Szukaj na tym blogu

Ten blog nie jest już aktualizowany!

Zapraszamy do bloga na stronie sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym znajdziesz aktualne informacje, poradniki, recenzje i prezentacje dotyczące wideorejestratorów samochodowych.

czwartek, 8 listopada 2018

Subiektywny ranking kamer samochodowych 2018 wg załogi WR24.PL

Do tegorocznej edycji rankingu WR24.PL postanowiłem podejść nieco inaczej i poprosiłem kolegów z biura WR24.PL o indywidualne odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych przez naszych klientów pytań o rejestratory jazdy. Dopilnowałem przy tym, aby każdy z nas odpowiadał zgodnie ze swoimi przekonaniami, bez wzajemnego konsultowania lub sugerowania. Na podstawie naszych odpowiedzi stworzyliśmy subiektywny ranking rejestratorów jazdy - edycja na rok 2018. Zapraszam do lektury.

Krótko o załodze WR24.PL


Dawid Lorenz (niżej jako DL)
Właściciel firmy. Dobiera i testuje sprzęt przed wprowadzeniem do oferty sklepu oraz sprawuje pieczę nad ogólnym kierunkiem rozwoju sklepu WR24.PL. Pasjonat gadżetów, nowych technologii oraz samochodów marki Volvo. Na mieście rozpoznasz go łatwo, bo w samochodzie zawsze ma zamontowane min. 3-4 kamerki, które aktualnie testuje.


Przemek Kożuchowski (PK)
Specjalista d/s sprzedaży, obsługi klienta i magazynu. Na bieżąco przyjmuje i realizuje zamówienia oraz odpowiada na zapytania telefoniczne klientów. Dba o bieżącą dostępność produktów na stronie sklepu oraz perfekcyjny porządek w naszym magazynie.


Maciek Molka (MM)
Oficer zarządzający wizerunkiem w mediach społecznościowych oraz ogólnie pojętą ofertą produktową na stronie sklepu - przez jego ręce przechodzą wszystkie kamery, które trafiają do oferty sklepu.Przemek Hoffmann (PH)
Przemek stojąc na pierwszym froncie obsługi klienta dzielnie odpowiada na Wasze zapytania, cierpliwie doradza oraz obsługuje zwroty i reklamacje. Niemalże wszystkie telefony i zapytania mailowe od klientów sklepu przechodzą właśnie przez niego.


Pytania

Na potrzeby stworzenia niniejszego rankingu, przygotowałem zestaw 11 pytań i poprosiłem kolegów w biurze o odpowiedź na każde z nich, sam także odpowiadając na każde zgodnie z własnym przekonaniem. Odpowiedzi na pytania nie były wzajemnie konsultowane i poznaliśmy je dopiero po fakcie.

Kliknij na poszczególne pytania aby przeskoczyć od razu do odpowiedzi:Którą kamerę w cenie do 300 zł wybrałbyś dla siebie?

PH: Viofo G1WS ponieważ posiada optykę Sony, jest zasilana kondensatorem i uważam iż oferuje najlepszą jakość nagrań w tym przedziale cenowym.
PK: Ja krótko - G1WS. Przetwornik obrazu Sony + kondensator to maksimum, które można wyciągnąć w tej cenie.
MM: Pomimo sympatii do kamer poniżej tej kwoty, dorzuciłbym kilka złotych i wziął Viofo A119 - nie ma zupełnie porównania do tańszych kamer jeśli chodzi o jakość obrazu. Jeśli musiałbym koniecznie wybrać coś poniżej, wziąłbym Viofo G1WS ze względu na optykę Sony i kondensator.
DL: Yi Dashcam, bo uważam, że to dobrze wykonana kamera, oferująca świetną jakość nagrań w dzień i w nocy, a przy tym posiada WiFi z bardzo dopracowaną aplikacją (wbrew pozorom to rzadkość!), która ułatwia przeglądanie materiału video zarejestrowanego przez kamerę.
Rezultat
Ilością głosów wygrywa Viofo G1WS, jednak można powiedzieć, że wyniki nie były jednoznaczne - warto samemu ocenić, która kamera Wam odpowiada.
Viofo G1WS
Więcej o Viofo G1WS:


Którą kamerę w cenie do 500 zł wybrałbyś dla siebie?

PH: Viofo A119 z uwagi na bardzo dobrą specyfikacją techniczną, zasilanie kondensatorem, obsługę kart pamięci do 128GB, aktywny tryb parkingowy i nagrywanie w rozdzielczości 2K.
PK: Viofo A119 - rozdzielczość 2K, a także fenomenalna jakość nagrań i automatyczny tryb parkingowy. Biorę.
MM: Viofo A119S, bo dużo jeżdżę w ciemności i Sony Starvis byłby dla mnie najlepszym rozwiązaniem.
DL: Viofo A119S - sensor Starvis, bardzo dobra jakość obrazu także w nocy, dyskretna w montażu, aktywny uchwyt, opcja filtra CPL, wbudowany kondensator. W tym zakresie cenowym najlepsza propozycja moim zdaniem.
Rezultat
Remis, ale łatwy do rozstrzygnięcia. Jeśli nie jeździcie w nocy i słabych warunkach oświetleniowych - bierzcie A119. Jeśli potrzebujecie nieco lepszego obrazu w ciemności - bierzcie A119S.

Viofo A119S - A119
Czytaj więcej o Viofo A119 / A119S:Którą kamerę w cenie do 1000 zł wybrałbyś dla siebie?

PH: A129 GPS DUAL ponieważ moim zdaniem to prawdziwa okazja. Za 849 złotych otrzymujemy zestaw DUAL z potężną specyfikacją, moduł Wi-Fi, zaawansowany tryb parkingowy. Moim zdaniem najlepsza relacja cena - jakość - funkcjonalność.
PK: Wybór jest jeden - Viofo A129 DUAL. Podwójny Starvis, moduł WiFi, Bluetooth - kamera naprawde daje radę.
MM: Viofo A129 DUAL - przepiękny zestaw. Do tej pory kamerę DUAL z dwoma Starvisami można było wyciągnąć za około 1,5 tysiąca złotych, teraz jest to połowa tego - świetny deal.
DL: Viofo A129 DUAL - jest to de facto wspomniany przeze mnie wyżej model A119S, ale "na sterydach", doposażony w dodatkowe funkcjonalności oraz drugą kamerę na tył pojazdu - co ważne - także z sensorem Sony Starvis. 
Rezultat
Zwycięzca tej kategorii może być tylko jeden. Bezapelacyjnie wybraliśmy Viofo A129 DUAL, niezależnie od tego, czy będzie to wersja z GPS czy bez. Jest to nasz absolutny i w pełni zasłużony bestseller w okresie przygotowywania niniejszego rankingu.
Viofo A129 DUAL
Więcej o Viofo A129:Którą kamerę wybrałbyś dla siebie mając nieograniczony budżet?

PH: DR750S-2CH ponieważ otrzymuję produkt najwyższej jakości z topową specyfikacją i aktywnym trybem parkingowym z funkcją buforu zapisu. Koniecznie w zestawie z adapterem zasilania B-124.
PK: BlackVue DR900S - nic nie pobije obrazu z rozdzielczości 4K w tym modelu. Do tego usługa Cloud i H.265 - same plusy.
MM: Bezapelacyjnie BlackVue DR900S-2CH. Starvis z tyłu to jedno, tańsze kamery go mają, ale to 4K z przodu? FE-NO-ME-NAL-NE. To był chyba najdłużej montowany przeze mnie roadtest, bo cały czas oglądałem zamiast przycinać.
DL: Trudny wybór pomiędzy modelami BlackVue DR750S a DR900S. DR900S rejestruje fantastycznej jakości obraz w 4K, ale w warunkach nocnych wypada nieco słabiej niż DR750S, a w okresie letnim jest podatny na problemy z przegrzewaniem się. Gdybym nie oczekiwał od kamery pracy podczas postoju, wybrałbym DR900S, jednak biorąc pod uwagę znacznie lepszą wydajność sensorów Starvis w nagrywaniu nocnym, ostatecznie wybieram DR750S-2CH.
Rezultat
Bezapelacyjne wygrywają kamery marki BlackVue - 2 głosy na model DR750S, 2 głosy na model DR900S. Warto też dodać, że obydwa modele posiadają wsparcie dla usługi BlackVue over the Cloud, która obecnie jako jedyna na polskim rynku umożliwia zdalne zarządzanie i dostęp do wideorejestratora przez sieć internet.

BlackVue DR900S (z lewej) oraz DR750S (w tle)
Więcej o BlackVue DR750S / DR900S:Gdybym miał wybrać jedną ulubioną kamerę, wybrałbym… (dlaczego?)

PH: Vico-Opia 1. Gdy przyszedłem do pracy w WR24.PL uznałem ten model za najlepszy do 1000 zł i wciąż uważam ją za bardzo dobry produkt. No i nigdy nie wróciła reklamowana, więc dzięki takim kamerom mam mniej roboty.
PK: G5WA DUAL… kiedy odpowiadałem za reklamacje, spotykaliśmy się prawie codziennie, można powiedzieć, że to przyjaźń. A tak na serio - chyba mimo wszystko Viofo A119 lub A119S - sprawdzone, dobre i stosunkowo tanie.
MM: Zostałem wychowany w miłości do Viofo - model A119S. Od dwóch lat ciągle na topie, od dwóch lat jest ulepszany, od dwóch lat nie ma konkurencji w tym przedziale cenowym. No i idealnie pasuje mi za lusterkiem. Prawdopodobnie niedługo pokocham jeszcze mocniej model A129, ale nostalgia nie pozwala mi opuścić A119S.
DL: Zasadniczo moimi ulubionymi wideorejestratorami są kamery marki BlackVue. Cenię je za ich niezawodność, dyskrecję, jakość oraz funkcjonalność (Cloud!). Co do konkretnego modelu - tutaj wahanie jest takie jak w odpowiedzi na poprzednie pytanie - ostatecznie na ten moment wybór padł na model DR750S i z niecierpliwością czekam na kolejne topowe modele tego producenta.
Rezultat
Niejednoznaczny. Dwa głosy na kamery Viofo, po jednym na BlackVue DR750S i Vico-Opia 1. Podium mamy - jest z czego wybierać.Gdybym miał wybrać kamerę dla laika elektronicznego, wybrałbym…

PH: G1WS bo jest intuicyjna i praktycznie bezobsługowa. Działa w tle i nie wymaga żadnych działań ze strony użytkownika.
PK: Coś, czego nie trzeba dotykać i coś, co nie posiada setek bajerów. Pierwszy strzał to Viofo A119, ale żeby nie być monotematycznym… może BlackVue DR590, pozbawiony WiFi, usług Cloud i innych wodotrysków. Bardzo solidny REJESTRATOR JAZDY. Nic więcej.
MM: Coś z rodziny BlackVue. Miałem już na szybie kilka modeli i są to kamery totalnie bezobsługowe. Powiedzą dzień dobry, powiedzą, że zaczynają nagrywać, nic więcej nas nie obchodzi. No i w ogóle się nie psują - siedzą spokojnie na szybie i niczego od nas nie oczekują.
DL: Biorąc pod uwagę prostotę obsługi, w zależności od budżetu typowałbym modele takie jak Yi Dashcam - proste, graficzne menu z "ikonkami", podstawowa funkcjonalność bez bajerów; WR1 - w zasadzie bezobsługowa, a w razie konieczności skopiowania plików video kartę wyjmujemy z kamery i przez czytnik podłączamy do komputera (zakładam bowiem, że aplikacja WiFi nie jest dedykowana "laikowi"); a także kamery Mio z serii 785/786/788 z dotykowym ekranem i przystępnym interfejsem użytkownika, mimo relatywnie bogatej funkcjonalności, która dla laika może być z początku nieco przytłaczająca.
Rezultat
Ponownie niejednoznaczny. Można za to wysnuć wniosek, aby poszukiwać kamery o uproszczonej do maksimum obsłudze oraz możliwie najmniejszą ilością funkcji.Gdybym miał wybrać kamerę dla geeka, wybrałbym…

PH: BlackVue DR900S-2CH bo oferuje to czego nie oferuje żadna inna kamera w naszej ofercie + jest to produkt najwyższej jakości.
PK: DR900S - obecnie najbardziej zaawansowana kamera w naszej ofercie. Nie ma nic lepszego dla entuzjastów elektroniki użytkowej.
MM: Coś z wyższych modeli BlackVue - DR750/DR900. Najwięcej możliwości i bajerów.
DL: Bez wątpienia byłby to jeden z modeli BlackVue ze wsparciem usługi BlackVue over the Cloud (DR750S/DR900S). Funkcja zdalnego dostępu do kamery samochodowej przez internet z pewnością usatysfakcjonuje niejednego technicznego geeka. W razie ograniczonego budżetu, typowałbym kamery samochodowe z wbudowanym WiFi, dzięki czemu można je obsługiwać za pomocą smartfona.
Rezultat
Na pewno jako faworyt została wytypowana marka BlackVue, jeśli chodzi o konkretne modele, zwycięzcą powinien być któryś z modeli DR900S lub DR750S.Gdybym miał wybrać kamerę o najlepszym stosunku ceny do jakości, wybrałbym…

PH: A129 GPS DUAL to kamera o najlepszym stosunku ceny do jakości/funkcjonalności. Wyżej już mówiłem o możliwościach tej kamery i zdanie podtrzymuję.
PK: Viofo A129 DUAL - wielka kamera w cenie dużo słabszych modeli. Warto.
MM: Definitywnie A129 DUAL - tak jak mówiłem, podzespoły w tej konfiguracji były dostępne jedynie w dwukrotnie droższych kamerach. Jeśli ktoś zszedł z ceną o połowę niżej, a “bebechy” są te same - nie może być innego wyboru.
DL: Dużo zależy od budżetu, ale gdybym miał wybrać jedną konkretną, to aktualnie byłby to zdecydowanie model Viofo A129 (wersja dual lub single) - dopracowana funkcjonalnie i jakościowo kamera, ze świetnym wsparciem producenta oraz relatywnie niewysoką ceną.
Rezultat
Mówiąc kolokwialnie, Viofo A129 poskładało rynek stosunkiem ceny do jakości i aktualnie stanowi najbardziej wszechstronny rejestrator jazdy jaki możecie kupić w tej cenie.Gdybym miał jeden wybrać najważniejszy parametr kamer (poza jakością obrazu), wybrałbym…

PH: Rodzaj zasilania - kondensatory. Moim zdaniem jest to rozwiązanie najbardziej bezawaryjne, co jest pożądaną cechą w poszukiwaniu kamery samochodowej.
PK: Zasilanie. Wiele razy spotykałem się z kamerami z “wystrzelonymi” bateriami, patrzyłbym głównie na kamery z kondensatorem.
MM: Chyba tryb parkingowy. Nie mam garażu, a tańsze kamery nie oferują zbyt ciekawych rozwiązań, więc poszukałbym czegoś z automatycznym trybem parkingowym z buforowaniem.
DL: Osobiście zwracam dużą uwagę na dyskrecję montażu, lubię gdy kamera nie rzuca się w oczy z zewnątrz, a przy tym nie zajmuje zbyt wiele miejsca pod szybą pojazdu. Dla dyskrecji montażu jestem skłonny zrezygnować z niektórych funkcjonalności wideorejestratorów.
Rezultat
Rozstrzał jest duży, ale warto zwrócić uwagę na rodzaj zasilania, to czy kamera jest dyskretna i czy chroni pojazd również pod naszą nieobecność. W prostych słowach - czy będzie niewidoczna, bezawaryjna i nagra sprawcę nawet kiedy nie będzie nas obok.


Gdybym miał wybrać kamerę z najlepszym trybem parkingowym, wybrałbym…

PH: DR750S-2CH ponieważ oferuje aktywny tryb parkingowy z trybem detekcji ruchu w przedniej i tylnej kamerze oraz funkcją buforu zapisu. W połączeniu ze Starvisem daje to moim zdaniem najlepsze efekty.
PK: Coś z oferty BlackVue - DR750S lub DR900S, tryb najbardziej dopracowany, jak to ma w swoim zwyczaju robić BlackVue.
MM: Coś z serii BlackVue DR750/DR900 lub DOD LS500W/RC500S. To najbardziej zaawansowane w tym aspekcie kamery.
DL: Jedną z topowych kamer BlackVue DR750S lub DR900S, które oferują tryb parkingowy z buforowaną detekcją ruchu lub nagrywanie ciągłe w trybie timelapse. Alternatywnie warto rozważyć tryb parkingowy Low-Bitrate, gwarantujący pełną ciągłość zapisu - tryb ten znajduje się w kamerach DOD, a także planowany jest do wprowadzenia w kamerach Viofo poprzez aktualizację firmware.
Rezultat
Gdy chcesz ochronić swoje auto najlepiej jak się da - wybierz kamerę z oferty BlackVue lub DOD. Warto jednak pilnować także nowości od Viofo, bowiem producent nie spoczywa na laurach wzbogacając funkcjonalnie swoje kamery.Gdybym miał wybrać kamerę z najlepszą jakością obrazu na rynku, wybrałbym…

PH: DR900S-2CH ponieważ moim zdaniem w odpowiednich warunkach nie ma sobie równych. Możliwość nagrywania w 4K i nowy przetwornik obrazu przerosły moje oczekiwania.
PK: 4K w DR900S przebija wszystko, jednak jeśli miałbym wybierać spośród kamer, które mają jakąś konkurencję, wybrałbym chyba DOD LS475W.
MM: Tylko i wyłącznie DR900S. Pomiędzy kamerami z FullHD czy 2K można robić wyścigi i porównywać, ale to co robi ta kamera w rozdzielczości 4K to zupełnie inna bajka. Nie mogłem się napatrzeć.
DL: Kwestia jakości obrazu to parametr bardzo subiektywny i mający kilka istotnych aspektów. Przykładowo, czy oceniamy “urodę” nagranego obrazu (np. nasycenie kolorów) czy jego “skuteczność” (wychwytywanie szczegółów)? W przypadku kamer samochodowych zdecydowanie ważniejszy jest ten drugi aspekt i pod tym względem aktualnie prym wiedzie BlackVue DR900S z nagrywaniem 4K UHD, które gwarantuje niespotykaną szczegółowość, ale… głównie w dzień. W warunkach nocnych jednak wciąż trochę lepiej radzą sobie kamery z mniejszymi, ale bardziej czułymi sensorami, szczególnie Sony Starvis. Niemniej rozdzielczość 4K to przyszłość wideorejestratorów jazdy, więc warto śledzić nowości w tej branży.
Rezultat
BlackVue DR900S swoimi nagraniami w rozdzielczości 4K jednogłośnie wykosiło całą konkurencję - gdy chodzi o jakość obrazu, nie trzeba dalej szukać.

Podsumowanie

Jak widać - w większości kategorii byliśmy dość zgodni - oczywiście, pojawiały się pewne odchyły w kilku kwestiach, jednak zazwyczaj zdołaliśmy wybrać jeden/dwa najlepsze według nas modele z danej kategorii.

Oczywiście ten ranking jest subiektywny i odzwierciedla nasze indywidualne preferencje, determinujące wybór określonego modelu rejestratora jazdy, które niekoniecznie muszą być zgodne z Waszymi. Moim zamysłem przygotowania tego artykułu było wykorzystanie odpowiedzi moich współpracowników, a także mojej w sposób podobny, co przy rozmowie z kolegą - szczerze, bez ogródek, prosto z mostu - bo przecież takie porady są najlepsze. Wszyscy obecni w artykule przedstawiali swoje zdanie bez wiedzy w jaki sposób je wykorzystam, rozmawiali przecież z kolegą (mam nadzieję ;-)) - ja ubrałem to tylko ładnie w słowa. Mam nadzieję, że ranking ten w sposób prosty i konkretny przedstawi Wam, którym sprzętem się zainteresować.


Zachęcam oczywiście do odwiedzenia sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym oprócz wszystkich kamer wymienionych w niniejszym rankingu znajdziecie różnorodne propozycje modeli wideorejestratorów jazdy i jestem przekonany, że każdy z Was znajdzie tam coś dla siebie, co spełnia Twoje własne preferencje o oczekiwania.

4 komentarze:

 1. CZy wy macie kase za promowanie produktów Viofo bo głównie ta firma się dla was liczy. Wiec to jest test obiektywny bo sponsorowany. Sorrki ale chyba nie o to chodzi w rankingu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwracam uwagę na słowo "Subiektywny" w tytule. Poza tym nasze opinie i ranking ogólnie opieramy na tym co faktycznie sami znamy, sami sprawdzamy i także sprzedajemy, nie odnosimy się do produktów z którymi nie mieliśmy osobiście do czynienia. Ranking wynika z empirycznych doświadczeń własnych oraz feedbacku od klientów i nie jest przez nikogo sponsorowany. Po tego typu "obiektywne" recenzje i rankingi odsyłam do wiodących portali internetowych / technologicznych, dla których wideorejestratory samochodowe są pobocznym tematem i nie znają wielu niuansów z nimi związanych. A swoją drogą faktem jest, że marka Viofo szturmem zdobyła polski (i nie tylko) rynek, proponując bardzo solidne rejestratory nadgryzające poważnie konkurencję przy bardzo rozsądnej polityce cenowej.

   Usuń
  2. Bardzo szanuję Panów wybory. Rozumiem, że znacie Panowie produkty firm innych, np Garmin, Mio i je świadomie odrzuciliście? Doświadczenie, laboratoria, lata praktyki przemawiają za firmą Viofo? Pytam, ponieważ stoję przed wyborem kamery do samochodu. O firmie Viofo dowiedziałem się z Panów strony. Natomiast wiele dobrego słyszałem o produktach innych firm (wszyscy mają Sony Starvis, tryb parkingowy, mikrofon, GSM, Wi-Fi, zdarza się że nawet Bluetoth oraz ADAS).
   Co mi się nie podoba w Viofo? Taśma 3M, raz nalepię i koniec.
   Proszę o odpowiedź.

   Usuń
  3. W swoich opiniach opieramy się na rejestratorach, które znamy i z którymi sami mamy osobiście do czynienia w bieżącej działalności WR24.PL. Nie mamy dostępu do wszystkich producentów / marek kamer samochodowych - co jednocześnie nie znaczy, że są one gorsze. Zresztą odnoszenie się w recenzjach czy rankingach do produktów, których się de facto nie przetestowało i nie używało (np. opierając się na suchych danych technicznych) moim zdaniem zupełnie mija się z celem.

   Co do Viofo, jest to marka, która nie jest zbyt powszechnie znana (póki co), a na pewno nie tak jak Mio, Navitel czy też Xblitz. Jednak naszym *subiektywnym* zdaniem kamery marki Viofo stanowią jedne z najlepszych pod kątem możliwości / funkcjonalności / ceny i stąd też taki rezultat rankingu - raz jeszcze zaznaczam *subiektywnego* rankingu. :)

   Uchwyty przyklejane do szyby można odkleić (nie jest to oczywiście tak proste jak przyssawka, ale możliwe), natomiast też nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dokupić dodatkowy uchwyt - notabene dodatkowe uchwyty są w wyposażeniu standardowym A119 - przykleić w drugim samochodzie i przekładać samą kamerę w razie konieczności. Poza tym przyklejany uchwyt gwarantuje bardziej stabilne mocowanie, podczas gdy przyssawki mają tendencję do utraty swoich właściwości ssących z czasem lub pod wpływem trudnych warunków atmosferycznych (upały / mrozy).

   Usuń