Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

poniedziałek, 12 maja 2014

Test rejestratora Media-Tech MT4048 U-Drive Station


Media-Tech MT4048 U-Drive Station to najnowszy model w ofercie firmy Media-Tech, który miał swoją premierę handlową w kwietniu 2014 roku. W skrócie jest to samochodowy rejestrator jazdy nagrywający materiał video w rozdzielczości Full HD, wyposażony w nowatorski system mocowania oparty na stacji dokującej, który umożliwia błyskawiczny demontaż oraz ponowny montaż kamery w samochodzie.


Dane techniczne

Najważniejsze cechy rejestratora Media-Tech MT4048 U-Drive Station:
 • Tryby zapisu video: 1920x1080 30fps, 1280x720 60fps
 • Format zapisu video H.264 (MOV)
 • Rozdzielczość matrycy fotograficznej 12mpix
 • Kąt widzenia obiektywu 120 stopni
 • Czujnik wstrząsów (G-sensor)
 • Czujnik ruchu
 • Kolorowy wyświetlacz z menu w języku polskim
 • Zapis na karcie pamięci microSD, max. 32GB
 • Zintegrowany mikforon i głośnik
 • Nagrywanie cykliczne
 • Wyjście HDMI

Jakość nagrań video

Kamera kompresuje rejestrowany obraz video za pomocą wydajnego kodeka H.264 i zapisuje w kontenerze typu MOV. Maksymalna rozdzielczość zapisu video to 1920x1080 pikseli (Full HD) z prędkością 30 klatek na sekundę. W tym trybie zapisu pojedynczy 5-minutowy plik zajmuje ok. 450-480 MB na karcie pamięci. Rejestrator udostępnia również tryb 1280x720 pikseli ze zwiększoną szybkością zapisu 60 klatek na sekundę. W takim przypadku klip 5-minutowy zajmuje ok. 240-250MB pamięci karty.

Urządzenie rejestruje także dobrej jakości dźwięk bez kompresji (PCM 16-bit stereo 44.1 kHz), jednakże nagraniu audio niekiedy towarzyszy lekki niepożądany przydźwięk, aczkolwiek nie wpływa on znacząco na ogólny odbiór.

Nagrania testowe - tryb 1080p 30fps

Nagranie w porze dziennej:Nagranie w porze nocnej, w słabym świetle latarni ulicznych oraz w całkowitej ciemności:Jakość nagrania w domyślnym trybie jest bardzo dobra w świetle dziennym. W porze nocnej ogólnie nagranie też jest niezłe, ale uwagę zwraca efekt “prześwietlenia” tablic rejestracyjnych poprzedzającego samochodu przez reflektory własnego auta.

Nagrania testowe - tryb 720p 60fps


Nagranie w porze dziennej:Nagranie w porze nocnej, w słabym świetle latarni ulicznych oraz w całkowitej ciemności:Jak widać w trybie 60-klatkowym zastosowana jest dużo silniejsza kompresja obrazu, która negatywnie odbija się na ogólnej jakości zapisu. Jednakże efekt końcowy wydaje się być ciut lepszy od analogicznego trybu 60fps w poprzednio testowanym rejestratorze Media-Tech MT4043.

Cechy fizyczne

Media-Tech MT4048 U-Drive Station jest małym i lekkim urządzeniem, które można z powodzeniem zamontować za lusterkiem wstecznym, dzięki czemu nie będzie ono zasłaniało pola widzenia kierowcy.

Cechą wyróżniającą MT4048 na tle rozwiązań konkurencji jest unikatowy sposób mocowania urządzenia do szyby samochodu. Mianowicie główny element mocujący przykleja się na stałe do podszybia za pomocą dwustronnie klejonej pianki montażowej (jest w zestawie), do którego przypięta jest stacja dokująca dla kamery. Elementy te tworzą bazę montażową dla kamery z doprowadzonym zasilaniem poprzez kabel mini-USB, które z kolei jest przekazywane do samej kamery za pomocą metalowych styków ukrytych w gnieździe montażowym.


Takie rozwiązanie pozwala na błyskawiczny montaż i demontaż kamery, bez potrzeby każdorazowego odklejania bazy od szyby samochodu jak i odłączania kabla zasilającego. Docenią to na pewno kierowcy obawiający się aktów kradzieży czy wandalizmu w razie pozostawienia kamery wewnątrz samochodu na czas postoju.


Jednakże z uwagi na fakt, że całość tworzą w sumie trzy elementy połączone sprytnymi, ale jednak plastikowymi klipsami, sztywność montażu nie jest tak wysoka jak w przypadku klasycznych rozwiązań z przyssawkami czy sztywną śrubą mocującą jak w modelu MT4043. Jednakże sztywność jest wystarczająca na tyle, aby nie martwić się o niepożądane drgania podczas zapisu video, co potwierdzają zaprezentowane powyżej nagrania testowe.

Z uwagi na stałe mocowanie do szyby samochodu nie ma możliwości regulacji poziomej po zamontowaniu rejestratora, natomiast jest możliwa regulacja pionowa - obudowa wyświetlacza i obiektywu pozwala na obracanie w zakresie ok. 90 stopni względem uchwytu.


Swego rodzaju zaskoczeniem jest ograniczona liczba przycisków na obudowie kamery. Jedyne dostępne przyciski to Power, Góra/Dół i Rec (nagrywanie). Jak więc np. uruchomić menu użytkownika? Okazało się bowiem, że klawisz “Menu” jest emulowany poprzez dłuższe przyciśnięcie klawisza “Góra”. Z kolei przycisk “Power” służy do przełączania trybu pracy rejestratora (video/foto/odtwarzanie). Jest to dość zaskakujące rozwiązanie i przyznam, że skłoniło do sięgnięcia po instrukcję, ale po rozpoznaniu zasady działania przycisków dalsza obsługa urządzenia była bezproblemowa.

Kolejnym zaskakującym niuansem jest fakt, że po zamontowaniu kamery pod szybą, logo Media-Tech na froncie urządzenia figuruje… do góry nogami. Jak jednak udało się ustalić dystrybutora Media-Tech w Polsce, jest to swoista choroba wieku dziecięcego i kolejne partie modelu MT4048 powinny być już pozbawione tego mankamentu.


Wyświetlacz LCD jest czytelny i przejrzysty, aczkolwiek dość niewielki. Zakładając nabycie wiedzy tajemnej dot. ukrytego przycisku “Menu”, obsługa menu użytkownika (w języku polskim) nie powinna nastręczyć większych trudności.

Funkcjonalność

Wideorejestrator Media-Tech MT4048 U-Drive Station posiada funkcję zabezpieczania bieżącego nagrania przed skasowaniem. Można to zrobić ręcznie, poprzez naciśnięcie klawisza “Dół” w trakcie trwania zapisu. Do zabezpieczenia dojdzie także automatycznie dzięki zintegrowanemu czujnikowi wstrząsów (G-sensor), który zachowa nagranie w razie wykrycia kolizji.

Zabezpieczone nagranie jest przenoszone do wydzielonego katalogu na karcie pamięci o nazwie “EVENT”, natomiast dalszy zapis bieżącego materiału odbywa się w katalogu “VIDEO”, w którym pliki są nagrywane cyklicznie. Oznacza to, że w razie braku wolnego miejsca na karcie pamięci, najstarszy plik z katalogu zostanie automatycznie skasowany. Długość pojedynczych plików video może być ustawiona na 1, 3 i 5 minut. Trzeci folder o nazwie “JPEG” przechowuje statyczne fotografie wykonane za pomocą kamery.

Przeglądanie zgromadzonego na karcie pamięci materiału jest możliwe bezpośrednio na wyświetlaczu rejestratora w trybie odtwarzania. Po podłączeniu urządzenia do komputera, jest ono wykrywane jako zewnętrzny czytnik kart pamięci co umożliwia bezpośrednie kopiowanie plików z karty na dysk komputera. Dodatkowym bonusem jest tryb kamery internetowej, dzięki czemu rejestrator może zostać wykorzystany do przeprowadzania wideokonferencji np. poprzez Skype.

MT4048 oferuje także tryb detekcji ruchu. W tym trybie rozpoczęcie nagrywania następuje dopiero w momencie gdy przed obiektywem kamery nastąpi jakiś ruch. Jest to funkcja przydatna do prowadzenia prostego monitoringu wydarzeń w pobliżu samochodu podczas nieobecności jego właściciela i pasażerów. Pamiętać jednak należy, że wymaga to doprowadzenia stałego zasilania do kamer, a także zwrócić uwagę na fakt, że w razie stałej aktywności nagrania, miejsca na karcie pamięci może wystarczyć na maksymalnie kilka godzin zapisu, w zależności od jej pojemności oraz zastosowanego trybu zapisu.

Podsumowanie

MT4048 U-Drive Station jest bardzo ciekawą propozycją w ofercie Media-Tech. Bardzo dobra jakość zapisu video, funkcjonalność oraz bardzo wygodny w użyciu system stacji dokującej są niezaprzeczalnymi zaletami tego urządzenia. Trudno doszukać się słabych punktów tego rejestratora, zwłaszcza w tej klasie cenowej (265 zł brutto w dniu publikacji).

Rejestrator jazdy Media-Tech MT4048 U-Drive Station jest dostępny do nabycia w sklepie WIDEOREJESTRATORY24.PL na platformie aukcyjnej Allegro.

Galeria zdjęć


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz