Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

poniedziałek, 18 stycznia 2016

Bitrate w G1WH - 12 Mbps vs 15 Mbps (vs 18 Mbps)


Przedmiotem gorących dyskusji na forach internetowych związanych z kamerami samochodowymi jest kwestia poziomu bitrate w niezwykle popularnym rejestratorze jazdy G1WH. Niekiedy wydaje się, że Świętym Graalem każdego posiadacza G1WH jest magiczny bitrate 15 Mbps, który zapewnia wyższą jakość obrazu video w porównaniu ze standardowym bitrate ok. 12 Mbps. Idąc tym tropem postanowiłem dokonać bezpośredniego porównania 1:1 i przekonać się czy ta różnica faktycznie jest tak bardzo odczuwalna.

Na warsztat wziąłem dwa identyczne wideorejestratory G1WH, do jednego wgrałem firmware w wersji G1WH_DA380_2016-01-6_01, obsługujący bitrate 12 Mbps. W drugim egzemplarzu wylądował nieco już leciwy firmware G1WH_DR07_2014.12.02.01, ale wspierający bitrate 15 Mbps.

Aktualizacja - luty 2017
Do obrotu trafił model G1WH produkowany przez Viofo, wyposażony w firmware obsługujący bitrate aż 18 Mbps. Przykładowy filmik porównawczy znajdziecie na dole niniejszego wpisu.

Jedziemy:

W porównaniu dziennym szczerze powiedziawszy na pierwszy rzut oka różnicy nie widzę. W nagraniu wieczornym da się jednak zauważyć niewielką przewagę na korzyść wersji 15-megabitowej, jest odrobinę jaśniejsza i zbiera więcej szczegółów.

Ponieważ porównanie 1:1 na YouTube jest tylko poglądowe, poniżej kilka porównawczych kadrów wyciętych wprost z surowych nieobrobionych plików video, które dają lepszy pogląd na sprawę (po kliknięciu w fotkę zobaczycie zrzut w pełnej rozdzielczości 1080p):

Kadr nr 1

12 Mbps
G1WH sample

15 Mbps
G1WH sample

Zwróćcie uwagę na Mondeo po prawej stronie kadru, jest nieco wyraźniej widoczne w wersji z bitrate 15 Mbps, choć jego tablica jest czytelna także w wersji 12 Mbps.

Kadr nr 2

12 Mbps
G1WH sample

15 Mbps
G1WH sample

Podobnie jak w poprzednim przykładzie, tablica rejestracyjna autobusu jest widoczna w obydwu przypadkach (choć trudno ją odczytać), aczkolwiek w wersji 15 Mbps jest minimalnie wyraźniejsza. Warto zauważyć także nieco inny odcień kolorystyczny.

Kadr nr 3

12 Mbps
G1WH sample

15 Mbps
G1WH sample

Nagrania nocne są nieco jaśniejsze w wersji 15 Mbps i zbierają więcej detali w zacienionych miejscach, choć różnica moim zdaniem nie jest miażdżąca.

Kadr nr 4

12 Mbps
G1WH sample

15 Mbps
G1WH sample

Tu także widać, że obraz 15 Mbps jest jaśniejszy, ale też nieco mocniej zaszumiony. Coś za coś.

Aktualizacja - luty 2017
Porównanie trzech opcji bitrate - wersja 18 Mbps to wprowadzony do obrotu nowy wariant modelu Viofo G1WH.

Reasumując

Nie jest zaskoczeniem, że firmware z bitrate 15 Mbps zapewnia minimalnie wyższą jakość nagrań, a zwłaszcza lepsze wychwytywanie drobnych detali. Z drugiej jednak strony patrząc całościowo różnice te nie są aż tak miażdżące jak można byłoby wnioskować z niektórych opinii na forach internetowych. Instalację firmware zapewniającego 15 Mbps mogę polecić wszystkim, którzy lubią dłubać w swoich gadżetach i wyciskać z nich maksimum możliwości, ale posiadacze kamer G1WH ze "standardowym" bitrate 12 Mbps mogą spać spokojnie, bo ich kamery samochodowe zapewniają całkiem niezłą jakość bez potrzeby dodatkowego grzebania z firmware.

Dodam, że obydwa opisywane powyżej wersje firmware można pobrać i zainstalować w Strefie Wsparcia WR24, zapraszam serdecznie:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz