Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

poniedziałek, 4 sierpnia 2014

Nowości w ofercie DOD - LS360W, LS460W, RX7W+

Tajwańska firma DOD produkująca wysokiej klasy cyfrowe rejestratory jazdy wprowadziła do sprzedaży na polskim rynku trzy nowe modele: LS360W, LS460W oraz RX7W+. Modele DOD LS360W oraz LS460W to udoskonalone wersje recenzowanych wcześniej i wyjątkowo udanych modeli LS400W oraz LS430W. Natomiast RX7W+ to urządzenie spełniające funkcję samochodowego lusterka wstecznego ze zintegrowaną kamerą samochodową wysokiej klasy. W artykule przedstawiam najważniejsze cechy nowych modeli oraz nowe funkcjonalności wprowadzone przez producenta. Zapraszam do lektury.

DOD LS360W i LS460WModel LS360W jest naturalnym następcą LS400W, natomiast LS460W to udoskonalona wersja niezwykle popularnego modelu LS430W. Tak jak w przypadku poprzedników, podstawową różnicą dzielącą obydwa nowe modele jest obecność zintegrowanego modułu GPS. LS360W nie posiada tego modułu, natomiast producent przewidział możliwość rozszerzenia rejestratora o taką funkcjonalność poprzez podłączenie zewnętrznego modułu GPS, który należy nabyć osobno. Pod względem pozostałych parametrów modele LS360/460W pozostają praktycznie bliźniacze.

Wizualnie nowe modele od swych poprzedników różnią się nieznacznie, a z dalszej perspektywy wręcz niezauważalnie. Powielają także praktycznie wszystkie cechy funkcjonalne, aczkolwiek znajdziemy w nich parę istotnych nowości.

Jakość video ponownie fenomenalna (do kwadratu)

Rejestratory marki DOD uchodzą za jedne z najlepszych na rynku w aspekcie jakości nagrań video. Poprzednio testowane DOD'y zrobiły na mnie pod tym względem ogromne wrażenie, zwłaszcza w nagraniach nocnych. Sam wówczas napisałem, że jakość rejestrowanego obrazu jest fenomenalna. A jednak! Modele LS360W oraz LS460W podnoszą poprzeczkę jeszcze wyżej dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań w sferze optyki i przetwarzania obrazu.

Najważniejszą nowością jest zastosowanie większego i bardziej czułego przetwornika obrazu Exmor CMOS dobrze znanej marki Sony. Producent deklaruje, że nowa matryca ma o 20% powiększoną powierzchnię względem stosowanych wcześniej przetworników, a czułość wg standardu ISO wynosi aż 3200. Jeśli do tego dodać przesłonę obiektywu f/1.6, tryby WDR oraz 3DNR, to w efekcie otrzymujemy sprzęt zapewniający fenomenalną^2 jakość zapisu video Full HD 1080p niezależnie od warunków oświetleniowych. Zobaczcie sami poniżej.


Pełna playlista LS360/460W na naszym kanale YouTube.

Z uwagi na fakt, że serwis YouTube rekompresuje przesłane materiały video, co wiąże się ze znaczną utratą ich jakości, poniżej podaję też bezpośrednie linki do plików MOV nie poddanych żadnej obróbce, skopiowanych prosto z karty pamięci rejestratora.


Reasumując, w dziedzinie jakości rejestrowanego materiału video, nowe DOD'y stawiają konkurencji bardzo wysoko ustawioną poprzeczkę, a to właśnie jakość obrazu jest kluczowa w samochodowych rejestratorach jazdy, niekoniecznie zaś funkcje i "bajery" dodatkowe.

Tryb nagrywania poklatkowego (Time Lapse)

Kolejną ciekawą nowością zastosowaną przez producenta w najnowszych modelach LS360/460W jest tryb nagrywania poklatkowego (Time Lapse). Nagrywanie w tym trybie polega na wykonywaniu statycznych zdjęć co określony interwał (do wyboru 200ms, 500ms, 1s, 5s) i automatycznym łączeniu ich w płynną sekwencję do pojedynczego pliku video. W efekcie uzyskujemy swoistą kompresję czasu. Przykładowo, przy interwale 1-sekundowym oraz prędkości zapisu 30 klatek na sekundę, w jednej sekundzie zarejestrowanego materiału mieści się 30 rzeczywistych sekund. Idąc tym tropem, w pliku o długości 1 minuty zmieścimy aż 30 minut rzeczywistości (60 sekund * 30 klatek na sekundę przy interwale 1-sekundowym).

Innymi słowy, wykorzystanie trybu poklatkowego pozwala na zapisanie wyjątkowo rozciągniętego w czasie materiału video przy ograniczonej objętości pliku wynikowego. Funkcjonalność ta znajdzie zastosowanie przede wszystkim do nagrywania otoczenia pojazdu podczas długotrwałego postoju w miejscach gdzie nie sprawdziłby się tryb detekcji ruchu (np. w miejscu o dużym natężeniu ruchu wokół pojazdu).


Pozostałe cechy

Jak wspomniałem we wstępie, nowością w modelu LS360W jest możliwość podłączenia zewnętrznego modułu GPS sprzedawanego osobno. Podłączenie modułu nie wymaga dodatkowej aktywacji, bowiem kamera jest już przygotowana do jego obsłużenia i umożliwia zmianę ustawień GPS w menu nawet jeśli nie jest on fizycznie podłączony.

Choć producent nie deklaruje tego wprost, obydwa nowe modele współpracują bez przeszkód z kartami microSD o pojemności 64GB, co pozwala na rejestrację ponad 8 godzin materiału video w rozdzielczości Full HD w standardowym trybie zapisu.

Pod względem pozostałych funkcjonalności, nowe modele DOD stanowią kontynuację poprzedników. Zmiany są kosmetyczne i nie wpływają na ogólny sposób użytkowania, a posiadacze poprzednich modeli DOD z pewnością poczują się jak w domu obsługując modele LS360/460W.

Bez zmian pozostała także zawartość sprzedawanego zestawu obydwu modeli - znajdziemy w nim uchwyt przyssawkowy oraz klejony, zasilacz do gniazda zapalniczki z długim kablem zasilającym, kable USB i HDMI, a w przypadku modelu LS460W - także płytę CD z oprogramowaniem DOD Player dla Windows oraz MacOSX.

Rejestratory samochodowe DOD LS360W oraz LS460W, a także akcesoria są do nabycia w sklepie internetowym WIDEOREJESTRATORY24.PL - zapraszam serdecznie:


DOD RX7W+


Kolejną nowością w ofercie DOD jest rejestrator Full HD zamknięty w formie uniwersalnego lusterka wstecznego. Jest to propozycja dla wszystkich osób oczekujących przede wszystkim dyskrecji montażu. Obiektyw kamery jest niemal niezauważalny od zewnątrz bez bliższego przyjrzenia się. Budowa i sposób montażu nie wymagają mocowania dodatkowych urządzeń do szyby pojazdu, co z pewnością znajdzie uznanie w oczach wielu kierowców pragnących uniknąć umieszczania kolejnego urządzenia czy uchwytu w polu widzenia kierowcy i/lub pasażera.

Podstawowe cechy rejestratora DOD RX7W+

 • Rozdzielczość Full HD 1080p 30fps oraz HD 720p 60fps
 • Uniwersalny montaż do fabrycznych lusterek wstecznych za pomocą taśm na rzepy
 • Czuły sensor CMOS
 • Obiektyw o przesłonie f/1.8
 • Powłoka antyodblaskowa
 • Optyczy filtr dolnoprzepustowy
 • Tryby WDR oraz 3DNR
 • Kąt widzenia obiektywu 140 stopni
 • Czujnik wstrząsów (G-sensor)
 • Detekcja ruchu
 • Funkcja SOS
 • Duży wyświetlacz 3.0" z polskim menu
 • Automatyczny start i wyłączanie
 • Nagrywanie w pętli
 • Wyjście HDMI/AV
 • Tryb fotograficzny 12mpix
 • Własne oznaczenie na nagraniu
 • Opcja ochrony hasłem
 • Gniazdo pamięci microSD
 • Zasilanie poprzez gniazdo microUSB
 • Możliwość podłączenia modułu GPS (sprzedawany osobno)

Jakość video oraz funkcjonalność

W zakresie jakości rejestrowanego obrazu video, rejestratory marki DOD nie zawodzą i nie inaczej jest w przypadku modelu RX7W+. Rejestrowany obraz video Full HD 1080p jest kompresowany popularnym kodekiem H.264, a jedna minuta nagrania zajmuje ok. 120 MB. Zastosowanie obiektywu o przesłonie f/1.8 oraz trybów WDR i 3DNR przekłada się na bardzo dobrą jakość nagrań niezależnie od warunków oświetleniowych, choć rzecz jasna nie należy oczekiwać poziomu oferowanego w przypadku opisywanych wcześniej modeli LS360/460W. 

Montaż lusterka DOD do fabrycznego lusterka wstecznego jest możliwy za pomocą tasiemek z rzepami. Tasiemki są dość długie i powinny bez większego problemu objąć praktycznie każde lusterko, nawet te najbardziej pękate. Zintegrowany obiektyw jest osadzony w sposób umożliwiający regulację kąta widzenia, co pozwala dopasować "oko" kamery do specyfiki montażu.

Powierzchnia lusterka jest pokryta dodatkową warstwą powłoki antyodblaskowej, co ograniczy zmęczenie oczu kierowcy podczas jazdy w ciemności.

Pod względem funkcjonalnym, rejestrator jest niemal identyczny z opisywanymi wcześniej modelami LS400/430W. Zintegrowany pod powierzchnią lusterka 3-calowy wyświetlacz jest obsługiwany za pomocą klawiszy funkcyjnych znajdujących się na dolnej krawędzi lusterka. Ciekawostką jest fakt zastosowania gniazda microUSB do zasilania kamery zamiast powszechnie spotykanego (także w innych DOD'ach) gniazda miniUSB. Do zestawu dołączony jest zasilacz do zapalniczki samochodowej wraz z długim kablem zakończonym wtyczką microUSB załamaną pod kątem 90 stopni co ułatwi montaż zasilania przy podsufitce.

Ponadto producent przewidział możliwość rozszerzenia funkcjonalności rejestratora o GPS. Stosowny moduł można nabyć osobno i podłączyć do dedykowanego wejścia.

Reasumując, DOD RX7W+ jest interesującą propozycją dla wszystkich oczekujących maksymalnej dyskrecji montażu przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości nagrań video oraz bogatej funkcjonalności.Rejestrator DOD RX7W+ jest do nabycia w sklepie internetowym WIDEOREJESTRATORY24.PL - zapraszam serdecznie:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz