Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

czwartek, 11 lutego 2016

Nowe kamery samochodowe Xblitz Professional P100 i P200


Xblitz to polska marka posiadająca w swojej ofercie szeroko pojętą elektronikę użytkową, w tym także samochodowe rejestratory jazdy. Wśród nich znajdziemy różne modele - niektóre lepsze, niektóre takiesobie... Jednakże Xblitz postanowił zaskoczyć na tym polu wprowadzając na rynek nową linię kamer samochodowych "Professional" oraz dwa modele z tej serii: P100 oraz P200. Poniżej sprawdzam czy nowe modele faktycznie należą do gatunku professional. Zapraszam do lektury.

Pierwsze wrażenie

Rozpakowując obydwa modele z pudełek naprawdę trudno oprzeć się wrażeniu "wow!". Obydwie kamery są bardzo solidnie wykonane i zdecydowanie nie trąci od nich plastikową taniochą. Solidność modelu P100 czuć już w rękach, gdyż jego masa własna jest relatywnie spora. Nie dziwne to, wszak przedni panel ma wykończony z aluminium, które jest pokryte złocisto-żółtą kratkowaną fakturą nadającą całości bardzo prestiżowy charakter. Z przodu dominuje ogromna obudowa obiektywu, z tyłu natomiast znajdziemy sporych rozmiarów wyświetlacz LCD o całkiem fajnej jakości - jego jasność jak i kąty widzenia stoją na bardzo wysokim poziomie. Klawisze funkcyjne oraz otoczka wyświetlacza to już "zwykły" plastik, który jednak całkiem przyzwoicie komponuje się z całością. Ogólne wrażenie na bardzo duży plus.

Xblitz Professional P100

Z kolei model P200 określiłbym jednym słowem: "dizajnerski". Gładka, sprawiająca wrażenie szklanej biała obudowa z błyszczącą, chromowaną obwódką to zdecydowanie bardzo nowatorskie podejście do kolorystyki i stylu wykończenia kamery samochodowej. Oczywiście także w tym przypadku jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie. Z przodu znów dość sporych rozmiarów obudowa obiektywu, a z tyłu panoramiczny wyświetlacz i przyciski sterujące. Wygląd tej kamerki z pewnością przypadnie do gustu klienteli zwracającej szczególną uwagę na walory estetyczne urządzeń elektronicznych.

Xblitz Professional P200

O ile o samych kamerach trudno powiedzieć złe słowo w kontekście jakości wykonania, tak dołączone akcesoria, a konkretnie uchwyty przyssawkowe, to już zwykłe, plastikowe elementy z zaczepem wsuwanym bokiem do rejestratora. W tej klasie urządzenia pokusiłbym się o zastosowanie aktywnego uchwytu, który przekazywałby także zasilanie do kamery i umożliwiał prosty demontaż z uchwytu jednym "klikiem" (jak np. w kamerze G90C). Pomijając kwestię rodzaju uchwytu, szkoda, że do dizajnersko białego i błyszczącego modelu P200 dołączono czarny uchwyt przyssawkowy. Ta kombinacja wygląda dość kuriozalnie.Pod względem fizycznym mamy więc do czynienia z produktami wysokiej klasy, ale ma to też swoje ujemne strony. Z jasną kolorystyką, w jakiej utrzymane są nowe kamery Xblitza, zdecydowanie trudniej będzie ukryć przed wścibskim okiem patrzącym na nasz pojazd z zewnątrz. Warto o tym pamiętać rozważając "za" i "przeciw" przy wyborze konkretnego modelu kamery samochodowej.

Jakość nagrań

Bez owijania w bawełnę przejdźmy do "mięska", czyli omówienia jakości obrazu video generowanego przez nowe modele Xblitz.

Xblitz P100

Cechą zdecydowanie wyróżniającą model P100 jest zastosowanie przetwornika obrazu Sony IMX322 w tandemie ze sprawdzonym chipsetem Novatek NTK96655. Matryce marki Sony są jednymi z najlepszych na rynku w kontekście przetwarzania obrazu w wysokiej jakości - nie inaczej jest i w tym przypadku. Jakość nagrań Full HD przy 30 klatkach na sekundę stoi na bardzo wysokim poziomie praktycznie w każdych warunkach. Jest to poziom jakościowy bardzo zbliżony do wciąż wiodących (moim zdaniem) konkurencyjnych kamer marki DOD, także wyposażonych w przetworniki Sony. Aczkolwiek w Xblitz brakuje jednak nieco jaśniejszego obiektywu (F/2.2, DOD posiada F/1.6), więc na tym polu konkurencja zachowuje przewagę.

Drugą rzeczą do poprawki jest stopień kompresji obrazu. Bitrate plików video generowanych przez P100 wynosi ok. 12 Mbps. Obniżony bitrate nie jest jakąś dramatyczną wadą, niemniej dobrej klasy kamery samochodowe powinny trzymać się poziomu 15 Mbps jako rozsądnego minimum, zapewniającego jeszcze lepszą jakość nagrań. Jest to też kwestia prosta do rozwiązania przez aktualizację firmware - o ile oczywiście producent takową przewiduje.

Kilka przykładowych nagrań 1080p30 w różnych warunkach zarejestrowanych kamerką Xblitz P100 znajdziecie na dedykowanej playliście YouTube, zapraszam:


Xblitz P200

W drugim z nowych modeli Xblitza znajdziemy zupełnie inne komponenty, a konkretnie chipset Ambarella z serii A7 oraz przetwornik OmniVision OV4689. Jest to kombinacja dobrze znana i bardzo szeroko stosowana w różnej maści kamerach - głównie samochodowych, ale także sportowych. Komponenty te pozwalają na zapis obrazu w rozdzielczości Super Full HD, czyli 2304x1296p przy 30 klatkach na sekundę. Jest też standardowe Full HD 1080p30, tryb 1080p30 HDR, którego głównym przeznaczeniem jest praca w nocy, a także panoramiczny tryb 2560x1080p 30fps o proporcjach 21:9. Bardziej wtajemniczeni czytelnicy rozpoznają zapewne, że wymienione tryby pracy to w zasadzie takie ambarellowo-omnivisionowe standardy. Jednak co ciekawe, brakuje trybu 1080p 60fps, który pojawia się w konkurencyjnych kamerach wykorzystujących ten chipset i matrycę. Może to także kwestia przyszłej aktualizacji firmware?

Ambarella A7 + OV4689 to sprawdzony tandem, który generuje wysokiej jakości obraz, aczkolwiek z uwagi na nieco niższą czułość matrycy, nagrania nocne są nieznacznie ciemniejsze w porównaniu z rejestratorami zawierającymi konkurencyjne przetworniki obrazu, np. matrycę Sony zastosowaną w modelu P100 czy też popularną i bardzo przyzwoitą Aptinę AR0330, którą znajdziemy w starszym modelu Xblitz Night czy choćby kultowym G1WH. Niemniej nie są to drastyczne różnice i w ogólnym rozrachunku na pewno nie ma powodów do niepokoju.

W przypadku kamery Xblitz P200 bitrate materiału video nagranego w trybie 1296p30 wynosi ok. 18-19 Mbps.

Przykładowe nagrania w różnych trybach z kamery Xblitz P200 na dedykowanej playliście YouTube:


P100 vs P200 head-to-head

I jeszcze dwa porównania 1:1 z obydwu nowych kamerek marki Xblitz:
Funkcjonalność 

Pod względem funkcjonalnym obydwa nowe modele Xblitza pozostają na dość podstawowym poziomie, oczywiście w zakresie funkcjonalności oczekiwanych od rejestratorów jazdy. Nie znajdziemy w nich GPS'u, chociaż obydwa posiadają gniazda umożliwiające podłączenie takiego modułu. Niestety nie ma informacji czy w ogóle będą takowe dostępne. Warto natomiast zwrócić uwagę, że obydwa modele bez problemów poradziły sobie z obsługą karty pamięci 64GB, tzn. potrafiły ją samodzielnie sformatować do systemu FAT32 i wykorzystać do nagrań - wreszcie nie trzeba oddzielnie formatować tego typu kart w komputerze przed użyciem ich w rejestratorze (prztyczek w nos DOD'ów!).Ani w jednej, ani w drugiej kamerze nie znajdziemy natomiast trybu parkingowego - jest tylko "zwykły" tryb detekcji ruchu (w wolnej chwili przeczytaj o czym warto pamiętać w kontekście trybu detekcji ruchu). Mimo wszystko szkoda - zwłaszcza, że model P200 teoretycznie mógłby taki tryb obsługiwać.

Ponadto w modelu Xblitz Professional P200 znajdziemy jeszcze funkcje ADAS (Advanced Driver Assistance System), w tym m.in. opcja ostrzeżenia kierowcy przed zmęczeniem (generowana po dłuższej jeździe) czy asystent pasa ruchu. Szczerze mówiąc tego typu funkcje w kamerach samochodowych zupełnie mnie nie przekonują, więc wymieniam je wyłącznie z kronikarskiego obowiązku.Fajną opcją są dołączone w zestawie zasilacze do gniazda zapalniczki wyposażone w dodatkowe wyjście USB umożliwiające podłączenie dodatkowego akcesorium, natomiast wtyczki są kątowe, co sprzyja dyskretnemu podłączeniu kabla zasilającego. Wspomniane wcześniej uchwyty przyssawkowe niestety nie są aktywne - jedynie wsuwane do kamery na zaczep - ale mają wygodny mechanizm kulkowy do regulacji kąta położenia kamery.Z pomniejszych detali wspomnieć należy, że model P100 jest zasilany przez gniazdo micro-USB (jak w telefonach komórkowych) i niestety nie posiada wyjścia HDMI, natomiast P200 posiada interfejs mini-USB oraz gniazdo mini-HDMI pozwalające na podgląd obrazu z kamery na zewnętrznym monitorze.

Podsumowanie

Czy nowe kamery Xblitz faktycznie są Professional? Moim zdaniem TAK, choć z pewnymi zastrzeżeniami. Już tylko cechy fizyczne, a więc solidność i jakość wykonania oraz bardzo charakterystyczny i nietuzinkowy wygląd nadają nowym modelom Xblitz prestiżowy i profesjonalny charakter. Obydwie kamery także na pewno świetnie radzą sobie z nagrywaniem filmów o bardzo wysokiej jakości. Ale brakuje mi kilku detali, które z pewnością podkreśliłyby wyjątkowy charakter tych kamerek. Na myśli mam tutaj dodatkową funkcjonalność jak choćby GPS - mógłby być w postaci modułu, który teoretycznie można podłączyć, ale niestety nie wiadomo czy taki w ogóle jest w planach. Zaawansowany tryb parkingowy to także coraz bardziej pożądana przez klientów cecha, niestety jej nie uświadczymy. I wreszcie nieco wyższy bitrate w modelu P100 na pewno by szkody nie przyniósł. ;)


Oczywiście to są w zasadzie drobiazgi, bo ogólne wrażenie z kamer Xblitz P100 i P200 jest jak najbardziej pozytywne i wygląda na to, że nową serią Professional marka Xblitz wreszcie trafiła na właściwą ścieżkę rozwojową w sektorze samochodowych rejestratorów jazdy. Obydwie kamery zostały także w miarę rozsądnie - zważywszy możliwości oraz "markowość" urządzeń - wycenione na 649 zł brutto, choć za niewiele więcej dostępny jest np. DOD LS360W, który stanowi bardzo silną konkurencję w tym zakresie cenowym dla nowych Xblitz'ów. No ale DOD przy legendarnej jakości optyki nie ma takiego wykończenia jak Xblitz. ;)


Nowe kamery Xblitz Professional P100 oraz P200 znajdziecie do nabycia w sklepie WIDEOREJESTRATORY24.PL - zapraszam serdecznie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz