Szukaj na tym blogu

czwartek, 8 listopada 2018

Subiektywny ranking kamer samochodowych 2018 wg załogi WR24.PL

Do tegorocznej edycji rankingu WR24.PL postanowiłem podejść nieco inaczej i poprosiłem kolegów z biura WR24.PL o indywidualne odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych przez naszych klientów pytań o rejestratory jazdy. Dopilnowałem przy tym, aby każdy z nas odpowiadał zgodnie ze swoimi przekonaniami, bez wzajemnego konsultowania lub sugerowania. Na podstawie naszych odpowiedzi stworzyliśmy subiektywny ranking rejestratorów jazdy - edycja na rok 2018. Zapraszam do lektury.

Krótko o załodze WR24.PL


Dawid Lorenz (niżej jako DL)
Właściciel firmy. Dobiera i testuje sprzęt przed wprowadzeniem do oferty sklepu oraz sprawuje pieczę nad ogólnym kierunkiem rozwoju sklepu WR24.PL. Pasjonat gadżetów, nowych technologii oraz samochodów marki Volvo. Na mieście rozpoznasz go łatwo, bo w samochodzie zawsze ma zamontowane min. 3-4 kamerki, które aktualnie testuje.


Przemek Kożuchowski (PK)
Specjalista d/s sprzedaży, obsługi klienta i magazynu. Na bieżąco przyjmuje i realizuje zamówienia oraz odpowiada na zapytania telefoniczne klientów. Dba o bieżącą dostępność produktów na stronie sklepu oraz perfekcyjny porządek w naszym magazynie.


Maciek Molka (MM)
Oficer zarządzający wizerunkiem w mediach społecznościowych oraz ogólnie pojętą ofertą produktową na stronie sklepu - przez jego ręce przechodzą wszystkie kamery, które trafiają do oferty sklepu.Przemek Hoffmann (PH)
Przemek stojąc na pierwszym froncie obsługi klienta dzielnie odpowiada na Wasze zapytania, cierpliwie doradza oraz obsługuje zwroty i reklamacje. Niemalże wszystkie telefony i zapytania mailowe od klientów sklepu przechodzą właśnie przez niego.


Pytania

Na potrzeby stworzenia niniejszego rankingu, przygotowałem zestaw 11 pytań i poprosiłem kolegów w biurze o odpowiedź na każde z nich, sam także odpowiadając na każde zgodnie z własnym przekonaniem. Odpowiedzi na pytania nie były wzajemnie konsultowane i poznaliśmy je dopiero po fakcie.

Kliknij na poszczególne pytania aby przeskoczyć od razu do odpowiedzi:Którą kamerę w cenie do 300 zł wybrałbyś dla siebie?

PH: Viofo G1WS ponieważ posiada optykę Sony, jest zasilana kondensatorem i uważam iż oferuje najlepszą jakość nagrań w tym przedziale cenowym.
PK: Ja krótko - G1WS. Przetwornik obrazu Sony + kondensator to maksimum, które można wyciągnąć w tej cenie.
MM: Pomimo sympatii do kamer poniżej tej kwoty, dorzuciłbym kilka złotych i wziął Viofo A119 - nie ma zupełnie porównania do tańszych kamer jeśli chodzi o jakość obrazu. Jeśli musiałbym koniecznie wybrać coś poniżej, wziąłbym Viofo G1WS ze względu na optykę Sony i kondensator.
DL: Yi Dashcam, bo uważam, że to dobrze wykonana kamera, oferująca świetną jakość nagrań w dzień i w nocy, a przy tym posiada WiFi z bardzo dopracowaną aplikacją (wbrew pozorom to rzadkość!), która ułatwia przeglądanie materiału video zarejestrowanego przez kamerę.
Rezultat
Ilością głosów wygrywa Viofo G1WS, jednak można powiedzieć, że wyniki nie były jednoznaczne - warto samemu ocenić, która kamera Wam odpowiada.
Viofo G1WS
Więcej o Viofo G1WS:


Którą kamerę w cenie do 500 zł wybrałbyś dla siebie?

PH: Viofo A119 z uwagi na bardzo dobrą specyfikacją techniczną, zasilanie kondensatorem, obsługę kart pamięci do 128GB, aktywny tryb parkingowy i nagrywanie w rozdzielczości 2K.
PK: Viofo A119 - rozdzielczość 2K, a także fenomenalna jakość nagrań i automatyczny tryb parkingowy. Biorę.
MM: Viofo A119S, bo dużo jeżdżę w ciemności i Sony Starvis byłby dla mnie najlepszym rozwiązaniem.
DL: Viofo A119S - sensor Starvis, bardzo dobra jakość obrazu także w nocy, dyskretna w montażu, aktywny uchwyt, opcja filtra CPL, wbudowany kondensator. W tym zakresie cenowym najlepsza propozycja moim zdaniem.
Rezultat
Remis, ale łatwy do rozstrzygnięcia. Jeśli nie jeździcie w nocy i słabych warunkach oświetleniowych - bierzcie A119. Jeśli potrzebujecie nieco lepszego obrazu w ciemności - bierzcie A119S.

Viofo A119S - A119
Czytaj więcej o Viofo A119 / A119S:Którą kamerę w cenie do 1000 zł wybrałbyś dla siebie?

PH: A129 GPS DUAL ponieważ moim zdaniem to prawdziwa okazja. Za 849 złotych otrzymujemy zestaw DUAL z potężną specyfikacją, moduł Wi-Fi, zaawansowany tryb parkingowy. Moim zdaniem najlepsza relacja cena - jakość - funkcjonalność.
PK: Wybór jest jeden - Viofo A129 DUAL. Podwójny Starvis, moduł WiFi, Bluetooth - kamera naprawde daje radę.
MM: Viofo A129 DUAL - przepiękny zestaw. Do tej pory kamerę DUAL z dwoma Starvisami można było wyciągnąć za około 1,5 tysiąca złotych, teraz jest to połowa tego - świetny deal.
DL: Viofo A129 DUAL - jest to de facto wspomniany przeze mnie wyżej model A119S, ale "na sterydach", doposażony w dodatkowe funkcjonalności oraz drugą kamerę na tył pojazdu - co ważne - także z sensorem Sony Starvis. 
Rezultat
Zwycięzca tej kategorii może być tylko jeden. Bezapelacyjnie wybraliśmy Viofo A129 DUAL, niezależnie od tego, czy będzie to wersja z GPS czy bez. Jest to nasz absolutny i w pełni zasłużony bestseller w okresie przygotowywania niniejszego rankingu.
Viofo A129 DUAL
Więcej o Viofo A129:Którą kamerę wybrałbyś dla siebie mając nieograniczony budżet?

PH: DR750S-2CH ponieważ otrzymuję produkt najwyższej jakości z topową specyfikacją i aktywnym trybem parkingowym z funkcją buforu zapisu. Koniecznie w zestawie z adapterem zasilania B-124.
PK: BlackVue DR900S - nic nie pobije obrazu z rozdzielczości 4K w tym modelu. Do tego usługa Cloud i H.265 - same plusy.
MM: Bezapelacyjnie BlackVue DR900S-2CH. Starvis z tyłu to jedno, tańsze kamery go mają, ale to 4K z przodu? FE-NO-ME-NAL-NE. To był chyba najdłużej montowany przeze mnie roadtest, bo cały czas oglądałem zamiast przycinać.
DL: Trudny wybór pomiędzy modelami BlackVue DR750S a DR900S. DR900S rejestruje fantastycznej jakości obraz w 4K, ale w warunkach nocnych wypada nieco słabiej niż DR750S, a w okresie letnim jest podatny na problemy z przegrzewaniem się. Gdybym nie oczekiwał od kamery pracy podczas postoju, wybrałbym DR900S, jednak biorąc pod uwagę znacznie lepszą wydajność sensorów Starvis w nagrywaniu nocnym, ostatecznie wybieram DR750S-2CH.
Rezultat
Bezapelacyjne wygrywają kamery marki BlackVue - 2 głosy na model DR750S, 2 głosy na model DR900S. Warto też dodać, że obydwa modele posiadają wsparcie dla usługi BlackVue over the Cloud, która obecnie jako jedyna na polskim rynku umożliwia zdalne zarządzanie i dostęp do wideorejestratora przez sieć internet.

BlackVue DR900S (z lewej) oraz DR750S (w tle)
Więcej o BlackVue DR750S / DR900S:Gdybym miał wybrać jedną ulubioną kamerę, wybrałbym… (dlaczego?)

PH: Vico-Opia 1. Gdy przyszedłem do pracy w WR24.PL uznałem ten model za najlepszy do 1000 zł i wciąż uważam ją za bardzo dobry produkt. No i nigdy nie wróciła reklamowana, więc dzięki takim kamerom mam mniej roboty.
PK: G5WA DUAL… kiedy odpowiadałem za reklamacje, spotykaliśmy się prawie codziennie, można powiedzieć, że to przyjaźń. A tak na serio - chyba mimo wszystko Viofo A119 lub A119S - sprawdzone, dobre i stosunkowo tanie.
MM: Zostałem wychowany w miłości do Viofo - model A119S. Od dwóch lat ciągle na topie, od dwóch lat jest ulepszany, od dwóch lat nie ma konkurencji w tym przedziale cenowym. No i idealnie pasuje mi za lusterkiem. Prawdopodobnie niedługo pokocham jeszcze mocniej model A129, ale nostalgia nie pozwala mi opuścić A119S.
DL: Zasadniczo moimi ulubionymi wideorejestratorami są kamery marki BlackVue. Cenię je za ich niezawodność, dyskrecję, jakość oraz funkcjonalność (Cloud!). Co do konkretnego modelu - tutaj wahanie jest takie jak w odpowiedzi na poprzednie pytanie - ostatecznie na ten moment wybór padł na model DR750S i z niecierpliwością czekam na kolejne topowe modele tego producenta.
Rezultat
Niejednoznaczny. Dwa głosy na kamery Viofo, po jednym na BlackVue DR750S i Vico-Opia 1. Podium mamy - jest z czego wybierać.Gdybym miał wybrać kamerę dla laika elektronicznego, wybrałbym…

PH: G1WS bo jest intuicyjna i praktycznie bezobsługowa. Działa w tle i nie wymaga żadnych działań ze strony użytkownika.
PK: Coś, czego nie trzeba dotykać i coś, co nie posiada setek bajerów. Pierwszy strzał to Viofo A119, ale żeby nie być monotematycznym… może BlackVue DR590, pozbawiony WiFi, usług Cloud i innych wodotrysków. Bardzo solidny REJESTRATOR JAZDY. Nic więcej.
MM: Coś z rodziny BlackVue. Miałem już na szybie kilka modeli i są to kamery totalnie bezobsługowe. Powiedzą dzień dobry, powiedzą, że zaczynają nagrywać, nic więcej nas nie obchodzi. No i w ogóle się nie psują - siedzą spokojnie na szybie i niczego od nas nie oczekują.
DL: Biorąc pod uwagę prostotę obsługi, w zależności od budżetu typowałbym modele takie jak Yi Dashcam - proste, graficzne menu z "ikonkami", podstawowa funkcjonalność bez bajerów; WR1 - w zasadzie bezobsługowa, a w razie konieczności skopiowania plików video kartę wyjmujemy z kamery i przez czytnik podłączamy do komputera (zakładam bowiem, że aplikacja WiFi nie jest dedykowana "laikowi"); a także kamery Mio z serii 785/786/788 z dotykowym ekranem i przystępnym interfejsem użytkownika, mimo relatywnie bogatej funkcjonalności, która dla laika może być z początku nieco przytłaczająca.
Rezultat
Ponownie niejednoznaczny. Można za to wysnuć wniosek, aby poszukiwać kamery o uproszczonej do maksimum obsłudze oraz możliwie najmniejszą ilością funkcji.Gdybym miał wybrać kamerę dla geeka, wybrałbym…

PH: BlackVue DR900S-2CH bo oferuje to czego nie oferuje żadna inna kamera w naszej ofercie + jest to produkt najwyższej jakości.
PK: DR900S - obecnie najbardziej zaawansowana kamera w naszej ofercie. Nie ma nic lepszego dla entuzjastów elektroniki użytkowej.
MM: Coś z wyższych modeli BlackVue - DR750/DR900. Najwięcej możliwości i bajerów.
DL: Bez wątpienia byłby to jeden z modeli BlackVue ze wsparciem usługi BlackVue over the Cloud (DR750S/DR900S). Funkcja zdalnego dostępu do kamery samochodowej przez internet z pewnością usatysfakcjonuje niejednego technicznego geeka. W razie ograniczonego budżetu, typowałbym kamery samochodowe z wbudowanym WiFi, dzięki czemu można je obsługiwać za pomocą smartfona.
Rezultat
Na pewno jako faworyt została wytypowana marka BlackVue, jeśli chodzi o konkretne modele, zwycięzcą powinien być któryś z modeli DR900S lub DR750S.Gdybym miał wybrać kamerę o najlepszym stosunku ceny do jakości, wybrałbym…

PH: A129 GPS DUAL to kamera o najlepszym stosunku ceny do jakości/funkcjonalności. Wyżej już mówiłem o możliwościach tej kamery i zdanie podtrzymuję.
PK: Viofo A129 DUAL - wielka kamera w cenie dużo słabszych modeli. Warto.
MM: Definitywnie A129 DUAL - tak jak mówiłem, podzespoły w tej konfiguracji były dostępne jedynie w dwukrotnie droższych kamerach. Jeśli ktoś zszedł z ceną o połowę niżej, a “bebechy” są te same - nie może być innego wyboru.
DL: Dużo zależy od budżetu, ale gdybym miał wybrać jedną konkretną, to aktualnie byłby to zdecydowanie model Viofo A129 (wersja dual lub single) - dopracowana funkcjonalnie i jakościowo kamera, ze świetnym wsparciem producenta oraz relatywnie niewysoką ceną.
Rezultat
Mówiąc kolokwialnie, Viofo A129 poskładało rynek stosunkiem ceny do jakości i aktualnie stanowi najbardziej wszechstronny rejestrator jazdy jaki możecie kupić w tej cenie.Gdybym miał jeden wybrać najważniejszy parametr kamer (poza jakością obrazu), wybrałbym…

PH: Rodzaj zasilania - kondensatory. Moim zdaniem jest to rozwiązanie najbardziej bezawaryjne, co jest pożądaną cechą w poszukiwaniu kamery samochodowej.
PK: Zasilanie. Wiele razy spotykałem się z kamerami z “wystrzelonymi” bateriami, patrzyłbym głównie na kamery z kondensatorem.
MM: Chyba tryb parkingowy. Nie mam garażu, a tańsze kamery nie oferują zbyt ciekawych rozwiązań, więc poszukałbym czegoś z automatycznym trybem parkingowym z buforowaniem.
DL: Osobiście zwracam dużą uwagę na dyskrecję montażu, lubię gdy kamera nie rzuca się w oczy z zewnątrz, a przy tym nie zajmuje zbyt wiele miejsca pod szybą pojazdu. Dla dyskrecji montażu jestem skłonny zrezygnować z niektórych funkcjonalności wideorejestratorów.
Rezultat
Rozstrzał jest duży, ale warto zwrócić uwagę na rodzaj zasilania, to czy kamera jest dyskretna i czy chroni pojazd również pod naszą nieobecność. W prostych słowach - czy będzie niewidoczna, bezawaryjna i nagra sprawcę nawet kiedy nie będzie nas obok.


Gdybym miał wybrać kamerę z najlepszym trybem parkingowym, wybrałbym…

PH: DR750S-2CH ponieważ oferuje aktywny tryb parkingowy z trybem detekcji ruchu w przedniej i tylnej kamerze oraz funkcją buforu zapisu. W połączeniu ze Starvisem daje to moim zdaniem najlepsze efekty.
PK: Coś z oferty BlackVue - DR750S lub DR900S, tryb najbardziej dopracowany, jak to ma w swoim zwyczaju robić BlackVue.
MM: Coś z serii BlackVue DR750/DR900 lub DOD LS500W/RC500S. To najbardziej zaawansowane w tym aspekcie kamery.
DL: Jedną z topowych kamer BlackVue DR750S lub DR900S, które oferują tryb parkingowy z buforowaną detekcją ruchu lub nagrywanie ciągłe w trybie timelapse. Alternatywnie warto rozważyć tryb parkingowy Low-Bitrate, gwarantujący pełną ciągłość zapisu - tryb ten znajduje się w kamerach DOD, a także planowany jest do wprowadzenia w kamerach Viofo poprzez aktualizację firmware.
Rezultat
Gdy chcesz ochronić swoje auto najlepiej jak się da - wybierz kamerę z oferty BlackVue lub DOD. Warto jednak pilnować także nowości od Viofo, bowiem producent nie spoczywa na laurach wzbogacając funkcjonalnie swoje kamery.Gdybym miał wybrać kamerę z najlepszą jakością obrazu na rynku, wybrałbym…

PH: DR900S-2CH ponieważ moim zdaniem w odpowiednich warunkach nie ma sobie równych. Możliwość nagrywania w 4K i nowy przetwornik obrazu przerosły moje oczekiwania.
PK: 4K w DR900S przebija wszystko, jednak jeśli miałbym wybierać spośród kamer, które mają jakąś konkurencję, wybrałbym chyba DOD LS475W.
MM: Tylko i wyłącznie DR900S. Pomiędzy kamerami z FullHD czy 2K można robić wyścigi i porównywać, ale to co robi ta kamera w rozdzielczości 4K to zupełnie inna bajka. Nie mogłem się napatrzeć.
DL: Kwestia jakości obrazu to parametr bardzo subiektywny i mający kilka istotnych aspektów. Przykładowo, czy oceniamy “urodę” nagranego obrazu (np. nasycenie kolorów) czy jego “skuteczność” (wychwytywanie szczegółów)? W przypadku kamer samochodowych zdecydowanie ważniejszy jest ten drugi aspekt i pod tym względem aktualnie prym wiedzie BlackVue DR900S z nagrywaniem 4K UHD, które gwarantuje niespotykaną szczegółowość, ale… głównie w dzień. W warunkach nocnych jednak wciąż trochę lepiej radzą sobie kamery z mniejszymi, ale bardziej czułymi sensorami, szczególnie Sony Starvis. Niemniej rozdzielczość 4K to przyszłość wideorejestratorów jazdy, więc warto śledzić nowości w tej branży.
Rezultat
BlackVue DR900S swoimi nagraniami w rozdzielczości 4K jednogłośnie wykosiło całą konkurencję - gdy chodzi o jakość obrazu, nie trzeba dalej szukać.

Podsumowanie

Jak widać - w większości kategorii byliśmy dość zgodni - oczywiście, pojawiały się pewne odchyły w kilku kwestiach, jednak zazwyczaj zdołaliśmy wybrać jeden/dwa najlepsze według nas modele z danej kategorii.

Oczywiście ten ranking jest subiektywny i odzwierciedla nasze indywidualne preferencje, determinujące wybór określonego modelu rejestratora jazdy, które niekoniecznie muszą być zgodne z Waszymi. Moim zamysłem przygotowania tego artykułu było wykorzystanie odpowiedzi moich współpracowników, a także mojej w sposób podobny, co przy rozmowie z kolegą - szczerze, bez ogródek, prosto z mostu - bo przecież takie porady są najlepsze. Wszyscy obecni w artykule przedstawiali swoje zdanie bez wiedzy w jaki sposób je wykorzystam, rozmawiali przecież z kolegą (mam nadzieję ;-)) - ja ubrałem to tylko ładnie w słowa. Mam nadzieję, że ranking ten w sposób prosty i konkretny przedstawi Wam, którym sprzętem się zainteresować.


Zachęcam oczywiście do odwiedzenia sklepu WIDEOREJESTRATORY24.PL, w którym oprócz wszystkich kamer wymienionych w niniejszym rankingu znajdziecie różnorodne propozycje modeli wideorejestratorów jazdy i jestem przekonany, że każdy z Was znajdzie tam coś dla siebie, co spełnia Twoje własne preferencje o oczekiwania.

2 komentarze:

  1. CZy wy macie kase za promowanie produktów Viofo bo głównie ta firma się dla was liczy. Wiec to jest test obiektywny bo sponsorowany. Sorrki ale chyba nie o to chodzi w rankingu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zwracam uwagę na słowo "Subiektywny" w tytule. Poza tym nasze opinie i ranking ogólnie opieramy na tym co faktycznie sami znamy, sami sprawdzamy i także sprzedajemy, nie odnosimy się do produktów z którymi nie mieliśmy osobiście do czynienia. Ranking wynika z empirycznych doświadczeń własnych oraz feedbacku od klientów i nie jest przez nikogo sponsorowany. Po tego typu "obiektywne" recenzje i rankingi odsyłam do wiodących portali internetowych / technologicznych, dla których wideorejestratory samochodowe są pobocznym tematem i nie znają wielu niuansów z nimi związanych. A swoją drogą faktem jest, że marka Viofo szturmem zdobyła polski (i nie tylko) rynek, proponując bardzo solidne rejestratory nadgryzające poważnie konkurencję przy bardzo rozsądnej polityce cenowej.

      Usuń