RX7W, lecz względem poprzednika wprowadza szereg ciekawych nowości oraz istotnych udoskonaleń, które z pewnością zainteresują grupę osób poszukujących dyskretnego rejestratora jazdy. Zapraszam zatem do lektury krótkiej recenzji kamery samochodowej DOD RX8W.


Najważniejsze cechy DOD RX8W

 • Rozdzielczość Full HD 1080p 30fps
 • 6-elementowy szklany obiektyw, kąt widzenia 140 stopni
 • Tryby WDR i 3DNR
 • Zintegrowany odbiornik GPS 5 Hz
 • Wbudowany wyświetlacz TFT LCD o przekątnej 4.3"
 • Szeroki zakres regulacji kąta położenia obiektywu
 • Powłoka antyodblaskowa redukująca refleksy w nocy
 • Podświetlane klawisze funkcyjne
 • Tryb nagrywania poklatkowego (Time Lapse) oraz detekcji ruchu
 • Zintegrowany czujnik przeciążeń (G-Sensor)
 • Funkcja prędkościomierza
 • Funkcja ochrony dostępu do ustawień hasłem
 • Uniwersalny sposób montażu za pomocą pasków na rzepy
Grubość urządzenia w najcieńszym punkcie wynosi zaledwie 1 centymetr, co sprzyja dyskrecji. Kamerę montujemy na fabryczne lusterko wsteczne za pomocą pasków na rzepy o długości wystarczającej do objęcia nawet najgrubszych konstrukcyjnie lusterek samochodowych. W zestawie dołączony jest zasilacz do zapalniczki samochodowej z kątową wtyczką micro-USB, co jest bardzo ważne w przypadku aut, w których przestrzeń pomiędzy górną krawędzią lusterka a podsufitką jest dość skąpa.


Co nowego?

Jak wspomniałem we wstępie, model RX8W to w prostej linii następca modelu RX7W, który dziedziczy wiele jego cech, ale również wprowadza kilka istotnych nowości oraz ważnych udoskonaleń względem poprzednika.

Odbiornik GPS

Kamera DOD RX8W została także wyposażona w zintegrowany odbiornik GPS o częstotliwości próbkowania 5 Hertzów. Wyższa częstotliwość próbkowania (tutaj 5 razy na sekundę) oznacza znacznie wyższą precyzję pomiaru, co szczególnie widać w funkcji prędkościomierza, którą także oferuje nowy model DOD. Mierzona prędkość jest aktualizowana zauważalnie szybciej i jest pozbawiona typowego dla urządzeń z GPS "laga" pomiarowego.

Bieżąca prędkość pojazdu oraz pozycja geograficzna jest domyślnie zapisywana na nagraniu video, jednakże można to wyłączyć w ustawieniach kamery. Ponadto do zestawu dołączona jest płyta z oprogramowaniem DOD Player dla komputerów pod kontrolą Windows lub MacOSX, które umożliwia wizualizację przebiegu trasy na podstawie odczytów z odbiornika GPS i G-Sensora.

Szerszy zakres regulacji obiektywu

Istotną bolączką RX7W jest dość ograniczony zakres regulacji kąta położenia obiektywu. Dlaczego jest to ważne? Z uwagi na naturalne odchylenie lusterka wstecznego względem kierowcy, regulacja kąta położenia obiektywu pozwala skompensować odchylenie lusterka tak, aby kamera "patrzyła" dokładnie na wprost toru jazdy. Był z tym problem w modelu RX7W, gdzie przeważnie obiektyw był skierowany nieco zbyt w prawo (lub w lewo, jeśli mowa o samochodzie z kierownicą po prawej stronie) i nie obejmował kątem widzenia dokładnie lewego pobocza.

Tajwański DOD praktycznie całkowicie wyeliminował ten mankament w modelu RX8W, w którym zakres regulacji położenia obiektywu jest znacznie szerszy i nie ma już problemu z dokładnym skierowaniem oka obiektywu "na wprost" i umieszczeniem w polu widzenia całej szerokości jezdni wraz z poboczami.

Podświetlane przyciski sterujące

Projektanta starszego modelu RX7W rozszarpałbym za sposób rozmieszczenia przycisków sterujących pod dolną krawędzią lusterka. Na szczęście DOD nie popełniło drugi raz tego błędu i klawisze w RX8W są wykonane w sposób godny pochwały. Przede wszystkim klawisze są podświetlane (absolutnie rewelacyjna obsługa w ciemności), relatywnie duże i umieszczone z przodu urządzenia, na wprost kierowcy. Ergonomia tego rozwiązania jest wzorowa.

Skoro o ergonomii mowa, jedynym zasadniczym mankamentem pozostawionym bez rozwiązania w nowym modelu jest umieszczenie slotu na kartę pamięci na górze urządzenia. W efekcie w celu wyjęcia karty pamięci niezbędne może okazać się całkowite zdemontowanie urządzenia z fabrycznego lusterka.

Duży wyświetlacz LCD

Kolejną nowością w modelu DOD RX8W jest zastosowanie dużego i czytelnego wyświetlacza o przekątnej aż 4.3" pod powierzchnią lustra. Prawdę mówiąc to jeden z największych wyświetlaczy jakie widywałem w różnych kamerach samochodowych. Znacząco podnosi on komfort użytkowania urządzenia, zwłaszcza w połączeniu ze znacznie lepiej rozmieszczonymi klawiszami funkcyjnymi.


Jakość nagrań video

Jak na kamery marki DOD przystało, RX8W oferuje bardzo wysoką jakość nagrań video Full HD 1080p. Co prawda producent nie chwali się wprost jaki konkretnie procesor or matrycę zastosował w tym konkretnie modelu, niemniej nie przeszkadza to w osiągnięciu naprawdę niezłych efektów. Jak zwykle w DOD'ach obecne są tryby WDR (Wide Dynamic Range) oraz 3DNR (Dynamic Noise Reducion), a także wysokiej jakości szklany obiektyw - co ciekawe także o nie do końca ustalonej jasności. Kompresja obrazu jest realizowana kodekiem H.264 z dynamicznym bitrate ok. 15 Mbps.

Przykładowe kadry video

Przykładowe klatki wycięte prosto z surowych plików video bez żadnej obróbki i wpływu dodatkowej kompresji stratnej stosowanej np. przez YouTube.

DOD RX8W sample

DOD RX8W sample

Przykładowe nagrania video
Wszystkie nagrania testowe z kamery RX8W znajdują się na dedykowanej playliście YouTube:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLWb1jIrvNpnZ0tke7gHduOuupoz7ze17Y

Porównanie RX7W vs. RX8W

Na koniec jeszcze szybkie porównanie jakości obrazu pomiędzy starszym i młodszym bratem. :) Różnica na korzyść młodszego jest dość zauważalna...


Podsumowanie

Kamera samochodowa DOD RX8W stanowi ciekawe uzupełnienie portfolio renomowanej marki DOD i udaną kontynuację linii kamer zintegrowanych z lusterkiem wstecznym. RX8W zachowuje najlepsze cechy poprzednika, jednocześnie eliminując jego największe wady. Na szczególną uwagę zasługuje zdecydowanie udoskonalona wygoda bieżącej obsługi urządzenia. Stanowi idealną propozycję dla osób poszukujących kamery dyskretnej i nie rzucającej się w oczy, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dobrych parametrów jakościowych.Rejestrator jazdy DOD RX8W jest dostępny do nabycia w sklepie WIDEOREJESTRATORY24.PL. Zapraszam serdecznie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz