Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

wtorek, 27 czerwca 2017

Nowości na wakacje 2017: Yi 4K+ oraz Drift GHOST 4K

W samą porę na sezon wakacyjny roku 2017 na rynek trafiają dwie nowe i ciekawe, ale też bardzo różne względem siebie kamery sportowe: Yi 4K+ Action Camera oraz Drift GHOST 4K. Obydwie są następcami swoich poprzedników i wprowadzają interesujące, niespotykane dotąd na rynku rozwiązania. Zapraszam do krótkiego wprowadzenia do nowych modeli Drifta i Yi oraz obejrzenia unboxingów tych kamer.

Yi 4K+ Action Camera

Kamera sportowa Yi 4K+ to następca udanego i bardzo popularnego modelu Yi 4K, który idealnie wstrzelił się w ubiegłoroczny sezon wakacyjny. Nowa odsłona tej kamerki stanowi raczej ewolucję aniżeli rewolucję, choć niektóre jej parametry można uznać za rewolucyjne.

Yi 4K+ w pigułce

 • Zachowano dokładnie ten sam kształt i gabaryty jak w poprzednim modelu, co gwarantuje wsteczną kompatybilność dedykowanych akcesoriów, np. obudowy wodoszczelnej czy akumulatora.
 • Najnowszej generacji chipset Ambarella H2 - większa wydajność i mniejszy apetyt na energię. Sercem optycznym jest 12-megapikselowy sensor Sony IMX377.
 • Nagrywanie filmów w trybie 4K 60fps - pierwsza na świecie kamera oferująca aż 60 klatek na sekundę w rozdzielczości 3840x2160.
 • Maksymalny bitrate 130 Mbps w trybie 4K 60fps zapewnia niespotykaną dotąd w segmencie kamer sportowych jakość obrazu.
 • Całkiem nieźle działająca stabilizacja obrazu aktywna także w trybie 4K 30fps.
 • Opcja sterowania głosowego - wydawanie prostych komend głosowych umożliwiających np. rozpoczęcie nagrywania czy wykonanie fotografii. Ciekawym bonusem jest możliwość “nauczenia” kamery własnych komend.
 • Nowe złącze typu USB-C zapewniające dodatkowe funkcjonalności, w tym opcja podłączenia zewnętrznego mikrofonu czy wyjście A/V poprzez przejściówki (dostępne osobno).
Pozostałe funkcje kamera wprost dziedziczy od swojego poprzednika, podobnie jak wysokiej rozdzielczości dotykowy wyświetlacz LCD, który nawiasem mówiąc uważam za zdecydowanie najlepszy i najwygodniejszy w obsłudze wśród różnych ekranów dotykowych w kamerach sportowych z jakimi miałem dotąd do czynienia.
Reasumując, Yi 4K+ oferuje świetny tryb 4K 60fps o autentycznie rewelacyjnej jakości obrazu, choć z drugiej strony uczciwie trzeba powiedzieć, że do obrobienia takiego materiału (a nawet samego odtworzenia) potrzeba solidnego sprzętu, więc będzie on atrakcyjny dla relatywnie wąskiego grona odbiorców. Poza tym w kamerze znajdziemy także kilka interesujących nowości i udogodnień, których zabrakło w poprzedniej wersji kamery - np. opcja podłączenia mikrofonu zewnętrznego czy sterowanie głosowe. Na marginesie warto dodać, że w autoryzowanej polskiej dystrybucji kamera Yi 4K+ będzie oferowana wyłącznie w zestawie z obudową wodoszczelną.

Unboxing Yi 4K+ i pierwsze wrażenia

Zapraszam do obejrzenia materiału z rozpakowaniem zestawu Yi 4K+ oraz garścią pierwszych wrażeń:

Testowe nagrania video z Yi 4K+

Zobaczcie testowe filmy z kamerki Yi 4K+ na dedykowanej playliście na kanale YouTube - wśród nich m.in. test stabilizacji obrazu w trybie 4K30:

Surowe pliki video do pobrania

Drift GHOST 4K

Kolejna ciekawa nowość na sezon letni 2017 sygnowana jest przez brytyjską firmę Drift Innovation, o której przez dłuższy czas było cicho, ale wreszcie wrócili na rynek z modelem GHOST 4K. Model ten stanowi kontynuację kamer sportowych z serii GHOST, które charakteryzują się nietuzinkowym wyglądem i "pancerną" obudową, dzięki której kamery świetnie znoszą bardzo trudne warunki pracy. Nowy model zachowuje tradycyjną dla produktów tej firmy formę, ale w nieco bardziej kompaktowym wydaniu.

Drift GHOST 4K w pigułce

 • Kamera jest znacznie mniejsza i lżejsza w porównaniu z poprzednim modelem GHOST-S, który w pewnym sensie sensie był “kamerą-czołgiem”.
 • Zachowany charakterystyczny kształt z obracanym wokół własnej osi obiektywem, ale niestety już bez pełnej wodoszczelności - zapewniona jest jedynie odporność na niewielkie zachlapania czy deszcz (IPX4). 
 • Chipset Ambarella A9SE oraz sensor optyczny Sony IMX117 12 Mpix (ten sam układ co w kamerach GoPro HERO4, SJCAM SJ7, LAMAX X10 itp.).
 • Nagrywanie filmów w maksymalnej natywnej rozdzielczości 4K 30fps.
 • Stabilizacja obrazu w max trybie 2.7K 30fps (notabene stabilizacja działa naprawdę bardzo dobrze - sprawdź tutaj).
 • Unikalny system modułów rozszerzeń, w zestawie podstawowym znajduje się moduł dodatkowego akumulatora 500 mAh, docelowo dostępne będą także moduły z wyświetlaczem dotykowym LCD, powiększonym akumulatorem 1500 mAh, modemem umożliwiającym streaming video przez sieć 3G/4G czy odbiornikiem GPS/Bluetooth Audio.
 • Wbudowany (niewymienny) akumulator Li-Ion o pojemności 1500 mAh w połączeniu z modułem baterii 500 mAh daje w sumie 2000 mAh pojemności akumulatora na start i świetny czas pracy na baterii wynoszący nawet do 3 godzin ciągłego nagrywania w trybie 1080p 30fps (wartość faktyczna, zmierzona na testowym egzemplarzu).
 • Dwuzakresowy (2.4 / 5.8 GHz) odbiornik WiFi oraz pilot zdalnego sterowania w formie zegarka na rękę w zestawie podstawowym.
Minusem nowego GHOST’a jest brak wyświetlacza z podglądem obrazu (jest jedynie niewielki monochromatyczny ekran kontrolny z tyłu obudowy), aczkolwiek docelowo ten mankament będzie wyeliminowany poprzez dodatkowy moduł z ekranem dotykowym, poza tym podgląd obrazu na żywo można uzyskać na smartfonie dzięki dedykowanej aplikacji komunikującej się z kamerą.


Choć GHOST 4K nie oferuje jakichś przełomowych parametrów jeśli weźmiemy pod uwagę bieżące standardy wśród wiodących producentów kamer sportowych, tak uważam że jest interesującą kamerą - wyróżnia się przede wszystkim świetnym czasem pracy na baterii, a także charakterystyczną dla marki Drift wzmocnioną i dzielnie znoszącą trudne warunki pracy obudową. Ciekaw jestem czy model ten pozwoli firmie Drift odzyskać rynek i popularność. Trzymam kciuki!

Unboxing Drift GHOST 4K i pierwsze wrażenia

Zobaczcie przygotowany materiał video z garścią pierwszych wrażeń po rozpakowaniu nowego Drifta:

Testowe nagrania video z Drift GHOST 4K

Dedykowana playlista z nagraniami z kamery GHOST 4K na kanale YouTube:

Surowe pliki video do pobrania

Gdzie kupić?

Tam gdzie zwykle ;) czyli w sklepie WIDEOREJESTRATORY24.PL - obydwie opisane powyżej kamery są dostępne, wraz z dedykowanymi dla nich akcesoriami. Zapraszam serdecznie:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz