Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

środa, 4 czerwca 2014

Test rejestratorów jazdy DOD LS400W / LS430WTaiwańska marka DOD produkująca głównie samochodowe rejestratory jazdy nie należy do szczególnie znanych w Polsce. Niejako pocztą pantoflową dowiedziałem się o jej istnieniu i po krótkim rozeznaniu zdecydowałem na zamówienie oraz przetestowanie dwóch modeli tego producenta: LS400W i LS430W. Szybko też przekonałem się, że sprzęt ten zasługuje na uwagę - o czym mam nadzieję także przekonacie się po lekturze tego testu.

Wideorejestratory DOD LS400W i LS430W są bliźniaczymi modelami oferującymi zapis w rozdzielczości Full HD 1080p, 6-elementowy obiektyw o jasności f/1.6 oraz tryb WDR. Jedyną różnicą je dzielącą jest układ GPS zastosowany w modelu LS430W, którego brak w modelu LS400W.


Na wstępie warto zwrócić uwagę na fakt, iż model LS430W został uznany najlepszym rejestratorem video na targach ISC West 2014 (International Security Conference), które odbyły się w Kanadzie w kwietniu 2014 roku.


Szczegółowe informacje: http://www.dod-tech.ca/dod-ls430w-wins-best-video-surveillance-cameras-hd-megapixel-sia-product-showcase/

Dane techniczne

Najważniejsze cechy wspólne wideorejestratorów DOD LS400W/430W:
 • Rozdzielczość Full HD 1080p 30fps oraz HD 720p 60fps
 • Czuły sensor CMOS
 • Obiektyw o przesłonie f/1.6
 • Tryb WDR (Wide Dynamic Range)
 • Kąt widzenia 140 stopni
 • Czujnik wstrząsów (G-sensor)
 • Detekcja ruchu
 • Funkcja SOS
 • Duży wyświetlacz 2.7" 16:9 z polskim menu
 • Automatyczny start i wyłączanie
 • Nagrywanie w pętli
 • Wyjście HDMI/AV
 • Tryb fotograficzny 12mpix
 • Ochrona hasłem
 • Gniazdo pamięci microSD

Dodatkowe cechy rejestratora DOD LS430W:
 • Odbiornik GPS o częstotliwości 5Hz
 • Stały podgląd pomiaru prędkości
 • Funkcja kompasu

Jakość zapisu audio-video

Nie owijając w bawełnę stwierdzę krótko: jakość rejestrowanego przez DOD’y materiału video jest fenomenalna i bezsprzecznie należy do czołówki kamer samochodowych w aspekcie oferowanej jakości video. Niecierpliwych zapraszam bezpośrednio do działu z testowymi nagraniami poniżej.

O ile rozdzielczość zapisu Full HD 1080p przy 30 klatkach na sekundę nie robi już istotnego wrażenia, zastosowanie 6-elementowej soczewki obiektywu o wyjątkowej jasności f/1.6 już tak. Dodając do tego czuły sensor CMOS oraz tryb Wide Dynamic Range (WDR) “podciągający” software’owo parametry rejestrowanego obrazu w każdych warunkach oświetleniowych, końcowy efekt jest po prostu świetny. Tę różnicę widać przede wszystkim na nagraniach nocnych - konkurencyjne kamery o “standardowych” parametrach optycznych zwyczajnie nie mają z tak wyposażonymi DOD’ami szans.


Materiał video jest kompresowany kodekiem H.264 i zapisywany do kontenera MOV. Kodek H.264 jest znany z bardzo dobrego stosunku jakości do wydajności. Jedna minuta zarejestrowanego materiału audio-video zajmuje średnio ok. 120MB, jak nietrudno więc policzyć, karta pamięci o pojemności 32GB zmieści łącznie ok. 260 minut (ponad 4h) materiału. Choć producent nie deklaruje tego oficjalnie, karty o pojemności 64GB są także obsługiwane - więcej szczegółów w dalszej części testu.

Warto zwrócić uwagę także na rejestrowany dźwięk, a raczej bardzo czułe mikrofony, które przechwytują głośny i czysty dźwięk (16-bit PCM mono 32 kHz) płynący z kabiny samochodu oraz silnika.

Nagrania testowe

W przypadku rejestratorów DOD zdecydowałem się umieścić do wglądu plik video “prosto z matrycy” zgrany bezpośrednio z karty pamięci i nie poddany żadnej obróbce oraz dodatkowej kompresji. Jak bowiem ogólnie wiadomo każdy przesłany do YouTube materiał video jest jeszcze raz rekompresowany co skutkuje minimalną, ale jednak utratą jakości. Uznałem zatem, że krystaliczna wręcz jakość materiału z DOD’ów zasługuje na wyjątek.

Wszystkie filmy testowe poniżej zostały zarejestrowane w trybie 1080p 30fps.

Nagranie prosto z rejestratora LS430W bez dodatkowej obróbki i kompresji (plik MOV 228MB)

Nagrania z modelu LS430W umieszczone w serwisie YouTube:

Słoneczny dzień


Pochmurny dzień


Noc


Więcej nagrań testowych, również z modelu LS400W, a także w trybie 720p 60fps do obejrzenia na dedykowanej playliście na kanale WIDEOREJESTRATORY24.PL w serwisie YouTube - zapraszam serdecznie.

Cechy fizyczne

Wideorejestratory DOD LS400W/430W są praktycznie identycznymi urządzeniami. Z uwagi na zastosowany odbiornik GPS (o nim poniżej), model LS430W wyróżnia się nieco większą “główką” mocowania do uchwytu, w której ukryty jest moduł pozycjonowania satelitarnego.DOD’y nie należą do najmniejszych urządzeń w swojej klasie i dla pewnej grupy odbiorców może to stanowić pewien problem, ale widywałem też już większe “kobyły” do montażu pod szybę. Co istotne - mocowanie kamery do uchwytu opiera się na opatentowanym systemie Quick-Release z dodatkowym klipsem, który zapewnia pewne połączenie z uchwytem, a jednocześnie prostotę montażu/demontażu w razie potrzeby.

Uchwyt przyssawkowy jest wyposażony w wygodną głowicę kulkową, która pozwoli na proste i szybkie dostosowanie kątu widzenia kamery. Model LS430W w zestawie zawiera także dodatkowy uchwyt do mocowania na stałe do szyby za pomocą taśmy dwustronnej. Uchwyt ten jest nieco mniejszy od standardowego uchwytu przyssawkowego co daje dodatkowe pole manewru przy montażu rejestratora w samochodzie.


Jakość wykonania obydwu modeli należy ocenić wysoko. Są to naturalnie obudowy plastikowe, lecz nie wykazują żadnych zauważalnych wad i są bardzo dobrze spasowane. Po bokach obudowy pod gumowymi klapkami ukryto złącza karty pamięci oraz mini-HDMI, u góry znalazło się wyjście AV OUT oraz mini-USB, poprzez które jest także doprowadzone zasilanie.

Panoramiczny wyświetlacz o przekątnej 2.7” jest stosunkowo duży i czytelny, podobnie jak przyciski sterujące po jego bokach. Interfejs do obsługi urządzenia jest w języku polskim i nie powinien nastręczyć szczególnych trudności.


Jedyną drobną uwagą w kwestii cech fizycznych DOD’ów jaka przychodzi mi do głowy to umiejscowienie oraz funkcjonalność przycisku POWER u góry obudowy. Ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo klawisza do “zatwierdzania” wyboru w menu (lub zatrzymania/wznowienia nagrywania), zdarzało się przypadkowo całkowicie wyłączyć rejestrator zamiast “zatwierdzić” wybór określonego elementu w menu.

Funkcjonalność

Poza świetną jakością rejestrowanego materiału video, kamery DOD wyróżniają się także ponadprzeciętnymi walorami funkcjonalnymi. Znajdziemy w nich szereg “standardowych” funkcjonalności, które stanowią podstawę działania niemal każdego samochodowego rejestratora jazdy, jak na przykład samoczynne rozpoczęcie nagrywania w momencie podłączenia zasilania zewnętrznego (np. po włączeniu zapłonu), a poza nimi także opcje, których próżno szukać w większości ofert konkurencji.

Zintegrowany G-sensor umożliwia nastawienie 3 różnych poziomów czułości wykrywania przeciążeń (np. w wyniku kolizji), po których nastąpi automatyczne zabezpieczenie bieżącego klipu video przed usunięciem. Przy ustawieniu najwyższego poziomu czułości, sensor uaktywnia się nawet w trakcie dynamicznych zakrętów czy gwałtownego hamowania. Daje to większą pewność, że w razie nieprzewidzianych sytuacji na drodze kluczowy materiał video zostanie zabezpieczony.

Istnieje oczywiście także możliwość ręcznego zabezpieczenia bieżącego nagrania za pomocą dedykowanego przycisku SOS na obudowie.


Wbudowana funkcja detekcji ruchu rozpocznie proces nagrywania video w momencie wykrycia poruszenia w polu widzenia obiektywu kamery. Funkcja ta charakteryzuje się wysoką czułością i rozpoczyna nagrywanie już przy najmniejszym poruszeniu obiektu. Pamiętać jednak należy, że wymaga to stałego dopływu zasilania do kamery, co w niektórych przypadkach może oznaczać bezpośrednie wpięcie okablowania zasilającego do instalacji elektrycznej samochodu.

Pewne funkcjonalności wideorejestratorów DOD LS400/430W z pewnością znajdą uznanie w zastosowaniach flotowych. Kamery posiadają możliwość zdefiniowania własnego oznaczenia na nagraniu o długości max 8 znaków (liter i cyfr), co może posłużyć np. do wpisania numeru rejestracyjnego samochodu, w którym został umieszczony rejestrator. Ponadto istnieje możliwość zabezpieczenia dostępu do ustawień rejestratora hasłem w postaci 4-cyfrowego PINu, co uniemożliwi ingerencję przez niepowołane osoby w ustawienia kamery ze zmianą własnego oznaczenia nagrania włącznie.Opcja odwrócenia obrazu o 180 stopni daje dodatkowe możliwości mocowania kamery - można ją bowiem w takim przypadku zamontować “do góry nogami”. Odwrócona orientacja dotyczy zarówno menu jak i oczywiście rejestrowanego materiału video. Niestety drobnym mankamentem jest fakt, że logicznemu odwróceniu orientacji nie ulegają przyciski sterujące na obudowie, co nieco utrudnia obsługę kamery w tym trybie.

Istotną dla wielu osób informacją na pewno będzie możliwość zastosowania karty pamięci o pojemności 64GB. Producent rejestratorów DOD deklaruje zgodność z kartami microSD o pojemności maksymalnej 32GB, jednakże testowa karta 64GB marki GOODRAM po sformatowaniu w systemie plików FAT32 została bezproblemowo obsłużona przez DOD LS430W. Jest to ważna informacja dla osób, którym zależy na gromadzeniu jak największej ilości materiału video na jednej karcie. Karta 64GB jest bowiem w stanie pomieścić ponad 8 godzin nagrań o rozdzielczości Full HD 1080p.

Skoro o rejestrowaniu materiału video mowa, to warto wspomnieć o funkcji “const record”. Oznacza to, że poszczególne klipy video “nachodzą” na siebie o 1 sekundę, tj. ostatnia sekunda pierwszego klipu jest jednocześnie pierwszą sekundą kolejnego. Dzięki temu zachowana jest stuprocentowa ciągłość zapisu video, co jest praktycznie nie do podważenia w przypadku ewentualnego dochodzenia swoich praw przed sądem.

GPS

Model LS430W wyposażony jest dodatkowo w moduł wydajnego odbiornika GPS. Układ ten pracuje z częstotliwością 5 Hertzów, co oznacza, że bieżące współrzędne geograficzne są odczytywana z satelit GPS aż 5 razy na sekundę. Przekłada się to na znacznie większą czułość i precyzję układu GPS.

Odbiornikowi GPS towarzyszą dodatkowe funkcjonalności, których także trudno doszukać się u konkurencji. Jedną z najciekawszych jest tryb HUD (Head Up Display), w którym pokazywana jest aktualna prędkość pojazdu, kompas, a także definiowane w ustawieniach ostrzeżenie o przekroczeniu dozwolonej prędkości.

Szczegółowy przebieg trasy zarejestrowany za pomocą odbiornika GPS jest możliwy do wizualizacji za pomocą dołączonego oprogramowania DOD Player przeznaczonego dla systemu Windows. Jest to dość rozbudowany odtwarzacz pozwalający śledzić praktycznie każdy aspekt zarejestrowanego materiału.Podsumowanie

Rejestratory jazdy DOD LS400W/430W zrobiły na mnie bardzo duże wrażenie. Oferują przede wszystkim fantanstyczne parametry rejestracji video - także w warunkach nocnych, bardzo dobrą jakość wykonania oraz ponadprzeciętną funkcjonalność. Dodatkowym bonusem jest możliwość współpracy z kartami pamięci o pojemności 64GB. Jedyny drobny minus to wielkość urządzeń, który jednak można częściowo zniwelować poprzez pewny i prosty w użyciu system Quick-Release umożliwiający szybki demontaż kamery w razie potrzeby.

Wideorejestratory DOD LS400W i LS430W są dostępne do nabycia w sklepie WIDEOREJESTRATORY24.PL - zapraszam serdecznie.

Galeria zdjęć - DOD LS400WGaleria zdjęć - DOD LS430W

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz