Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

czwartek, 28 stycznia 2016

Recenzja kamery sportowej SJCAM SJ5000x Elite


SJCAM po okresie różnych perturbacji wprowadza nowy model, który ma szansę stać się hitem i flagowym produktem tej marki. Ten model to SJ5000x Elite wyposażony w 12-megapikselowy przetwornik obrazu Sony IMX078, tryby video 4K24 / 2K30 / 1080p60, żyroskopową stabilizację obrazu oraz interesujące funkcje takie jak np. tryb nagrywania filmów slow-motion czy wykonywania zdjęć RAW. "Na papierze" nowy model SJCAM wygląda wręcz imponująco, sprawdzam więc jak wypada w praktyce.

Na wstępie parę słów wyjaśnienia. Dlaczego perturbacje? Po wprowadzeniu modelu SJ4000+, który mam wrażenie nie przyjął się do końca najlepiej, zapanowało lekkie zamieszanie od strony SJCAM. W międzyczasie wprowadzono "ulepszoną" wersję SJ4000+ "Gyro", potem model X1000, a następnie krótko SJ5000x (bez przyrostka "Elite")... prawdę mówiąc sam w pewnym momencie straciłem rachubę który model na daną chwilę "the best" ze strony SJCAM. Wygląda jednak na to, że wizerunek marki jest stopniowo odbudowywany, powstał też nowy serwis internetowy sjcamhd.com, który w przejrzysty i atrakcyjny wizualnie sposób prezentuje aktualną linię produktową, a serię SJ5000 wzbogaca nowy model o oficjalnej nazwie SJ5000x Elite.

Kompletne porównanie kamer SJCAM z serii SJ5000 wg stanu na sezon zimowy 2015/2016 przedstawia tabela poniżej. Moją recenzję pozostałych modeli SJ5000 publikowałem na blogu już wcześniej - zapraszam.
Źródło: sjcamhd.com
Na tym etapie warto wspomnieć, że model SJ5000+ został poprzez niedawną aktualizację firmware wzbogacony o tryb video 2304x1296p 30fps czego jeszcze nie uwzględnia tabela.

SJ5000x Elite - co nowego?

Wizualnie i gabarytowo model SJ5000x jest w zasadzie bliźniakiem pozostałych kamer z tej serii. Identyczne kształty, ułożenie klawiszy funkcyjnych czy komora akumulatora - wszystko to sprawia, że akcesoria dedykowane do innych modeli z serii SJ5000 będą bez problemu pasować. Nowości szukamy zatem w środku.

Przetwornik Sony IMX078

Najważniejszą nowością jest zastosowanie przetwornika obrazu firmy Sony, która na rynku cyfrowego przetwarzania obrazu jest jednym ze światowych liderów. Można więc właściwie z urzędu założyć, że jeśli dana kamera posiada przetwornik produkowany przez Sony, to jakość obrazu będzie na wysokim poziomie. 

Nie inaczej jest w przypadku SJ5000x. Do dyspozycji mamy sensor o rozdzielczości natywnej 12.4 Mpix zapewniający bardzo dobrej jakości obraz - zarówno przy nagrywaniu filmów jak i fotografowaniu. Nowością są także tryby video 4K24 (3840x2160p 24fps), 2K30 (2560x1440p 30fps), a także "standardowy" już Full HD 1080p60 (1920x1080p 60fps). Przy czym od razu należy się wyjaśnienie, że tryb 4K24 jest interpolowany - mimo to jakość nagrań w tryb trybie jest moim zdaniem całkiem niezła.

Playlista YT z testowymi nagraniami z kamery SJ5000x Elite:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLWb1jIrvNpnZDT4-gcds5BewTaIKwrtEi


Zasadniczo podczas testów różnych kamerek sportowych skupiam się przede wszystkim na najpopularniejszym i najbardziej optymalnym jakościowo trybie 1080p60. Rozdzielczości 2K a przede wszystkim 4K w praktyce mijają się z celem dopóki zdecydowana większość ekranów, na których materiał video jest później odtwarzany pracuje w rozdzielczości max 1080p. Pomijam też wymagania sprzętowe do płynnego odtwarzania czy przetwarzania filmów w takich rozdzielczościach.

Jeśli chodzi o fotografie, to widać w nich moc porządnego przetwornika. Wreszcie żadnej interpolacji, rzeczywiste 12 Mpix do pełnej dyspozycji.

Przykładowe zdjęcia wykonane SJ5000x Elite (pełna wersja po kliknięciu):
Przykładowe zdjęcie z SJ5000x Elite

SJCAM SJ5000x Elite przykładowe zdjęcie

Żyroskopowa stabilizacja obrazu

Z uwagi na porę roku i aurę na zewnątrz z rowerem mi nie po drodze (tak, wiem, to tylko mechanizmy obronne), ale test wykonany "na sucho" potwierdza, że stabilizacja jest i działa. :) Zobaczcie:


Test praktyczny stabilizacji na rowerze będzie, tylko kiedy indziej. :) Stay tuned!

UPDATE: Jest praktyczny test żyroskopowej stabilizacji obrazu! Zapraszam do obejrzenia dwóch filmików z testu rowerowego:
https://www.youtube.com/watch?v=JqEBT2DoeJ4 - 1080p60 Gyro sensor wyłączony
https://www.youtube.com/watch?v=CTbT6-bE7yQ - 1080p60 Gyro sensor włączony

Rezultat testu bardzo owocny i widać, że stabilizacja całkiem nieźle daje radę, chociaż z aktywną funkcją stabilizacji jakość obraz jest nieznacznie gorsza.

Tryb nagrywania slow-motion

Ta funkcja miło mnie zaskoczyła - nagrywanie filmików w zwolnionym tempie bezpośrednio w kamerce, bez konieczności ich spowalniania w postprodukcji. Do dyspozycji są trzy spowolnienia: 2x, 4x oraz 8x. W trybach 2x i 4x materiał jest nagrywany w rozdzielczości 720p, w trybie 8x rozdzielczość wynosi 480p.


Zmienny kąt widzenia FOV

To też nowość jak na SJCAM, czyli opcja zmiany FOV (kąta widzenia). Nie jest to w żadnym wypadku zoom optyczny, ale cyfrowe kadrowanie obrazu z matrycy, która dysponuje wystarczającym zapasem megapikseli aby umożliwić taką operację z utrzymaniem względnie poprawnej jakości zapisu. Do dyspozycji mamy cztery poziomy: 170, 140, 110 i 70 stopni, przy czym w praktyce okazuje się, że poziomy 110 i 70 wyglądają praktycznie tak samo - być może to błąd w firmware (testowane na 1.2.2 i 1.2.5)?


Fotografie RAW

Kolejną ciekawą nowością jest możliwość zapisu fotografii w trybie RAW, a więc w postaci surowego zrzutu z matrycy bez jakiejkolwiek kompresji. Maniacy zaawansowanej edycji fotografii z pewnością docenią tę funkcję (ja akurat do takich nie należę), aczkolwiek zdecydowanie nie oczekiwałbym tutaj jakości DSLR'ów. Z drugiej strony sądzę, że SJ5000x Elite z dobrej klasy przetwornikiem o natywnej rozdzielczości 12 Mpix jest w stanie zastąpić podstawowe aparaty kompaktowe do "cykania" niezobowiązujących fotek z wakacji czy imprez plenerowych.

Pliki RAW generowane przez kamerę należy skonwertować za pomocą udostępnionego przez SJCAM konwertera. Więcej informacji na ten temat oraz konwerter do pobrania na stronie sjcamhd.com:
https://sjcamhd.com/sjcam-sj5000x-elite-v1-2-s-raw-photo-converting-instructions/

SJCAM zapowiada, że od wersji firmware v1.3 udostępniona będzie także funkcja nagrywania filmów (!) w trybie RAW.

Przykładowy plik RAW z SJ5000x Elite:

To główne nowości w kamerce SJ5000x Elite, o pozostałych jej możliwościach nie będę się specjalnie rozpisywał, bowiem są to w większości dość typowe funkcjonalności znane także z innych modeli SJCAM. Oto filmik prezentujący przegląd funkcji dostępnych w kamerze:Wady

Największą bolączką modelu SJ5000x od początku była jakość nagrywanego dźwięku, który był bardzo cichy i niewyraźny. W zasadzie ten jeden aspekt kładł się cieniem na wszystkie pozostałe zalety i ciekawe funkcje oferowane przez "Elite". Mając na uwadze podobne doświadczenia z innymi kamerami oczekiwałem, że problem jest raczej natury sprzętowej aniżeli programowej i trzeba będzie się pogodzić, że "ten typ tak ma", ewentualnie czekać na poprawione serie produkcyjne. Tymczasem SJCAM postanowił mnie miło zaskoczyć i teraz mogę śmiało potwierdzić, że problem z jakością nagrywanego dźwięku został rozwiązany w aktualizacji firmware v1.2.5. Ufff. :)

(tak, to ja!)

Na bazie testów kamery w różnych okolicznościach przez mógłbym na siłę przyczepić się do rozmaitych drobiazgów (niektóre z nich zostały zresztą poprawione w aktualizacjach firmware, np. dodawanie logo SJCAM w rogu nagrania video), niemniej zasadniczych wad o kalibrze zbliżonym do problemu z jakością dźwięku w kamerze SJ5000x Elite szczerze mówiąc szukać trudno.

No ale moment. Kamera bez wad? Nie do końca. Choć trudno znaleźć wady o dużym ciężarze gatunkowym, tak wciąż można wymienić parę niefajnych kwestii, które dotyczą całej serii kamer sportowych SJCAM, nie zaś stricte modelu SJ5000x Elite. Tutaj wymienię przede wszystkim brak wsparcia dla pilota zdalnego sterowania, a aplikacja SJCAM ZONE do obsługi kamery przez WiFi wciąż wygląda jak (baaardzo) ubogi krewny apki GoPro App, która moim zdaniem dystansuje konkurencję o kilka długości. Brak pilota jest o tyle zastanawiający, że są na rynku dostępne kamerki sportowe o porównywalnej jakości i cenie, ale wyposażone właśnie w pilota. Jak na przykład opisywania przeze mnie już kiedyś kamerka Soocoo S60.

Akumulator to znane z pozostałych modeli SJCAM ogniwo Li-Ion o pojemności 900 mAh przykryte klapką, której otwarcie w warunkach bojowych wymaga niekiedy zręczności sapera. Taki niby drobiazg, ale irytujący. Swoją drogą w pełni naładowany akumulator zapewni ok. 70 minut ciągłego nagrywania w trybie 1080p60 w temperaturze pokojowej, ale już przykładowo na narciarskim stoku czas ten będzie nieco krótszy. Dostępność i niska cena akumulatorów zapasowych oraz ładowarek zewnętrznych nieco rekompensuje ten mankament, niemniej dla przykładu konkurencyjna kamera AEE S50+ dotrwała do niemal 3 godzin (!) ciągłego zapisu video 1080p30 na jednym ładowaniu jej akumulatora i tu dodam, że do kamer AEE można dołączyć dodatkowy akumulatorek zewnętrzny znacznie wydłużający łączny czas pracy bez ładowania. W przypadku SJCAM niestety większego pola manewru w kontekście zasilania nie ma.

Ostatecznie SJCAM'y z modelem SJ5000x Elite włącznie wciąż - w mojej osobistej ocenie - wyglądają zbyt plastikowo, żeby nie powiedzieć wprost tandetnie. Niedawno przy okazji recenzowania kamery LAMAX X8 Electra zwracałem uwagę, że można zrobić de facto klon SJ4000, ale przy tym dołożyć starań, żeby przynajmniej sprawiał wrażenie bardziej dopracowanego i solidniejszego od swego protoplasty. Oczywiście de gustibus non est disputandum, niemniej ten aspekt wciąż kłuje mnie w oczy.

Porównanie SJ5000x vs SJ5000+


Na koniec szybkie porównanie SJ5000x Elite z nieco starszym, ale wciąż jednym z najlepszych w kontekście technicznym modelem SJ5000+. "Plus" jest wyposażony w matrycę Panasonica MN34120PA o wysokiej rozdzielczości 16 Mpix, a więc większej od 12-megapikselowego sensora Sony IMX078 z modelu "Elite".

Funkcjonalnie SJ5000+ jest uboższy od swojego młodszego krewnego, aczkolwiek niedawno wprowadzona aktualizacja firmware dla "Plusa" dodaje tryb video 2K (2304x1296 30fps) oraz opcję zmiany kąta widzenia FOV.

Krótkie nagranie porównawcze z obydwu kamerek, obydwie kamery były ustawione w trybie 1080p60:


Jak widać matryca Panasonica z modelu SJ5000+ znacznie lepiej radzi sobie w ciemności oraz w sytuacjach o dużym kontraście - zwróćcie uwagę na zacienione obszary w nagraniu słonecznym, tam więcej detali wychwytuje "Plus". Z drugiej strony kolorystyka jest bardziej żywa i nasycona na nagraniu z "Elite", choć kolorystyka to oczywiście kwestia gustu. Faktem jest, że obydwa modele dostarczają wysokiej jakości obraz, więc ostateczny wybór ukształtują niuanse funkcjonalne oraz indywidualne preferencje.

Podsumowanie

W ramach podsumowania przyznam, że po wspomnianych na początku zawirowaniach wokół kamer SJCAM w ostatnim czasie, z dużą rezerwą podchodziłem do modelu SJ5000x Elite. Jednakże im dłużej z tą kamerką obcowałem, tym bardziej się do niej przekonywałem, a po instalacji firmware rozwiązującego problem z jakością dźwięku doszedłem do wniosku, że SJ5000x Elite to w istocie bardzo udany model w ofercie SJCAM. Porządny sensor od Sony rejestrujący bardzo dobrej jakości obraz i wszechstronna funkcjonalność, a przy tym dość sensowna cena detaliczna (699 zł w chwili pisania artykułu) sprawiają, że mamy do czynienia z bardzo ciekawą propozycją w tej klasie budżetowej.


Kamerkę SJ5000x Elite znajdziecie w sklepie WIDEOREJESTRATORY24.PL - także w atrakcyjnych Super Zestawach z popularnymi akcesoriami. Zapraszam serdecznie:
Tylko sprawdzone kamery samochodowe w sklepie WR24.PL.

4 komentarze:

 1. Witam, jaką kamerę w podobnej cenie polecacie abym mógł nagrać film, bardzo dobrej jakości, z wycieczki a później można ja zastosować do samochodu jako rejestrator jazdy? musi też mieć 4K i 60 klatek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 4k + 60 klatek chyba jeszcze nie ma na rynku, ale porównując do innych kamer myślę, że ta jest bardzo dobra.

   Usuń
 2. Czy da się wymienić baterię w kamerce ni zatrzymując filmu?

  OdpowiedzUsuń
 3. tej a ja mam se sj5000x mam pytanko czy nagrywając ta kamera mogę zrobić stop i zachwile jechać następne ujecie żeby to było jako jeden film czy niema takiej możliwości bo jak nagrywam to jak robie stop nagrywania i potem start to mi 2 filmy oddzielne wychodzą czemu tak jest i czy można to gdzies w funkcjach zmienić czy jak ? pozdro .

  OdpowiedzUsuń