Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

czwartek, 16 czerwca 2016

Rejestrator jazdy Yi Smart Dash Camera - wideorecenzja

Yi Smart Dash Camera to pierwszy rejestrator jazdy firmowany przez Xiaoyi - markę, która stoi także za popularną kamerką sportową Yi Action Cam (znaną także jako Xiaomi Yi). Kamery samochodowe Yi wkraczają na rynek z dość mocnym uderzeniem, bowiem w jej wnętrzu drzemią całkiem fajne podzespoły, które w efekcie generują solidnej jakości obraz video. Zobaczcie wideorecenzję tego modelu, a także bezpośrednie porównanie z konkurencyjnymi kamerkami.

Podstawowe cechy Yi Smart Dash Camera

 • Chipset dedykowany "A12-60" (rebrandowany układ Novatek NTK96663)
 • Sensor optyczny Aptina AR0230 1/2.7" CMOS 2Mpix
 • Max natywna rozdzielczość Full HD 1080p60 (jest także tryb 1296p30, ale interpolowany)
 • Obiektyw F/1.8 z kątem widzenia 165 stopni
 • Wbudowany odbiornik WiFi
 • Dedykowana aplikacja Yi Dashcam (Android, iOS)
 • Wbudowany G-Sensor z buforem zdarzeń
 • Kompresja H.264, bitrate ok. 20 Mbps
 • Wyświetlacz TFT LCD 2.7" 960x240px
 • Obsługa kart pamięci do 64GB
Biorąc pod uwagę znany i lubiany tandem chipset+sensor, ale w nowej generacji (NTK96663+AR0230), "sucha" specyfikacja wygląda bardzo sensownie i zapowiada niezłe efekty. Zwracam także uwagę na wbudowany odbiornik WiFi, który w segmencie rejestratorów w cenie ok. 400 zł praktycznie nie występuje (w zasadzie w ogóle rzadko można spotkać WiFi w rejestratorach jazdy), a dedykowana kamerze aplikacja sprawia bardzo pozytywne wrażenie i korzystanie z niej nie powoduje wypadania włosów na tle nerwowym. Stąd też przydomek "Smart" w nazwie, bowiem dzięki dobrze opracowanej aplikacji, obsługa kamery może przebiegać całkowicie bezprzewodowo z poziomu smartfona.

Recenzja Yi Smart Dash Camera

Zapraszam zatem do obejrzenia wideorecenzji kamerki Yi Smart Dash Camera. Trwa ona ok. 20 minut i omawia najważniejsze aspekty urządzenia.Link do recenzji:
https://www.youtube.com/watch?v=p8hqVVBmiYg

Testowe nagrania video z kamerki

Playlista YouTube z nagraniami testowymi zarejestrowanymi kamerą Yi Smart Dash Camera:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLWb1jIrvNpnYh16uC7twxpmFMfdlgpm0x

Surowe pliki video do pobrania:
1080p60-slonecznie.mp4 (170 MB)
1080p30-noc.mp4 (269 MB)
1080p60-dzien.mp4 (152 MB)
1080p60-noc.mp4 (115 MB)

Porównanie Yi z konkurencją

Zapraszam także do obejrzenia krótkiego road testu, który ilustruje różnice w jakości nagrywania video czterech konkurencyjnych kamer z segmentu cenowego do ok. 400-500 zł, a konkretnie: 
 • G1WH (NTK96650 + AR0330) - cena 239 zł
 • G90C GPS (A7LA70 + OV4689) - cena 399 zł
 • Yi Smart Dash Camera (NTK96663 + AR0230) - cena 399 zł
 • Anytek A3 (NTK96655 + IMX322) - cena 449 zł

Link do testu:
https://www.youtube.com/watch?v=G7p5sSOb-fU

Oczywiście należy wziąć poprawkę na dodatkową kompresję stratną stosowaną przez YouTube, niemniej porównanie powinno dać z grubsza ogląd na to jak kamerki radzą sobie w różnych warunkach.

Dodam jeszcze, że zgodnie z informacjami płynącymi z forum Autowrzuta, wydajność matrycy AR0230 wykorzystanej w kamerce Yi pozwala na wdrożenie trybu HDR, który powinien dodatkowo podciągnąć jakość nagrań zwłaszcza w trudnych warunkach oświetleniowych (pod słońce, noc itp.), aczkolwiek w bieżącym firmware opcji HDR jeszcze nie było. Należy zatem oczekiwać, że pełnoprawny HDR pojawi się w którejś z kolejnych aktualizacji firmware dla tego modelu.

UPDATE
Zobacz także fantastyczne porównanie Yi Dash Camera z Anytek A3 oraz Vico-Opia 2 opublikowane na zaprzyjaźnionym kanale TVPizdys:Podsumowanie

Podsumowanie recenzji zobaczycie w filmie, więc tutaj krótko: Yi Dash Camera jest ciekawą i bardzo dobrą jakościowo kamerą samochodową w bardzo rozsądnej cenie. Wydajne komponenty, wysoka jakość obrazu w dzień i w nocy oraz bardzo dobrze dopracowana i wygodna aplikacja Yi Dashcam to jej najważniejsze zalety. Zaskakuje nieco brak trybu detekcji ruchu, choć w mojej opinii tryb ten raczej rzadko bywa przydatny bez dedykowanego, zautomatyzowanego trybu parkingowego (więcej na ten temat tutaj). Inna rzecz, że kamera jest rozwojowa i należy oczekiwać, że kolejne wersje firmware przyniosą ciekawe nowości.

Gdzie kupić?

Tradycyjnie zapraszam do sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym kupicie kamerki Yi Smart Dash Camera z autoryzowanej polskiej dystrybucji.

3 komentarze:

 1. Warto taki sprzęt mieć. Ja jeżdżę z telefonem, ale nie jest to samo. Xiaomi ma super sprzęty :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta kamera jest jeszcze wspierana? Bo szukam firmware do niej i w sieci pusto. Kupiłem okazyjnie leżaka szufladowego, mam firmware 1.04.001, autor wspomina o 1.05 i jeszcze zapowiadanych następnych, a w sieci nic.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lepiej mieć niż nie mieć, takie mam zdanie. Urządzenie nie jest drogie, a może poratować i to nie raz. Dobry artykuł, ja już jestem po zakupie akurat i skorzystałem z https://www.ceneo.pl/rankingi/ranking-wideorejestratorow przy poszukiwaniach.

  OdpowiedzUsuń