Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

wtorek, 10 maja 2016

Porównanie kamer samochodowych DUAL: G5WA vs M9S (wideorecenzja)

Od niedawna w kategorii rejestratorów jazdy typu DUAL (przód+tył) dostępne są dwa nowe zestawy: G5WA oraz M9S. Obydwa modele są bardzo podobne pod względem technicznym, bowiem wykorzystują matryce Sony IMX322 zarówno w modułach przednich jak i tylnych, co przekłada się na bardzo wysoką jakość nagrań 1080p30 z obydwu strumieni video. Zapraszam do lektury i obejrzenia bezpośredniego porównania tych bardzo podobnych względem siebie modeli kamer.

Najważniejsze cechy techniczne


Jak nietrudno zauważyć, obydwie kamery pod względem technicznym są niemal identyczne. Główną różnicą jest procesor (chipset) i mamy tu do czynienia z dobrze znaną Ambarellą A7 w G5WA oraz stosunkowo nowym chipsetem Novateka NTK96663 w modelu M9S.

Kwestia GPS ze znakiem zapytania po stronie M9S, ponieważ kamera ta posiada gniazdo współdzielone pomiędzy GPS i kabel sygnałowy do tylnej kamery. Nie udało mi się ustalić czy podłączenie tylnej kamery wyklucza zastosowanie GPS, czy też jest to możliwe poprzez jakąś dedykowaną przejściówkę. W kamerze G5WA tego dylematu nie ma, ponieważ posiada ona niezależne gniazdo do podłączenia modułu GPS.

WAŻNA AKTUALIZACJA (08.2016)
Nowością w kamerze M9S sprzedawanej od sierpnia 2016 roku jest funkcja automatycznej kamery cofania. W zestawie znajdziemy nowy moduł tylnej kamery, który jest wodoszczelny i przez to umożliwia montaż na zewnątrz pojazdu. Ponadto w nowym kablu sygnałowym łączącym moduł kamery przedniej z tylną wyprowadzono dwa dodatkowe przewody służące do podłączenia do obwodu lampy cofania w samochodzie. W efekcie po wrzuceniu wstecznego biegu kamera automatycznie wyświetli na ekranie widok z tylnej kamery. Przykład zastosowania tej funkcji przedstawia grafika - kliknij i sprawdź.

Opcja kamery cofania nie była dostępna w momencie przygotowania niniejszego porównania.

Unboxing, prezentacja cech fizycznych, przegląd funkcji (wideorecenzja)

Tym razem zamiast rozpisywać się na blogu, zdecydowałem nagrać nieco dłuższe wideo z prezentacją obydwu zestawów - zapraszam serdecznie do obejrzenia:Zachęcam także do komentowania prezentacji, planuję bowiem umieszczać w przyszłości więcej tego rodzaju wideorecenzji na blogu i kanale YT, dlatego wszelkie konstruktywne uwagi będą mile widziane.

Porównanie jakości nagrań video

Zastosowanie przetwornika marki Sony w kamerach samochodowych (i nie tylko) przeważnie zwiastuje bardzo wysoką jakość rejestrowanego obrazu video. Nie inaczej jest w tym przypadku i muszę uczciwie przyznać, że zarówno G5WA jak i M9S są pierwszymi rejestratorami jazdy klasy DUAL z jakimi miałem do tej pory do czynienia, oferującymi naprawdę świetną jakość nagrań video. Przeważnie "duale" miały jakość pogorszoną względem ich pojedynczych odpowiedników, niemniej wygląda na to, że G5WA i M9S wyznaczają nowe standardy.

Ponieważ obydwie kamery samochodowe posiadają identyczne przetworniki obrazu video Sony IMX322 oraz zbliżoną optykę (jasność obiektywu, kąt widzenia), teoretycznie więc powinny rejestrować niemalże tej samej jakości obraz video. Różnice jednak da się zauważyć, co wynika z różnic z przetwarzaniu obrazu przez różne procesory zastosowane w obydwu zestawach. Nie są to jednak różnice znaczące, sprowadzają się głównie do innych odcieni kolorystycznych, chociaż w przypadku M9S w nagraniach w ciemności da się zauważyć relatywnie spore szumy, choć ogólnie obraz nocny z tego modelu jest nieco jaśniejszy.

Nie da się natomiast ukryć różnic w jakości dźwięku i ta wypada zdecydowanie na korzyść G5WA. Nie jest to najważniejszy aspekt rejestratorów jazdy, niemniej niektórzy z Was zwracają na ten element szczególną uwagę.

Dodam jeszcze, że G5WA nagrywa ze zmiennym bitrate ok. 12 Mbps z przedniej kamery oraz 10 Mbps z tylnej, natomiast w M9S bitrate jest na poziomie ok. 12 Mbps z obydwu kanałów.

Poniżej kilka porównań jakości obrazu 1:1 na kanale YouTube, zapraszam serdecznie:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLWb1jIrvNpnbrBGpuq8wSWxbVWy8IusvB

Z uwagi na rekompresję materiału w postprodukcji oraz przez serwis YouTube polecam także pobrać i obejrzeć surowe nagrania video podlinkowane poniżej.Surowe pliki video

Pliki wykorzystane do zmontowania porównań na YouTube:

Pozostałe pliki do pobrania:

G5WA DUAL
slonecznie-1080p30-przod.mp4 (105 MB)
slonecznie-1080p30-tyl.mp4 (84 MB)
noc-1080p30-przod.mp4 (105 MB)
noc-1080p30-tyl.mp4 (84 MB)

M9S DUAL
m9s-dzien-przod.mp4 (175 MB)
m9s-dzien-tyl.mp4 (174 MB)
m9s-noc-przod.mp4 (113 MB)
m9s-noc-tyl.mp4 (113 MB)

Podsumowanie

Reasumując, mamy do czynienia z nowymi zestawami typu DUAL, które oferują naprawdę świetną w swej klasie jakość nagrań video, a także przyzwoitą funkcjonalność, choć do pełni szczęścia moim zdaniem brakuje automatycznego trybu parkingowego. Tym samym doprawdy trudno mi wskazać jednoznacznie lepszą kamerę pomiędzy G5WA oraz M9S, bowiem każda ma swoje zalety i wady, a różnią je niuanse, wręcz drobiazgi. Ostateczny wybór to kwestia wyważenia tych właśnie niuansów względem indywidualnych upodobań. Liczę, że powyższa wideoprezentacja jak i porównanie jakości nagrań video ułatwi Wam dokonać właściwego wyboru.


Obydwa wideorejestratory dostępne są do nabycia w sklepie WIDEOREJESTRATORY24.PL, kamera G5WA dostępna jest także w zestawie z modułem GPS. Zapraszam serdecznie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz